Život ve stínu smrti, Franz Kafka - Dopisy Robertovi

Život ve stínu smrti, Franz Kafka - Dopisy Robertovi https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254218/mid_zivot-ve-stinu-smrti-franz-kafka-do-254218.jpg 4 3 1

Vynikající znalec života a díla Franze Kafky Josef Čermák se ve své nejnovější knize zaměřil na málo známá fakta z posledních let života Franze Kafky. Představuje nám jeho velkého přítele Roberta Klopstocka, který jako jeden z mála Kafku nutil, aby věřil klasické medicíně a nepodceňoval léčení své tuberkulózy experimenty s tzv. alternativní medicínou - na začátku 20.let 20. století totiž nemocným léčitelé ordinovali např. ledové sprchy, cvičení v zimě venku bez oblečení a naboso apod. V knize autor ukazuje i prostřednictvím 70 unikátních dopisů z Kafkovy korespondence, z nichž některé český čtenář uvidí poprvé, jaký boj Robert Klopstock vedl i s Kafkovou rodinou a také s Dorou Diamantovou, kteří spíše podléhali tehdy módnímu trendu tzv. teosofického léčení.... celý text

milamarus
20.03.2018 5 z 5

,,Milý Roberte, nemusíte být tak zoufalý kvůli tomu zdánlivému nezdaru, do něhož pravda nevidím, ale přece jen se svým způsobem dokážu do něho vcítit. Kdybychom byli na správné cestě, pak by takové selhání bylo nesmírně zoufalé, ale protože jsme přece pouze na cestě, která teprve vede k nějaké další cestě a ta opět k další atd., a pak ještě dlouho nepřijde ta správná, a možná nepřijde nikdy, takže jsme zcela vystaveni nejistotě, ale i nepochopitelně krásné mnohosti, pak je splnění nadějí, a zvláště takových nadějí, naprosto nečekaný, avšak vždy možný zázrak.“

Proto čtu Kafku. Pro formulace jako je tato. Opakovatelně uklidňující až spásné.