All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel

KDYŽ PADNE KOSA NA KÁMEN Je tichým strážcem Gothamu. Jeho Temným rytířem. Jenže teď už není v Gothamu. Temné machinace Two-Face vyštvaly Batmana stovky mil od jeho domovských ulic do polí, prašných cest a ztracených dálnic amerického venkova. Jenže tam bohužel není sám. Celá legie zabijáků vytažených z hlubin mstitelovy galérky je na lovu - s cílem zničit Batmana a získat odměnu za jeho hlavu. A mezitím se tam doma nesvatá trojice zločineckých bossů - Great White, Black Mask a Penguin - připravuje ovládnout po pádu Temného rytíře město. Dokonce i Jim Gordon a celá policie jsou Batmanovi na stopě. Batmanovi, odříznutému od jeho jeskyně a partnerů z Gothamu, zbyli na téhle pekelné cestě jen dva spojenci. Duke Thomas, jeho nejnovější svěřenec... a Harvey Dent, ta lepší stránka rozštěpené osobnosti Two-Face. Podaří se Batmanovi dostat zpátky do Gothamu? Nebo bude Two-Face příčinou konce Temného rytíře?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378136/all-star-batman-muj-nejvetsi-protiv-4Mx-378136.jpg 3.736

Znovuzrození hrdinů DC (8.)

Komiksy
Vydáno:, Crew

All-Star Batman: Vol. 1: My Own Worst Enemy (2017)

Kniha All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel

Lenka.Vílka

Co jsem nejvíc ocenila u hlavního příběhu (Můj nejhorší nepřítel) je nelineární vyprávění. Jak se to postupně odkrývá. Proč jdou i lidi po Batmanovi? Proč Alfred řekl, co řekl? Proč Jim najednou není přítel? Díky tomu, jak je podáno vyprávění, se z knihy stane víc než jenom tupé odstraňování bezvýznamných padouchů. Toho důležitého má odvést daleko. Tak proč mu všichni najendou hází klacky pod nohy a chtějí mu v tom zabránit?

(Zrovna tuhle sérii jsem neměla v plánu číst. Ale sama nevím proč, najednou jsem v balíku s ostatními knihami měla Prvního spojence. Tak jsem si koupila i první dva díly. No, zatím jsem spokojená...příjemný omyl.)

Kresba samotná v hlavním příběhu byla dobrá. Ano, "dobrá". Chyběla mi jakási přidaná hodnota vyhrání si a vymazlení kabátku. Ale já jsem skromná. Jak mám ráda ve filmu scény v dešti, tady jich bylo taky dost. A luxusní. Ty to vynahradiy. Co oceňuji, je, že na tom dělal jenom jeden člověk. Což mám stejně nejraději.

("Jestli si myslíš, že umřu ve skupinovém objetí, tak si mužeš vybrat svůj oblíbený otvor a ten nápad si ---" no, nevyhrožuj, když nemáš dost času na proslov!)

Kratší příběh (Prokletý kluh) potěší, protože klasika. Prostě "Batman detektiv", kde je víc Duke. A dozvíme se věci...

Voliarty

Snyderovho Batmana v rámci New 52 som mal rád. Mesto sa v každom príbehu ocitalo na pokraji skazy (pravda, ku koncu série to už bolo trochu otrepané), klasických záporákov ako Joker, Riddler, Dr. Death poňal Snyder zaujímavo a všetko to bolo krásne nakreslené Gregom Capullom. Prišiel ale Rebirth, Batmana prebral Tom King a Snyderovi ostala vedľajšia séria All-Star Batman. Celkom som sa aj tešil, lebo ako píšem vyššie, Snyderov Batman sa mi ľúbil. Ale musím hneď tu a teraz napísať, že Můj nejhorší nepřítel ma sklamal.

Áno, príbeh sa už netočí okolo zničenia mesta, ale ide o road-trip, kedy sa snaží Batman dostať Two-Facea za liekom, ktorý by jeho nepriateľa vyliečil. Po krku mu ale idú záporáci, ktorý takmer nič nepredvedú a Batman ich sfacká na pár stránkach. Výnimkou je KGBeat (s ktorým mali český a slovenský čitatelia tú česť sa zoznámiť v komikse Deset nocí KGBeasta), ktorý je zaujímavý a Snyder z neho spravil naozaj nebezpečného protivníka. Škoda len, že sme sa nedočkali nejakej zaujímavej bitky medzi ním a Batmanom (dúfam, že toto nie je branné ako spoiler). Moc sa mi neľúbilo poňatie Two-Facea. Chlap, ktorý vie všetko na každého a vyhráža sa zverejnením Batmanovej identity, ku ktorej sa dostal naozaj zvláštne. A ten záver a celkové rozuzlenie mi príde také, nemastné-neslatné, proste veľký zásah do postavy si dovoliť v rámci hlavného vesmíru Snyder nemôže. Keby šlo o alternatívny vesmír, tak by to možno bolo iné, ale nechcem moc špekulovať. Čo sa ďalej týka postáv, tak mi moc nešmakovalo poňatie Alfréda (ten záver hlavne) a Gordona, pri ktorom som rád, že sa aspoň na poslednej stránke choval ako Gordon, ktorého všetci poznáme a milujeme. Nový Batmanov ,,Robin" Duke Thomas je fajn charakter, i keď pokojne s Batmanom mohol cestovať Dick Grayson alebo Tim Drake, ale to zas až tak nevadí. Trochu ma zarážalo, že si v kľude hovoria menami, aj keď sú nablízku cudzí ľudia.

Čo sa týka kresby, nie je to úžasný Greg Capullo, ale i tak sa občas našli stránky, na ktoré som ostal nadšene pozerať. A občas som neveriaci pozeral, ako to je hrozne nakreslené (vybaví sa mi ten jeden panel, na ktorom mal Batman hrozne veľký nos).

