Zůstaň se mnou

Zůstaň se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/bmid_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4 566 173

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Stay With Me , 2017

Kris.Tyna
13.04.2020 3 z 5

Kniha z netradičního prostřední. Poprvé jsem četla knihu africké autorky a rozhodně toho nelituji. Náhled do prostředí, které je mně neznámé, jejich zvyky a tradice, jako přiznám se, že kdyby si muž domů dovedl další ženu, asi bych neskákala radostí do stropu :)
Kniha je čtivá, za mě se poměrně dost zaměřuje jen na interní dění, trochu bych tam uvítala i nějaké podrobnosti o kulturním prostředí. Líbí se mi, že stěžejní situace jsou vykresleny z pohledu obou manželů, tím se pěkně ukazuje, že nic není černobílé a že i když něco myslíme dobře, tak se to nakonec obrátí proti nám...

Analady
01.04.2020 3 z 5

Co do čtivosti a originality je tato kniha výborná. Ačkoliv se dotýká smutného tématu, četla se neuvěřitelně snadno. Kniha hezky ukazuje, jak bolest a pocit zrady člověku dokáží zatemnit mysl a zničit život.

Ola-la
07.03.2020 5 z 5

Pribeh se mi moc libil, je to z uplne jineho sveta... velkym prekvapenim pro mne bylo, ze i v dnesni moderni dobe uzavre vysokoskolsky vzdelany clovek manzelstvi na natlak rodiny...

barus14
22.02.2020 5 z 5

Poprvé se mi u knihy stalo, že jsem ji musela odložit, abych si odpočinula od děje (v dobrém slova smyslu). Přestože sama nejsem matkou, bylo pro mě číst příběh Yejide a Akina těžké, až zdrcující. Pocity manželů byly podle mého názoru velmi dobře a přesvědčivě popsané a vžít se do jejich situace tak bylo (svým způsobem) snadné, i když si nedovedu představit, že bych v životě přečkala tolik bolesti jako obě hlavní postavy.

Mimo jiné mě také zaujalo prostředí, kultura a především zvyky, které jsem dosud nepotkala ani v jiných knihách a neznala je. Zároveň se na pozadí příběhu odehrává linka popisující proměnlivé politické uspořádání Nigérie na konci minulého století, které sice pro mě osobně trochu rušilo hlavní dějovou linii, ale zároveň pro mě bylo zdrojem zajímavých informací o novodobé historii této africké země.

Květ
05.02.2020 4 z 5

Tento román nigerijské spisovatelky poskytne poutavý vhled na odlišnou mentalitu, tradice a život v africké rodině. Příběh mě zaujal od prvních stránek svojí jinakostí, ve vyprávění se střídá hlavní hrdinka Yejide a její manžel Akin. Autorka dobře vykresluje okamžiky hořkosti, naděje, zklamání, lásky i bolesti. Kniha se mi líbila.

Šárka_D
03.02.2020 5 z 5

Málokdy se mi dostane do rukou kniha afrického autora, o to víc jsem na ni byla zvědavá - a nelitovala jsem ani minutu. Přes velmi bolestivé téma (mám tříměsíční dceru) jsem nemohla přestat číst, autorka píše čtivě, hutně, soucítila jsem s hlavní hrdinkou a takřka jsem cítila její hněv, rozhořčení, zklamání z toho, jak její manželství dopadlo. Kniha zajímavě pracuje s tématem viny a pravdy: je viník pokaždé potrestán? je lepší milosrdná lež? Nemohu ale říct, jestli je to záležitost kulturních rozdílů, nemám potřebné znalosti.

micha-ella
09.01.2020 3 z 5

Styl života, africká kultura, zvyky, politické třenice v těch státech - to jde zcela mimo mne. Začátek knížky se mi líbil, ale když došel děj k dětem, nemohla jsem číst dál a ta místa jsem rychle přeskákala. Kdo o takových situacích čte rád? Knížka je to určitě výjimečná.

mone
08.01.2020 5 z 5

Yejide, hlavní hrdinka románu „Zůstaň se mnou“, už vyzkoušela kde co, aby počala dítě: namáhavé poutě, tance s proroky, modlitby… Tomu, kdo má děti, optikou obyvatel exotické země, v níž žije, totiž „patří svět“.

Po letech marného snažení už ovšem nemá oporu ani mezi nejbližšími – její rodina proti její vůli rozhodla, že řešením problému by mohl být polygamní vztah jejího manžela s další, snad plodnější ženou. „Zůstaň se mnou“ je román o nebezpečí rodinných intrik, křehkosti manželství i síle mateřské lásky. Dějištěm je Nigérie na přelomu století.

Osobně bych nevěřila, že může někde mezi Beninem a Kamerunem vzniknout kniha nominovaná na několik prestižních světových ocenění včetně Wellcome Book Prize a... ano... může. Její autorkou je dvaatřicetiletá nigerijská spisovatelka Ayobami Adebayo – dáma, jejíž jméno obsahuje víc samohlásek než souhlásek, což je pro všechny knihkupce, knihovníky i čtenáře taková malá jazyková výzva.

Kniha „Zůstaň se mnou“ se také objevila v celé řadě výběrů nejlepších knih roku 2019, určitě však ne pouze z politické korektnosti. Své místo zde si zaslouží – nejen námětem, ale především jeho ztvárněním, tedy tím, čemu říká literárněvědná terminologie syžet.

