Zmizelá apatykářka

Zmizelá apatykářka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468165/bmid_zmizela-apatykarka-i2B-468165.jpg 4 251 75

Do malého bylinkářského krámku, dobře skrytého v křivolakých uličkách Londýna v 18. století, míří vskutku neobvyklá klientela. Po celém městě si ženy šeptají o záhadné apatykářce Nelle, která místo léků na ženské neduhy prodává jedy, aby se její zákaznice jednou provždy zbavily mužů, kteří je tyranizují. Osud bylinkářky je však ohrožen, když jedna z jejích klientek udělá fatální chybu, jejíž následky se táhnou po staletí. Ctižádostivá historička Caroline utíká před problémy v manželství a desáté výročí svatby stráví sama v Londýně. Náhodně narazí na stopu řady záhadných úmrtí mužů, k nimž v tomto městě docházelo před dvěma sty lety. Zvědavost ji zavede do archivu londýnské knihovny… až k šokujícímu odhalení života apatykářky, která spojila svůj osud se smrtí. Zmizelá apatykářka je napínavý a fascinující příběh plný nezapomenutelných postav. Příběh o tajemství, pomstě a o tom, jak se ženy mohou navzájem zachránit navzdory času, který je odděluje.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , HarperCollins Polska

The Lost Apothecary , 2021

Kanimůra2
11.10.2022 5 z 5

chvilku jsem se zamyslela 4 nebo 5? Ale vlastně nevím, za co ubrat hvězdičku. Mě se kniha líbila, mám ráda příběhy, kdy se současnost prolíná s historií. Mě se četla dobře, nebyla jsem nadšená, ale spokojená

m_martina
10.10.2022 5 z 5

Tohle byla hezká knížka, která se krásně četla. Zápletka mi připadala zajímavá a opravdu dobře vymyšlená. Dávám pět hvězd a doporučuji.

85098211
27.09.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a líbilo se mi nejen její načtení, ale i celý příběh ;-). Autorka zde prolíná dvě dějové linie. Ta první se odehrává během několika dnů v únoru roku 1791 a ta druhá v současnosti. Caroline, která je již 10 let vdaná a touží po dítěti, právě řeší manželskou krizi. Z toho důvodu utíká do Londýna, kde chce strávit několik dní sama, aby se rozhodla, jak by měl její život pokračovat dál. Paralelně k tomu se čtenář seznamuje s osudem apatykářky Nelle a její mladé přítelkyně Elizy, které na přání svých zákazníků - kterými jsou většinou zhrzené manželky ;-) - míchají různé jedy, aby jim pomohly od nepohodlných manželů... Jenomže po určité době se něco zvrtne a Nelle i Eliza (víceméně) zmizí - aspoň pro okolní svět ano ;-). A Caroline, která na jejich stopu a později i na apatykářčiny zápisky narazí v době současné, objeví novinový článek ohledně Nelliny sebevraždy... Názory na knihu se zde docela různí, ale mně se líbily obě dějové linky - jak ta z minulosti, tak i ta ze současnosti. Příběh mne opravdu nadchnul, asi i proto, že jsem neočekávala žádný thriller, ale spíš dobrý historický román s lehce detektivní zápletkou. A tohle se mi splnilo definitivně ;-). Dávám tedy plný počet: jak za zajímavý a originální nápad, tak i příjemné vyprávění o domněle zmizelé apatykářce :-).

nela3812
15.09.2022 3 z 5

Na Apatykářku jsem se těšila, zaujala mě především svou obálku a velmi lákavou anotací. Obsah mě však bohužel už tolik nenadchl.

Pokud jde o věkovou hranici, máme v popředí hned 3 originální hlavní hrdinky, které vystupují ze zažitých stereotypů. V dnešní době se opravdu málo setkáváme s hrdinkami, kterým by nebylo 17-25, proto byl příběh z tohoto pohledu milým překvapením. Nelze říci, že bych souzněla se všemi 3 po celou dobu, nicméně jejich rozhodnutí baly vcelku rozumná a v případě dvanáctileté "E" také velmi vyspělá. Sympatie vůči postavám jsou však téměř jediným pozitivem na knize.

Vyzdvihnout musím také krásné prostředí Londýna v 18. století a prostředí Apatyky, se kterým jsem se zatím v jiné knize nesetkala. Míchání jedů i léčebnách tinktur bylo zajímavým detailem příběhu, který jsem si užila více než příběh samotný.

