Slobodu bažantom

Slobodu bažantom https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272196/bmid_slobodu-bazantom-YSh-272196.jpg 4 14 3

Slobodu bažantom, slobodu tulákom, ženám, deťom, psom. Aj taký by mohol byť názov zbierky poviedok Vandy Rozenbergovej. Jej literárny hlas je jedinečný, svieži, so zmyslom pre detail i pre absurdno. Vandine príbehy sú jemné ako vôňa čistoty a silné ako zárezy nožom, napísané ľahkou, no nekompromisnou rukou, s humorom, ktorý imponuje. Hrdinovia predkladaných próz neobedujú s prestieraním a kávu pijú bez podšálky. Autorka vie, že nadobudnuté jazvy sú silnejšie ako pôvodná nepoškodená koža.... celý text

Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Slobodu bažantom , 2015

palka452
29.10.2020 5 z 5

Velmi vtipné poslouchala jsem jako audioknihu

wiix
10.05.2019 3 z 5

Autorkin štýl dokázal človeka pohltiť a kniha a jednotlivé poviedky sa veľmi dobre čítali. Neboli však zväčša ničím zaujímavé, až na poslednú poviedku, o nej premýšľam aj po dočítaní knihy.
"Nie je spravodlivé, že rodičov poznáš len od určitej chvíle a nevidel si ich, ako žiarili, keď mali dvadsať a preháňali sa bez helmy na motorke či v minisukni na bicykli, nevidel si ich s cigaretou vo dverách pivárne, nevidel si ich napísať si zápočet vlastnoručne, ani stáť pod pódiom a plakať od šťastia, nemal is možnosť zažiť svojich najbližších v ich hviezdnych dňoch, keď sa vyzliekli donaha a v strede umelej vodnej nádrže Krpáčovo stáli na prove rybárskeho člna s výkrikmi Grécko! Grécko! Grécko!"

evindel
20.11.2017 4 z 5

Zaujal ma autorkin štýl písania, poviedky sa čítali ľahko a pritom išlo vo väčšine z nich o nie jednoduché príbehy. Niektoré poviedky však vyzneli "do stratena" alebo len mne unikla pointa, preto mínus hviezdička v hodnotení. Nemám načítaných veľa slovenských autorov, no Vanda Rozenbergová ma príjemne prekvapila. Odporúčam.

Část díla

všech 15 částí díla