Žítkovské čarování

Žítkovské čarování https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181332/mid_zitkovske-carovani-fDF-181332.jpg 4 226 56

Vydejte se spolu s námi po stopách lidové magie v Bílých Karpatech, nahlédněte do skutečného života žítkovských bohyň, žen, které uměly pomáhat a poskytovat rady tam, kde člověk pro svoji omezenou zkušenost nevěděl, jak dál. Nahlédněte do dnes již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti. Knížka je souborným vydáním autorových titulů Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006).... celý text

Pájuš
03.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si koupila až potom, co jsem přečetla knihu od Tučkové. Kniha mě bavila, líbí se mi, že autor zachoval autenticitu a ponechal příběhy i s původním nářečím.

Damato
14.04.2015 5 z 5

natrefila jsem na tuto knihu v NeoLuxoru a protože jsem o žítovských bohyních něco málo slyšela a četla (mimo jiné i v knihách Amalie Kutinová Gabra a Málinka), na zkoušku jsem si knihu koupila- je opravdu skvělá, přečetla jsem ji skoro na jeden dech.

bibi.r
02.03.2015 4 z 5

Moc se mi líbily autentické vzpomínání na příběhy bohyň :)

marca_m
17.01.2015 3 z 5

Po Žítkovských bohyních od Kateřiny Tučkové, které mě totálně dostaly, jsem se chtěla o bohyních dozvědět ještě něco víc. Trochu zklamání, tato naučná kniha mi moc nových postřehů nepřinesla, ale zároveň je to potvrzení kvalit Tučkové, protože i v beletrii dokázala tohle dosud neznámé téma vyložit opravdu komplexně.

estrellka
23.10.2014 5 z 5

Na to, že se jedná o literaturu faktu, je kniha velmi čtivá a příjemná. Obsahuje spoustu zajímavých informací o tom, jak bohyně žily a bohyňovaly. Pro mě výborná knížka.

rasputin
22.10.2014 3 z 5

Trochu mě zklamalo zpracování. Takové......nemrcouch. Spousta krásných fotografií a spousta dobových textů. Určitě dalo spoustu práce všechno to vyhledat, utřídit a zpracovat, ale na mne to zapůsobilo tak trochu ledabyle a bez šťávy.

Jana_Z
30.09.2014 4 z 5

Jedinečné a velmi zajímavé téma si zaslouží plný počet hvězdiček, ale jednu odečítám, protože je v knize hodně opakujících se pasáží - bylo by příjemnější přečíst si více nových informací.

AlenaBartos
15.08.2014

Po par strankach odlozeno. Je to historicky popis a fakta, nikoliv beletrie. Zitkovske bohyne od Tuckove mne na tuto knihu nalakaly, ale odlozila jsem ji.

rose
31.05.2014 4 z 5

Literatura faktu, zajímavá a čtivá. Některé motivy upomínají na Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, ale tady je to bez přikrášlení, tak, jak to skutečně bylo. Občas se člověk musí trochu namáhat, aby rozluštil text v dialektu, ale to určitě patří k věci. Škoda, veliká škoda, že všechny ty tradice čarování, „bohování“, už zmizely nenávratně za oponou času.

Zdenik
18.05.2014 2 z 5

Knihou jsem byla zklamaná a nedočetla jsem ji. Je plná posbíraného bohatého materiálu o bohyních, ale bohužel nezprostředkovaného příliš čtivě. Knihu jsem odložila asi za polovinou kvůli zbytku knihy napsané více méně v dialektu, kterému jsem ne vždy rozuměla....Bohužel i v první půlce knihy jsem přeskakovala části citací napsaných v dialektu. Autor chtěl zřejmě zachovat autentičnost, ovšem to se stalo na úkor čtivosti.

Skawin
13.05.2014 5 z 5

I mě přivedla ke knize a k tomuto tématu kniha K.Tučkové Žítkovské bohyně. Téma je pro mě velice aktuální, protože se mi zdá, že se svým způsobem "bohyně" mezi nás vracejí v podobě "šamanů a šamanek" - prostě lidí, kteří ví, že to co kolem sebe vidíme je jen zkreslený odraz pravé reality. I bohyně to věděly a proto mohly s tímto odrazem pracovat.. Jsem ráda, že dnes už se tito lidé nepronásledují, ale mnozí začínají chápat, že právě tudy vede cesta k poznání ...

Val
16.04.2014 5 z 5

Tahle knížka mě moc bavila. Četla jsem jí trošku s odstupem času po úžasných Žítkovských bohyních od Kateřiny Tučkové, což bylo určitě dobře, páč má posedlost bohyněmi už není tak aktuální. Tím nechci říct, že by mě přestaly zajímat. Pořád mám v plánu výlet na Žítkovou.... chci to zažít :-) Každopádně tato knížka je úplně jiný šálek kávy. Je to dokument, sice bez příběhu, ale úžasně milý a hezky napsaný... Kdo nečetl a téma ho zajímá, určitě doporučuju přečíst .

Zorka
01.03.2014 3 z 5

Zajímavá knížka, informace by ale mohly být lépe uspořádané, některé se opakují.

maruna
14.02.2014 5 z 5

Moc zajímavá knížka, plná hodnotných fotografií, nedá se srovnávat s Žítkovskými bohyněmi od K.Tučkové, protože to je román, ale tato kniha, plná pravdivých příběhů žítkovských bohyň jakoby doplňovala
a podtrhovala knihu Žítkovské bohyně od K.Tučkové.

Mon12
28.01.2014 5 z 5

Naprosto úžasná kniha - příjemná, čtivá a plná informací o žítkovských bohyních, jaký vedly život, s čím se musely potýkat, jak vlastně probíhalo bohyňování, atd. Kniha se skládá ze dvou částí - Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování, které obsahuje historky o bohyních. Jen je škoda, že je bohyňování už minulostí a že tradice lidové magie nepokračují dál.

"Náš svět je krásný i tím, že ne všechno v něm je vysvětlené a vysvětlitelné. Kéž by tomu tak bylo co nejdéle." (úryvek z knihy)

budíček
09.11.2013 5 z 5

„Bohyně sice žily v povědomí Kopanic, ale v zapomenutém ústraní, zrovna tak jako jejich chalupy na stráních kolem Žítkové. Staly se tak trochu špatným svědomím svého kraje – tolikrát přece pomohly, ale ve chvíli, kdy samy potřebovaly pomoci, se jich svět zřekl a nechal je odejít do zapomnění.“ (úryvek z knihy)

I druhá kniha o Žítkovských bohyních má jisté kouzlo, i když ta první mě „očarovala“ přece jen o malinko víc. Je to dáno i tím, že Žítkovské čarování je sbírkou různých příběhů od různých autorů o bohyních, které už se ale objevily i v první knize. Nicméně je tu i několik příběhů nových. Zajímavý je silně skeptický pohled na bohyně faráře Hofera a stejně tak i laskavé články samotného autora a jeho kolegyně o jejich setkání s jednou z bohyní, které se čte s úsměvem na rtech. Opět velmi příjemné a zajímavé čtivo.