Zlá žena

Zlá žena https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191818/mid_zla-zena-3fS-191818.jpg 4 93 34

Barcelona, rok 1911. Chudinskou čtvrtí se šíří podivné zvěsti o příšeře, která v poslední době unesla a zavraždila několik dětí. Policie je bezmocná a navíc ji tento případ ani příliš nezajímá, jedná se totiž o dcery a syny prostitutek, které se často neodváží nahlásit, že se jim ztratilo dítě. Inspektor Moisès Corvo se však rozhodne, že tyto „bezvýznamné vraždy“ nenechá nepotrestané. Ve městě nemá moc dobrou pověst: sem tam si rád přihne, navštěvuje veřejné domy a konflikty často řeší pěstmi nebo pistolí. Vyšetřování ho zavede do luxusního veřejného domu Xalet del Moro a do kasina Arrabassada, za jehož zdmi se odehrávají nelegální obchody, do hospod, divadel, chudinských domů a do ordinace excentrického rakouského lékaře. Jeho nadřízení tvrdí, že kde není oznámení, nemělo by být ani vyšetřování, avšak inspektor Corvo a jeho kolega Malsano jsou jiného názoru a začnou pátrat na vlastní pěst, přičemž odkryjí nezodpovědnost tehdejší policie a poodhalí rovněž zoufalé podmínky, v nichž žije městská chudina. Kniha je založena na skutečném případu, který otřásl Barcelonou na začátku 20. století. Hlavní roli v něm hrála „Upírka z ulice Ponent“, jejíž krutost všechny šokovala. Zlá žena je strhující román, který potvrzuje literární talent Marca Pastora.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

La mala dona , 2010

jan-da
18.08.2014 3 z 5

Konec jsem teda takový nečekala a i když jsem se občas ztrácela,přelouskala jsem to.. A souhlasím, že na ,,scénu" s hrncem jen tak nezapomenu... fuj...

čef
03.08.2014 5 z 5

Odporný příběh o hnusných lidech ze začátku minulého století v Barceloně. Jak je vidět nové typy detektivů lze pořád ještě nalézt včetně nových postupů vyprávění, stavby knihy a originální pointy. Kniha nepřipomíná žádnou očekávanou šablonu a proto nemusí být vždy přijímána s otevřenou náručí, pro mne však objev měsíce.

KKlara
30.07.2014 5 z 5

Občasná změna vypravěče, zdánlivě matoucí, mi naopak na tak syrovém příběhu přišla téměř poetická.

Izu
23.07.2014 5 z 5

Parádní jízda z počátku století,což kromě obálky a ilustrací mělo své kouzlo. Inspektor Moises se mi i přes svou povahu líbil + okořeněno černým humorem,vypravěč Smrt mi přišel jako fajn nápad.Trochu mi chybělo vysvětlení co pohánělo Příšeru k takovým krutostem.Nicméně se kniha velmi dobře četla.Je ovšem hodně perverzní,scénu s horkým hrncem si budu pamatovat dlouho.

pikilo
06.07.2014 2 z 5

Příběh je vyprávěn z pohledu hned několika osob, hlavní roli tu ale hraje Smrťák, který vypráví příběh Zlé ženy. Nečekaně vstupuje do děje a pak zase mizí. Člověk nikdy neví kdo daný úsek vypráví. Zlá žena by měla mít označení "Jen pro silné povahy", ne nějaká Vraní dívka. Je tu nechutná knížka, můžete si v ní přečíst o znásilňování děti, pojídání částí těl, smrti ale i o lidském chování v nižší vrstvě. Kniha se mi nelíbila, nelíbilo se mi, že autor vkládal do textu Smrťáka, který se z ničeho nic objevil, něco řekl a pak zase zmizel, než mi došlo kdo co říká nebo kdo to zrovna vypráví tak to chvilinku trvalo. Nelíbila se mi ani postava Corva, který se každou chvíli choval úplně jinak, jednou je z něj drsňák a pak když se jen trošičku zraní, brečí jak malá holka, všechno řeší pěstmi a celkové se chová jako blbec.

