Zpověď Maxe Tivoliho

Román o boji proti plynoucímu času: Max se narodil v těle starého muže a vyvíjí se obráceně: zatímco jeho duch stárne, tělo mládne ke svému konci... V jeho životě tak nastal jen jeden krátký okamžik, kdy jeho vnější zjev odpovídal jeho psychickému věku. Po zbytek času musel předstírat něco, co není, protože skutečnost je přece pro okolí nepřijatelná! Existuje jediný přítel, vrstevník, který ví o Maxovi vše, ale ani jeho nezištná pomoc nemohla Maxovi v jeho těžkém osudu příliš pomoci. Max nemá šanci se přizpůsobit - a mladá dívka přeci nemůže milovat starce... Ale "každý z nás je něčí životní láska", a tak se Max snaží své lásce se přiblížit, i když ví, že čas běží proti němu a že to nemůže být nadlouho. A čím blíž je svému konci (o němž přesně ví), tím je zoufalejší. Autor vytvořil podmanivý, strhující román zdaleka nejen o lásce. Je to metafora předem prohraného boje s časem, v němž to, že jsme věkem "moudřejší" je jen planá útěcha. Stylově, detailně propracovanou drobnokresbou postav i reálií (skvěle přibližuje atmosféru San Franciska přelomu 19. a 20. století) se blíží Proustovi, bravurní znepokojivostí (a vlastně do jisté míry i tematicky) pak třeba Plechovému bubínku Güntera Grasse....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21920/big_zpoved-maxe-tivoliho-MlP-21920.jpg 4.162

Vydáno: , Odeon

The Confessions of Max Tivoli, 2004

Kniha Zpověď Maxe Tivoliho

Disease

Čte se to dobře, jen už mi to nepřišlo tak dobré jako kdysi. Každopádně lépe využité téma než u Benjamina Buttona.

micha-ella
22.09.2017

Skvělý námět, náramný sloh.

ThrisaManx
24.04.2017

Pěkná čtivá kniha, přečetla jsem ji už dávno, ale líbila se mi. Na první pohled se mi to zdálo jako blbost, ale nakonec z toho vyšla vážně dobrá kniha. Snad se k ní ještě někdy vrátím.

rubicka
19.10.2014

Sobectví a láska, která není osudová - a přesto provází celý život, který je spíše retrospektiva...všichni jsme něčí životní láska, avšak málokdy se s nimi sejdeme v pravém poutu...

Ječmínek
03.01.2014

Milostný román s prvky sci-fi. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to pěkná kravina. Autorovi se musel hodně zahřát mozek, když to vymýšlel, a při psaní se mu určitě několikrát zavařil. Ale ustál to. A nakonec se mu podařilo stvořit docela dobrou knihu.

Aneleh
30.03.2013

Knihu jsem přečetla jedním dechem, je to strhující příběh o času, který utíká opačně. Román je napsán velmi čtivě a myslím si, že není tak sci-fi a ukazuje lidskou tragédii, která se týká každého z nás. Hrdina se vyvíjí opačně - jeho duch stárne, ale tělo mládne. Staří lidé jsou jako malé děti, to se neříká nadarmo. Osobně mě tato kniha zaujala a je v ní hodně pravdy.

yamk
07.11.2011odpad!

Aha, takže úspešná kniha má tri pravidlá: 1. čo najviac a čo najokatejšie šokovať 2. okopírovať úspešnú knihu ("čím víc, tím líp") 3. homo láska. Osobný potlesk. Ďalšia kniha len "do počtu".

janha
08.08.2011

Hned v úvodu asi nejvíce překvapí a zaujme fantaskní zápletka celého příběhu: hlavní postava Max se narodí jako stařec a jeho tělo během života postupně mládne, na rozdíl od jeho mysli, která se řídí přirozeným vývoje, tedy postupně stárne. V závěru života je proto Max dítětem, ovšem s duší starce. Greer skvělým a literárně vyzrálým jazykem líčí Maxovi osudy (či lépe Max sám je líčí coby své memoáry). Hlavní roli zde sehrává nenaplněná láska nejrůznějšího druhu, včetně homosexuální. Proti ní v jakési opozici stojí čas, který je také nejdůležitějším hybatelem děje. Čtenář jistě ocení autorův styl, který lze nazvat strhujícím a zároveň jazykově vybroušeným (Greer je dokonce přirovnáván k Nabokovovi). Zároveň je to ale značně skeptická metafora lidského života a jeho tragických kontur. Spolu s hrdinou můžeme konstatovat, že čas opravdu není na naší straně.