Zmizelá apatykářka

Zmizelá apatykářka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468165/bmid_zmizela-apatykarka-i2B-468165.jpg 4 251 75

Do malého bylinkářského krámku, dobře skrytého v křivolakých uličkách Londýna v 18. století, míří vskutku neobvyklá klientela. Po celém městě si ženy šeptají o záhadné apatykářce Nelle, která místo léků na ženské neduhy prodává jedy, aby se její zákaznice jednou provždy zbavily mužů, kteří je tyranizují. Osud bylinkářky je však ohrožen, když jedna z jejích klientek udělá fatální chybu, jejíž následky se táhnou po staletí. Ctižádostivá historička Caroline utíká před problémy v manželství a desáté výročí svatby stráví sama v Londýně. Náhodně narazí na stopu řady záhadných úmrtí mužů, k nimž v tomto městě docházelo před dvěma sty lety. Zvědavost ji zavede do archivu londýnské knihovny… až k šokujícímu odhalení života apatykářky, která spojila svůj osud se smrtí. Zmizelá apatykářka je napínavý a fascinující příběh plný nezapomenutelných postav. Příběh o tajemství, pomstě a o tom, jak se ženy mohou navzájem zachránit navzdory času, který je odděluje.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , HarperCollins Polska

The Lost Apothecary , 2021

Zunka616
12.01.2022 5 z 5

Ta mě dostala perfektní čtení napínavý a něco jsem se dozvěděla jaký to dřív bylo jak se zbavovat nevěrný manželů

LadyCharlene
12.01.2022 4 z 5

Asi do 100. stránky mě kniha moc nebavila, hlavní hrdinky mi nebyly sympatické, nesouznila jsem s nimi. Nepochopila jsem, proč se apatykářka žijící v 18. století jmenuje Nella a Američanka Caroline, pojmenovala bych je přesně naopak. Ale to je detail. Nellinu zahořklost bych pochopila, životním směrem ženy 18. století bylo dobře se provdat a být milující manželkou a matkou, ale Caroline bych s klidným svědomím podvedla i já, taková pipka bez názoru žijící ve vlastním klamu dokonalého manželství. Ovšem, když se na scéně objevil její manžel, neváhala bych ho nakopnout. Jsem opravdu ráda, že se Caroline rozhodla, jak se rozhodla a její postava se posunula.
Také mě obtěžovalo opakování určitých informací a pasáží, ale nakonec se to rozjelo a děj měl pořádný spád. Líbila se mi i ta příběhová paralela, kdy obě ženy prožívaly totéž. Bavilo mě pátrání Caroline po původu záhadné lahvičky, dokonce mi přišlo i vcelku reálné. Příběhu tajemné apatykářky ani není co vytknout, ten mě pohltil už od počátku... Já radši historii než současnou romanci, proto jsem Caroline přišla na chuť až později.
Knize vytýkám pomalý rozjezd, zbytné opakování pasáží a rušivé překlepy a chyby v textu. Jinak to byla velmi příjemná návštěva starého Londýna, jeho propletených uliček, tajemné apatykářky a bádání nad záhadnou lahvičkou vyplavenou Temží.

Areska7
29.12.2021 3 z 5

Jen zřídka čtu tento žánr, normálně jen detektivky, thrillery a horory, ale občas potřebuji něco lehčího a tato kniha účel splnila. Četla se dobře, časové linky mě bavily, někdy tedy na mně zdlouhavá vysvětlení, která se opakovala, ale dalo se to přežít :-) Na druhou stranu v knize je i pár myšlenek, které si zaslouží místo v každé době, ať už současné, ale i té historické, takže stále aktuální.

sandra8786
22.12.2021 3 z 5

Líbila se mi historická časová rovina a vůbec napad vyprávět příběh o travicce z 18. století. Jak už poznamenali jiní přede mnou, příběh současný byl slabší a i když se na konci linky proťaly, nebyl pro me uveritelny. Navíc se věci často jinými slovy opakovaly. Feel good kniha, na to, ze je to autorcina prvotina, klobouk dolu.

Dela90
20.12.2021 5 z 5

Famózní příběh, napínavý od začátku až do konce. Líbilo se mi, že byl příběh vyprávěn z pohledu tří osob, apatykářky a mladé dívky z minulosti a ženy ze současnosti, která díky náhodně nalezené modré lahvičce s leptem medvěda, začala rozplétat příběh života apatykářky, která pomáhala zhrzený ženám pomocí jedů. Příběh se mi četl moc dobře, moc mě to bavilo. Netušila jsem, že historický román může být takhle přitažlivý. Doufám, že autorka nezůstane jen u téhle knihy. Za mě velké ANO, moc se mi to líbilo.