Nikolka001
06.07.2014 3 z 5

Co se týče děje této knihy, tak jsem opravdu velice zklamaná. Očekávala jsem napětí a knihu, která mě bude bavit. Bohužel mě bavila pouze na některých stránkách a po zbytek knihy jsem se modlila, aby již skončila. Jsem zklamaná. Hodnotím třemi hvězdičkami z toho důvodu, že tu třetí získala knížka za nádherné zpracování a obálku.

drbohlav
06.07.2014 4 z 5

tak co říct... no, zlá žena byla opravdu zlá. zvláštní a zastaralý styl psaní mě nejdříve znervózňoval, ale pak jsem si zvykla. občas jsem se sice ztratila v tom, o kom se zrovna vyprávělo, ale i to se poddalo. je to spíš tak 4,5. ke konci jsem se nemohla odtrhnout. ovšem v knize se občas nalézají pasáže, z kterých mi nebylo zrovna dobře. kdo má doma malé děti, tak asi pochopí - po odstavci s hrncem jsem knihu dokonce na pár dní musela zavřít.

vercadole
02.07.2014 5 z 5

Něco tak hnusného a zárověň skvělého jsem snad ještě dosud nečetla! Příběh je prostě děsivý, nechutný, ale je napsán tak brilantně!

Alex.Barunka
16.06.2014 5 z 5

Originální styl vyprávění ve formě smrťáka. Kniha mě příjemně překvapila. Byla napínavá, tajemná, skvělá.
Hezky se mi četla, zhltla jsem ji za dva večery a doporučuji dál.

Janasem
10.06.2014 3 z 5

Hrůzný příběh ve skvělém zpracování - i když postava pana Smrtky mnohdy trochu mate čtenáře, vždy se člověk pohne dál - po dlouhé době příběh bez šťastného konce...

Lilithen
02.06.2014 3 z 5

Udělat ze Smrťáka vypravěče byl velmi zajímavý počin, bohužel samotné vyprávění, ačkoli bylo po většinu času velice čtivé, mi místy připadalo velmi zmatené a jakoby nedotažené. Líbila se mi postava inspektora Corva, hlavně jeho sarkasmus a černý humor. Fakt, že je kniha založena na skutečnosti, jí dodává děsivý nádech.

Henriette
31.05.2014 3 z 5

Trochu mi vadil styl vyprávění. Smrt, která se stylizovala do nějakých záhadných postav jež se vyskytli v přítomnosti osoby, o které se zrovna mluvilo, to mi přišlo hrozně matoucí a beroucí energii. Než jsem přišla na to, o co se vlastně jedná - a občas jsem totožnost Smrti/vypravěče ani neodhalila, pomalu mě přestávala kniha bavit. Chvílemi brilantní popisy, skvělý černý humor a ironie, ale ta osoba vypravěče to maximálně pokazila...

Pihtipudas
26.05.2014 3 z 5

Sama od sebe bych se do této knihy nepustila (přestože mě zaujalo, že autor vycházel ze skutečných událostí a zařadil do beletrie reálnou osobu), přece jen téma unášení a zabíjení dětí není nic pro můj citlivý žaludek. Ale na doporučení jsem se rozhodla knihu zkusit a musím uznat, že autor se držel při popisu jistých scén velice při zemi a decentně čtenáři dávkoval to, co by snad nikdo normální ani číst dopodrobna nechtěl...

Jako nejlepší věc v knize hodnotím vypravěče-smrt. Originální pohled na příběh, jistý nadhled, s nímž "smrťák" děj vypráví, jeho hovory s lidmi. Poutavé, krásně děsivé, klidně tajuplné. Zároveň však využití tohoto vypravěče trochu přispělo k jistému zamotání se do postav, kterých se na krátkém rozsahu knihy vyskytuje příliš mnoho. Řekla bych, že ubráním postav by autor příběhu prospěl - ne, že by se tam některá vyskytovala zbytečně, ono to samozřejmě všechno do sebe zapadne, ale opravdu mě to mátlo.

Celkově hodnotím knihu jako originální prózu s vynikajícím vypravěčem, která se dobře čte, morbidní záležitosti čtenáři poodkrývá jen decentně a přináší velice netradiční závěr.

Evickar
17.05.2014 3 z 5

Kniha pro mě byla bohužel spíše zklamáním. Příběh vypráví samotný Smrťák, který postupně potkává všechny hlavní postavy. Námět knihy je opravdu dobrý, naštěstí se nejednalo o žádné fantasy, ale místo, aby se něco dělo, se spíše zpětně vypráví život hlavní podezřelé, která je vlastně jistá už od začátku a jejíž život nebyl nijak zajímavý. Nejlepší částí je konec, a tím myslím posledních 20 stran. Jinak poměrně nudné čtení. Škoda, že nebylo využito potenciálu tématu únosu a vražd.

španělská literatura thrillery Barcelona krimi katalánská literatura

Autorovy knížky

Marc Pastor