charlie_ando charlie_ando komentáře u knih

Vilda Vilda Dalibor Vácha

Dalibor Vácha vypráví poutavě a citlivě životní příběh nebeského boxéra a jezdce Vildy Jakše. Kniha je plná napínaveho boxu, krásných žen a touhy létat a bojovat nejen s německými okupanty, ale i s vnitřním démonem. Jako obvykle obohacující čtenářský zážitek, který u mě boduje díky skvěle práci s atmosférou, kdy autor dokáže pečlivě střídat laskavé a humorné pasáže s úseky, kdy je napětí až hmatatelné.

21.10.2023 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Proč plýtvat slovy... muži nestárnou...

27.10.2022 5 z 5

Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Christian Jennings

Knihu jsem zaregistroval, už když vyšla v originálu před dvěma roky, ale neodhodlal jsem se ke koupi a tak mě Albatros/CPress velmi mile překvapil, když knihu na jaře tohoto roku pustil na pulty českých knihkupectví. Je to ten druh knihy, která vymazává bílá místa na mapě historie a to vcelku dost zásadně, protože si myslím, že na toto téma by člověk našel v české knihovně pouze jen jediný titul (už hodně letitý) a to knihu Janusze Piekalkiewicze Rommel - Tajná válka v Africe 1941-1943, která už jak z názvu vyplývá se zabývá pouze Africkým válčištěm a primárně jednotkou FAK 621 a jejím čtením amerického diplomatického kódu. Kniha Christiana Jenningse dává komplexní pohled nato jak Třetí říše prolamovala cizí kódy, ale i jak pohlížela na spolehlivost svého vlastního šifrování, bere to hodně ze široka a začíná už během první světové války, tak aby odkryl všechny důležité souvislosti. Kniha je plná spousty nových informací, pro čtenáře si troufnu říct prakticky neznámých, protože historii píší vítězové a kdo by se přeci chlubil tak hlubokým selháním... Kniha je navzdory svému tématu, které popisuje čtivá a má dramatický spád a to především díky tomu, že jednotlivé události jsou pevně svázány s osobami, které pracovali na prolamování spojeneckých kódů. Bohužel mám ke knize dvě výtky. První a ta zásadní se týká velmi odbytého překladu Jiřího Berky, někdy jsem měl jen divný pocit ze skladby věty, ale když někdo nezvládne přeložit vzducholoď nebo pomocný křižník, zůstává nad tím opravdu rozum stát... Druhá připomínka se týká někdy až velmi volnému (zkreslujícímu) představení vojensko-politických okolností a je otázkou jestli za to může špatný překlad a korektura, nebo to bylo už součástí původního textu, kdo zná dobře historii druhé světové tak ho to nezaskočí. Přes mé dvě výtky je to titul, který můžu vřele doporučit, protože i po 75 letech přináší spoustu nových informací a přiměje čtenáře přemýšlet.

02.07.2020 4 z 5

Pyrenejští kondoři 3. Pyrenejští kondoři 3. Carlos Barberán

Klasická knížka od ČeskéhoCestovatele vyprávějící o nasazení španělských dobrovolníků (letců-stíhačů a pěšáků z "Modré divize") během druhé světové války na východní frontě. Když se člověk přenese přes osobitý vypravěčský styl tak typický pro toto nakladatelství, dostane se mu řada zajímavých informací s bohatým obrazovým doprovodem.

15.11.2019 3 z 5

Osudový konvoj Osudový konvoj František Novotný

Po Křižníku Thor, který se mi opravdu líbil, jsem se velmi těšil na další knihu Františka Novotného a to bude asi ten problém. Mé očekávání bylo asi až příliš velké. 'Osudový konvoj' není špatná kniha a má vše, co se mi líbilo na předchozí knize autora, ale tak nějak mi nesedla. Bude to asi tou okultní linkou, která mi přišla trochu nepatřičná a lehce přitažená za vlasy (jedná se spíš o práci s drobnými detaily, která pak kazí celkový dojem). Přitom oba prolínající se světy byly vykresleny velmi podrobně, lodě byly popsány do poslední šroubku a širé moře prosáklo každou stránkou knihy. Jak byla propracovaná technická stránka lodí tak na druhou stranu autor trochu podcenil vzdušný prostor a Luftwaffe většinou létala v létě 1946 se stroji, které byly zastaralé už před rokem 1942 (to se týká hlavně palubních letounů). Poslední věc, která mě asi nejvíc mrzela, že část Atlantik, která popisovala samotnou bitvu o osudový konvoj mohla být delší ač se asi jedná o 50% knihy, úvod v Americe (a nebyl špatný) si odkrojil až příliš moc prostoru. Přes všechny mé výtky (jedná se spíš jen o detaily, ale i ty tvoří celkový dojem) si myslím, že je kniha čtivá a rád jsem si ji přečetl.

