Abies Abies komentáře u knih

čím ďalej tým viac sa mi zdalo, že autor nepochopil, o čom chcel sám písať. očividným zámerom bola podpora žien, čo by bolo v poriadku, pokiaľ by šlo o ženy. mal som ale pocit, že tie v tejto knihe sú v podstate mužmi, s istou anatomickou odchýlkou, iný rozdiel (charakterový, spôsob správania, myslenia, odlišnosť v prioritách, motivácii...) som nepostrehol. teda okrem toho, že ženy boli výhradne nositeľkami kladných vlastností (ok, s výnimkou Isabelly ,ale aký tá dostala priestor?). postavy celkovo boli až rozprávkovo čiernobiele, príbeh ostatne tiež, všetko až naivne vychádzalo a smerovalo k nevyhnutnému a absolútnemu happyendu. postavám tým, až na zdôrazňovanú slobodu sexuálnych preferencií a občasnú únavu, chýbal ľudský rozmer. vyslovene ma štvali dialógy, v ktorých bol vždy dostatočný priestor na absolútne presné a nespochybniteľné vyjadrenie myšlienky, až som uvažoval, či sa autor niekedy zúčastnil reálneho rozhovoru. poslednú výhradu mám k preplácanosti značkami (bezhlavý product placement?) a za vlasy pritiahnutá polarizácia IT (kladné postavy = apple, záporné = IBM - wtf? málo platili ,alebo zneužívajú detskú prácu?). kvalita tak pre mňa s každým dielom upadala, čo ale nič nemení na tom, že som trilógiu so záujmom dočítal. i keď s výhradami, sprostredkovala zaujímavé pohľady do priebehu vyšetrovania a novinárskej praxe. vracať sa k nej ale nebudem.

03.10.2012 3 z 5