Zpověď poživače opia

kniha od:


Koupit

Opiová zpověď T. De Quinceyho se po mnoha stránkách vymyká běžné memoárové literatuře, na jakou byli angličtí čtenáři z počátku devatenáctého století zvyklí. Opium mu otevřelo „bránu rajských rozkoší“, svět úchvatných vizí, snů a fantastických smyslových vjemů, jen aby ho vzápětí uvrhlo do propastného utrpení fyzického i duševního. Jde o pozoruhodné vylíčení psychedelické zkušenosti, a to půldruhého století před „klasiky“ 60. let. Vyd. v tomto překladu 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57382/zpoved-pozivace-opia-57382.jpg 3.631
Žánr
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Odeon
Orig. název

Confessions of an English Opium-Eater, 1821

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Zpověď poživače opia

Přidat komentář
Nunee
05.09.2019

Cítím se býti obohacena krásou jazyka, kterým je tato kniha psána... Ba přímo opojena... ;-)

JointlieKat94
03.09.2019

Knihu jsem četla v práci, kdy byl docela mazec a musím říct..

Čekala jsem něco úplně jiného ale moc se mi to líbilo. Na to, z jakého roku je kniha, tak to byl mazec. Jasný, počátky na jakýkoliv droze jsou z prvu úžasné, člověk jen nemyslí na to, jaké má užívání drog následky.. a to nemluvím jen o psychice. Zde je krásně popsáno, jak trpělo tělo, těch několik let plných užívání opia.

Díky tomu mám radost, že jsem opium nikdy nezakusila, a už ani nechci.

Ta doba byla špatná, ale neříkam, že by se to změnilo, k lepšímu.

Moc povedená kniha, i když jsem si prvních asi 50 stran říkala, že nedočtu.


08.02.2016

Mám v této knize napsáno datum pořízení - 14.9.1992 a uvedeny dvě ceny. Měla jsem opravdu štěstí a knihu koupila za zlevněnou cenu 38 Kčs. Ta původní, 49 Kčs, byla zřejmě pro čtenáře příliš vysoká. Ach Quincey! Čtyři pětky. Tolik stojí tvá zkušenost. Za tuto cenu by sis opium sotva pořídil. Když jsem četla knihu poprvé, tak jsem byla nadšená. Vlastně nechápu, co se stalo, ale dnes se to nadšení nedostavilo. První kapitola je plná slov, která mě při vší snaze do děje nevtáhla. Nebaví mě. Naštěstí druhá a třetí část knihy, která popisuje slasti a strasti opia, je přesným opakem. Autentické vylíčení návyku užívání opia a jeho obhajoba je velmi čtivá a upřímná. Škoda jen, že zatímco první část knihy (s)potřebuje 156 stran, zbývající druhá a třetí část má stran jen lehce přes 60. Je to veliká škoda.

ziriant
30.11.2014

Ačkoli mi kniha přišla zajímavá (hlavně názvem a tématem), autor mi především v první části lezl dost na nervy svou neschopností udržet téma a neustálými odbočkami od hlavního příběhu. Měla jsem dojem, že povídání o jeho životě je jednou velkou soustavou vsuvek, místo toho, aby to působilo klasicky jako (poutavý!) příběh se základní linií. Popravdě jsem čekala větší prožitek, ať už jde o strasti nebo slasti opia, a menší užvaněnost. Od podobných knih očekávám, že budu mít po dočtení chuť prožít všechny popsané neřesti nebo jimi budu naopak naprosto znechucena. Zde mě to nechalo zcela netečnou.

Muflonius
22.05.2014

Na tuto knihu jsem narazi náhodou, zaujal mne název a doba vzniku. A přesně co název říká to je obsahem. Během prvních stran jsem se začetl a poslouchal zpověď požívače opia, sledoval jeho mladickou nerozvážnost a, zdálo by se, nesmyslné utrpení. Co vypadalo na životopis závislého intelektuála se ale v průběhu knihy měnilo a pomalu posouvalo do surreálných vizí a snových představ, které se autor snažil zachytit tak, aby člověk neznalý těchto stavů mohl pocítit dotek hruzy a krás opia. Tyto obrazy pro mne byly jako živé. Zničehožnic jsem padal, pak létal, děsil se bohů, kteří mne chtěli zahubit a pak byl jedním z nich a všemocný. Tak podmanivé zobrazení opiových stavů jsem nečekal. Fascinující.

Ikkju
02.01.2012

Fantaskně i znepokojivě snové ... jako dýmka opia..