Lexikon lektvarů paní Daneové

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Studentka historie na Harvardu Connie potřebuje dokončit svou disertační práci, ale místo toho musí zařizovat prodej opuštěného domu své praprababičky v městečku Salem. Náhodou objeví starou Bibli ze 17. století a v ní klíč se jménem Deliverance Daneové. Connie s úžasem zjišťuje, že dávno mrtvá žena byla odsouzenou čarodějnicí a zanechala po sobě lexikon plný nadpřirozeného vědění. Navíc se zdá, že Connie je s historií Salemu a jeho krvavých procesů sama spojena víc, než měla tušení, a že stará magie možná skutečně existovala…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53456/big_lexikon-lektvaru-pani-daneove-hol-53456.jpg 4114
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The Physick Book of Deliverance Dane


více info...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Lexikon lektvarů paní Daneové

DominaCZ
21.08.2022

Hvězda za obálku a počátek.
Pátrání v devadesátých mě nezajímalo.
Ta kniha měla být jen o té staré době.

pujec
13.06.2021

Dlouho mi trvalo se začíst, zvlášť v první půlce se nic nedělo. Zápletka nakonec zajímavá, nicméně konec celkem odfláknutý, uspěchaný. Doslov vysvětlující reálné základy a vztah autorky k tématu byl fajn.


Martina1725
21.02.2021

Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale vydržela jsem. Nakonec zajímavá zápletka.

veronika4001
26.12.2020

Příběh Lexikon lektvarů paní Daneové mě velice překvapil zaujetím autorky pro historii a zároveň obrodu čarodějnických procesů ze Salemu z roku 1692. Autorka Katherine Howe je zasvěcená vypravěčka s univerzitní znalostí získanou studiem a především doplněnou významnou částí svojí doktorandské práce, pro kterou čerpala ze zdrojů univerzit, knihoven a jiných veřejných a soukromých institucí i fyzických osob. V knize využila skutečných událostí a skutečných jmen, např. všech šest žen souzených a oběšených za čarodějnictví. Rovněž využila opravdových nástrojů a postupů čarodějnických procesů, příběhů a života čarodějnic. Dokonce sdělila, že ke dvěma čarodějnicím (jedné odsouzené, jedné obviněné) v salemských procesech, a to k Elizabeth Howe a Elizabeth Proctor směřuje přímo její rodinná vazba. Dalo by se říci, že sama autorka se zhostila role hlavní hrdinky příběhu, protože příběh je takový zkoumavý a pátravý (skoro mi připadá, že chce až osobně vědět, jak to je). Samotný příběh se odehrává ve dvou časových liniích, což je pozitivum, protože do problematiky salemských procesů by měl být neznalý čtenář uveden. Jakmile je seznámen, pak snadno pochopí touhy hlavní hrdinky - doktorandky po poznání svých předků a po tom, co je spojovalo/spojuje (babička Sarah, blízcí příbuzní, matka Grace) a vlivem poznávání se roztáčí pomyslné kolečko děje magie a jejích symbolik. Klíčem je kniha lektvarů používaná Deliverancí Daneovou a Bible. Obě dohromady pomáhají léčit i uvrhnout do kletby. Příběhy psané na pravdivém základě jsem si oblíbila, protože tady se autor pro svou knihu namáhal studiem, k němuž využíval archivy a výzkumné instituce. Vedle toho příběh tím, že je beletrií, je zajímavý, přitom ale současně splňuje přízvisko naučnosti, tedy čtenáře obohatit o nové (pravdivé) informace. Příběh je beletristicky pro mě nový, velice poutavý, čtenáře vtáhne hned do děje a hlavně - nezanechává otazníky. Čtenář má tak pocit, že se autorka dopodrobna salemskými procesy zabývala, a že ho neodbyla jen něčím povrchním. Kromě toho, a to mě zaujalo možná nejvíce, příběh vysvětluje, že středověké čarodějnice se od čarodějnic tak, jak si je představujeme my, liší tím, že mají na koštěti ve slámě zapíchnutou svíčku a pozor nemají kočku (prý je s čarodějnicemi spojené jiné zvíře, často žlutý kanárek). Každopádně zajímavé a poučné právě proto, že autorka pracuje s historiografií a je vidět, že si s knihou dala hodně práce. Chtěla bych si přečíst ještě jedno její dílo, a to Posedlost.

Anie.M
20.10.2019

byla jsem s knihou spokojena. téma je mi velmi sympatické a líbil se mi i styl psaní. důležitý pro mě byl doslov, kde jsem se dozvěděla o tom, jaký má autorka k tématu vztah, co přesně se zakládalo na pravdě a které části příběhu byly smyšlené.
jednu hvězdu srážím za uspěchaný konec. nedá se říct, že půlka knihy by byla o ničem, ale to zajímavější se dělo až v poslední třetině a najednou byl konec.

bookcase
20.05.2018

Zajímavé téma, prolínání časových rovin mám taky ráda. Byť je kniha napsaná čtivě, nějak mi momentálně nesedla do nálady, takže jsem ji víceméně prolistovala, abych si spíš udělala obrázek. Měla jsem ji půjčenou a musela vrátit, možná, že kdybych na ni měla víc času a náladu, bylo by to jiné. Určitě ji nezatracuju, časem se k ní vrátím.

medlovice
26.02.2018

Ke knížce jsem se dostala obvyklým způsobem. Někdo ji doporučil jako Podobné knihy u geniálních Žítkovských bohyní. Ale není to pravda, tahle kniha nemá na Bohyně. Obalem trochu připomíná Vypravěčku , ale ani s tou nemá nic společného. Atraktivní a čtenářsky vděčné téma čarodějnic a kouzel bylo málo rozvinuté , zabalené do zbytečného prodlužování, nesmělých počátků lásky mezi Connie a Samem a její dědičné zatím nepoznané schopnosti. Přistihla jsem se, že se netěším na to , jak ji zase vezmu do ruky a budu číst. Přečetla jsem ji poctivě i s doslovem ale kdybych ji nečetla , nic se nestane.

alepav
25.01.2016

Krásné čtení. Příběh poučný, čtivý, nemám co vytknout.

1