Zrcadlo, zrcadlo

Zrcadlo, zrcadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402359/bmid_zrcadlo-zrcadlo-Ce9-402359.jpg 4 240 54

KAMARÁD, MILENKA, OBĚŤ, ZRÁDCE. Když se podíváš do zrcadla, koho vidíš? Debutový román supermodelky a herečky Cary Delevingne. Šestnáctiletí kamarádi Zrzi, Leo, Rose a Naomi tak docela mezi své vrstevníky nezapadají. Stále ještě nepřišli na to, kým chtějí být. Jejich život není dokonalý, ale spojuje je muzika a jejich kapela Zrcadlo, zrcadlo… Až do chvíle, kdy Naomi zmizí a po pár týdnech pátrání je vytažena z řeky v bezvědomí. Naomi v kómatu bojuje o život. Policie tvrdí, že to byl pokus o sebevraždu, její přátelé o tom však silně pochybují. Probere se Naomi někdy? Co její stav zavinilo? A jak je možné, že si Zrzi, samozvaná ochránkyně skupiny, nevšimla varovných signálů? Každý se se složitou situací vyrovnává po svém. Zatímco Rose se opíjí na večírcích a Lea obestírají temné nálady, Zrzi se rozhodne zjistit pravdu. Svět se jim rozpadá a odhaluje jejich nejtemnější tajemství. Nic už nikdy nebude jako dřív, protože když se zrcadlo rozbije, nejde ho nikdy úplně spravit.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Yoli (ČR)

Mirror, Mirror , 2017

Luccinda
19.10.2020 5 z 5

Kdybych měla žebříček největších knižních překvapení, takhle kniha by bezpochyby byla na samotném vrcholu. Nevím, do jaké míry knížku napsala a vymyslela sama Cara Delevingne, ale pokud je to alespoň z poloviny její dílo, tak smekám! Už dlouho jsem nečetla YA s tak originální zápletkou, komplexními postavami a skvělým rozuzlením. Na první pohled by se mohlo zdát, že se v knížce řeší až moc témat najednou, ale kupodivu to spolu všechno skvěle fungovalo. Naopak se mi moc líbilo, že každá z postav řeší své vlastní problémy, díky tomu působí oproti jiným teen hrdinům o dost skutečněji a vy s nimi prožíváte celý příběh. Já jsem si knížku neskutečně užila, vyvolala ve mně spoustu pocitů a donutila mě zamyslet se nad některými vážnými tématy, které se v příběhu objevují. Takže za mě pecka!

RemiBlack
03.10.2020 4 z 5

2020/24
Narazila jsem na tuhle knížku ještě dlouho před jejím vydáním. V anotaci jsem si tehdy přečetla, že "...Naomi zmizí a po pár týdnech pátrání je vytažena z řeky v bezvědomí", a řekla jsem si, že takovou pitomost jsem dlouho neslyšela. Je to nějaká superhrdinka nebo jen Mary Sue?
Naštěstí se ve mně cosi pohnulo a zapřísáhla jsem se, že si knihu přečtu, než na ni budu nadávat všem známým.
Kupovat jsem si ji samozřejmě nechtěla - znáte to, čtení z recese. A tak jsem nenápadně sledovala její status v naší městské knihovně, který byl pernamentně "nedostupné".
Až konečně, jednoho dne, se ke mně dostala. A páni? Páni.
Měla jsem očekávání na bodu mrazu a Zrcadlo, zrcadlo přitom bylo fakt dobré. Bavily mě postavy, příběh byl zajímavý. Za jedno odpoledne jsem měla dočteno a přiznávám, měla jsem (neopodstatněné) předsudky. :D

Luc.i
22.09.2020 4 z 5

Od knihy jsem neměla moc velká očekávání ale nakonec mě mile překvapila. Začátek se sice trochu vleče ale když se knížka rozjede tak je to super a místy se nedalo přestat číst. Zápletku jsem odhalila asi stránku před tim než byla odhalena. ...To jsem vážně nečekala. Zrzi mi byla ze začátku dost nesympatická ale nakonec jsem si ji i ostatní oblíbila. Dobrá knížka 4/5*

tadobra
26.08.2020 3 z 5

cetla jsem to uz nejaky ten patek zpatky, ale pamatuju si, ze se mi dilo libilo.
je to takovy lepsi prumer, doporucuju spis mladsim ctenarkam.
postavy ploche, dej poutavy.

