Carlita Carlita komentáře u knih

Ten den Ten den Blanka Lipińska

Prehrala som s kamoškou stávku a tak som sa musela obetovať. Pane Bože!!!!!!!! To čo bolo? Celé zle. Normálne sa zamýšľam nad tým, aký "spisovateľ" napíše niečo tak plytké, vulgárne, absurdné... Čítala som aj erotickú literatúru, no ale toto bolo absolútne dno. Laura je jedna megahlupaňa so sebadeštruktívnymi sklonmi, bažiaca len po luxusných značkách, alkohole ale najviac po zvrátenom sexe. A zrejme je jej úplne jedno, kto a kam jej tieto zvrátené túžby splní. Už som čakala, že jej to urobí aj do nosa a uší. Massimo je zasa jeden psychopat, obchodník so zbraňami, drogový dealer a pasák v jednom. Prvoplánové, povrchné, plné absurdít a nelogických počinov. Nechápem čitateľky, ktoré velebia takéto niečo. Evidentne nepatrím do tohto chorého sveta. A to ma ešte čaká trojka. To mám zato, že neprezieravo uzatváram stávky. Tak mi treba. Autorka by mala absolvovať aspoň nejaký kurz písania. Mne to prišlo akoby to písala nadržaná, nahulená pubertiačka, a pchala tam od buka do buka všetko, čo len trochu zdvihne predajnosť. Drogy, alkohol, násilie, vulgarizmy a veeeeeľa !!!!! skazeného sexu. Hlavne nech to sype prachy. Evidentne dobrý základ pre bestseller. Chce se mi blejt velebnosti.

14.12.2021

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Za mňa určite áno. Nesmierne sa mi páčil kvetnatý stredoveký jazyk. Skladám poklonu predkladateľovi. Dialógy boli zvládnuté bravúrne. Príbeh bol síce vymyslený (ako sama autorka na konci diela uvádza), ale napriek tomu pútavý a mal spád. Opis stredovekej Sieny a života v nej podaný naozaj zaujímavo, skoro som tam chcela byť. Čítala som samozrejme aj Cudzinku a musím povedať, že tieto dve diela by sa porovnávať nemali. Obe spisovateľky majú svoj rukopis a rozhodovať o tom, ktorý je lepší, mi príde nefér ku ktorejkoľvek z nich. Pisárka je rozhodne - čo do rozsahu, tenšia. Ale vôbec jej to neuberá na kráse a uveriteľnosti. Práve naopak. Diana Gabaldon to s opismi a rozsiahloťou niekedy ( vždy) poriadne preháňa. No aj napriek tomu Cudzinku milujem. Autorku pisárky som čítala po prvý raz a neľutujem . Jediné, čo by som vytkla je ukončenie. Určite by som pridala aspoň v epilógu, aký život mali Beatrice a Gabriel potom. Aspoň v skratke. Určite si od nej prečítam ešte niečo. Dúfam, že týmto dielom sa to len začalo. Už sa teším.

26.12.2019