Žila jsem příliš krátce

Žila jsem příliš krátce https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4953/bmid_zila-jsem-prilis-kratce-CmE-4953.jpg 4 73 24

Fascinující život odvážné ženy. Hraběnka Nora Kinská, narozená roku 1888, vyrůstala v Čechách a byla vychovávána zcela v duchu tradic c. k. vysoké aristokracie. Rodina očekávala, že Nora přijme ve společnosti své řádné místo, avšak mladá dáma se vyvíjela podle vlastních představ o svém budoucím životě. Uprostřed první světové války se hraběnka Nora Kinská vydala na cestu na Sibiř, aby pomáhala válečným zajatcům. Pobyt, který byl naplánován na několik měsíců, se stal dlouholetou zkušeností plnou nemocí, hladu, zimy a teroru a také cestou k novému životu. Ve strhujícím životopisném románu sleduje Monika Czernin stopy své neobyčejné pratety a nechává před našima očima vyvstat obraz ženy mladé, odvážné a plné života.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Ich habe zu kurz gelebt , 2005

Janča1532
09.12.2023 5 z 5

Moc pěkná a poučná kniha.Nora Kinská,ač vychovávaná jako šlechtična si jde za svým snem a cílem.I když se to rodině nelíbí.Dokázala nemnoho.Na cestě bylo plno překážek,ale ona šla dál,jako velká bojovnice.Bylo my líto její smrti.Tenkrát při porodu to tak asi bývalo.Smekám před její odvahou a bojovností.

cérka
26.09.2023 4 z 5

Někde jsem četla, či slyšela, že lidé skutečně zemřou až v momentě kdy už na ně nemá kdo vzpomínat. Myslím, že odvaha, nezlomná vůle, intelekt, její nesporné zásluhy a činy a také tato kniha zajistili hraběnce Noře Kinské nesmrtelnost.
Jak samotná autorka zmiňuje v závěru knihy bylo a stále je čím se inspirovat. Paní Monice se podařilo skvěle zapracovat deníkové záznamy do historických událostí. Opravdu na mě dýchlo Rusko se vším co k němu od nepaměti patří. Styl i forma vyprávění dodávají knize naprostou celistvost.
Uvítala bych fotografickou přílohu, proto jednu hvězdu ubírám.

Ilona70
27.08.2023 5 z 5

Krásné čtení. Bylo mi smutno z toho jak je život nespravedlivý. Nabyla jsem dojmu, že Nora byť jen šlechtická dcera je jejím nejschopnějším členem.

darion
09.08.2023 4 z 5

Příběh inspirovaný skutečným osudem silné ženy, v dějinných a teritoriálních souvislostech i v dnešní době aktuální. Smekám před odvahou, kterou hlavní hrdinka musela bez nejmenších pochybností mít ve vínku.

tittanie
06.01.2022

Nora Kinská byla velmi zajímavou osobou a nedivím se, že inspirovala svou praneteř k napsání knihy. Stejně jako ji inspirovala její prateta Bertha.
Kniha se četla moc hezky a krásně se mi tematicky spojila s knihami o legiích a atentátu v Sarajevu, které jsem četla před touto knihou.

Katka2382
28.05.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaná a velmi čtivá kniha.Nahlédneme do života šlechty evropské i ruské na přelomu století a také na začátku první světové války.
Nora měla bezesporu zajímavý a rušný život,škoda jen že byl tak strašně krátký.

"Jenže epochu,do níž se narodíme,si nemůžeme vybrat,můžeme jen položit na misku vah vlastní život s veškerou odvahou,jenž k němu patří,abychom se stali osobností,kterou v sobě nosíme."-krásně a pravdivě napsáno.

Nelze nic jiného než jen konstatovat pravdu.Žila opravdu příliš krátce.

