Páté roční období

Páté roční období https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385325/bmid_pate-rocni-obdobi-7iw-385325.jpg 4 279 64

Během jediného dne se stanou tři strašné věci. Essun, která se skrývá v jednom tichém městečku jako obyčejná učitelka, přijde domů a zjistí, že manžel surově zavraždil jejich syna a unesl dceru. Mocné Sanzedské císařství, jež bylo po tisíc let nositelem pokroku a základem civilizace, se zhroutí, protože jistý šílenec pomstychtivě zničí jeho největší město. A co je nejhorší, v srdci jediného světového kontinentu se začne rozevírat velká rudá trhlina, která chrlí tolik popela, že zakryje oblohu na celé roky. Nebo staletí. Toto je ale Tišina, svět, kde boj o život není zdaleka ničím novým a kde větší strach než dlouhá chladná noc budí orogénové — ti, kdo ovládají sílu země jako zbraň. Essun si uvědomí, kým je, a rozhodne se získat dceru zpátky. Je jí jedno, že svět kolem ní se rozpadá. Bude-li to nutné, klidně ho sama zničí, jen aby dosáhla svého.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Fifth Season , 2015

Eryl
11.04.2021 4 z 5

Kniha mě velice zaujala (asi jako každého čtenáře tady) svým ohlasem, chválou a celkem originálním námětem. A možná právě proto že bylo mé očekávání opravdu tak velké, jsem byla upřímně překvapená, když jsem se během prvních asi sto stránek musela do čtení nutit. Úvod knihy je velice poutavě vymyšlen, ovšem jak příběh dál pokračoval, i když mě další vývoj opravdu zajímal, vlastní dynamika děje se zdála trochu slabší. Neříkám, že bych se nudila, ale pořád jsem čekala, kdy se konečně začne "něco dít". Také jsem trochu postrádala o něco podrobnější vykreslení určitých situací nebo míst, kdy výsledný dojem působil malinko povrchně, ale samozřejmě záleží na vkusu každého čtenáře. Zhruba ve 2/3 knihy začal děj konečně nabírat obrátky a střípky, které autorka na začátku rozhodila, začaly velice ladně zapadávat do sebe. Když jsem se dostala na konec knihy a plně pochopila záměr autorky, došel mi také důvod rozvržení knihy a jejich částí, ovšem ani to zcela nestačilo k tomu, abych knize dala 5*. Určitě knihu doporučuji, každý si v ní najde něco, co ho jistě osloví. Témata, se kterými autorka pracuje, jsou velice aktuální a skvěle zapracována do příběhu. Každému, kdo nad touto knihou váhá: určitě se na ni vrhnětě ^_^

JirkaDitt
06.04.2021 3 z 5

Celý příběh má poměrně zajímavý nápad. Bohužel první půlka knihy pro mě byla taková bez děje. Jediná dějová linka, která mě celkem bavila, byla se Syen. Celé mě to vlastně chytlo až tehdy, kdy zmizela Damaja.
Co rozhodně oceňuju, jsou schopnosti. Je to celkem originální a i hezky popsané. A hlavně to není obyčejné ovládání země. Je to mnohem víc.

Mikus
12.03.2021 5 z 5

Někdy narazíte na knihu, která je jiná než všechny ostatní. Vystupuje z řady, protože má něco, na co jste doposud nikde nenarazili. Kupříkladu netradiční styl vypravování, co si vás naprosto sebejistě přehazuje, kam právě potřebuje, a nic vám nedá zadarmo. A přece je spoustu věcí v té knize povědomých. Svět, ve kterém se příběh odehrává, působí zprvu zcela odlišně od toho našeho. Ale to není pravda. Je krutý, nekompromisní, nebere si žádné servítky. A někteří jeho obyvatelé stejně tak.

