Zločiny ve jménu vědy

Zločiny ve jménu vědy https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504006/bmid_zlociny-ve-jmenu-vedy-wds-504006.jpg 4 16 2

Existuje hranice, kterou by vědci při cestě za poznáním nikdy neměli překročit? Je možné ospravedlnit etické prohřešky nebo dokonce zločiny tím, že se jich lidé dopustili v zájmu dosažení vědeckého pokroku nebo jiného vyššího cíle? Můžeme posuzovat chování a postoje lidí v minulosti na základě našich současných norem? Sam Kean ve své nové knize hledá odpovědi na tyto i další komplikované otázky, ale činí to navýsost zajímavou a zábavnou formou. Dějiny vědeckého zkoumání jsou plné pozoruhodných i bizarních postav, které při své práci překračují různá tabu, zaplétají se s podsvětím a někdy dokonce skončí na popravišti. Co třeba pár dobrých historek o pirátech a otrokářích se zálibou ve vědě, vykradačích hrobů, vraždícím anatomovi, elektrickém křesle, žárlivých paleontolozích, lobotomii, atomové bombě a ruských špionech, pohlavních chorobách, teroristovi v péči psychologů a jedné zvlášť nevydařené operaci na změnu pohlaví? Jedna věc je jistá: čtení o dějinách vědy rozhodně nemusí být nuda!... celý text

Literatura faktu Historie Věda
Vydáno: , Grada
Originální název:

The Icepick Surgeon: Murder, Fraud, Sabotage, Piracy, and Other Dastardly Deeds Perched in Name of Science , 2021


více info...

Přidat komentář

soukroma
22.07.2023 3 z 5

Nezaujalo: autor vytahal pár postav jak z klobouku - začal v 18, století pirátem, následoval otrokář, poté se rychle přesunul ke zlodějům mrtvol a vrhl se na vraždy, týrání zvířat (Edison!), podvody až špionáž. Žádný příběh mne nezaujal (jen snad zmínka o předobrazu Dr. Jekylla), v tomto podání a uskupení. Povětšinou to ani nebyli řádní vědci a vzdělanci, ale zvídaví laici, maximálně samoukové, kteří mnohdy obohatili vědění - obdivovali je pro jejich objevy, zatracovali je pro jejich metody. V naší "moderní" době jde mnohem víc o peníze, než šlo zřejmě badatelům minulosti..., a zločiny se bezpochyby v nějaké formě dějí dál..., a jen o některých se kdy svět dozví.
Některé příběhy by si opravdu zasloužily originální románové zpracování; jen o lupičích mrtvol v Edinburgu, kolébce moderní medicíny včetně anatomie, bylo již sepsáno vícero zajímavých a napínavých románů, stejně jako o válce proudů. Pak by to bylo čtivější a zřejmě přínosnější.

Iki1
20.03.2023 3 z 5

Je poznat, že autor se o tuto problematiku důkladně zajímá. Kniha obsahuje značné množství informací, kterými jsem si doplnil své vzdělání. Výhrady mám k výběru vědců. Hodně mě zaujal příběh o rivalitě Edisona a Westinghouse, téměř středověké příběhy piráta Dampiera či strašidelné získávání mrtvých těl k anatomickým pitvám. Některé příběhy mi přišly nedotažené (ruská špionáž k získání atomovky), jiné až příliš moralizující (otroctví). Možná až polovina příběhů je z mého pohledu marginálních zasluhujících si spíš zpracování časopisecké, ne knižní. Také dějově má autor rezervy, určitě by zpracovávané příběhy mohly být napsány čtivěji, nejen pouze naklást fakta, která si zájemce nejspíš může snadno zjistit na internetu.