Zmizení Stephanie Mailerové

Zmizení Stephanie Mailerové https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431799/bmid_zmizeni-stephanie-mailerove-i9U-431799.jpg 4 166 57

V červenci 1994 je ospalé lázeňské městečko Orphea ve státě New York zburcováno děsivou událostí: ve vlastním domě je zavražděn starosta s celou svou rodinou, zabita je i svědkyně zločinu. Vyšetřování několikanásobné vraždy dostane na starost dvojice mladých ambiciózních policistů, Jesse Rosenberg a Derek Scott. Dopadnou a usvědčí vraha, za což získají povýšení i vyznamenání. Jenomže počátkem léta 2014 přijde za Jessem novinářka Stephanie Mailerová a oznámí mu, že tenkrát před dvaceti lety obvinil nesprávnou osobu. Načež ona sama za záhadných okolností zmizí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Argo

La Disparition de Stephanie Mailer , 2018

Marek.Sc
07.01.2021 4 z 5

Joël Dicker podáva vo svojom ďalšom románe pravdu o zmiznutí Stephanie Mailerovej. Mladá novinárka príde na malú a nenápadnú stopu zločinu starého dvadsať rokov. Ten bol však úspešne vyriešený k spokojnosti verejnosti a polície. Konfrontácia s bývalým vyšetrovateľom a zdanlivá nezrovnalosť však spustí reťazec udalostí, ktoré nikto nečaká a v mestečku sa začínajú na povrch vyplavovať hriechy minulosti. Bolo obvinenie pravdivé a naozaj povedali svedkovia v tomto starom prípade všetko? Potemkinovské mestečko Orphea ukazuje potupne svoju pravú tvár. Tento titul je naozaj plný zvratov a prekvapení. Takých, ktoré sa nedajú vopred predpovedať a čitateľa naozaj prekvapia. Je to ako grécke divadlo, keď je všetko nejasné a na scénu príde postava, ktorá radikálne zmení dejovú líniu príbehu. Na škodu to naozaj nie je a do poslednej strany nie zrejmé ako príbeh skončí. Čitateľ sa nenudí a jednotlivé kapitoly retrospektívne ponúkajú obrazy, ktoré sa udiali s dvadsaťročným odstupom. Znovu otvorené vyšetrovanie prinesie v knihe napätie až samého záveru knihy. Aj keď som mal pocit, že celý dej detektívky je lepší ako ukončený záver románu, knihu odporúčam.

JezinkaJ
24.12.2020 3 z 5

Quebert - nadšení. Baltimorští - nadšení.
Zmizení Stephanie Mailer: množství postav, skákání v ději, dvě základní časové roviny, nic z toho mi nevadilo. Líbilo se mi běhat sem a tam, a pod autorovou taktovkou, se nechat stovky stránek, vodit za nos. Dokonce stále, i teď, oceňuji obtížnost při psaní. Pořád se mi to líbilo. Tak trochu čtete knížku o celém městečku, s celým městečkem uvnitř.
ALE pár stran před koncem se ta úžasná stavba tak nějak sesype a očekávání, která jsem do čtení vkládala, se nenaplní. Čí je to chyba?
Sečteno a podtrženo: kniha se mi líbila, konec stál zaprd. (můj názor) A na další autorovo dílo se těším. Rozhodně ho nezavrhnu.

Lumír23
19.10.2020 5 z 5

Co ke knize napsat. Ano, je tam hodně postav. Ano, flasbacky se jen hemží. A ano, někdy nemá vzpomínka té které osoby, přímo vliv na děj, na hlavní linii příběhu... i když... Ač je tam mnoho figur, kniha pro mě zůstala přehledná, což mnohdy jiní autoři nedají ani u holého děje. Kniha mi přijde podhodnocená, doporučuji ke čtení.

Lolila
19.10.2020 4 z 5

Príbeh je zaujímavý, ale tak trochu prekombinovaný. Veľa postáv, pri ktorých sa vracia do minulosti, čo by až tak nevadilo, ale niektoré časti skôr dej spomaľovali (možno boli aj zbytočné) a uberali na napätí. Harry Quebert a Kniha o Baltimorských ma zaujali viac. Uvidíme s čím ďalším autor príde......