Někdy v knize narazíte na postavy, které by vám měly být cizí, vzdálené, lhostejné. A přece cítíte jejich bolest i radost více, než byste čekali nebo chtěli. Napadá vás, jestli ještě zbývá něco z lidí, jejichž země už byla nespočetněkrát zlomena? Jsou zlomení i oni kvůli neustálému přizpůsobování se pravidelným koncům světa? Nebo zemi sami zlomili dřív, než se o to mohla pokusit?

Někdy narazíte na fantasy, které se ani zdaleka nenechá omezit hranicemi svého žánru. Neřídí se typickými šablonami. Vše se v ní jeví jako smyšlené, a přece má ke skutečnosti nebezpečně blízko.
Její přesah je obrovský. Každé slovo, každá věta může znamenat víc, než si myslíte. Mezi každými dvěma řádky se může schovávat další význam, další myšlenka. Jde o to, zdali jste ochotní je vidět. Přemýšlejte u čtení, pátrejte, zkoumejte, a i když nakonec zdaleka nepochopíte všechno, váš zážitek bude silnější. I opravdovější. Hlavu budete mít řádně zavařenou. Každá velká kniha si od svého čtenáře něco žádá.

Někdy zjistíme, že svět není takový, jak si ho malujeme. A že někdy nejsou hluboce zakořeněné pořádky správné, i když tak byly od nepaměti prezentovány. Jste schopní se jim postavit? A chcete vůbec?
Ten poslední konec světa je tu. A jakmile začne nové Páté roční období, nic už po něm nebude takové jako před ním. Ani vy

LaCucaracha
08.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá fantasy. Taková jiná. A rozhodně to není odpočinkové čtení. Je to trochu náročnější na pozornost a ne vždycky jsem přesně věděla, o čem je řeč, hlavně pokud jde o fungování a principy orogenie. Knížka je taky dost depresivní – dějí se tam samé špatné věci, lidi umírají, jsou krutí, do toho katastrofa, hlad a špína a beznaděj a popel a síra ve vzduchu..., no náladu vám to moc nepozvedne. Na mně to ani nepůsobilo moc čtivě, jako že bych se od knížky nemohla odtrhnout, to tedy nehrozilo. Přitom ten příběh je poměrně zajímavý a originální. V prvním díle je to i zajímavě sepsané, tak trochu záměrně matoucně – zdánlivé tři paralelní linie vyprávění (z nichž jedna je vyprávěna netradičně ve druhé osobě) vlastně nejsou tři paralelní linie. Takže se konalo malé prozření, u mě celkem pozdě, ale aspoň mi to došlo přece jen dřív, než to autorka naplno vyjevila. Co mi trochu vadilo, že z knížky na mě nepadla skoro žádná atmosféra. Sice jsou tam popisy okolí, ale u mě nezafungovaly. Normálně se do příběhu ponořím a všechno v duchu vidím, obrazy se vytvářejí samy od sebe. Tady se nějak nevytvářejí. Dopustím se malého přirovnání. Třeba Pán prstenů byl při čtení plný a barvitý, a docela mu pak odpovídalo to barevné a velkolepé filmové zpracování. Kdybych měla říct, jaké ztvárnění by v mých představách odpovídalo Pátému období, tak by to byla asi inscenace z brněnského studia. Nevím proč to tak je, ale asi to bude jen můj problém. Při čtení to pro mě prostě není žádný rozsáhlý fantasy svět, ale spíš jako bych četla takovou konverzační a vztahovou záležitost. Ale jako jo, dobrý, jdu na další díl.

Kasana
15.01.2021 4 z 5

Asi jsem v životě nebyla tak rozporuplná, pokud jde o hodnocení knihy. Tahle kniha není asi úplně pro mě. Přesto vidím, proč se tolika lidem líbí. Přesto se mi nějakým záhádným způsobem i líbila. Aspoň trošku. Je tohle ten pocit naprostého zničení po přečtení knihy? Nevím.