Werja7
13.03.2021 5 z 5

Wow. Tají to dech, jak dobře je tato kniha napsaná. Před autorkou dávám klobouk dolů... Muselo to dát velmi mnoho práce sepsat toto dílo, ale myslím, že výsledek přinesl své ovoce. V průběhu knihy si člověk Noru prostě zamiluje a nedokáže ji přestat obdivovat za její kuráž, svobodomyslnost a chuť do života. Myslela jsem, že mě kniha nedokáže rozbrečet, byla jsem na omylu. V závěru poslední kapitoly se slzám nelze ubránit. Děkuji mnohokrát paní autorce.

pajaroh
22.09.2020 4 z 5

Životopisný román - tedy zčásti fikce, zčásti historie - v tomto případě velmi dobře napsaný. Musel to být tvrdý oříšek zapasovat do tolika historických událostí život hrdinky na základě dopisů, deníkových záznamů a příběhů tradujících v rodině.
Idylické dětství šlechtičny Kinské, ve kterém je dobře zachycena její tvrdá a svobodomyslná povaha, je vystřídáno pozlátkem společenských plesů ve Vídni a do kontrastu s tím postavena cesta do Ruska, touha po smysluplné pomoci na úkor vlastního života, šílenství války, revoluce, podmínky zajateckých táborů na Sibiři. Chytlavě napsané, poučné a hlavně vtahující do děje. Snad ani nelze nemít rád silnou osobnost hraběnky Nory Kinské jako hrdinky této knihy. Velmi dobře jsou popsány její pocity a touha, která nutí opustit komfort zámku a cestovat za krutých podmínek zimní Sibiří, nechat se ničit, utvářet, růst.

"Monotonní rytmus rachotících kol, tu a tam zapískání parní lokomotivy nebo ozvěna v tunelu. To byla hudba cestujících, lovců svobody, nomádů z povolání a dobrodruhů všech myslitelných odrůd. Ale také zvuk války. Transsibiřská magistrála byla dostavěna právě včas, aby se zařadila do akordu, který se rozlehl od francouzského atlantského pobřeží až po Vladivostok a přerostl v neblahé dunění."

Imor
19.08.2019 4 z 5

Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do života šlechty, procestovat kousek Ruska. Po celou dobu jsem obdivovala odvahu a odhodlání Nory. Mrzí mě jak příběh skončil.

Vojslava
08.04.2019 4 z 5

Hodnocení se více blíží pěti hvězdám a určitě je tento životopis čtivější než předchozí autorčino dílo - zřejmě už proto, že je na něm takříkajíc rodinně zainteresovaná. Ale dětství a mládí bylo vylíčeno velmi barvitě, přičemž už zde byla zřejmá některá témata, s nimiž se čtenář dál setká, a od odjezdu do Ruska už se nedalo od knihy odtrhnout. Ta drobná ztráta kytičky by se nejspíš dala přičíst nevalné redakční práci, jinak by kniha mohla být docela hezký klenot.

evask
02.04.2019 4 z 5

Poměrně obsáhlá kniha. Zajímavý náhled do života šlechty na začátku minulého století a ještě zajímavější názor české šlechty na legionáře.

Mirka2778
14.07.2018 5 z 5

Životopis Nory Kinské *1888. Za 1.sv. války byla jako sestra červeného kříže v Rusku. Kdo by chtěl tvrdit, že šlechta byla jen rozmazlená, dřela z pracujících kůži a hrabala peníze. Při četbě této knížky by jistě změnil názor.

josska
24.06.2018 4 z 5

Knížka se mě moc líbila,pěkně se četla

RipaRiba
08.01.2018 5 z 5

Krásná, zajímavá kniha o ještě zajímavější ženě. Po trošku krkolomnějším začátku se příběh začne valit jako řeka. Ten osud, ta energie, doba. Stojí za přečtení! A je to krásně napsáno.

pola
05.12.2017 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla.

gigi77
17.06.2017 5 z 5

Jeden z luxusních kousků v mé knihotéce. Těžko jsem po dočtení knihu odkládala. Hraběnka Nora Vás donutí zvýšit tempo, dokázat něco víc, poprat se s nesnázi .... Díky této knize mám velkou chuť projet si transsibiřskou magistrálu a poohlédnout se po tamním okolí.

koblizek8
31.05.2016 5 z 5

velice zajímavá a krásná knížka, smutný konec, možná zbytečně...co dodat.
obdivuju, jak někdo dokáže být tak silný...a jít si za svým, dobrovolně dělat něco takového...já bych brečela někde v koutku...

knihomolka2
19.11.2014 5 z 5

Doporučuji!!!!
Fakta o 1.světové válce a smutný příběh.

lenka01
22.02.2014 5 z 5

krásný i když nakonec smutný příběh

Adlethka
31.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha, čtenář se dozví spoustu historických zajímavostí. Nora je velice statečná mladá žena. Výborný příběh.