Zrádné mlhy

Zrádné mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532423/bmid_zradne-mlhy-65d26bc65c7eb.jpg 4 242 242

Malá místa série

Po tragické ztrátě nachází jedenáctiletá Ollie útěchu pouze v knihách. Když tedy v lese potká šílenou ženu, která se chystá hodit jednu do vody, o ničem nepřemýšlí. Vytrhne jí knihu z ruky a utíká pryč. V deskách útlého svazku nachází mrazivý příběh o dívce Beth, dvou bratrech, kteří se do ní zamilovali, a podivné dohodě, kterou uzavřeli s „usměvavým mužem“, děsivým přízrakem, který člověku splní ta nejtajnější přání, ale žádá oplátkou nejvyšší cenu. Ollie příběh fascinuje. Následujícího dne vyráží na školní výlet na místní farmu, což je místo s vlastní děsivou historií. Tam narazí na hroby lidí, o kterých četla v knize. Je možné, že je příběh o usměvavém muži skutečný? Ollie nemá moc času na úvahy – po cestě zpět se autobus porouchá a uvízne na kraji lesa, z kterého stoupá mlha. Učitel se musí vydat zpět na farmu pro pomoc a děti tak zůstávají v houstnoucí mlze jen s podivným řidičem. Ten dětem naznačuje, že by měly z autobusu utéct, než se úplně setmí. Na Olliiných rozbitých digitálních hodinkách se navíc rozsvítí děsivá zpráva: BĚŽ.... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Drobek

Small Spaces , 2018

Roxxi
24.05.2022 5 z 5

Knihu jsem koupila pote, co jsem videla vysoke procento hodnoceni, az pote jsem zjistila, ze to je young adult, coz me rozmrzelo, ale co uz, rozhodla jsem se ji precist. Musim rict, ze se cetla velmi dobre, byla napinava a neslo se od ni odtrhnout. Pro vekovou kategorii 10-14 let je urcite za pet hvezd a doporucuji. Ja take davam plny pocet, protoze je urcena pro mladsi vekovou kategorii a pro ni je opravdu napsana vyborne.

Plameňačka
03.05.2022 5 z 5

Od téhle knížky jsem toho moc neočekávala. Vypůjčila jsem si ji v knihovně v sekci nové. Opravdu mě nadchla. U moc knížek se mi to nestává, ale zažila jsem zrovna u téhle takový ten stav kdy se od knihy doslova nemůžete odtrhnout. Od začátku jsem měla ráda Setha :) Doporučuji věkové kategorii 10 - 13

booklover902
26.04.2022 5 z 5

Tak tato kniha mě opravdu mile překvapila, koupila jsem ji na Dobrovském, protože mě zaujala anotace a byla i vcelku levná. Neměla jsem velká očekávání, jelikož je to vlastně dětská kniha, každopádně nelituji. Příběh je originální a úplně mě to vtáhlo, určitě doporučuji :)

lenka7348
10.04.2022 4 z 5

Na to, že je to vlastně dětská kniha, tak mě celkem překvapila. Četlo se to svižně, téma strašáků mi přišlo neokoukané. Taková fajn rychlovka, když chce člověk vypnout...

domiii97
29.03.2022 5 z 5

Zrádné mlhy jsou prvním dílem série Malá místa. Miluji strašidelné příběhy a jak jde o kombinaci knih a hororu, vím, že nebudu zklamaná. Příběh se četl svižně a celkový koncept se mi líbil. Kniha je rozdělena do kapitol s poděkováním a dovětkem. Obálka Zrádných mlh je tajuplná a hodí se k ději. Druhý díl Malých míst má vyjít 30.3. a já už se těším až se mi dostane do rukou.

Krchnaida
27.02.2022 5 z 5

Jo, jo, kniha je spíš pro mladší čtenáře, ale i tak jde o dobré počteníčko :-). A strašáky taky nemám ráda. :-D

Lejčís
09.02.2022 3 z 5

Zrádné mlhy jsou přesně tou správnou volbou pro malé odvážlivce, kteří holdují strašidelným příběhům. Zvažovala jsem, jak starým dětem bych ji doporučila, protože v knize se setkáváme i s vážnějším tematem úmrtí v rodině a celkově s motivy smrti, nicméně jsem došla k závěru, že děti dnes mají úplně běžně přístup k internetu a v televizi běží drsné vraždy v podobě kriminálek každé odpoledne, takže bych neváhala nastavit věkovou hranici této knihy na 10 let, protože je to opravdu pohádkové a má to šťastný konec. Hlavní hrdinové včetně statečné Ollie mi však nebyli tolik sympatičtí, jak bych si přála (nicméně si troufám říct, že dítěti sympatičtí budou). Mé sympatie si nejvíce získala postava tatínka, která se tam paradoxně objevila jen na pár stranách. Samotná kniha je však velmi dobře napsaná, autorka píše s pochopením pro menší čtenáře a volí krátké kapitoly, které děti nevyčerpají. Zároveň však na konci kapitol často dochází ke zvratu, což udržuje dítě v napětí a motivuje k dalšímu čtení.
Nečekejte geniálně propracovaný příběh plný nečekaných zvratů s dechberoucím rozuzlením, ale knihu rozhodně můžete zařadit mezi ty lepší v oblasti dětských hororů, ačkoli co si budem, na Stinea nikdo nemá a mít nebude. A jestli chcete zážitek ze čtení umocnit, rozhodně doporučuju začíst se na podzim v období mlhy a Halloweenu :)