Ahmose
08.12.2021 4 z 5

Stratená apatekárka predstavuje oddychovku s originálnym námetom okorenenú o zaujímavé fakty o rozličných liekoch a jedoch. Ako už vyplýva z anotácie, dej je rozdelený na dve linky. Linka odohrávajúca sa v roku 1791 ma neskutočne bavila. Sledovať Nellu a jej mladú pomocníčku bolo fascinujúce. Prelínanie so súčasnou linkou však už až také úžasné nebolo. Hlavne zo začiatku to na mňa pôsobilo rušivo a postava Caroline mi vôbec nesadla. Našťastie sa to v poslednej tretine knihy napravilo, ale predsa len by možno bolo lepšie, keby sa tie skoky v čase nestriedali tak často. Nesmiem zabudnúť a vyzdvihnúť krásnu obálku, ktorú kniha má. Bude ozdobou knižnice každého knihomoľa, ktorý si knihu kúpi. Stratená apatekárka skutočne je pozoruhodný príbeh o pomste, tajomstvách a sile ženskej spolupatričnosti. Odporúčam !

eva3992
17.11.2021 4 z 5

Příběh, který nám odkrývá tajemství minulosti. Dostáváme se do 18. století, kdy apatykářka Nella prodává zákaznicím jedy, aby se zbavily můžu, kteří jim ubližují. Vše funguje až do té doby, než udělá jedna z jejich zákaznic chybu. Historii nám pomáhá rozplétat Caroline, která náhodně narazí na stopu záhadných úmrtí mužů před dvěma sty lety.

Tak tato kniha mě neskutečně vtáhla do děje. Na jeden zátah jsem přečetla více jak sto stran a kdybych nemusela, tak knihu neodložím. V kapitolách z minulosti mě moc bavily veškeré bylinky a také lektvary, které lékárnice připravovala. V současnosti se mi líbilo pátrání a pomalé odhalování tajemství z minulosti. Navíc jednotlivé kapitoly na sebe dobře navazovaly, neustále nás udržovaly v napětí a nutily číst dál a dál.

Co mi však vadilo, tak ke konci knihy autorka přidala jednu zápletku, která mi přišla až směšná a moc kýčovitá. A někdy mi úplně neseděl styl psaní, který byl jednoduchý a některé informace se často opakovaly. Vše však spravil nečekaný konec, a i různé recepty na konci knihy.

Kniha je milou oddechovou s neotřelým tématem. Navíc je to napsáno velice přehledně. Ač se prolíná minulost s přítomností, všechny postavy jsou jasné, nikdo se mi s nikým nepletl a celkově se to velice dobře četlo.

Na to, že je to autorčina prvotina, tak tleskám. Čtení jsem si i přes drobné výhrady moc užila a rozhodně kniha, kterou budu ráda dál doporučovat.

4,5*/5*

intelektuálka
11.11.2021 4 z 5

Dvouvrstvý příběh ze starého i současného Londýna seznamuje s bylinkami a jedy ....

Nella - zklamána láskou a uzavřená ve své apatyce....
A Caroline, která do Londýna přicestuje, aby získala oddechový čas po zklamání ....

Je neuvěřitelné, že pojítkem mezi těmito dvěma ženami - přes čas století - se stane záhadná lahvička ...

Konečně vyprávění s jiným tematem - zajímavě sestavené - a i přes problematiku travičství ve mně nevzbudila odpor ....

Ale připojím se zde k myšlence svých oblíbených čtenářek - člověk nemá moc brát život
....
P. S. Kdyby se takto řešily otázky nevěry, nevím nevím ...

Bettinka
05.11.2021 5 z 5

Krásný příběh. Přečteno na jeden zátah. Autorce se podařilo skvěle navodit atmosféru, všechny 3 hlavní hrdinky byly tak milé postavy a v podstatě byly i příjemným překvapením, protože - ač by se to obzvlášť v dnešní době nabízelo - autorka je dokázala napsat lidsky a naprosto přirozeně a naštěstí nenajela na vlnu silných emancipovaných žen. Přebal knihy se také moc povedl. Výborná prvotina, doufám, že nezůstane jen u ní.

lady78
28.10.2021 5 z 5

Hezky napsaný příběh... prolínání současnosti a minulosti... zkoumání historie obyčejných lidí je mi hodně blízké a hlavní hrdinka si získala hned moje sympatie. Takhle nějak si představuji opravdu oddychovou knihu.

perpe2a
24.10.2021 4 z 5

Nádherná kniha, dvě časové linky, skvělý námět a příjemné čtení.

Jidáša
06.10.2021 3 z 5

Jsem trochu na rozpacích. Rozdělení příběhu do dvou časových období (před 200 lety a současnost) pro mě bylo poměrně rušivé. Vyprávění odehrávající se v minulosti, kde jsou hlavními "hrdinkami" apatykářka a 12letá dívka, mě bavilo velmi. Ale pokaždé, když jsem se vcítila do atmosféry tamního prostředí, přišla najednou kapitola z přítomnosti, kde jistá žena řešila nevěru svého manžela. Přestože se tyto linky vzájemně určitým způsobem protínaly, tato mě začala bavit až někdy v poslední čtvrtině knihy.