Z pohodlí středoevropského kanapátka by se mohlo zdát, že problémy, jako je neplodnost, západní Afrika řešit nemusí, jenže představy o světě se doma, na sedačce, mnohdy liší od reality. Například mé představy o africkém kontinentě byly smrsknuté čistě na 1) maratonské běžce 2) podvyživené chlapečky z reklam Člověka v tísni 3) neurčité analfabety a 4) Lejlu Abbasovou.

Přestože název „Zůstaň se mnou“ velmi připomíná všechny ty „Nezapomeň na mě“, „Než jsem tě poznala“, „Bez dcerky neodejdu“, „PS: Miluji tě“… nenechte se jím odradit. Až se totiž dočtete na stránku, kde zjistíte, odkud vítr vane, bude vám jasné, že žádný příhodnější tato dojemná kniha mít vlastně nemůže.

sgjoli
07.01.2020 5 z 5

Některé knihy jsou trochu pomalejší na čtení, protože si to ten příběh sám vyžaduje - například tato kniha. Ale to absolutně nevadilo. Nakonec musím hodnotit naplno, protože tato kniha si to absolutně zaslouží. Je to bolestivé, smutné, melancholické, trochu depresivní, ale přitom svým způsobem krásné čtení. O lásce, zradě, bolesti, ale také o naději. O této knize budu ještě dlouho přemýšlet.

Josh
06.01.2020 4 z 5

Kniha od africké autorky byl tip z internetu na světově oceňovaný román ještě než vyšla česky, takže ani obálka mne neodradila vzít ji z police Novinky v Knihovně:o)

Cokoliv říci k hrdinům by ztratilo kouzlo a ten příběh si zaslouží si ho ponechat až do poslední strany. Nezklame, stačí se naladit na „africký styl“, protože tenhle debut nigerijské spisovatelky, které je jen kousek přes 30 let, odpovídá 100% citaci z obalu knihy: "Její psaní se vyznačuje nejen elegancí, ale také skutečným vystižením podstaty lásky, ztráty a šance na vykoupení.“ Pokud se necháte oslovit Afrikou, pak v literatuře běžné téma - naděje, zrada, láska - možná i díky rozdílnosti kultur, zvyků či společnosti ukáže bez patosu dojemnou lidskost, pohltí a na poslední straně si prostě položíte otázku – jak se chráním před zármutkem já?

den_i
25.12.2019 4 z 5

Obdivuhodné co vše hrdinka knihy musela snést .

ivetdos
23.12.2019 3 z 5

Zůstaň se mnou je kniha, která mě původně úplně minula, vůbec mě nelákala a až teď jsem nějak došla k tomu, že si ji přečtu. A musím říct, že se mi líbila :-) čtivá, spádovost děje na jedničku, bez lichých míst. Poprvé jsem se setkala s rodinným dramatem z prostředí Nigérie. Autorka je skvělá, bezvadně nám přiblížila tamní problémy v průběhu historie, určitě doporučuji

Lotka
15.12.2019 3 z 5

Mně prostě chvílemi hlavní hrdinka vadila a na “milost” jsem ji vzala až v závěru.

ibs
13.12.2019 4 z 5

Styl vyborny, citatelny, putavy. Pribeh silny a sialeny zaroven, clovek trochu vnima realnu mentalitu a tradicie Afriky.

Jana283
01.12.2019 4 z 5

„Zůstaň se mnou“- to přání či zvolání má v knize mnoho rozměrů, ale všechny jsou plné bolesti. Příběh Yejide je po okraj naplněný zoufalstvím a žalem. Ale její síla a touha po lásce a naplnění života je obdivuhodná a inspirující.

simona5r
27.11.2019 4 z 5

Kniha, která se pro mě velmi pomalu rozvíjela, ale ten konec mě rozsekal. Neuvěřitelně silný příběh mateřské touhy, lásky a důvěry k manželovi na pozadí nigerijské společnosti.

Arella
13.11.2019 5 z 5

Výborná kniha. První část byla taková rozvláčná, ùplně jiná než ostatní, díky pro mně novému prostředí, zvykům, společenskému uspořádání a spoustě dalších prvků. Začetla jsem se a kniha dostala spád až do roztrhání mého čtenářského srdce. Děkuji

tereza1198
12.11.2019 4 z 5

Hodně zvláštní. Jiná kultura, jiné mravy. Některé věci pro mě totálně nepochopitelné. Ten tlak na ženu, aby rodila, protože jinak nemá žádnou cenu. Mnohoženství a ten pocit, že se otcové do výchovy moc nezapojují. Jak je možné, že synové jedné manželky jdou na vysokou a druhé do učení, protože jejich matka nemá peníze? A co otec všech těch synů?
Ale jinak krásně napsaná kniha o mateřství, lásce, zradě a vlastní hodnotě. Můžete si vymyslet dokonalý životní plán, ale realita je mnohdy jiná.

čika
02.11.2019 5 z 5

Velmi pekny, az archetypalny pribeh z prostredia, ktore je pre mna nezname. Laska, zrada a odpustenie - trochu som sa obavala, ze to bude nieco ako novodoby magicky realizmus, ale nie, pribeh je celkom triezvy a o to silnejsi.

VendulaB
29.10.2019 3 z 5

Zajímavá knížka - velmi dobře vyprávěný příběh jednoho manželství a rodičovství. Příběh je z naprosto odlišného kulturního prostředí - to ho na jedné straně činí velmi atraktivním, na straně druhé je pak velmi obtížné nějakým způsobem se s hlavní hrdinkou ztotožnit. Stejnou rozporuplnost pociťuji při hodnocení knihy - knížka mě nenadchla, přesto rozhodně nelituji, že jsem ji četla.