Jestli je něco, co mi úplně nesedlo, tak to byl svět a příběh. Svět je propracovaný a jedinečný, né že né. Ale tak nějak nejsem úplně fanda rogrů a neustálých konců světa ... Ten příběh nebyl špatný. Není úplně předvídatelný, ale taky vás v mnohém nepřekvapí. Jen mi strašně vadí, že některé věci nejsou řečeny (a ne, teď nenarážím na to, že HROMADA věcí je jen mezi řádky). Celkově, miluju ty postavy. Působí dost reálně, tak ... lidsky. A asi tomu dost pomáhá ten dost neobvyklý vyprávěcí styl z pohledu druhé osoby (když je er forma, říká se tomuhle du forma? V tomhle se moc neorientuju). A hrozně se mi líbí, jak se postupně mění vyprávěcí styl jednotlivých ... budu milá, postav. Že občas do er formy autorka hodila oprávněně pohled z druhé osoby a styl je přizpůsoben věku a jejich duševního stavu.

Jo, za pokus to stojí. Ale tak, to asi vidíte i u jiných komentářů, že?

Barush04
11.01.2021 5 z 5

Úžasné, perfektní, boží, ale ani jedno z těchto slov pořád tak úplně nevystihuje, jaká (jak dobrá :)) je tahle kniha. Mám z ní neskutečně mnoho pocitů, ale vůbec netuším, jak je ze sebe dostat tak, aby dávaly aspoň trochu smysl. Třeba se mi to povede u komentáře k dalšímu dílu této série (do něhož se určitě pustím co nejdříve :)). Vám, co jste knihu nečetli, ale asi stačí zatím vědět, že tahle kniha je naprosto jedinečná a rozhodně stojí za přečtení!

TomTomis
26.12.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Sice jsem se jí prodíral pomalu, ale vychutnával jsem si jazyk, svět plný pohybu země, vybuchujících sopek a záhadné orogénie a zajímavých postav. Autorka zdařile odkrývá postupně to, co na začátku zamotala. I tak zůstává hromada věcí, které nám autorka neříká. Doufám, že v následujících knihách se to poněkud vylepší. Jsem trochu alergický, když postava řekne, jak jí vše došlo, ale vlastně se nedozvíme co. Buď si to máme domyslet sami a nebo jsme blbí, že jsme na to nepřišli. Občas jsem zřejmě spadal do druhé kategorie. Nelíbil se mi useknutý konec. Je mi jasné, že je tohle trilogie, ale musím říci, že tohle by se moc jako samostatný díl číst nedalo. Zůstává tu příliš otazníků. Jsou trilogie, kdy každý jednotlivý díl aspoň nějak dopadne ... Něco uzavře...
Zkusím jít hned na další díl. Ještěže mám celou sérii doma. Kdybych si to přečetl v době vydání, asi bych knihu hodil z okna nespokojeností, že kupu věcí nevím a další díl nikde :)))
PS. Název knihy mi přijde zavádějící... Přece páté období nemusí nastat po čtyřech předchozích... To mi přijde divné, třeba mi to někdo někdy vysvětlí:)

Alex.Barunka
09.12.2020 5 z 5

Velice specifická kniha, sorrynotsorry, ale je mi upřímně líto, pokud v ní někdo nevidí to, co kniha představuje.

salamandrina
13.11.2020 3 z 5

Trochu paradox tahle kniha pro mě: strašně snadno se to četlo, ale vlastně mě to nějak extra nebavilo. Nebo nezaujalo. Až tedy asi na poslední kapitolu, ale pořád mám pocit, že jako Netflix seriál by to bylo o dost lepší :)

jennefer
09.07.2020 4 z 5

Teda... Nějak jsem ji nestihla přečíst v loňské výzvě, ale zase -když už jsem ji tu měla, přišel i její čas a... myslela jsem, že si odpočinu! Trošku těžší čtivo, ty katastrofy a společnost a tak. Ale posledních pár vět?! Ufff! Takže letošní čtenářská výzva bude muset ještě chvíli počkat, než dočtu i pokračování...