Marcela52
12.10.2020 3 z 5

Od tohoto autora jsem četla už lepší knihy. Před pár lety mě nadchla "Pravda o případu Harryho Queberta", ale v tomto detektivním příběhu je všeho příliš. Překombinovaná zápletka zpomaluje dynamiku příběhu a velmi časté střídání dějových rovin i jednotlivých výpovědí je ke konci už unavující. Škoda, námět určitě zajímavý, ale jinak zbytečně dlouhé a rozvleklé. Za mě tedy nic moc...

alzbeta4340
23.09.2020 4 z 5

Nemyslím, že by úplně každá z těch 590 stran byla pro pochopení příběhu naprosto nutná. Přesto se mi "Zmizení Stephanie Mailerové", což je titulní nikoli hlavní postava, četlo docela dobře. Jako plnohodnotná detektivka se to moc brát nedá, hlavně závěr je neuvěřitelně překombinovaný a místy jsem měla pocit, že si autor dělá trochu legraci. Pokud ale čtenáři dokážou brát tuto knihu jako čtení pro zážitek ze čtení, bude se jim nejspíš líbit.

111moni
06.09.2020 5 z 5

Kniha splnila mé očekávání, propletenec osudů a dėj,který čtenåře udržuje ve střehu.I přes počet stran se kniha četla velmi dobře. Všechny ty vedlejší příběhy souvisí a neměla jsem pocit,že by mě budily,spīše naopak.Musī řīct,že mě kniha opravdu potėšila.

Alizon
05.09.2020 5 z 5

Autor patri moje oblibene. Jeho predchozi knihy me nadchly a na tuto jsem se hodne tesila. Nejsem vylozene zklamana, to bych nehodnotila 5 hvezdickami - i kdyz priznavam se - je to hodne tesne - a 4 jsem nedala hlavne proto, ze chci vylepsit zatim nijak oslnivy prumer hodnoceni. Pozitiva - napinavy pribeh (rozhodne mi tech 600 stran neprislo rozvleklych), spousta zajimavych postav, poutave vedlejsi pribehy (Dakota), dobre vykreslene prostredi (pripadate si, ze v Orphee sami jste). Negativa - to co jsem autorovi v predchozich knihach rada odpustila, protoze to bylo vykompenzovano spoustou pozitiv, mi tady prece jen trochu vadilo: podivne jednani nekterych postav (Kirk). I kdyz radim knihu az na 3 misto (po Harrym Quebertovi a Baltimorskych) knizku jsem si uzila. Autor se drzi sveho osvedceneho stylu: navraty do minulosti, pohledy ruznych postav, nic neni tak jak se zda. Nekdo tu pise, ze to cini knizku neprehlednou - nerekla bych, vse je celkem jasne uvedeno (kdo a kdy), kapitoly jsou kratke, takze i pri cteni po malych kouscich se rychle vratite do soucasnosti a nic nezapomenete:)

Izu
31.08.2020 2 z 5

Tak nadějně to vypadalo ale zvrtlo se to v příšernou volovinu .

boticelli
29.07.2020 4 z 5

Wow efekt jako u autorových prvních dvou knih se tentokrát nedostavil. Chyběl mi velký příběh, zajímavé postavy. Byla to ‘jen’ dobrá krimi která mi kupodivu místy připadala jako komedie. I tak jsem zvědav na autorův další počin.

josska
17.07.2020 5 z 5

Kniha se mě moc líbila,zapletka,děj,mělo to spad,,,kniha je pěkná bichle,ale četla se moc pěkně a sama,,,,spisovatel opět nezklamal,všechny knihy jsou skvělé.....

mosem
28.06.2020 4 z 5

Třetí kniha tohoto autora. Zatímco Pravdu....jsem přečetl za jeden víkend, Baltimorské za týden, rozvleklost v tomto případě byla příčinou toho, že jsem četl s přetržkami. Je sice napsána čtivě, ale záplatka je natolik krkolomná, že její uvěřitelnost se blíží nule. Spousta odboček, které na vyřešení zápletky nemají žádný vliv (dětství jednoho z policistů u prarodičů, vztahy policistky s exmanželem a její vztah k rodičům...) a tvoří balast. Jako by si autor nastavil počet stran knihy jako cíl, a rozhodl se jej dosáhnout za každou cenu. Kdyby tato "vata" v knize absentovala, nebo byla redukována na míru snesitelnou, dal bych klidně plný počet bodů. Ale takhle cítím potřebu jeden ubrat - i kdyby jen proto, abych její hodnocení odlišil od předchozích dvou.

