AlicaN AlicaN komentáře u knih

Sibyla - Legendy a věštby Sibyla - Legendy a věštby kolektiv autorů

kniha obsahuje text, ktorý koloval niekedy v 90. rokoch - sama mám prefotenú kópiu toho textu, písaného ešte na stroji. Je to takmer na 100% totožný text, okrem toho je tam doplnená kratšia časť. Knihu je ťažké hodnotiť, pretože nie je isté, kto napísal pôvodný text a z akého zdroja čerpal

16.05.2023 2 z 5

Politika antisemitizmu a holokaust na Slovensku v rokoch 1938 - 1945 Politika antisemitizmu a holokaust na Slovensku v rokoch 1938 - 1945 Eduard Nižňanský

Kniha sa podrobne venuje danej problematike, určite odporúčam, číta sa dobre. Základná literatúra k danej téme.

14.05.2022 5 z 5

Politické trestné činy pred Slovenským najvyšším súdom v rokoch 1939–1944 Politické trestné činy pred Slovenským najvyšším súdom v rokoch 1939–1944 Katarína Zavacká

Kniha obsahuje konkrétne príklady porušovania zákona v praxi. Je to trošku náročnejšie čítanie, pretože je to písané z pohľadu práva. Škoda len, že nie sú uvádzané aspoň názvy obcí, v ktorých sa konal súd, prípadne kde sa udiala daná udalosť. Mená osôb sú tiež cenzurované.

09.01.2022 4 z 5

Jane Austen doma Jane Austen doma Lucy Worsley

(SPOILER) Kniha o živote Jane Austen, je v nej veľa zaujímavých informácií. Koniec knihy je ale dosť depresívny, mala som problém to dočítať...

20.12.2021 5 z 5

Ztracená, temná a znuděná (komiks) Ztracená, temná a znuděná (komiks) Robert Reger

oveľa temnejšia kniha ako ostatné, ilustrácie skvelé, nejde ale o príbeh skôr o útržky...

06.12.2021 3 z 5

Po stopách tragédie Po stopách tragédie Ivan Kamenec

Kniha (1991) je náročnejšia na čítanie a určite obsahuje veľa dôležitých informácií. Je však veľmi veľmi nepresná. Nedostatkom knihy sú mená a názvy, ktoré autor neuvádza celé, ale v skrátenej podobe; dokonca v niektorých prípadoch nie celkom pravopisne správne; alebo sú napísané nepresne. Nájdu sa tam aj ďalšie chyby, napr. Kamenec uvádza, že si Židia mohli ponechať 20 Kčs na osobu, v skutočnosti to bolo 50 Kčs; alebo že januári 1939 bol zakázané obe židovské politické strany, čo je nesprávne, udialo sa to už v novembri 1938. Alebo "prvý arizačný zákon" bol podľa Kamenca prijatý 1. júna 1940, čo je opäť nesprávne, bolo to 25. apríla 1940. Podľa Kamenca druhá etapa deportácii začala 11. apríla 1942, čo je nesprávne, bolo to v septembri 1944. Takýchto chýb je tam až neuveriteľne veľa. Je zaujímavé, že táto kniha je odporúčaná ako základná literatúra ku holokaustu na Slovensku - určite odporúčam všetko overovať, ak čerpáte z tejto knihy pri seminárnej alebo záverečnej práci; alebo knihu brať len ako informačnú/poučnú.

27.11.2021 odpad!