V příběhu se nám protínají tři pohledy - dva z minulosti a jeden ze současnosti. Jednotlivé pohledy na sebe skvěle navazují a autorka tak udržuje alespoň lehké napětí při přechodech mezi současnosti a minulosti. Bohužel se celkový příběh zhruba 2/3 knihy velmi vleče a vygraduje až na samém konci. Konec je sice naprosto geniální, ale propracovat sek němu stojí poměrně dost trpělivosti.

Jako čtenář si po celou dobu musíte hledat jakékoliv prvky, které vás udrží u knihy, protože hlavní lina toto bohužel nezvládnu. Postupně je sice hlavní zápletka odhalována, ale většinu času se autorka soustředí na životy hlavních hrdinek a velmi málo na jejich propojení.

Hodnotím 3/5, ač jsem v příběhu nenašla o co jsem hledala, věřím že si své čtenáře dokáže hravě najít.

lucie2371
26.08.2022 5 z 5

Po dlouhé době je tohle jedna z knih u které by mi vůbec nevadilo kdyby měla klidně o takových 100-150 stran více.
Kniha jejíž příběh je originální mě moc bavil. Styl psaní autorky mi vyhovoval a kniha se četla úplně sama.
Určitě jí vřele doporučuji všem čtenářům, kterým nevadí střídání dvou dějových linek.
Jediné co mě mrzí je, že autorka nemá více knih, ráda bych si od ní přečetla ještě další. Tak budu doufat a třeba časem nějakou vydá.

Buchtičkajani
20.08.2022 3 z 5

Dějová linka z minulosti je skvělá, škoda, že autorka ji více nerozebrala. Zajímalo by mě mnohem více bylinkářstvi v minulosti. Současná linka pro mě byla zbytečná.

Dym
15.08.2022 3 z 5

Zajímavý příběh, ve kterém se touláte mezi přítomností a historií. Sice jsem se do knihy měla problém začíst, ale téma jedů a pátrání po původu záhadné modré lahvičky s leptem medvěda je skvěle zkombinované.

cérka
09.07.2022 2 z 5

Bohužel jsem si přečetla jen půlku anotace a opravdu jsem čekala historickou detektivku, dle označení a zařazení v knihovně. Takže, detektivka ani náhodou!
Nicméně, u této knihy se mi definitivně potvrdilo, že nesnáším knihy se dvěmi dějovými linkami. Ta současná byla místy až trapná a situaci zachraňovala opět ta z minulosti.
Nella a Elíza byly skvělé a moc mě bavily. Jejich příběhu mohla být věnována celá kniha.
Carolina mi byla strašně nesympatická a to neustále omýlani stejných věci mi fakt lezlo na nervy. Škoda času i papíru.

Lexie321
29.06.2022 5 z 5

Kniha bola skôr taká oddychovka. Čítala sa veľmi dobre a rýchlo. Samotný príbeh bol jedinečný a zaujímavý a určite by mi nevadilo keby mala kniha viac strán.

lucakuca
23.06.2022 3 z 5

Trápila jsem se.
Smlouvala jsem se svědomím, že přeskočím ukňouranou současnost a budu se věnovat pouze zajímavé minulosti...
Ale svědomí mi naplácalo na prdel a četla jsem spořádaně vše, jak si to kniha přála.
Současnost jsem začínala číst s protáčením očí a minulost natěšeně.
Líbila by se mi kniha pouze o té apatykářce, panečku, to by byla jízda od začátku až dokonce.

Szilvia1
20.06.2022 5 z 5

Příběh o apatykářce,která míchala jedy pro zrazené a využívané ženy je pěkný příběh.Současná část děje byl trošku předvídatelný,ale minulá část byla zajímavá,napínavější.Autorka zaujala čtenáře(tak i mne) od začátku až do konce v napětí,jak zmizela apatykářka.Velice doporučuji.

4xbabča
16.06.2022 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha, kde se prolíná současnost s minulostí před dvěma sty lety. Apatykářka Nelly připravuje a prodává ženám jedy, aby se zbavily svých nevěrných manželů. Současná postava příběhu Carolina náhodně nalezne předmět, který způsobí, že se pustí do pátrání v současném Londýně pro odhalení tajemství z 18.století. Jde o pěkný a neobvyklý příběh, který určitě stojí za přečtení.

knihomolka_eli
04.05.2022 5 z 5

Knižka Stratená apatekárka sa mi veľmi páčila. Príbeh ma zaujal od prvej strany. A od záveru a celkového rozuzlenia som sa nedokázala odtrhnúť, až kým sa strany ,,neminuli".