Anickahor
14.08.2020 3 z 5

Knížku mám doma poměrně dlouho a tak jsem se v létě rozhodla si místo kupování nových knih přečíst stále odkládané čtení (které se mi navíc hodilo do čtenářské výzvy). Přiznám se - moc se mi do čtení dalšího Young Adult příběhu nechtělo - věkově už nejsem úplně cílovka. A o to raději přiznávám, že mě v jistém ohledu kniha příjemně překvapila a nakonec se mi i celkem líbila.
Když přetrpíte první polovinu knihy, kdy se v podstatě nic neděje, naskytne se vám možnost číst druhou (akčnější a mnohem zajímavější) část. Já zápletku předem neodhalila, ale zpětně jsem si říkala, že to vlastně bylo jasné a jinak to být ani nemohlo.
Co mě teda ale fakt rozčiluje je, že v poslední době v každé knize pro mladé musí alespoň jednoho člověka přitahovat osoby stejného pohlaví. Jako ano, když se to vyskytne v prvních knihách, tak si říkáte: "Super, je fajn, že se o takovém tématu mluví." Jenže pak čtete další a další knihy a už je toho prostě moc.

Karolína2425
24.07.2020 3 z 5

Zrcadlo, zrcadlo jsem si přečetla po druhé po roce a zdaleka mě už tolik nenadchla.
Znala jsem rozuzlení i osudy jednotlivých postav, takže už nepřišel ten wow moment, kdy po dočtení jen koukáte do zdi. V tom tkví celé kouzlo téhle knihy. Témata, jež autorka do knihy zasadila, byla skvěle zpracovaná. Postavy stejně sympatické, jaké si je pamatuji. Postava Zrzi a Ashiry mě stále bavila nejvíc. Na knize mi teď trochu vadil ten styl psaní, na začátku jsem měla chuť tuhle knihu zahodit do kouta, to se táhlo až k nějaké osmdesáté straně. Pak se vše dalo do pohybu a já knihu přelouskala za jeden večer.
Napoprvé kniha skvělá, ale druhé přečtení mi už ten úžasný dojem zkazilo.

AlyBookworm
04.06.2020 5 z 5

Zrcadlo, zrcadlo bylo… já vlastně nevím. Když ho začnete číst, přestanete až na úplném konci. /  Je to jedna z těch knih, o nichž se mi neskutečně špatně píše, protože ve mně zanechaly velikou haldu pocitů, tak doufám, že se vám recenze nebude číst až nepříjemně. /

Každopádně, to, díky čemuž bych knihu ráda vyzdvihla, je základní pilíř celého příběhu – pohřešovaná dívka jménem Naomi (a taky teda ještě postavy). /

Autorka se s tímto tématem poprala téměř skvěle. Téměř, protože policii nám představila až jako poslední možnost, což sice slouží zápletce, ovšem vynikající příklad k řešení vážného problému to není. Jinak si ovšem myslím, že velmi dobře popsala situace, k nimž dochází. Jakou bez moc vůči tomu cítí rodina a okolí a celkově atmosféra toho je moc dobře vykreslená. /

K postavám.  Líbí se mi, že autorka dokázala i přes Naominu nepřítomnost krásně vykreslit její charakter. No a k tomu hlavní trojice kamarádů, to bylo něco. Nejvíce mi z nich přirostla k srdci Zrzi. Její nejistoty, její hledání sebe sama. Její překonání snahy stát se tou, jíž ji chtějí ostatní vidět. I když ona akorát chtěla být svá. Jo, ní bych vážně mohla básnit celé věky… /

Ovšem pak přijde konec, kdy jste smutní, že už to skončilo, ale zároveň neskutečně rádi, že UŽ to skončilo. Pravda, konečné rozklíčování děje by někomu mohlo připadat překombinované. Já to ovšem vidím jako autorčinu ukázku toho, že nikdy nevíme kdo. / .

Tuhle contemporary doporučuju (nejen) všem, kteří jsou ztracení. Přečtěte si to, prosím. (A taky díky za přečtení celého tohoto zmateného textu :D)/ .