Ešte na záver tu máme príbeh, kedy sa Batman a Duke vyberú po stopách sériového vraha Zsasza pri čom Batman učí Dukea o hľadaní motívoch za zlom a Duke sa nám predstaví trochu viac, ako len ,,ten nový parťák, ktorý mláti zloduchov po Batmanov boku". Tento príbeh ma bavil, možno aj viac ako ten s Two-Faceom.

Ehja, nejako som sa rozpísal. Takže to ukončím stručne. Pre mňa osobne ide o najhoršieho Snyderovho Batmana. Ako však pozerám, našiel si svojich ľudí, ktorí si ho užili. Dobre pre nich.

Gustik5
16.10.2018

All-Star Batman: Můj nejhorší nepřítel je zatím bezesporu to nejlepší, čeho se nám s Batmanem v rámci Rebirthu dostalo. Jedná se o lehce nadprůměrný vedlejší příběh, ze kterého se sice na zadek neposadíte, ale zabaví vás a i to se počítá. Přičtěme k tomu tradiční a přesto stále táhnoucí, Jekyllo- Hydeovský rozpor postavy Two-Face, slušné a nepřemrštěné zvraty s naopak správně přemrštěnou “badass” akcíia tak trochu jinou atmosféru, která pro Batmana naopak tradiční není a máme tu zaděláno na počátek zábavné komiksové řady, u které jsem vlastně docela zvědav na další díl. Proč ne. Tohle by šlo.

B-artX
06.10.2018

Road trip s Batmanem a Two-Facem byl rozhodně skvělý nápad a je ještě lepší, že byl dotáhnut do konce. Můj nejhorší nepřítel má super náboj a drive. Prokletý kruh je o poznání slabší, ale přesto se mi docela líbil. Kresba je po celý komiks dost sympatická. Stojí All-Star Batman 1 za koupi? Ano. Snyder vymyslel další cool originální story a dokáže ji prodat. Pro fanoušky Batsyho povinost. Pro fanoušky komiksu doporučím. Fajn komiks. Jistě by se tam našlo dost slabších momentů, ale stejně mě to bavilo. 80%

Wojta777
23.09.2018

Tento komiks se mi enormně líbil. Super prostředí, výborné postavy a ta kresba, ta je fakt úžasná. Celkový děj se mi také líbil a díky tomu jsem tento komiks přečetl za nějaké 2 hoďky. Batman zde byl totálně BADASS a jeho nepřátelé též. Ke konci to bylo o trošičku slabší, ale to mi nevadí, jelikož tento scénáristický a výtvarný skvost je BOŽÍ. Díky tomu tento komiks vřele doporučuji a dávám 5 hvězdiček.

PS: Pokud vás ještě pořád tohle nepřesvědčilo, tak vám řeknu jedno: Batman s motorovkou.

trudoš
12.08.2018

Myslel jsem, že ohledně Batmana mě nic nemůže překvapit, že to nejlepší už tu bylo přeloženo a vydáno. Stejně tak jsem nečekal, že projekt Znovuzrození hrdinů by mohl přinést něco nového, neokoukaného, co by dalo kultovnímu kánonu stylový šmrnc. A přitom přesně to se stalo.
Scott Snyder je scenárista, který v průběhu pěti let dostal Batmana zpátky na vrchol čtenářského zájmu. Sice s ním ne vždy souhlasím, každopádně uznávám jeho inovativní přístup k reáliím či postavám. Což je průvodním znakem i prvního alba trojdílné minisérie All-Star Batman, která sice nepracuje s bůhvíjak originální zápletkou (dokonce mám pocit, že přímo vykrádá nějakou filmovou klasiku), ale má právě ten thrillerový drajv, který jsem u Temného rytíře dlouho postrádal. Rozjíždí se to hodně drsně a Batmanova tvrdohlavost tentokrát narazí do zdi tak tvrdě, až se zdá, že dojel na konečnou. O to spíš, že na scénu se vrací dávný nepřítel zapomenutý v černé díře DC univerza - všemi obávaný a zcela nemilosrdný KGBeast.

FireOfFilth
07.08.2018

Kniha obsahuje 2 příběhy, ten hlavní s názvem Můj nejhorší nepřítel je hodně povedený. Celé to je road trip, kdy Batman převáží vězně z Gothamu do nějakého speciálního místa. Šlape to docela solidně. Při četbě jsem měl takový lehký pocit Tarrantina. Líbilo se mi efekt, kdy při začátku každé kapitoly je první panel černobíle a pak znova ten stejný barevně, a jakoby se rozjede děj. Celkově se mi Romitova kresba velice líbila.
Bohužel celou knihu zabila část druhá, Prokletý kruh. Tato část byla dost nudná a nic mi nepřinesla.
Závěrem musím říct, že nápad na road movie komiks mi přišel velice svěží, a určitě potěší, protože těch mlatiček v Gothamu atd už jsme přesyceni.

jarynek
21.07.2018

Tak nějak jsem s novým začátkem čekal od Snydera něco více. Ne, že by to bylo špatné, ale ve srovnání se začátkem v New 52 je to o prostě slabší. Road trip Batmana s Two-facem, při němž se v příběhu mihne celkem dost dalších (ale spíše méně známých - alespoň pro mne) záporáků, přináší zase jednou zápletku, která vychází z Batmanova dětství. Two-face zde za záporáka neberu, jeho pojetí beru za největší klad knihy. Ke konci jsem však čekal větší gradaci, to ukončení mi přišlo takové rychlé.

DC Comics Batman superhrdinové

Autoři knihy