Zimný palác

Zimný palác https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464221/bmid_zimny-palac-Wue-464221.jpg 4 35 5

Tri Tatiany - jeden príbeh. A jeden muž, ktorý na krku nosí anch a myslí si, že ovláda osud. „Kde si? Taťjana, kde si? Naozaj vás odviezli preč a zabili iba cára? Kto mi odpovie? Taťjana..." Sankt-Peterburg 1914 – Taťjana Romanovová ako milosrdná sestra Červeného kríža znovu stretáva v nemocnici Dmitrija Jakovleviča Malamu a jej srdce horí láskou. Krehký vznikajúci vzťah podporujú i jej rodičia. Nad celou rodinou sa však sťahujú revolučné mračná a ukrytá správa vo fľaši od smotany spustí udalosti, ktoré sa skončia krvavými jatkami, zakrývaním stôp a pátraním, ktoré potrvá desaťročia. Taťjanin denník sa ukrýva v toku času, až kým ho nenájde iná Tatiana, ktorej sa zápisky veľkokňažnej môžu stať osudnými. Leningad 1977 – Taťjanu Garinovú vypočúva KGB. Mladučká študentka práva dobrým kádrovým profilom i triednym pôvodom síce číta zakázané knihy, ale to zďaleka nie je dôvod, pre ktorý si pohnevala súdruhov. Čoho všetkého bude Dmitrij Tarasov schopný, aby jeho láska neskončila za mrežami? Petrohrad súčasnosť – Uprostred zasneženého námestia pred Zimným palácom sa cez noc objaví rakva so skleneným vekom. Mladá žena vnútri má biele šaty a trblietavú tradičnú čelenku. Vyšetrovanie ukáže, že nie je mŕtva, ale podchladená a pod vplyvom narkotík. A že sa volá Tatiana. Kto ju obliekol do šiat cárovej dcéry a chcel, aby zamrzla? Tento príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami.... celý text

Knihomolka506
10.02.2023 5 z 5

Tri menovkyne a jeden "vladca." Spája ich nielen minulosť v Rusku, ale tiež jeden historický artefakt, časť oblečenia- kokošník.
Rusko, väznica: Dom vyvolávajucí spomienky na zlé časy. Mladá Taťjana si z neho odniesla čosi tajomné. Dievča, ktoré bolo zaľúbené do slávneho a vlivného človeka, neprežilo..
Súčasnosť, Rusko: Poplach v Zimnom paláci, nález dievčata v kamennej rakvi
Praha: Odhalenie ťaháku pri skúške prinesie pre Táňu výsledky. No napriek událostiam sú celkom zvláštne. Vycestuje s kamarádkou a spoločnou spolubyvajúcou do Francúzka, nech tam urobí skúšky. Akokeby stresu už aj tak nebolo priveľa, snívajú sa jej akési čudesné sny o Zimnom paláci, nezvyčajnom oblečení a osud ju dostane až na KGB, no našťastie iba cez internet.

Pravdupovediac, taký skvelý s humorom napisaný román na celkom vážnu tému som azda ešte nečítala. Istotne odporúčam všetkým, koho história raz pohlti do svojej hľbky :)

alibaba72
16.06.2021 5 z 5

Skvělé čtení :-) já si oblíbil všechny tři Taťány. Toto je velmi zajímavý historický román, moc mě bavila část ze sedmdesátých let, autorka krásně vykreslila dobu hlubokého komunismu, s velkým zaujetím jsem části týkající se carské rodiny a bavila mě i tak trochu thrillerová zápletka ze současnosti. Musím prozkoumat i ostatní romány paní Hejdukové. Skvělé čtení.

PollyFrank
26.05.2021 5 z 5

Bola som zvedavá, ktorá dejová linka ma zaujme viac. Cárske Rusko? Komunistické Rusko? Súčasnosť? Hoci tomu okolo roku 1970 som najprv nevedela prísť na chuť, keďže som si vopred vravela, že táto doba ma nezaujme, ešte aj tu bol opak pravdou a po prvotnom váhaní ma osud odvážnej Taťjany, ktorá draho platila za svoj zmysel pre spravodlivosť, pohltil. Súčasná Tatiana našla zápisky tých ostatných dvoch a preniesla ma do minulosti krásne plynulo a sugestívne. Mimoriadne oceňujem, že sa konečne niekto nezameral iba na Anastáziu Romanovovu, ale priblížená nám bola láskavá a obetavá Tatiana, cez ktorej slová sa nedá vyhnúť aspoň zovretému hrdlu, keďže od začiatku vieme, kam to celé speje. Je to skutočne silný príbeh, ktorého posledné stránky (prekvapivo dynamické) na mňa hlboko emotívne zapôsobili.

bábuška
22.04.2021 5 z 5

Není to jednoduché čtení. Tři části, tři Taťány. Úmrtí jedné, střídá po cca šedesáti letech narození holčičky, která dostane stejné křestní jméno. Po dalších letech se totéž opakuje. Stejná podoba, stejné vlastnosti. Střídá se Petrohrad, Praha, Paříž a končíme v Petrohradě. Reinkarnace carské dcery Taťány, nebo si s námi osud hraje? Místy mystický děj, hodně jsem se musela v knize vracet. Ve druhé části se pohybujeme v Sankt-Petrburgu, v rodině cara Mikuláše až do roku 1917 a vyvraždění celé jeho rodiny. Tato část je nejdojemnější. Ve třetí části se objeví muž, který nosí na krku "anch" a myslí si, že ovládá osud všech zúčastněných. A proti zlu se musí bojovat. Vždy, jak v současnosti, tak i v tomto románu, který je mysteriózní, napínavý a krásný.

Jankaskul
17.04.2021 3 z 5

Prekvapivo, celkom zaujímavý román, sprvu ťažkopádne.. strácala som sa v čase a postavách...od polovice už napínavé a zaujímavé oddychové čítanie.

Romanovci slovenská literatura

2018  82%Draculova žena