Ztracené kosti

Ztracené kosti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438822/bmid_ztracene-kosti-bsm-438822.jpg 4 127 31

Nora Kelly série

Jedli jeden druhého. Jakou hrůzu skrývají jejich kosti? Zkušená archeoložka Nora Kellyová a historik Clive Benton odhalí při vykopávkách tábora dávných amerických osadníků neobvyklé lidské pozůstatky. Proč se ale o kosti kanibalů začne zajímat FBI? Takovou nabídku nemohla archeoložka Nora Kellyová odmítnout. Historik Clive Benton jí totiž ukázal deník jedné z obětí tragické Donnerovy výpravy ze zimy 1847: vysoko v kalifornských horách tehdy v hlubokém sněhu uvázla skupina osadníků, brzy jim došly zásoby jídla, a tak začali jíst jeden druhého. Vzácný dokument, jejž všichni považovali za ztracený, nyní může nabídnout vysvětlení, co se před mnoha desetiletími v divočině skutečně stalo. Navíc obsahuje zmínku o táboře, který zůstal dodnes neobjevený. Tábor hladových zoufalců, vrahů a kanibalů – ale i lidí, kteří dokázali vzdorovat jisté smrti. A právě tento tábor se oba vědci vydají hledat. Jenže jejich expedice jako by byla prokletá. Osud dávno mrtvých osadníků je totiž mnohem složitější a ztracené kosti skrývají tajemství, které může fatálně ohrozit i dnešní civilizaci. Navíc se k archeologickým vykopávkám přidává honba za pokladem nedozírné ceny… Není divu, že se o tuto výpravu brzy začne zajímat také FBI – zvláště začínající agentka Corrie Swansonová cítí v kostech, že tenhle případ je něco extra. Však má taky důkladnou školu zvláštního agenta Pendergasta! zadní záložka Douglas Preston a Lincoln Child jsou spoluautory řady úspěšných knih, nejvíc se proslavili napínavými příběhy Aloysia X. L. Pendergasta, jež všechny vyšly v českém vydání v nakladatelství BB/art. Kromě knih napsaných společně oba autoři publikují také samostatně. Douglas Preston se narodil roku 1956 v Cambridgi v Massachusetts, studoval matematiku, přírodní vědy a angličtinu a pracoval jako autor populárně-naučných publikací a redaktor. K jeho zájmům patří koně, potápění a lyžování. Je spoluprezidentem Mezinárodní asociace spisovatelů thrillerů. Lincoln Child se narodil roku 1957 ve Westportu v Connecticutu, vystudoval angličtinu a pak pracoval jako nakladatelský redaktor, programátor a systémový analytik. Zajímá se o motocykly, exotické papoušky a anglickou literaturu 19. století. Postavu archeoložky Nory Kellyové znají čtenáři již z jejich předchozích úspěšných titulů Hřbitovní tanec, Kniha mrtvých, Kabinet kuriozit nebo Bouře.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , BB art

Old Bones , 2019

gordon13
20.01.2021 3 z 5

Knihy obou pánů již bohužel po letech ztrácí dech, námět zajímavý, ale příběh byl nemastný, neslaný a v závěru tvrdě přitažený za vlasy! Jako začátek nové série, no nevím, nevím....

Erlif
13.01.2021 5 z 5

Kdo je věrným fanouškem knih dua Preston Child, dostane přesně to co vždycky poslední dobou... Zápletka, záhada, tápání, napětí. Nemůžete čekat mraky mrtvol, nechutnosti, krváky. Po všem, co dnes vychází tato kniha může působit jako čajíček :) Ale i přesto se kniha četla dobře.
I když jsem se krapet bála, série Pendergast už lehce pokulhává, série s Gideonem je pro mě jako na houpačce, tady jde zase o Noru a Corrie - obě jsem měla ráda, koupi knihy nakonec naštěstí nelituji.
V nižších komentář někdo malinko spoileroval, takže mě mrzí, že o překvapení jsem byla ochuzená. Tak jen pozor, pokud jste knihu nečetli na komentář níže :)

Dajine
08.12.2020 2 z 5

No nakonec nic moc. Trochu uspěchaný konec.

