Amarok Amarok komentáře u knih

Encyklopedie růží Encyklopedie růží Nico Vermeulen

Opět jedna kniha od autora, který sepsal už tolik encyklopedií, že musí každému být jasné, že se v tom sám nemůže vyznat a tudíž hlavně "jen" sbíral útržky a různé informace a poskládal je do poměrně obsáhlé encyklopedie. Snaha se cení, kvalita od takových autorů ale jaksi pokulhává. Kdo hledá "pouze" rychlý přehled s trochou informací, pravděpodobně s touto knihou ale neprohloupí.

14.11.2012 3 z 5

Viděl jsem Boží ruku Viděl jsem Boží ruku Elwyn L. Martin

Velmi povzbuzující knížka, která dokazuje, že čas zázraků neskončil. Vše je důvěryhodně a s pokorou vyprávěno, je to soubor krátkých příběhů (a některé z nich jsou opravdu skoro neuvěřitelné).

13.11.2012 5 z 5

Kniha svatých : ilustrovaná encyklopedie - den po dni Kniha svatých : ilustrovaná encyklopedie - den po dni * antologie

I když je na obálce knihy zdůrazňováno, že je ekumenická, vidím v ní čistý katolicismus. Ano, najde se tam sice i Kalvín a Hus, ale to jsou světlé výjimky. I vyjmenovávání toho, pro jaká povolání je ten či onen duchovní brán jako ochránce, se mi nelíbí - možná je to ale jen bráno čistě informativně, jak se to vidělo ve středověku. Jinak je kniha moc pěkně dělaná a pro toho, kdo se chce dozvědět něco o duchovních z našeho kalendáře, může být zajímavá.

29.06.2012 4 z 5

Pokojové rostliny Pokojové rostliny Karel Hieke

Kniha je v dnešní době neaktuální co se týče kultivarů a některých nových "módních" rostlin, jinak je to ale perla rostlinné knihovny, plná informací, které v dnešních knihách málokdy najdu (dnes se klade důraz na velké fotky a pěknou obálku).

29.06.2012 5 z 5

Sukulenty a jejich pěstování Sukulenty a jejich pěstování Jaroslav Ullmann

Je až neuvěřitelné, kolik fotek a informací autor dovedl nacpat do této tenké knížky. Samozřejmě, že se tam zdaleka nevešlo vše, co by tam člověk rád našel, ale to je vzhledem k počtu stran jasné.

29.06.2012 5 z 5

Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Jak se stát Buddhou v pěti týdnech Giulio Cesare Giacobbe

Dávám aspoň víc než nulové hodnocení kvůli dobrému úmyslu autora. Jinak nevím, jestli tu knihu vůbec dovedu objektivně hodnotit, ať si to každý probere sám. Já se nemůžu prostě ztotožnit s názorem, že by se člověk měl zbavit všech pocitů, dokonce upřímné lásky, aby se tak odpoutal od veškerého utrpení. To je cesta zenového buddhismu, to je cesta, kterou jsem odmítl a knihu jsem v půlce odložil a dokonce jsem jí vyhodil. Kdo chce víc chápat smysl života a poznat pravdu, ať se zajímá o křesťanství, které je nám Evropanům nejen z historického hlediska daleko bližší.

29.06.2012 1 z 5

Kapradiny na zahradě, ve skalce a v bytě Kapradiny na zahradě, ve skalce a v bytě Pavel Sekerka

Jediná mě známá odborná kniha o kapradinách, která u nás doposud vyšla. Bohužel se podle ní nedají kapradiny dost dobře identifikovat, k tomu by bylo zapotřebí daleko víc fotek, těch je v této tenké knížce moc málo a kapradiny si jsou často hodně podobné, takže ani dobrý popis často nepomůže. Dávám 3 hvězdičky kvůli nižší užitečnosti v praxi.

28.06.2012 3 z 5

Nový průvodce přírodou - Stromy Nový průvodce přírodou - Stromy Roland Spohn

Perfektní knížka, obsahuje v druhé polovině i přehled keřů a popínavých rostlin. Vše je přehledně a stručně popsáno, každá stránka obsahuje i zajímavé dodatečné informace. Fotky jsou pěkné a užitečné, ke každé rostlině je i přidána kresba listu s popisem.

