Zrnko pravdy

Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s proříznutým hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.  Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudovou chybou, se případ stává také šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti, navzdory milostným dobrodružstvím, pronásleduje. Poznává, že i na počátku 21. století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy“, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191866/zrnko-pravdy-tDC-191866.jpg 4.3118

Teodor Szacki (2.)

Ziarno prawdy (2012)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Kniha Zrnko pravdy

eiramka
24.08.2018

Tak ve skutečnosti bych asi hlavního hrdinu s chutí vzala něčím po kebuli , protože hlavně jeho postřehy ohledně žen a dívek mne nadzvedávaly ze židle - ale pak jsem uznala, že to prostě k němu patří, že autorovi se podařilo vytvořit postavu typu sympaťák na zabití :) Téma ovšem mne dostalo stoprocentně - antisemitismus v Polsku - v minulosti i dnes. V tomto směru je to skvělý počin, výborná detektivka a můžu vřele doporučit.

pinkpop
27.05.2018

Tato kniha se mi líbila mnohem víc, než předchozí díl :-)

Blekí
26.02.2018

Tahle kniha mě zároveň jak překvapila a potěšila, tak zklamala.

Největším pozitivem celé knihy je, o kolik moc je lepší než první díl série. S tak velkým pokrokem autora od knihy ke knize jsem se jinde opravdu nesetkala. Dále, hlavní hrdina dostal od života tak trochu přes čumák, ztratil notnou dávku arogance a hned je z něj pro čtenáře mnohem větší sympaťák. Ano, oněm pro detektivku typickým klišé jsme se bohužel nevyhnuli, ale ani to mi čtenářský zážitek příliš nekazilo. Velké plus pro autora, jak dobře se dokázal poprat s takovým tématem, jako je antisemitismus v Polsku. Věřím, že od toho by dala většina lidí ruce pryč.

Knihu bych si skvěle užila a ani bych neuvažovala nad hodnocením, ale konec, ten konec! Pro mě velké zklamání, nemastný, neslaný. Autor se dotkl naprosto geniálního a elegantního možného závěru celé knihy, ale nakonec zvolil konec, který naprosto pohřbil veškeré mé nadšení a napětí, které se ve mě budovali od prvních stránek.

Závěr knihy mi četbu o tolik pokazil, že normálně bych dala 3 hvězdy. Jelikož jsem ale předešlí díl ohodnotila právě tímto hodnocením, nemohu jinak a dát hvězdy 4. Ten posun od prvního dílu tam je velký.

Ve výsledku bych ale určitě všem, kdo mají zájem, knihu doporučila. Už jen téma a prostředí je natolik osvěžující, že určitě stojí za přečtení.

genie
12.11.2017

Ačkoliv je to detektivka a námět je celkem "hutný", knížka je paradoxně svěží ... Minimálně ve srovnání se severskými krimi. Autor nešetří ironií (mnohokrát jsem se prostě neubránila hořkému smíchu), postavy jsou dobře vykreslené a není složité si k nim vypěstovat vztah. Líbí se mi ty sondy do mikrosvěta obyvatel Sandoměře ... a hlavní postava - arogantní, nikoli však bez srdce -Szacki je "k nezaplacení".

Sisssi
21.10.2017

Slibovaný zázrak se nekonal. Slabé a trapné.

marion111
12.06.2017

Výborná detektivka!

šipek
26.01.2017

Tak má druhá kniha od tohoto autora a musím říci dost dobré. Téma zajímavé a dost odvážné, poválečný život v Polsku jak u nás v pohraničí. Hlavní postava prokurátora Szackého je dost originální a mě se líbila. Detektivka nepostrádá napětí a i překvapivé rozuzlení. Určitě sáhnu po další knize této série. A jsem i zvědavý na další osud obou hlavních postav této detektivky.

Isserley
17.01.2017

No páni, tak tohle je pro mě objev roku. Polská detektivka, a parádní, to bych nečekala. Téma velmi závažné a pro nás jako sousedy dost zajímavé. Skvěle vylíčené poměry polského maloměsta, něco je u nás stejné, něco jiné. Od první do poslední chvíle krutě napínavý příběh, nečekané rozuzlení. Zamýšlela jsem dát čtyři hvězdy, protože detektivky nejsou můj nejoblíbenější žánr, ale právě za to promyšlené rozuzlení přidávám pátou hvézdu. S pětihvězdičkovou polskou detektivkou chybu neuděláte, to vám garantuju. Už mám připravené další díly série k přečtení.

sagasir
02.11.2016

Kdo má něco proti nám?

