Zůstaňte s námi

Zůstaňte s námi https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85055/bmid_zustante-s-nami-m3k-85055.jpg 4 132 28

Soubor osmi povídek a novel známého českého spisovatele, nositele Ceny Jiřího Ortena. Z titulní novely, zarámované oblíbeným sloganem televizního zpravodajství, ční osamělost ve dvou, kdy už si partneři nemají co říci, ale ústa se jim dosud pohybují. Skvěle napsané texty o lásce, sexu, zklamání, bezradnosti.

petr4683
12.11.2014 5 z 5

Má to spád a takový šmrnc. Vtip a přesnou pointu. Povídky jsou přesně a přitom srozumitelně napsané, byť v pár případech jsem si nevěděl rady, "co tím básník chtěl říci". Každopádně se mi to četlo lehce a svižně. Nakonec se mi líbila pointa, proč se knížka a jedna z povídek tak vlastně jmenuje.

pil
25.08.2013 3 z 5

Povídka Polaroid pro mě jednoznačně nejlepší z celé knihy. Dobrý nápad. Upířit na lidech a jejich myšlenky používat pak jako svůj život . ...Autor si pěkně hraje s jazykem.Celé to působí dost "nabušeně" a tudíž čtete čtete čtete a nemůžete se odtrhnout. Moc zajímavých postřehů,ale ..není to málo Antone Pavloviči? :-) Poradíte mi někdo, jak tedy dopadla povídka Luk? Asi to na mě bylo moc umění:-)

Melanka
08.05.2013 3 z 5

Naštěstí jsem v pohodě. Číst tuhle povídkovou knížku v depresi bych fakt nechtěla. Ale styl se mi moc líbil. Skvělé postřehy, detaily, jazyk. Asi mě víc bavila forma než obsah.

Petrvs
23.07.2012 2 z 5

Obávám se, že nejsem pro konzumaci či chcete-li nasávání umění tohoto druhu uzpůsoben. Především mám rád příběh, pak jazyk, atmosféru. Rozhodně pointu. Vše v těch správných poměrech.

Postmoderní existenciálně/depresivní vývary vedoucí odnikud nikam a dusící čtenáře k zalknutí podivným kroucením jazyka - to nebude zrovna můj šálek čaje. A nezlobte se se, většinou jsem v tom nenašel ani hlubší myšlenku či sdělení. Jsem jen prostý sekáček trávy a preferuji jednoduché klasické literární postupy. Příběh. Jazyk. Sdělení. Pointa.

Jestli je tohle moderní umění, prosím. Pak ovšem šup s tím do galerie a nikoliv do mé knihovny...

Nicméně bych jen nehaněl... jsou tam i zajímavé kousky, třeba hned ten první o starém otci a návštěvě jeho dětí... Druhá povídka mě též zaujala, i když méně a pak už to s každým kouskem bylo čím dál intelektuálštější a umělečtější (nebo co) a čím dál méně čitelné, což vyvrcholilo poslední povídkou, u které bych opravdu velmi rád slyšel od autora co se mu honilo hlavou a co tím myslel...

gfdsa123
30.04.2012 1 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po neznámém autorovi a byla jsem dost zklamaná. Jeho řezané věty či přehnadě dlouhá souvětí skládající se z jednoslovných spojení mě vůbec neoslovila. Dějové linie povídek mi přišly o ničem. Trochu kladně bych ohodnotila povídku Zůstaňte s námi, Návrat a Polaroid. U zbylých povídek jsem se přistihla, že čtu a myslím na něco jiného.

Median
09.04.2012 4 z 5

upřímně, nechápu nadšení z této knihy. vypadá to, jako bychom už od českých autorů snad ani nečekali příběh, pořádné téma, stačí nám umné řetězení vět a libozvučné kladení slov. buď se autoři rýpou v minulosti (Tučková - samozřejmě bravurně) a když v přítomnosti, tak vztahy, či jakési pofiderní lidské nitro žužlání ubrusu... nevím, jsem smutná ze stavu české literatury a bohužel tato knížka žádnou naději nepřináší. autorovi nicméně gratuluji k ocenění.

3497299
01.12.2011 3 z 5

Poměrně zdařilá povídková sbírka mladého autora. Kvalita povídek sice variuje, ale nikdy neklesá pod nežádoucí průměr. Minimálně čtyři povídky z osmi jsou poměrně výjimečné, ostatní přinejmenším zábavné. To samé lze říci o stylu - ten zabírá škálu od introspektivních řetězců slov a vět v slovně impresionistickém běsnění až po nepsychologizující dialogovou a popisnou strohost. Marek Šindelka je nesporně nadaný autor. Jsem zvědav, v jakém stylu sám sebe v budoucnu najde (to samé se zdá platit o "jeho" tématu). Zdálo se mi, že některé texty byly psané pod vlivem některých současných autorů (Ajvaz, Murakami), ale to je nejspíše jen můj čtenářský konstrukt.

Ender
28.11.2011 4 z 5

Tři roky po Chybě je tu sbírka povídek, která je svým tématickým laděním svému předchůdci dost podobná - protagonisté se taktéž dopouštějí 'chyb', ve své nedokonalé lidské podstatě se mýlí, marně hledají, tápají, trpí, jsou vhozeni doprostřed prázdných rozhovorů, osamělých míst a do toho se snaží dělat to, co se snažíme všichni - žít. 'Zůstaňte s námi' je velice lidská sbírka, která popisuje situace, které všichni prožíváme. Nejsou to fantastické šokující příběhy, spíše přesné sondy do lidského nitra, které je v dnešní konzumní společnosti tak trochu vyprázděné, trochu zoufalé.
Styl jazyka stojí o třídu výš než přechozí 'Chyba', je úsporný, básnický, barvitý. Tohle není jen řemeslná práce...to je ryzí umění, nenapodobitelné, nenaučtitelné. To buď člověk v sobě má, nebo nemá. Marek je velkým talentem na české literární scéně. Nakonec bych dodal jen toto: výsledný dojem z knihy jsem neměl mírně pesimistický a nostalgický, ale naopak pozitivní, nabil mě optimismem. Protože je skvelé, že v době facebooku, reklam, a úpadku literatury můžu říct, že znám někoho, kdo nejen čte, ale i píše, a nejen píše, ale píše skutečně bravurně. Z mých bývalých známých: alkoholici upití k smrti: nula. Talentovaní spisovatelé: jeden. Dobré skóre :)

povídky partnerské vztahy česká literatura vztahy novely Magnesia Litera

Část díla