03.08.2018 3 z 5

Finští sokoli 2: Pokračovací válka 1941–1944 Finští sokoli 2: Pokračovací válka 1941–1944 Emmerich Hakvoort

Klasická knížka od ČeskéhoCestovatele vyprávějící o boji finských sokolů (už druhý díl) během tzv. "Pokračovací války" za druhé světové války na východní frontě. Na stránkách knihy sledujeme osudy jednotlivých pilotů, leteckých jednotek, ale i strojů, které s takovou bravurou sedlali. Autor si několikrát dovolil odbočit i k pozemním operacím, jako např. k bitvě o ostrov Suursaari, které však popisuje komplexně. Jediné, co možná trochu zamrzí je uspěchaný konec, kdy závěrečným tuhým až existenčním bojům je věnována jen jediná kapitola "Horké léto 1944". Když se člověk přenese přes osobitý vypravěčský styl tak typický pro toto nakladatelství, dostane se mu řada zajímavých informací s bohatým obrazovým doprovodem.

13.07.2020 3 z 5

Sukně proti kalhotám: Válka o rakouské dědictví, 1740–1748 Sukně proti kalhotám: Válka o rakouské dědictví, 1740–1748 Luboš Taraba

Luboš Taraba je můj oblíbený autor a vcelku mi i sedí výběr témat v cyklu polozapomenuté války od nakladatelství Epocha. Proto jsem se těšil na knihu na téma války o rakouské dědictví, která má velký přesah do české historie. Jako vždy se autorovi daří zdařile proplétat dění na bitevních polích s politickými souvislostmi a diplomatickými hrátkami, ale to co mě zaskočilo byla forma vyprávění, kdy bylo v textu použito vcelku velké množství citací z dobových pamětí (což není na škodu), ale ty nebyly nijak odlišeny (např. kurzívou) a text se tak stával vcelku nepřehledný. Přitom jiný můj oblíbený autor takto s textem pracuje a nemám s tím žádný problém. Takže trochu zklamání, ale jinak určitě zajímavé a přínosné čtení o méně známém historickém tématu.

15.11.2019 3 z 5

Bf 110 vs Lancaster - Evropa 1942-45 Bf 110 vs Lancaster - Evropa 1942-45 Robert Forczyk

Tato útlá publikace skrývá nadstandardní zážitek. Odvážím se říct, že v povedené sérii DUEL od nakladatelství Osprey Publishing patří určitě mezi ty nejpovedenější, alespoň mezi těmi, co jsem četl. Velmi skromný prostor skrývá poutavou grafickou a fotografickou výbavu, jak je zvykem u tohoto anglického military nakladatelství, ale hlavně je plná spousty zajímavých informací a snaží se přinést na pravou míru některé mýty a historické polopravdy. Velmi čtivý a vyvážený text od Roberta Forczyka vtáhne čtenáře do neúprosného nejen vzdušného souboje mezi iniciativními důstojníky Luftwaffe a zarputilým velitelem Bomber Command RAF Arthurem Harrisem. Boj v temnotách nad hořícími městy třetí říše byl totiž významně ovlivněn i soubojem tajných služeb a vědeckotechnickým pokrokem na obou stranách fronty. Zajímavé čtení, které vrhá trochu světla na dramatickou historii skrytou pod rouškou temnoty.

18.10.2017 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Knížka se jmenuje Hrdinové, ale kromě těch kamenných menhirů, které nesou jejich jméno. Stojících na osamocené mohyle uprostřed malebného údolí někde na Severu, tu žádného nenajdete. No možná jednoho... Já jsem si vybral Curndena Dávivce... ale můžete vybírat z velkého množství postav (asi 70) vice či mé sympatických... Ač těch opravdu hlavních je asi 10, kolem nich se točí vyprávění. O čem je vlastně tahle knížka? Je o tří denní bitvě na jednom zapomenutém místě, kde se střetnou válečníci Severu (ne nepodobní Skotům, Irům a Vikingům) s armádou Království (červené kabáty prozrazují, inspiraci v anglických červeno kabátnících) a o tom co bitevní vřava dělá s lidmi. Ač je to válkou protřelý starý lord maršál Kroy nebo kluk Beck co mu teče mléko po bradě a ještě před týdnem oral pole doma na statku. Z knížky je cítit velká inspirace R. Holmesem a jeho studií Obrazy války. Ale na stránkách se jenom nebojuje. Díky velkému počtu postav je čtenáři umožněno vidět zlomové okamžiky těch několika dnů očima vždy několika protagonistu a to dává knížce neuvěřitelnou plasticitu. A když tu do sebe nejsou zaklesnuté meče a válečné sekery najdete tu spoustu přátelství, intrik, nějakou tu zradu, politiku, snahu žít obyčejný život a dokonce i lásku (několik málo postav jsou i ženy...). Všechno to hemžení je zasazeno do kouzelného "fantasy" světa. I když nevím jestli jeden mág a jedna čarodějnice dělají "fantasy" (zvlášť, když jejich kouzlení je vlastně chemie v praxi), klidně by to mohla být bitva Stoleté války. Knížka je čtivá a v některých okamžicích uhání jako splašený kůň, že není prostor se nadechnout a někdy autor dokáže zvolnit a dá prostor těm nejniternějším pocitům. Pro mě čtení dosáhlo vrcholu v kapitolách Oběti, Most, Krev a samotný závěr přinesl několik nečekaných dějových zvratů. Konečné hodnocení je velmi kladné a můžu všem jen doporučit. Skvělé odpočinkové čtení na dlouhé zimní večery.

18.10.2017 4 z 5