Rozhodně se autorovi musí nechat, že si dokáže vybrat mnohdy kontroverzní, ale o to zajímavější témata o kterých bude psát. Svým způsobem tak právě tématem antisemitismu prolíná přítomnost s minulostí. Určitě je to zajímavé. V knize nechybí notná dávká ironie a typický autorův humor. Velmi kvituju i to, že Miloszewski si nenasazuje růžové brýle a o vše napíše pěkně natvrdo. Dále nechybí i zajímavé uvedení kapitol (soupis událostí ze světa, Polska a Sadoměře z daného dne). K rozsahu lze napsat, že se jedná opět o klasiku (400 stran). Nové postavy v příběhu zaujmou a hlavně mají své místo a neobjevují se jen tak nazdařbůh. Kniha jako taková, pak není jen pouhou detektivkou, ale hlavně sondou do duší Poláků a možná hledá i odpověď na to kde se v multikulturním Polsku vzalo tolik rasové nesnášenlivosti a nebo jsou tyto projevy u nich jen skryté a postupně vyplouvají na povrch? Netroufám si na to odpovědět. Na to si asi musí udělat obrázek každý sám. Rozhodně však mohu potvrdit ,že se opět jedná o zajímavé čtivo, které hodnotím 75%.

dobama
26.08.2016

Náhoda přinesla knížku do mé poličky s knihami a jsem za to moc ráda!!! Zrnko se mi zarylo pod kůži, tak hluboko, že ani potřeba spánku nezvítězila a knihu jsem přečetla doslova jedním dechem ve 24hodinách.
Líbí se mi styl, jakým je psaná. Teo se stal v mých očích postarším bělovlasým A.Dellonem, Baška zásadička M.Jobertovou a film se uspokojivě odvíjel dál a dál až k velkému finále ve dvou rovinách - jednu její část jsem čekala ( Dellon a Jobertová - jak tohle asi může skončit? ;-) )a druhá mne překvapila. Velice odvážné téma, detektivka s napětím a překvapivým koncem, detektivka propracovaná, oba hrdinové jsou mi sympatičtí a určitě se budu snažit dozvědět se jak to s nimi půjde dál.

jarin58
19.06.2016

Nejlepší kniha tohoto spisovatele.Odvážné téma.

soukroma
30.04.2016

Tak rozporuplné pocity jsem při čtení už dlouho neměla - chvílemi se mi kniha líbila převelice, chvílemi jsem měla silné nutkání ji definitivně odložit (proto nejsem schopná knihu ohodnotit). Nevím, na mě moc politiky a bolestné polské a židovské historie, a nepřiliš uvěřitelní a sympatičtí hrdinové. Přitom nás dle mého samotný autor trochu tahal za nos (a tak také natáhl celou knihu na úctyhodných 400 stran), ovšem celkem v souladu s tím, jak sám pachatel tahal za nos kriminalisty.

Dimas
06.04.2016

Líbí se mi styl psaní, určitě zkusím další dva díly trilogie.

Ladiva
23.10.2015

Výborná detektívka so zaujímavým rozuzlením. Páčila sa mi ešte viac ako 1.diel. Poľské prostredie je príjemnou zmenou oproti severským detektívkam.

kadgam
22.10.2015

Zaujímavá zápletka, napínavý dej a aj uvedenie do histórie aj reálií najkrajšieho poľského mestečka, to sú tromfy tejto knihy. Prečítala som ju na jeden hlt, aj keď v niektorých pasážach bol spád deja brzdený vzletným vnorom do duše prokurátora. Rada by som si prečítala jeho ďalšie diela. Po severskej detektívke je toto ďaším oživením žánru.

RADOST
19.10.2015

Oceňuji styl, polské reálie, úvahy nad antisemitismem i postojem ke starým křivdám a historickým událostem. Detektivka, která kromě pachatele odhaluje i zasuté motivy v ostatních obyvatelích polského maloměsta.