ladyka
22.06.2020 2 z 5

Autorova vynikající Kniha o Baltimorských mě velmi nadchla, Harry Quebert trochu zklamal rozleklostí a překombinováním,ale oproti Zmizení byl ještě v mezích snesitelnosti. Je mi líto, ale Zmizení mě nemile překvapilo a přidávám se ke čtenářům,kteří ho hodnotí jako krkolomný, překombinovaný až karikaturní počin..možná to byl autorův záměr, ale já u čtení fakt trpěla a měla velký problém to vůbec dočíst,bylo mi totiž úplně jedno,kdo byl vrah a proč vlastně.. bylo toho prostě nějak moc a všeho moc škodí. Mohu jen doufat,že autor opustí detektivní žánr a vytvoří zas něco stylu Baltimorští,kterým Zmizení nesahá ani po kotníky! Asi si najde nadšené čtenáře,ale za mě tedy rozhodné ne.

mclenin
15.06.2020 4 z 5

Hodnotím v porovnaní s prvou knihou autora (Pravda o afére HQ, ďalej v texte len "HQ"), ktorú som prečítal v poradí skôr a ktorej som udelil plnú. Zmiznutie SM (ďalej len "SM") vychádza z obdobných formálnych prvkov ako HQ, ktoré oživujú text a činia ho zvláštnejším (retrospektíva, abstrakty z novinových článkov či divadelných hier) súčasne autor pridáva aj striedanie rozprávača alebo POV jednotlivých postáv, hoci hlavná postava má stále pochopiteľne najviac priestoru. Uvedené striedanie postáv síce pomáha autorovi posúvať príbeh avšak podľa môjho názoru ho zároveň mierne zneprehľadňuje, pričom hlavne v úvode má čitateľ trochu problém sledovať dianie a stotožniť sa s tou ktorou postavou. Príbeh je pomerne zamotaný, dôjde aj na niekoľko zvratov no napokon všetko do seba pekne zapadne (bez ohľadu na to či sa s vyvrcholením čitateľ stotožní alebo nie). Vo výsledku sa jedná o podarenú kriminálku, ktorá sa dobre číta a odhliadnuc od drobných nedostatkov spĺňa to čo človek od daného žánru očakáva.

ibs
15.06.2020 2 z 5

To vazne po 100 stranach prestalo bavit. Nemastne, neslane, roztahane, aj chcem vediet, co bude dalej, aj sa nudim stranu po strane.

Arsi
12.06.2020 4 z 5

Trochu jsem se v knize ze začátku ztrácela. Četla se celkem dobře, ale přišlo mi to docela překombinovaný. Předchozí dvě knihy byly lepší.

L.Helena
03.06.2020 5 z 5

Pět hvězdiček je málo!
Už když jsem před lety četla Harryho Q., byla jsem přímo unešená, ale obávala jsem se, že autorovi se výjimečně podařilo jedno dílo a ostatní prostě nemůžou dosáhnout stejných kvalit. Mýlila jsem se. Autor si dokáže naprosto skvěle udržet tu vysoko nasazenou laťku. Ohromně čtivé, promyšlené, bez jakékoliv zbytečné pasáže, protože vše do sebe zapadá, pořád se něco děje, každá pasáž má v knize své logické místo. Navzdory tomu, že je zde hodně postav, tak je to přehledné (navíc, pokud by se čtenář přece jen ztratil, je na konci taháček). Moc jsem si čtení užila a klidně bych vydržela i několik set stránek navíc.
Málokterou knížku čtu dvakrát, ale Harryho Q. jsem asi po dvou letech přečetla znovu a k této se po čase určitě taky ráda vrátím. (Mimochodem - Baltimorští taky skvělí, ale ty s detektivní zápletkou se mi líbí víc)
Mínus pro vydavatele – velké množství tiskových chyb!

astra3
01.06.2020 3 z 5

Nevím, ale asi po 200 stranách mě to totálně přestalo bavit.

tamara1351
26.05.2020 4 z 5

Mně se kniha četla velmi dobře,mám ráda rozvětvené příběhy s velkým množstvím postav a osudů,ale přesto jsem odebrala jednu hvězdičku ,protože se mi celý příběh zdál poněkud překombinovaný.

plamínek21
25.05.2020 5 z 5

Naposledy jsem byla takto nadšená u četby Larssonova Milénia. Zmizení S.M. mne k sobě doslova přikovalo. Mistrovsky napsaná kniha, u které mě bavilo absolutně všechno - jednotlivé příběhy, retrospektivní odkrývání, odhalení, které jsem stejně jako vyšetřovatelé neviděla ač bylo evidentní a přišla na něj nebohá Stephanie.
Jediné co nechápu je, jak jsem mohla doteď autora míjet.