Musím sa priznať, že trošku viac ma bavil príbeh z minulosti o tajomnej apatekárke Nelle. Nella zdedila apatekarske remeslo po svojej nebohej matke. Prečo sa ale rozhodla okrem liečív pripravovať aj jedy? A prečo nemieša jedy pre ženy, ale len pre mužov? Aké tajomstvo Nella ukrýva?
Jedného dňa sa Nella spoznáva s 12 ročným dievčaťom, Elizou. Eliza je veľmi zvedavá, zaujíma sa o Nellynu prácu aj o Nellyn život. Spoločne pracujú pri vybavení jednej objednávky, z ktorej sa ale vykľuje veľký problém. Ako sa vyrieši?
Z Nelly a Elizy sa stanú priateľky, ktoré sa vedia obetovať jedna pre druhú. A ja som celý čas netušila, aký koniec bude mať ich príbeh a čo sa z neho nakoniec dozvieme.

Kapitoly z minulosti sú popretkávané súčasným životom Caroline, ktorá má nefunkčné manželstvo. Namiesto toho, aby desiate výročie strávila v Londýne na dovolenke s manželom, prechádza sa londýnskymi uličkami sama. V Temži sa jej podarí nájsť starodávnu fľaštičku a začne pátrať po jej pôvode. Pátranie ju dovedie až k príbehu tajomnej apatekárky, ktorý sa jej postupne odkrýva. Manžel Caroline sa vyberie za ňou do Londýna a snaží sa vzťah všemožne zachraňovať. A Caroline sa dostane aj do veľmi nepríjemnej situácie. Podarí sa jej manželovi zachrániť ich manželstvo? A ako bude pokračovať Carolinin výskum?

Za mňa dobrá knižka, neverila by som, že ide o autorkin debutový román. Určite siahnem aj po ďalších knihách, ktoré napíše.

gossipavlina
19.04.2022 3 z 5

U knih se dvěma časovými rovinami bývá pravidlem, že současnost není moc zajímavá. Nejinak tomu bylo i ve Zmizelé apatykářce. Takže při hodnocení jsem byla dost na vážkách, kolik hvězdiček udělit, aby to bylo spravedlivé a vypovídající. Rozepíšu se trochu víc o každé části zvlášť.
Současnost - Caroline byla nešťastná, chápala jsem, že si v sobě řešila zradu. Ale byly okamžiky,
kdy už jsem toho jejiho brečínkováni měla plné zuby. Celá Carolinina story byla lehce plytká, s Carolininym manželem a dokonce s policií v závěsu až přitažená za vlasy. A nezachránilo to ani těch pár zajímavých momentů při objevování a odkrývání minulosti. Ale nakonec se Carolin vzpamatovala a našla samu sebe.
Minulost - zatimco s Carolin byla trochu nuda, dění kolem Nelly a Elizy jsem četla se zájmem. Jejich příběh byl podstatně zajímavější a uvěřitelnější. I když seznam návštěvnic netradiční apatyky mohl být bohatší.
Celkový dojem z knihy mám ale odpočinkový. Jo, bylo to fajn.

Karin94
29.03.2022 5 z 5

Úprimne som mala veľké obavy z tejto knihy, pretože anotácia ma vôbec nezaujala, ale už začiatok knihy je veľmi ľahko a hlavne pútavo písaný, a hlcete stránku za stránkou, až vám je ľúto, že príbeh končí. Opäť ďalšia nová autorka a autorkina prvotina, na ktorú som natrafila, kde ukázala, ako ma poriadna kniha vyzerať. Zaujímavo krásny príbeh, kde sa prelína prítomnosť z minulosťou, a okrem toho bol príbeh aj veľmi poučný, kde sa podozvedáme o rôznych jedoch, ktoré apatekárka používala v minulosti. V knihe teda naozaj nechýbalo absolútne nič, neboli tam žiadne hluché ani nudné miesta. Kniha bola naozaj exceletne napísaná a ja len dúfam, že autorka hodlá ešte niečo napísať, lebo mi veľmi sadla.