Patapuf
21.11.2020 2 z 5

Za mě zklamání... autoři vzali obyčejný příběh z vykopávek a vůbec nikam ho nepoposunuli... čekal jsem od toho víc.... čekal jsem od toho Pendergasta... ten sice přišel, ale pozdě...

mikika
03.11.2020 3 z 5

pro fanoušky Pendergastovské série nezbytnost, jde vlastně o spin-off. ale ve stylu klasických dobrodružných románů, plných divočiny a archeologie. bonusem je reálný příběh výpravy, kde si autoři přidali jen část - z toho fakt mrazilo...

soukroma
26.09.2020 3 z 5

Začátek mne zaujal prostředím (Sierra Nevada), příběhem na pozadí (Donnerova výprava) i příběhem současným (archeologická expedice). Ale velmi rychle nastoupilo zklamání a postupně až roztrpčení: místo aby - jako obvykle - autoři šlapali na plyn, tak celý děj se hýbal jen pouhou setrvačností, často dokonce spíš nehýbal vůbec za usilovné pomoci brzdového pedálu.
Čekala jsem alespoň ohňostroj na konci, ale ani tam se neudála žádné smysluplná akce a celé rozuzlení bylo výjimečně slabé, neuvěřitelné a směšné (kde by se tam ještě nějaký zbytek mozkové tkáně vzal???), a ještě horší bylo zjevení Pendergasta v samotném závěru (jako deus ex machina pouhým pohledem, s jedinou informací podstatnou část záhady vmžiku vyřešil). Jakoby autoři psali knihu s velkou nechutí, ledabyle, takže často pokulhávala návaznost dějová, místní i časová, a celý smysl toho všeho. O podivných nepřesnostech až hloupostech nemluvě.
Ztracené kosti byly pro mne opravdu ztraceným časem. Korunu tomu nasadila lakonická poznámka autorského dua na závěr: něco bylo podle pravdy a něco ne, kdo se chce dozvědět o Donnerově výpravě, měl by si přečíst nějaký historický román. Hotové pohrdání čtenářem. 50% (jen za informaci o historii Donnerovy výpravy a Sieře Nevadě na kraji zimy)
Pokud má být tohle nejnovější kniha, začátek nové série (aspoň podle informací zde na stránce DK, starší Bouře není z této série), přesto samozřejmě stavějící pořád na Pendergastovi, pak asi s autory skončím.

konimka
12.09.2020 3 z 5

Mě osobně se líbila daleko více kniha Bouře, kde je také hlavní hrdinka Nora a je o ztraceném zlatém městě indiánského kmene Anasazi.

horvis
03.08.2020 2 z 5

No, myslím, že aktuální score 80% je extrémně nadhodnocená známka pro tuto knihu.
Prostředí sice zajímavé bylo, ale prakticky celou knihu mě to nevtáhlo do děje. Z celé knihy bylo nějak napínavých zhruba 20 stránek (kapitoly 47-50). Většina knihy se pohybuje na úrovni slabých tří hvězd.
Jsem si dal tu práci a zapisoval jsem si stránku po stránce hodnocení toho co jsem přečetl. Dvě stránky dostaly 5 hvězd, 18 stránek 4 hvězdy, do stránky 246 do byly jen 3/2 dvě hvězdy (poměr cca 7:3). Posledních cca 15 stránek prudký pokles na průměr 2,41 hvězdy. Kapitoly 47-50 (3.84 hvězdy).
Nejlepší byla kapitola 48 (průměr 4.40 hvězdy na stránku).
Celkem kniha u mě získala průměrně 2.82 hvězdy na stránku.
To je způsobeno hlavně tím že úvodních 247 stránek se pořádně nic nedělo a průměr byl 2.70 hvězdy na stránku.

Takže mé hodnocení je 2.82 hvězdy (tj. 56,40 %)

JustWomen
29.05.2020 3 z 5

Líbila se mi ta historie, prostředí kalifornských hor, záhadná atmosféra, ženské postavy a archeologické pozadí. Nebyla to žádná jízda, ale nebylo to vůbec špatné.

Nelly
16.04.2020 4 z 5

Klasika na starší knihy obou autorů - dobrodružství s nádechem záhady. Sice zpočátku volnější tempo, které asi ne každému sedne, ale na odreagování super. Musím se přiznat, že jsem hvězdu přidala za setkání se starými známými - Norou i Corrie, a za super konec, kde nás návštěvou poctí i někdo další - kdo nečetl od těchto pánů vše, možná to tak nedocení... Pokud budou další díly, ráda si je přečtu.

alva1
07.04.2020 3 z 5

Tato jejich kniha patří mezi ty slabší.