Elsasbooks
15.05.2020 1 z 5

Hodně lidí tuhle knížku přirovnává ke knize Jeden z nás lže, což si myslím, že se vůbec nehodí, protože mi obě knížky přišly jiné. Knihu jsem na své poměry četla opravdu dlouho (asi dva týdny) a to kvůli tomu, že mě vůbec nezaujala a vůbec jsem netoužila zjistit, co se bude dít dál. Toho, kdo mohl za zmizení Naomi jsem odhalila asi na 50. stránce, což je trochu brzo, nemyslíte? Zajímalo by mě také, jak to bylo s psaním téhle knížky, protože se na ní podílely dvě autorky. I když na to byly dvě, tak to tomu moc nepomohlo. Knížku bych doporučila tak 13 – 15 letým slečnám a chlapcům, co jsou ještě trochu naivní a neví, jak to v životě chodí. Pro vyspělejší jedince to nebude nic nového. Detektivní zápletka příběhu je tak jednoduchá a předvídatelná až to bolí.

blackoutzuzi
14.05.2020 2 z 5

Kniha, která zažívá obrovský hype a u které se s většinou čtenářů názorově rozcházím. Caru Delevingne mám moc ráda a na její knihu jsem se doopravdy těšila! Bohužel po dočtení jsem pociťovala pouhou pachuť zklamání.. A to i přes slibný začátek, kdy jsem si říkala "Jo, tohle se mi bude líbit". Ale ne, nelíbilo.. Nudné, až iritující postavy, nezajímavý děj a ta "krimi" zápletka.. No, za mě vážně ne.

LucyBlack
19.02.2020 3 z 5

Cara nezklamala jako vždy. Jen možná trochu moc sprosté...

LucaR8
15.01.2020 3 z 5

Knihu jsem koupila hlavně kvůli Caře. I když nejsem cílová skupina, docela se mi kniha líbila. Kdybych byla mladší určitě bych si ji užila víc a tolikrát neodkládala. Nejvíc mě mrzí, že jsem až v poslední čtvrtině knihy sama přišla na to, kdo to měl celé na svědomí

Knihobolka
06.01.2020 1 z 5

Vůbec nejsem cílovka a nějak asi nerozumím této mladé literatuře. Navíc jsem vůbec netušila, kdo autorka je...

Opravdu jsou to problémy našich dětí?
Opravdu za každým rohem stojí vyděrač, násilník, chlípník a úchyl?
Proč musí být v knize o mladých vždycky drogy a aspoň jeden homosexuál?

Myslím, že kniha -nactileté ohromí, mě se dobře četla, ale nic víc.

Lenka.Vílka
25.12.2019 1 z 5

Na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá. Proč? Protože Cara umí všechno. Je modelka, herečka, hraje ve videoklipech. Už jenom čekám na její módní kolekci. Má to jeden háček. Za mě měla zůstat jenom modelka, protože v tom ostaním se mi zdá, že je u ní všechno jenom tak napůl. Jako jde to, ale kdyby neměla to svoje obočí, tak si jí v davu nevšimnu. A tahle kniha je vlastně taky napůl. Jak moc zasahovala spoluautorka? Kdo co napsal? Atd. Odpověď? I to psaní zvládá jenom napůl. Asi byla nucena si přečíst Papírová města a řekla si, že to zvládne taky. Protože jí fanoušci podpoří. (Můj odhad.)

Ve výsledku je to stejná kniha jako každá druhá (podobná). Nejsem sice cílovka, ale o to mi vždy udělá větší a upřímnější radost, když v téhle skupině najdu něco, co za to vážně stojí. Ale vážně mají mladí tyhle problémy? A je to jenom těma sociálníma sítěma? Protože i když dám stranou fakt, že z současných knih máme uvěřit tomu, že polovina pubertálů asi řeší problémy, kterými by se měla zabývat později, tak to prostě nedává smysl (proto u mě pohořelo Jeden z nás lže, kde je realita vytočená do absurdna a proto jsem knize vůbec neuvěřila). Nebo jsou prostě tak zranitelní, protože si ve světě připadají až moc bezpečně a potom jsou vším snadno ovlivnitelnění, kvůli tomu, že se pro ně společnost snaží vytěsnat nebezpečí zvenčí falešným blahobytem? Asi je snazší označit viníkem sociální sítě a děcka za chudáky, kteří se jen tak připletly do cesty. Oukej...