TheMelorry
17.01.2022 2 z 5

Koukám, že hodně vybočuji z davu, ale já jsem z příběhu zklamaná. První polovina mě vyloženě nebavila, nemohla jsem se začíst a hlavní postavy mi byly nesympatické. Když se příběh konečně rozjel, začalo to být lepší, dokonce jsem se chvíli i bála. Ale už to nevynahradilo nudnou první část. Navíc bylo vše velmi rychle ukončeno a na můj vkus málo rozpracováno. (a to říkám s vědomím, že se jedná o knihu pro mladší čtenáře)
Autorčina kniha Medvěd a Slavík se mi ale líbila nesrovnatelně více.
(2,5)

martina.culik
16.01.2022 4 z 5

Od autorky jsem četla již Zimní trilogii a velmi mě bavila. Tato kniha je určena spíše mladším čtenářům, ale přesto mě bavila.
Vyjde-li další díl, ráda si přečtu, jak to s Ollie a jejími kamarády vypadá nadále.

Lučina7
14.01.2022 3 z 5

Na začátku mě kniha moc nebavila, nicméně postupem začala nabírat rychlost a napínavost. Najednou to začalo být nesmírně napínavé a absolutně jsem netušila, jak to dopadne. A představa, že hlavním hrdinům je teprve 11 mě děsila asi nejvíce a vůbec jsem si to nedokázala představit. Konec knihy jsem vůbec neodhadla, takže pro mě byl velkým překvapením. Myslím, že kniha je pro mladší čtenáře, ale nemůžu říct, že se mi nelíbila. Jen si myslím, že kdybych byla mladší, zaujala by mě víc.

veriszv
09.01.2022 4 z 5

Tahle kniha se ke mně dostala úplnou náodou. ale jsem za to moc ráda, protože tohle byla opravdu skvělá atmosferická jednohubka!

Kniha o jedenáctileté Olivii, je plná strašáků na poli, duchařských historek ze staré knihy a jednoho školního výletu na starou farmu. Autorka má úžasný styl psaní a ta atmosféra, kterou tu vytvořila je neskutečná!

Navíc jsem si opravdu oblíbila Olivii i jejího tátu a i v tak krátkém příběhu mi stačili přirůst k srdci.

Jediné co mi trochu nesedělo bylo chování jedenáctiletých dětí, kteří se chovali opravdu vyspěle a s rozmyslem, takže za chvíli zapomenete, že jsou to takto malé děti, ale spíš vám přijde, že jsou dospělí.
Proto musím říct, že i když je kniha pro věkovou kategorii 8-12, já bych to v 8 asi nedala a fakt bych se bála. Ale co já vím, jak statečné jsou nebo nejsou dnešní děti…

Horory nečtu ani se na ně nedívám, ale tahle hororová atmosféra byla fajn. Sice mě trochu mrzí, že jsem knihu nečetla až na podzim, když za oknem pršelo a já měla zapálený svíčky, ale užila jsem si to i tak a přečetla ji během pár hodin, což o něčem svědčí!
PS: Je to sice první díl série, ale určitě se dá přečíst samostatně!

Josefie
01.01.2022 5 z 5

Farma plná strašáků na poli, tajemná stará knížka, a porouchaný školní autobus uprostřed husté mlhy. To vše v knize najdete, s jedenáctiletou Ollie v hlavní roli.

Jako atmosfericky podzimní čtení je to hrozně miloučké. Tuto atmosféru vám zaručuju v první polovině knihy, pak se kniha vleče a vleče, až na konci to chytne zase druhej dech.

barbb8k
11.12.2021 5 z 5

Na začátku jsem si nebyla úplně jistá, jestli kniha s jedenáctiletou hrdinkou bude pro mě. Naštěstí se u mě objevila zvědavost, do knihy se začetla a tím, jak dokonale byla napsaná jsem si přečetla během jednoho dne.
Od této autorky jsem nečekala nic jiného, že kniha bude zajisté originální, což se také splnilo. Dívka získá zvláštní knihu, tím se dostane do světa plného strašáků...
Strašidelné prostředí bylo úžasné. Na to, že by to měla být kniha pro menší, jsem se chvílemi neskutečně bála.
Jak jsem se zprvu bála, Ollie mi vůbec nevadila. Na svůj věk se chovala dost vyspěle. Byla milá, nebojácná, prostě sympatická.
Nevím o ničem, co bych se napsala jako negativa, což je u mě vážně co říct.

