Zjedol som Lautreca

Zjedol som Lautreca https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480017/bmid_zjedol-som-lautreca-OMY-480017.jpg 5 10 3

Vanda Rozenbergová, niekoľkonásobná finalistka ocenenia Anasoft litera, prichádza s novinkou, ktorej text je doplnený kresbami autorky. Zjedol som Lautreca, fiktívnou autobiografiou mladého muža narodeného v roku 1994. Rozprávač príbehu Bubi opisuje svoje dospievanie, ktorému dominuje zvláštny vzťah s matkou. Bubiho život je emotívna mapa kultúrnych vplyvov, do ktorej sa však postupne zapisuje zločin: on a mama Lasička riskujú životy najbezbrannejších. To, čo robia, je pravdepodobne na hranici etiky a morálky – ale možno nie.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Zjedol som Lautreca , 2021

zuzulique
02.01.2023 4 z 5

Iba Vanda dokáže na pár stranách napísať celé osudy niekoľkých postáv. Typicky šialené a zároveň nabité emóciami, príbeh matky a syna.

MatejHrbolta
02.08.2022 4 z 5

Fiktívna autobiografia intelektuálne nadaného, no o to viac spoločnosťou nepochopeného mladého rozprávača - "Bubiho", trpiaceho vo vzťahu k svojej matke, pomenovanej "Lasička", Oidipovským komplexom, tvoriaci len jeden striepok absurdnej mozajky eticky či morálne vážnej témy, a síce účelovému unášaniu detí v prospech majetných zahraničných klientov, ukrutne túžiacich po potomkovi.

To celé rámcované popkultúrnymi impulzmi v časovom rozpätí 1994 - 2020.
Ako sme si už u Rozenbergovej zvykli (či si postupne zvykáme), záver rozprávania prináša viaceré nezodpovedané otázky, charakteristické pre prózu s tajomstvom.

Dani25
16.11.2021 5 z 5

Krátke, ale silné. Hlavná myšlienka je vzťah medzi synom a matkou. Ale koľkých tém sa okrem toho autorka stihla dotknúť, je neuveriteľné. Plné emócií.