Kniha je o troch ženách. Dve, ktoré žili v roku 1790 a Caroline, ktorá žije v súčastnosti. Kapitoly z minulosti mňa osobne bavili viac, pretože tu sa dozvedáme životy o Nelle (apatekárke) a o malej dvanásťročnej Elize, z ktorých sa neskôr stanú priateľky a kapitoly sú veľmi pútavo písané vo všetkom. Prečo apatekárka zabíjala iba mužov? Aké jedy apatekárka vyrábala, a načo? Kvôli čomu s ňou chcela Eliza stále tráviť čas, a pomáhať jej ako pomocníčka? A vôbec, ako na koniec dopadli? Aj tieto otázky sa dozviete v knihe, a poviem vám, že je to veľmi zaujímavé.
Caroline zo súčastnosti ma začala baviť až dokým nenašla fľašku, ktorá bude súvisieť s minulosťou, a vďaka tomu začne pátrať po stratenej apatekárke a jej minulosti. Keď sa už pomaly budú odkrývať tie najväčšie tajomstvá, tak vám zaručujem, že knihu len tak nepustíte z rúk.

Knihu určite odporúčam hlavne pre tých, ktorí zbožňujú knihy, kde sa prelína minulosť zo súčasnosťou, ale naopak sa chcú niečo dozvedieť o živote apatekárky a jej jedoch.

Mišena08
11.02.2022 5 z 5

Krásná knížka. Moc pěkné se četla, každá kapitola byla ukončena tak, že jste chtěli číst dál. Vyprávění z pohledu několika postav a ještě že dvou různých dob mi vůbec nevadilo, bylo to přehledné. Celkově moc pěkná, rychle přečteno.

Knižní střípky
09.02.2022 4 z 5

Příběh Nelly a Elizy, který se odehrává ve starém Londýně, mě naprosto fascinoval a přikoval ke knize. V podstatě jsem chtěla číst jenom tuto linku. Hrdinka ze současnosti mi totiž neskutečným způsobem lezla na nervy, to její věčné kňučení o nevěrnému manželovi mi přišlo šíleně otravné, ale nakonec po tom, co Caroline přestala furt dokola řešit, co bude dělat se svým nevěrným manželem, dostala rozum a začala se naplno věnovat pátrání, si sedla i ta linka současná a bavila mě rovněž ( až teda na jednu zápletku, ta mi přišla vsazená úplně na sílu a kdyby tam nebyla, bylo by lépe ). Nicméně i přes drobné výhrady jsem si knihu maximálně užila, až teda ty chyby, ty chyby, to zas bylo něco...

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Racík
05.02.2022 4 z 5

Četla jsem na doporučení tady na Databázi. Příběh se mi celkem líbil, dobře se četl. Ale úplně mě to nepohltilo. Na obou hlavních hrdinkách, té z minulosti i ze současnosti, mi trochu vadilo, jak přistupují k životu. Jedna míchá jedy a stále jí to prochází a ona se neustále ospravedlňuje. Ta současná zase vyčte z nalezené lahvičky spoustu "historických" skutečností, protože ji zajímá život obyčejných lidí... trochu zvláštní.
Ale kniha se četla pěkně a určitě stojí za přečtení.

Tesset
29.01.2022 2 z 5

Příběh, který byl rozhodně zajímavý, byl pro mě neskutečně nudně napsaný. Čekala jsem i více zákazníků apatyky a těch tam moc nebylo. Ale hlavně mi byla Caroline strašně nesympatická. Mínus taky za četné chyby a neustálé se opakující věci, to omílání mi fakt lezlo na nervy a nebýt toho,mohla být knížka i kratší a líp by ubíhala.

barbrapril
27.01.2022 3 z 5

Tato kniha obsahuje trigger warnings/upozornění obsahu knihy- smrt, vražda, znásilnění, potrat, sebevražda
Nejdříve musím zmínit tu obálku – je překrásná.
Námět knihy je rozhodně zajímavý, bylinkářství, kde se prodávají jedy na muže, super. Zároveň tuto dějovou linku prolíná další dějová linka z přítomnosti – z té už jsem tak nadšená nebyla. Když tak zpětně vzpomínám na děj, tak musím říct, že nic moc. Je mi trošku líto toho nevyužitého potenciálu travičky z 18. století. Řekla bych, že kdybych přečetla knihu a vynechávala přítomnost, tak ji dám lepší hodnocení.