Rudla333
02.07.2020 5 z 5

Tady se nedá hodnotit jinak než v absolutních superlativech.

Na knize mě lákalo především prostředí, do kterého je zasazena. Žánr postapokalyptického fantasy mě poslední dobou opravdu hodně láká a tohle vypadalo jako přesně to, co jsem hledal.

Čekal jsem epickou fantasy ságu se spoustou akce a neustálého boje o přežití ve zničeném světě, kterému vládne jen chaos. No, a po prvních pár kapitolách jsem cítil lehké zklamání a proto potenciální čtenáře varuji, tohle určitě nečekejte.

Páté roční období je spíše komornější, až psychologická kniha, založená na zahadnosti, postupném odhalování. Ale je to naprosto perfektní verze toho, čím má být.

Užil jsem si každý aspekt každé stránky.

Strašně se mi líbil unikátní styl psaní, kombinující vyprávění ve druhé a třetí osobě a příjemné promlouvání ke čtenáři, které často dodává na napětí.

Dále musím velice pochválit svět. Ačkoliv se nejedná o žádné epické fantasy, jak jsem si představoval, pracuje se s ním naprosto skvěle. Magie je krásně vysvětlená a hlavně, snad nikdy se mi nestalo, abych do takové míry skutečně chápal, proč svět vypadá tak, jak vypadá, věděl jak to v něm chodí a tak dále.

Samotný příběh možná není nijak extra originální, ale to, jak je čtenáři podáván, to zdaleka vynahrazuje. Překvapení je v knize celá řada a krásně se pracuje s přísunem otázek a odpovědí.

Opravdu nemám co vytknout, historie je zajímavá, postavy skvělé (Alabastr určitě nejlepší), filozofické vsuvky se hodí, kniha krásně vyvolává emoce a hlavně vůbec, ale vůbec nepouští.

Samotné finále pak sice nijak extra nepřekvapí, ale rozhodně je úctyhodným vyvrcholením první knihy a výborným navnazením na druhý díl.

Jediné, co mi ze začátku trochu vadilo, bylo, že všechny tři propagonistky byly až příliš podobné a mě tedy mrzelo, že kniha nemá pestřejší paletu hlavních hrdinů. Po dočtení ale tenhle pocit úplně vymizel a nahradilo jej přímo nadšení z perfektní práce s omezeným počtem linií.

Knihu bych skutečně klidně přirovnal k Malazu, co se týče stylu psaní, postupného odhalování a vysvětlování věcí.

Jasných 10/10, do druhého dílu se musím okamžitě pustit.

DuSiČíst
25.04.2020 5 z 5

Jsi tady. Víš, že to jsi ty, protože v sobě poznáš tu opojnou touhu po fantasy. Ne, opojnou touhu ne. To si to hodně usnadňuješ a víš, že s takovou bys období nepřežila.

Chceš se ponořit do samých útrob papíru, do jeho nažloutlé struktury a písma tmavého jak srdce světa. Jak oblaka nad Tišinou. Jsi sama.

A nejsi. Potkalas tam ty, které jsi potkat nechtěla. Ale muselas a až později, mnohem později, pochopíš proč. Pochopíš toho víc, ale cesta bude ještě dlouhá a tebe to dožene k zoufalství. A pak k dalšímu. A dalšímu.

Až dojdeš (a dojdeš) na konec, uvědomíš si, že máš sice míň než na začátku, ale přesto jsi toho získala tolik. A chceš víc. Chceš mnohem, mnohem víc.

A tak si koupíš druhý díl.