Pokud si chcete přečíst něco kratšího, ale přesto dokonalého, můžu vám s klidným srdcem doporučit tento skvost.
Řekla bych, že se tento příběh zařadí mezi jeden z mých nejoblíbenějších za tento rok.
4,5/5⭐

a_sbtv
11.12.2021 5 z 5

WOW!
Knihu jsem si pořídila náhodou. Opravdu se mi líbil přebal knihy a název, ale i tak se ji pak nevěnovala pozornost..Přišlo to až teď a nelituji toho!
Kniha je velice čtivá, napínavá a má to opravdu skvělý děj. Jediné co mi připomínalo, že se jedná o knihu pro děti, tak to školní prostředí, ale jinak? Kniha je dle mého pro starší čtenáře a myslím si, že i dospělého nadchne. Příjemná oddechovka, která mě opravdu nadchla a chvílemi jsem knihu doslova hltala.
Určitě doporučuji, stojí za přečtení. :)

broskev28
04.12.2021 4 z 5

Zase jsem nečetla anotaci a soudě podle komentářů, udělala jsem dobře.
Ovšem kniha velmi příjemně překvapila - nalákala mě krásná obálka, která naštěstí ukrývá stejně povedený obsah. Hrdinové výborní, ponaučení zřejmé, ale nevtíravé, a bát se "s knihou a pod peřinou", jako Ollie, je skvělé. Věkem spadám do téže kategorie jako Boboking, ale to mi nebrání v četbě (dobrých) dětských knih. A tahle dobrá je: čtivá, napínavá, strašidelná, dobře přeložená, takže našim čtenářům určitě doporučím. Kdyby nic jiného, tak tatínek-kuchař-kutil-pletař byl úžasný, a jeho "olíku pacholíku" jakbysmet!
P.S. Už se těším na knihu Medvěd a Slavík.

menalinda
19.11.2021 5 z 5

Ráda čtu takové příběhy a ráda se u nich jako bojím.Určitě nejen pro větší děti,dospěláci si přijdou na své taky a možná víc jak děcka.

MonaR0se
18.11.2021 5 z 5

Knižky zo žánru middle-grade sú moja srdcová záležitosť. Avšak ešte nikdy som nečítala strašidelný middle-grade príbeh, takže Zrádné mlhy bola moja premiéra. A bolo to úplne skvelé. Naozaj, tento príbeh mi tak neskutočne sadol, že by som ho najradšej čítala stále dokola.

Zrádné mlhy je taký middle-grade horor, z ktorého bude mať nejedno dieťa zimomriavky na tele, no zároveň si prečíta krásny a dôležitý príbeh o priateľstve, vyrovnávaní sa so stratou, o ľudských hodnotách a správnych rozhodnutiach. Veľmi sa mi páčilo, ako realisticky autorka vykreslila pocity dieťaťa, ktoré sa vyrovnáva so stratou milovanej osoby a ktoré tak trochu stratilo chuť do života.

V podstate je to príbeh o tom, že nič a nikto nie je taký, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Navyše atmosféra celého príbehu je tak správne creepy (Halloween, školská exkurzia, kukuričné pole, strašiaci a boj o život), že pôsobila aj na mňa a to už mám dávno po tridsiatke. Okrem hororovej atmosféry obsahuje príbeh aj jemnú detektívnu zápletku.

Po pravde..., v poslednom čase som už tak trochu otrávená z toho, že snáď každá kniha ktorú začnem čítať je na pokračovanie, no táto kniha je jasná výnimka. V tomto prípade som dvojku potrebovala už minulý týždeň. Knižku jednoznačne odporúčam malým aj veľkým, verím, že si ju užijete rovnako ako ja.

Shaxx
15.11.2021 4 z 5

Příjemná hororově laděná jednohubka pro mladší čtenáře.
Jakékoli neživé předměty, které mají lidské vzezření, či přímo jsou humanoidním vyobrazením, například sochy, panenky, figuríny a podobné... fuj, tak to přesně mi nahání husinu.
Takže strašáci do zelí s obličejem a úsměvem od ucha k uchu do toho spadají taky, zejména po setmění a být na místě hlavních hrdinů, asi mě z toho klepne :)

nada3314
01.11.2021 4 z 5

Příběh na Halloween jak dělaný. Všechny knihy od autorky jsou skvělé, a ani tato není výjimkou. Hlavní hrdinka školačka Olivie je moc sympatická knihomolka a společně s jejími spolužáky zažijeme hororové dobrodružství se strašáky. Moc jsem si čtení užila.

Knihoholka.
31.10.2021 4 z 5

Strašidelné fantasy nejsou úplně můj šálek kávy, ale uznávám, že tato byla moc dobrá. Ollie na mě působila jako cozy a aesthetic osůbka s milou povahou a odvážným duchem a i ostatní postavy se mi líbily. Příběh byl napínavý a dobře postavený. Ze mě super.