Majdule
30.09.2015

Miłoszewski je pro mě zjevením v žánru. Jsem si jistá, že být Američanem, je autorem světových megahitů. Takhle můžeme být rádi, že ho pro nás Host objevil. Druhý díl přivádí Szackého na scénu po bodu zlomu, nešťastně rozveden, v práci, kde se nudí, ve městě, které nenávidí. Už ani ten sex, který ho hnal dopředu v minulém díle, mu nedává to, co hledá. Za to mu zbývá o to více samoty. V této expozici se odehraje absurdní vražda s antisemitskými rysy (ve městě s neblahou antisemitskou minulostí). Autor plně dostál očekávání prvního dílu, nebo lépe řečeno, snad je i trochu překonal. Zločin opět evokuje celospolečenské problémy a dluhy, ale z jiného úhlu pohledu. Přináší jinou podobu bolesti. Nabízí napětí, zvraty, vzrušující vyšetřování. Ale to co příběhu dává mimořádný přesah, je právě jeho hlavní hrdina. Jeho příběh je plný banalit, ale banální není ani náhodou. Jakýmsi zázrakem se navíc autorovi podařilo na závěr podat záblesk naděje na lepší zítřky, aniž by byl nesnesitelně trapný. A bonusem je samozřejmě Sandoměř a její atmosféra. Někteří si dělají výlety po místech Brownových knih, já se jednou vydám po stopách Tea Szackého. (@Majdule_1)

Plútarchos
27.09.2015

"Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s proříznutým hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.

Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudovou chybou, se případ stává také šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti, navzdory milostným dobrodružstvím, pronásleduje. Poznává, že i na počátku 21. století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy“, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města…"

Zaujaly mě okolnosti daného dne vždy na začátku každé kapitoly - širší souvislosti a události ve světě, Polsku a Sandoměři, které se odehrávají paralelně s vlastním příběhem a dávají příběhu pocit současnosti a skutečného světa okolo. Zaujal mě Teodor Szacki jako muž, kterému lezou místní ženy do postele vlastně jen proto, že je pro ně zajímavý jako prokurátor z Varšavy v jejich maloměstě. Zaujal mě popis Sandoměře, jeho přírodních krás a historie. Zaujal mě příběh, postupně gradující dalšími oběťmi, tajemnou židovskou symbolikou. Zaujal mě Szackého kritický postoj k antisemitismu, myšlení poláků, starým předsudkům. Naopak mě trochu zklamal závěr příběhu, odhalení vraha a původ břitvomačety - vše je jakoby náhodné, nepravděpodobná záměna osob, odhalení založeno na Szackého "prozření".

Thessaloniki
23.08.2015

Detektivní thriller nejvyšších kvalit.
Dobře vystavěné, velmi čtivé, suverénně napsané, se silnou atmosférou, působivým geniem loci města Sandoměř a četnými odkazy na polskou historii i současnost.
Vše dávkováno bez příkras, s poctivou porcí jisté ironické útrpnosti, jaké jsou schopni snad jen Poláci.
Skvělé.

Mimochodem, pokud vás - tak jako mě - baví inteligentní, realistický, cynický, v jádru mírně rozervaný prokurátor Teodor Szacki, taktéž trochu "vulgární, ordinérní, sprostej a neotesanej mizogyn a sexista" (jak mu vmetla Klára, jedna z postav knihy), pak doporučuji knihy švédského dua Hjorth a Rosenfeld. Jejich hrdina Sebastian Bergman má s našim panem prokurátorem leccos společného.

MichelleS
01.08.2015

Detektivní zápletka se mi líbila, také vystižení prostředí polského maloměsta. Naopak mi byl neskutečně protivný hlavní hrdina. Obávám se, že tolik, že už další knihy s prokurátorem Szackim neotevřu.

bondula
22.07.2015

Presne taká detektívka, aké mám rád. Napínavá, prekvapivá, tajomná, nechýba trocha vtipu a najmä hora miestnych reálií. Pre mňa o to príjemnejšia, že Sandomierz som mal možnosť navštíviť a pri popisoch mesta som sa mohol pozrieť na známe prostredie cudzími očami. Niet pochýb, že oči Miloszewského sú pozornejšie, jeho interpretácia toho čo vidí oveľa poetickejšia a znalosti reálií oveľa hlbšie. Síce zrejme nedokážem celkom doceniť to, ako autor "tne do živého", naháňa poľských národných démonov a ukazuje temnejšie stránky svojich krajanov, no i tak je Zrnko pravdy pre mňa skvelou knižkou.