28.06.2012 5 z 5

Encyklopedie Stromy a keře Encyklopedie Stromy a keře Nico Vermeulen

Tento autor by musel mít v hlavě počítač, aby mohl mít opravdové vědomosti o všech rostlinách v encyklopediích, které napsal. A bohužel je to na kvalitě knih znát, mám i jeho encyklopedii pokojových rostlin. Jsou to zřejmě z různých zdrojů sesbírané informace, často nevýrazné fotky a hlavně popis tak stručný a někdy nepřesný, že se obsah někdy nedá brát jako přesná informace. Knihu jsem koupil v akci, takže mě to nemrzí, ale na pohodové listování a prohlížení v křesle na zahradě je dobrá, může dobře sloužit jako inspirace.

28.06.2012 3 z 5

Pokojové rostliny - Ottův atlas Pokojové rostliny - Ottův atlas Jiří R. Haager

Knihu bych hodnotil dvěma způsoby.
1) pro skalní fanoušky pokojovek je kniha velkým přínosem, protože z více než poloviny pojednává o u nás neznámých rostlinách, což mě velmi překvapilo. Některé nejběžnější rostliny v atlasu ani nejsou (např. Schefflera, Epipremnum, Spathiphyllum). Po prolistování hrozí nákup dalších rostlin :-)
2) pro velmi amatérské pěstitele bych naopak tuto knihu nedoporučoval vzhledem k poměrně vysoké ceně a jejímu speciálnímu zaměření. Je ale plná fotek, takže pro inspiraci a potěšení je dobrá a většina "běžných" druhů v ní obsažená je.

Na závěr musím vytknout dvě nevýhody: popis pěstování bych čekal detailnější (např. kyselost půdy se v popisu rostlin neřeší vůbec) a zadruhé jsou fotky sice krásné, ale často ukazují jen květ a o vzhledu rostliny si čtenář může dělat představu jen z popisu.

28.06.2012 4 z 5

Vzpomínky kočičího doktora Vzpomínky kočičího doktora Louis Camuti

Pěkná knížka pro milovníky koček. Není to žádná složitá četba, jsou to krátké příběhy pacientů, kteří zůstali autorovi v paměti. Tím, že se vše odehrává někdy asi v 50. letech 20. století v New Yorku, je to o to zajímavější - doporučoval bych tu knihu dnešním veterinářům pro pobavení (např. operace na chodbě a sterilizace přístrojů v konvici na vodu byla dost překvapující), dřív se muselo hodně improvizovat.

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Příběh se četl jedním dechem. Škoda jen závěru, pak atmosféra nějak začla upadat, čekal jsem lepší vyústění, proto 1 hvězdičku odebírám.

26.06.2012 4 z 5

Bible – Český studijní překlad Bible – Český studijní překlad neznámý - neuveden

Skvělý překlad, zejména Starý zákon je velmi přesný, Nový zákon je čtivý a přesto přesnější než ekumenický překlad (obojí ve srovnání s kralickým překladem, který beru jako nejpůvodnější a nejpřesnější). Jediné negativum je poměrně velké množství překlepů a chyb, které jsou ale na www stránkách vydavatele postupně vypisovány, většina chyb je ve Starém zákoně. Není to ale vzhledem k počtu stránek tak špatné.

26.06.2012

Nekonečná milost: Kniha o vztahu Boha k lidem Nekonečná milost: Kniha o vztahu Boha k lidem Dwight K. Nelson

Tenká knížka, která se čte jedním dechem. Vysvětluje alespoň okrajově, proč existuje Zlo a proč je život někdy utrpení. Celá kniha popisuje a vysvětluje, proč není třeba se Boha bát (s čímž se ale nemusí až do posledního písmene souhlasit). Podstatná část knihy je o výkladu podobenství o marnotratném synovi, za což si tato kniha zaslouží vřelé doporučení.

Hlas kamenů Hlas kamenů Guerrino Ermacora

Dialogy mezi starcem a mladíkem jsou z duchovního hlediska poutavé a zajímavé, celý příběh okolo vyrůstání Pafnuciose apod. mě ale dost nudil a tak ani nevím, jak to skončilo, přestal jsem poslouchat (poslouchal jsem audioknihu).

26.06.2012 2 z 5