Selket
13.02.2020 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst na základě dvou věcí: je to fantasy a část je psána ve druhé osobě. Dostala jsem ale mnohem, mnohem, mnohem víc! Dostala jsem úžasně vrstvený příběh se skvělými nápady a dobře poschovávanými sci-fi prvky (skoro bych si toho v půlce knihy nevšimla, kdybych nedávno nečetla Vesmír plný umění). Autorka pracuje se čtenářem tak, aby nebyl jen pouhým pozorovatelem, aby u knihy přemýšlel, doplňoval si a na základě toho chtěl vědět víc a víc. Souhlasím s názorem, že nejvíc připomíná Malaz, ale nespokojí se jen s jedním žánrem.
Jediné, co mě mrzelo, je, že se korektura občas trochu ztrácela ve sprvném použití přivlastňovacích zájmen, což mě vždycky trochu vykolejilo.

Dalamar
25.01.2020 5 z 5

Ačkoliv knihy ze série Zlomená země mají na kontě několik ocenění, až po přečtení několika pozitivních recenzí jsem si první díl pořídil. I tak mi trvalo dosti dlouho než jsem se odhodlal si knihu přečíst. Je pravda, že první řádky a stránky jsou napsány trochu nezvykle. Když k tomu přičteme, že vás autorka vrhne do světa který je tajemný a neznámý, ale zároveň v některých věcech nepodobný tomu našemu, může být začátek krapet hůře stravitelný. Po chvíli čtení však není problém si na vše zvyknout a všechny nové věci a zákonitostí světa co na vás autorka hrne (a moc jich nevysvětluje) ve mě probouzely spíše zvědavost než frustraci a zmatenost. Děj příběhu má spád, autorka hojně rozebírá myšlenkové pochody jednotlivých postav, sem tam jen něco naznačí a nechává na čtenáři ať si zbytek domyslí, ale když je potřeba, podá zmatenému čtenáři pomocnou ruku. Na knize je hodně cítit autorčin "ženský pohled" hlavně co se týče psychologie postav a nutno říci, že to pro mě bylo stejně zajímavé jako příběh a odkrývání mytologie světa. Jak se pomalu blížil konec první knihy, tak jsem byl více a více uchvácen a ihned po dočtení jsem věděl, že druhý díl si nemůžu nechat ujít. Pro mě osobně obrovské překvapení za poslední roky ve fantastice.

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

V prvé řadě je nutné podotknout, že má autorka velmi zvláštní styl psaní, který s velkou pravděpodobností nesedne každému.
Mě ale zaujala, svět, který stvořila je bohatý, originální, lákavý.
Nejvíc jsem si oblíbila Essun, a tak mě asi nejvíce bavily části sledující její osud.
Ostatní postavy mě příliš nezaujaly, ale ani nenudily.
Oceňuji mapku na předsádce.

dqenisa
01.11.2019 5 z 5

O muj bože. To jsem jsi rekla kdyz jsem docetla tuhleuzasnou knihu jejiz stranky mi ubihali velmi rychle. Ze zacatku sice trvalo nez jsem jsi zvykla na postyvy a vyznala se v deji ale pak pecka. Uz se tesim na druhy dil. Ta knizka je zahadna, drzi vas v napeti .vazne skvělé čtení.

Tesset
23.10.2019 2 z 5

Mám z toho dost smíšené pocity. Čtení mě prostě nebavilo. Nápad byl skvělý, ale styl autorky mi nesedl a taky mi dost vadilo, že většina věcí, tedy ty "novinky" v jejím světě, nebyla vysvětlena. Na druhou stranu musím obdivovat, jak příběh vystavěla a krásně propojila.

Thekingofdisco
12.10.2019 5 z 5

Tleskám.
Dlouho mě žádná kniha nenadchla tak, jako Páté roční období.
Výborný mix fantasy/sci-fi. Originální, ale zároveň nám dobře známý svět.
Neustálý pocit blížícího se konce světa.
Kdybych měl knihu přirovnat k jiné fantasy sérii, nejblíže jí bude asi Malazská kniha padlých, díky stylu vyprávění (hození do děje, spousta zákonitostí a termínů prostě vyplyne z vyprávění).
Občas se zde objevují poněkud divná slova, ale knihu jsme četl z části i v angličtině, takže nejde o chybu překladatele. Překlad je naopak výborný.
Autorka skvěle pracuje se slovy a s formou vyprávění.
Nejvíc se mi v knize líbily WTF momenty, kdy vám vše zapadne do sebe a musíte si daný odstavec přečíst znovu, protože nevěříte vlastním očím.
Pokud si podobnou kvalitu udrží i další díly, řadím trilogii mezi své TOP série.