Ale když se odprostím od věcí, které nejsem evidentně schopná nikdy pochopit, je tu ta druhá věc. Ta kniha je prostě o ničem a ještě k tomu špatně napsaná.

PS: nepochopila jsem, na čem Cara jede, že v poděkování zmíní práci na úžasné obálce. Co?! Jenom dodám, že v originále je stejná. Ale tohle vymyslet a zpracovat muselo dát velikou práci! Obráceně pěst. Wau! Facha roku. Týpek si děkana fakt zasloužil ;)

AmazingUnicorn
09.12.2019 5 z 5

Úžasná knížka. Nečekala jsem že mladá herečka dokáže něco podobného napsat, ale knížka se povedla.

ajla5
02.11.2019 4 z 5

Super napínavý příběh. Jen jsem pak začala mít jistá tušení a konec byl dost uspěchaný.

Veruu95
02.11.2019 4 z 5

Příběh se mi moc líbil, tentokrát jsem rozuzlení neodhadla, proto jsrm netrpělivě otáčela stránku za stránkou, abych se vsechno dozvěděla. Líbilo se mi také pojetí problémů, se kterými se mladí lidé často potýkají a kolikrát ani nevíme, když se něco takového děje našim blízkým. Proto je důležité se o své blízké zajímat a stát při nich.

Jediné, co musím vytknout, jsou vulgarismy. Ne, že bych s nimi měla problém, když se do kontextu a k postavě hodí... Ale tady byly hlavní postavy 15-16 letí lidé, tak mi to přišlo trochu přehnané.

Osice
25.09.2019 5 z 5

Když jsem začala Zrcadlo, zrcadlo číst, tak mi moc kniha nesedla po jazykové stránce. Vůbec mi nevadí vulgarismy, pokud mají své místo a něco sdělují o postavě. A právě proto, že příběh vypráví šestnáctiletá "pubertačka", tak bych uvítala víc nespisovné češtiny. Záhy jsem se přes to ale přenesla, co se dělo v knize bylo silnější:-)
Pokud jde o zápletku jako takovou, tak úplně unešená nejsem. Mé tušení se potvrdilo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Teď to může vypadat, že se mi kniha vlastně moc nelíbila, ale opak je pravdou. Síla této knížky je ve vykreslení života dospívajících protagonistů. Dysfunkční rodinné vztahy, alkoholismus, pocit, že se nemůžou rozhodnout sami za sebe, vnímání sebe sama, touha po přijetí, bezmoc, to je jen stručný výčet toho, čemu hlavní postavy musí čelit.
Nejvíce mi přirostla k srdci vypravěčka Zrzi. Když jsem si četla o tom, jaký má vztah s mamkou, tak mi bylo těžce. Moc dobře vím, jak alkohol dokáže změnit super mámu v naprosto cizího člověka:-(
A abych zakončila v pozitivním duchu, tak doporučuju mrknout na video, ve kterém čte Cara Delevingne úvodní část knížky. Hezky předčítá a má příjemný hlas:-) https://youtu.be/mKf7uZ6Ros4

Horalka5
20.09.2019 5 z 5

Za mě hezky napsaná kniha o tom, jak těžké je dospívání, když jste trochu odlišní, o detektivní zápletce nemluvě! :) Těším se na pokračování

petuzla5591
15.09.2019 5 z 5

No páni. Knihu jsem si koupila především proto, že ji napsala Cara. Postavy a příběh mě tak chytily za srdce. Musela jsem číst a číst. Opravdu skvělý román o tom, co prožívá parta středoškoláků. Není to však jen romantika typu: Ach...má mě rád, nemá mě rád. Samozřejmě romantika a láska tam jsou, ale v příběhu je mnohem více.

Annyel
08.09.2019 4 z 5

Kniha řeší více problematických témat současnosti. Postavy nejsou ploché, i když bych nepohrdla větší sondou do myšlenek všech hlavních hrdinů. Škoda sluníčkového závěru a příliš předvídatelného viníka. Na cílovku ovšem výborný počin a vůbec velmi dobrá prvotina.