Baiba
19.06.2015

Nic jsem nečekala a dočkala se lahůdky. Z počátku ne zrovna sympatický, ale inteligentní a zajímavý protagonista, promyšlený zločin, poutavě zachycený genius loci historického městečka a konečně spousta témat k zamyšlení - antisemitismus, náboženství, postoj polské společnosti k poválečné historii... Nečekejte však žádné elaboráty, svoje názory prezentuje autor prostřednictvím svého hrdiny nenásilně, s lehce jízlivou intelektuální nadřazeností a ke svému národu hodně nesmlouvavě.Ta jedna hvězdička šla dolů za příliš vykonstruovaný závěr, škoda těch zbytečných a nepravděpodobných náhod...

čika
19.06.2015

velmi osviezujuce krimi z polskych realii, skoda nepozornosti prekladatela - korektora, tolko prehliadnuti a preklepov - podotykam v slovenskom vydani - to by sa nemalo stavat.

katyka
16.06.2015

Miloszewski sa tuším stáva mojim obľúbeným autorom. Aj druhá jeho detektívka je skvelá, hoci Zapletení sa mi po detektívnej stránke páčili trochu viac. Ale aj Zrnko pravdy má dobrú zápletku, a čo sa týka osvetlenia poľsko-židovských vzťahov za druhej svetovej vojny a v súčasnosti, dostáva Miloszewski plný počet bodov. Hrozne sa mi páči, ako sa to všetko prelína - detektívka, historické súvislosti aj postrehy o živote v malomeste. Tak by podľa mňa mala fakt dobrá kniha vyzerať. Bonusom naviac je Szackého (teda Miloszewského) parádny zmysel pre humor a skutočnosť, že so všetkými jeho vyslovenými názormi (teraz myslím židovskú tematiku) súhlasím. :) Už sa teším na tretí diel.

Rendolet
09.06.2015

Určitě doporučuji..kniha velmi mile překvapila

Fifi15
19.03.2015

Zajímavá sonda do současné polské současnosti i minulosti a k tomu jako bonus detektivní příběh. Překvapivý závěr. Postavu T.S. jsem si zamilovala stejně jako Sandoměr, díky jejímu popisu. Čtivé, poutavé. Detektivka více přiblížená slovanské duši.

gossipavlina
01.03.2015

Pěkně a důmyslně vymyšlená zápletka. Pachatele jsem do poslední chvíle nevěděla.
A velice zajímavé je pozadí a prostředí, do kterého je příběh vsazen. Autor nám odkrývá myšlení polských lidí.
Vyšetřovatel je na povrchu tvrďák, ale uvnitř je citlivý a lidský. Je cynik, ale tak akorát.
Kdo máte rádi detektivky, doporučuji.

rodak
19.01.2015

Tak toto byl požitek Nečekal jsem takové čtenářské hody.

sioux
10.11.2014

Příjemné překvapení. Kromě Henryka Sienkiewicze, kterého jsem četl jako dítě, to je asi první polský autor, kterého jsem zkusil. A docela dobré. Hodně mě bavil jeho osobní život a vůbec jeho názory na všechno, zdravě cynické a realistické, bez naivity a romantismu.
Detektivní příběh nebyl špatný, ale zůstal ve stínu popisu normálního života v Sudoměři. Náboženskou tematiku jsem přeskakoval.
Ale určitě doporučuji, je to něco jiného než akční thrillery nebo severské kousky.

kusma
26.09.2014

Na začátku mi chybělo, že jsem nikoho nepodezírala. Pak se ale příběh krásně rozběhl a já napjatě četla a nemohla knihu odložit. Za konec bych odebrala ještě jednu hvězdičku, nějak mě závěr případu neuspokojil... Ale jinak pěkná detektivka ze zajímavého prostředí.