Dragell
09.09.2019 5 z 5

Číst tuhle knihu pro mne byl opravdu silný zážitek. Příběh o třech silných ženách, který se nebojí sáhnout ani po krutějších praktikách, při kterých bolestně zavřete oči a snažíte se ten nepříjemný pocit setřást ze sebe. O tom, jak jedna rasa v podstatě zotročila tu druhou. O vzepření se systému, o hledání pravdy a přesto o velmi silné bezmoci. Opravdu temné fantasy, které se vám dostane až na dřeň, ale nemusí sednout slabším povahám.

Plague
25.05.2019 5 z 5

Tenhle typ knížek a styl psaní mám rád. Formou mi to připomnělo MALAZ. Hodí vás doprostřed všeho a "rozkoukej se sám, a jestli si myslíš že někdo bude čekat až se chytneš, tak ani náhodou." Do toho originální námět. Žádní okoukaní Čáryfuci, špičatí ušouni, prťaví fousáči. A to já vždycky oceňuji.
Zpátky ke knize. Příběhy (je jich víc, 3 linie) jako takový umí zaujmout takovým tím způsobem, kdy si říkáte .... je to Země? mohla by být. Daleká postapo budoucnost kde jsme se sami svou hloupostí sami skoro zničili a máme štěstí že můžeme začít znovu od začátku. Hlavní hrdinové - spíš hrdinky, no abych neprozradil moc. Ale jo, časem si je i oblíbíte. Nejsou to takoví ti jednostranní klaďáci ani záporáci. Charaktery se autorce povedly. 1. Malé dítě z chudé, které kvůli své odlišnosti málem přišlo o život. Naštěstí se dostane do "školy" ala Xmen profesora Xaviera. A co byste řekli, no jasně že je nejlepší z ročníků! 2. Ambiciózní Orogenka rozhodnutá pro svou kariéru obětovat vše vyslaná splnit první samostatný úkol. 3. Žena která ztratila syna a dceru se snaží zachránit. No a mezi nimi neustále přeskakujete a přemýšlíte co mají společného. Jak to vlastně doopravdy je? V průběhu vám to dojde. Žádné náznaky, prostě v jedné větě to na vás autorka vybalí a pak se zase pokračuje jako by se nechumelilo. A to se mi líbilo.
Děj se svižný už od začátku. jak jsem psal, nikdo nebude čekat až se rozkoukáte. Žádné vleklé rozjíždění a na posledních stránkách snaha všecko dohnat.
Vyprávění - to se mi líbilo asi nejvíc. Každá dějová linka je vyprávěna jinak a dokonale ladí s postavou a jejím příběhem. Nejvíc to bylo znát u hrdinky která přišla o dítě. Vyprávění kdy ona sama je svým vlastním vypravěčem, kdy sama k sobě mluví jako k cizí osobě, naprosto bez emocí. A tak to působí i na vás - bezemočně, pak na jednou zpátky k ctižádostivé Orogénce a zpátky k citům, emocím atd.
Za mě doporučuji, jestli máte rádi experimenty co se týče námětu a příběhu. Jestli rádi klasiku, nadšení nebudete.

Za mě doporučuji ….. (překvapení, co?)

postapokalyptické romány

N. K. Jemisin (p)
americká, 1972
2018  81%Páté roční období
2013  73%Sto tisíc království
2019  85%Brána z obelisků
2020  83%Kamenné nebe
2021  77%Smrtící Luna

Kniha Páté roční období je v