Autorka mě mile překvapila jak nečekaným koncem, tak nejrůznějšími prvky, které příběh ozvláštňovaly a dodaly mu uvěřitelnost. Z knihy hodně čiší i #girlpower, která mi ale občas přišla trochu na sílu, a to ve chvíli, kdy každý muž v příběhu (a nemyslím tím zrovna muže, kteří se stali obětí travičky, u těch to tak nějak čekáte), byli zlí, nechutní, oplzlí, arogantní, a to jak 2 století zpátky, tak v současnosti. Hodnocení: 3,5 *

Andrea7272
05.10.2021 5 z 5

Za mě super :-) dobře se četlo a příběh, který se protína součastností s minulostí je hezký :-) mohl se opravdu stát :-) dávam plný počet a pokud autorka napíše další knihu určitě po ni sáhnu :-)

zuzana2599
02.10.2021 5 z 5

Když uvidíte a ucítíte Temži, najdete Medvědí uličku, můžete se ocitnout u nenápadné apatyky, kde apatykářka Nella připravuje své jedy pro nevěrné a zlovolné manžele, pak budete na sklonku 18. století v Londýně. Potřebujete připravit jed, který u vašeho muže nejprve povzbudí tělesnou vášeň a poté ho zabije? Potom jste na správné adrese a Nella vám připraví jed z brouků puchýřníků. Za více než dvě století přijíždí do Londýna historička Caroline, jejíž manžel jí byl nevěrný. Přemýšlí o svém životě a odpuštění a v té době najde v Temži lahvičku od jedu apatykářky Nelly. Začíná pátrání a propojení těchto dvou žen v jejich osudech.
Co napsat víc ? Zase jsem si početla, román byl přesně podle mého gusta. Tato prvotina se autorce bezesporu povedla. 4,5* až 5* !!!!!!!!!

Atanone
20.09.2021 5 z 5

S Apatykářkou jsem nesáhla vedle. Hezky napsaný příběh o věcech, které mě zajímají. Příběh o ženách (nejen) pro ženy, bez přeslazenosti, neuvěřitelných erotických a žensko-akčních scén a happyendem, který má na konci malý otazník. Dobře se čte, je napínavý a lidský a obsahuje spoustu zajímavostí. Recepty a info na konci jsou milý bonus. Doufám, že se dočkáme dalších autorčiných knih
Jen mám v této knize (ale i v životě) trochu problém s pomstou. Kdybychom měli zabít každého, kdo nás zradil, nebo nás nějak hluboce zranil, asi by potíže s přelidněním planety byly vyřešené.
Těžko se dá dnešníma očima posuzovat důvod nějakého činu, který se stal v době, kdy ženy zdaleka neměly práva, jaká mají teď, pokud měly vůbec nějaká. Je vždy věc osobního svědomí a rozhodnutí, kdy při setkání se skutečným zlem nastavíme druhou tvář a zachováme si čisté ruce, nebo to zastavíme za cenu, že si je umažeme. Zlo si nedělá výčitky a ustoupit mu dá jen časový bonus k tomu, aby toho mohlo napáchat víc. Vniřně pokřivení, nebo narušení lidé, kteří ubližují a mrzačí, toho těžko nechají, pokud je k tomu někdo nedonutí. Na druhou stranu u nevěr a partnerských nedorozumění je málokdy vina jen na jedné straně. I když, opět, možnosti, jak toto řešit nebyly v minulosti stejné, jako máme teď. Nellu můžu vnitřně chápat co se týče jejího případu. Pořád si ale myslím, že pokud někdo chce spáchat tak zásadní čin, jakým je vzít někomu život, měl by to udělat sám a vlastními silami. Nella se obstaráváním jedů živí. Tím u mě iluze nějakého vyššího poslání dostává značné trhliny.

MedvidekS
12.09.2021 5 z 5

Skvělá knížka, kde se postupně protínají dvě časové linie. Děj ubíhá a všechny ženské hlavní postavy vám musí být sympatické. A jako bonus krásná obálka.

Falda
04.09.2021 3 z 5

Kniha moc nebavila. Nalákala mě svým obalem a anotací. Námět knihy byl dobrý, ale čtení spíše nudné.

renakr
29.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, napínavá.doporučuji

josska
28.08.2021 4 z 5

Kniha se mě líbila moc,,krásná obalka i mapka,bonus navíc,,ale ten děj,zápletka,dvě roviny to mám moc ráda,mě bavily,čtivé,,a jako prvotina super...

Ewwe
20.08.2021 5 z 5

Zajímavý příběh, který je velmi čtivě napsaný a usazen do krásného prostředí. Touhle knihou jsem rozhodně nešlápla vedle.