Alseri Alseri komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Obsahuje spoiler! Veľmi dobrá kniha. Titul sa pre mňa stal o to strašidelnejším, že sa ku mne dostal po ukončení vzťahu s iránskym priateľom, ktorý prežil takmer celý život v diktátorskom režime, pre ktorý sú typické nesloboda prejavu, náboženská polícia, verejné popravy... Pamätám sa, ako som po vyše roku nášho vzťahu začala tušiť, aké asi budú skutočné myšlienkové pochody tohto blízkeho človeka, keďže mal v sebe hlboko zakorenenú (ne)vedomú snahu neprejavovať pravú identitu svojho "ja", či mystifikovať svoje názory v záujme svojej osobnej ochrany, aj keď v krajine ako Slovensko to vôbec nebolo nutné. Reálny svet mohol existovať už len v jeho mysli. Pečať totalitného režimu. Stigma, ktorú pripomenuli O' Brienove slová adresované Winstonovi v závere knihy: "...trpezlivo som ťa pozoroval roky, aby som prišiel na to, kto si..."
Ak si tento príbeh navyše spojíte s modernými technológiami dneška, prípadne uvedomením, že sú to desaťročia strávené v totalitnom režime, po ktorých mnohí ľudia zostávajú sentimentálnymi voči Veľkému bratovi... husia koža.

08.04.2016 5 z 5

Kivader Kivader Víťo Staviarsky

Útla kniha, ktorá sa číta sama. Titul si cením o to viac, že autor ako prešovský rodák prichádzajúci do styku s rómskou komunitou netrpí (pre mňa ako východniarku) typickou východniarskou negativitou, skôr naopak, skvelým zmyslom pre humor a nadhľadom. Zároveň vás do cigánskej osady vtiahne, ani neviete ako. Dielo s vysokou mierou autenticity, ktorá mi v slovenskej literatúre ešte stále veľmi chýba.

08.04.2016 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Obsahuje spoiler! Príbeh, ktorého výpovednú hodnotu si v plnej sile uvedomíte vyvrcholením deja v závere, keď sa jednoduché zmýšľanie malého chlapca konfrontuje s pokriveným svetom bieleho muža. Múdrosť, čistota a vyspelosť "malého-veľkého" protagonistu vohnala slzy do očí aj mne a bolo mi úprimne jedno, či bol autor knihy technický literát, alebo nie. Krásne rozprávanie s hlbokými myšlienkami, ktoré vo mne zanechali silnú stopu a prebudili ospalú myseľ môjho vnútorného indiánskeho človeka.

24.01.2015 5 z 5

Sex & drogy & rock & roll Sex & drogy & rock & roll kolektiv autorů

Osobne ma kniha sklamala. Je to zrejme môj problém, pretože som mala očakávania v podobe menšej štúdie, alebo textového svedectva doby. Namiesto toho iba nahé, alebo sfetované celebrity. Nie som puritán, ale ani voyer. Toto ma nezaujalo.

20.06.2013 1 z 5

Ajdar Ajdar Marjane Satrapi

Milá a poučná kniha s krásnymi ilustráciami a originálnou zápletkou. Trochu mi prekážal rýchly spád bez gradovania situácie. Ale deťom to vadiť nebude.

17.06.2013 3 z 5

Písání Písání John Lennon

Ak sa čitateľovi podarí naladiť na Lennonov humor, baví sa až dokonca. Výborný kúsok ku ktorému sa stále vraciam kvôli zdvihnutiu nálady. Fajn preklad.

17.06.2013 5 z 5

Vadí vám chaos v mojí hlavě? Vadí vám chaos v mojí hlavě? Steven Tyler (p)

Bála som sa príliš veľkého klišé (zavádzal ma aj názov knihy/fráza, ktorú Aerosmith tak s obľubou používali), ale Tyler píše ľahko a pútavo. Memoáre sa v spomienkach dotknú aj ikon ako Moondog, Janis Joplin, Jimi Hendrix či Led Zeppelin, prípadne kultúrno- spoločenských pojmov, akými bol napr. Woodstock. Nemusíte súhlasiť so všetkým názormi pána (rodným menom) Tallarica, ale ako kamienok do mozaiky histórie rocku je to dobrý úlovok. Nakoniec tiež čitateľ príde takmer bezplatne k receptu ku sláve. Ani stárnucí rocker ju však nezískal zadarmo.

16.06.2013 5 z 5

Hřbitov na talíři Hřbitov na talíři Jan Šťastný

Výborná kniha, ktorá mnohými vedomosťami a faktami zaskočí aj vege ľudí, ktorí nejedia mäso či živočíšne produkty dokonca viac ako desať rokov. Autor praktického sprievodcu živočíšnymi látkami (nielen) v potravinách myslí naozaj do dôsledkov a publikáciou perfektne zapĺňa vedomostnú medzeru ako v mysli čitateľov, tak aj na pultoch knižného trhu.

16.06.2013 5 z 5