Zero - Oni to vědí

Zero - Oni to vědí https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424676/bmid_zero-oni-to-vedi-hcw-424676.jpg 4 373 101

Vědí, co děláte... Pohybujete se v síti, z níž není úniku... Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsant pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee. Tato síť shromažďuje a analyzuje data - a milionům uživatelů slibuje lepší život a úspěch. Pouze jeden člověk před Freemee varuje: ZERO – nejhledanější internetový aktivista na světě. Jak se Cynthia začíná blížit pravdě, stává se sama kořistí. Ale ve světě smartphonů a kamer na každém je velmi těžké se skrýt...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Omega

Zero. Sie wissen, was du tust , 2014

DriftBooks
04.06.2019 3 z 5

Zneužívání digitálních dat… velké téma dneška. Facebook, Google… a další velcí provozovatelé sosají data o všem, co se na netu šustne. A jejich roboti to analyzují. A následně to přetaví do reklam, nebo použijí jinak. Třeba k ovlivnění amerických voleb…

Nápad, že budeme s tímto sosáním dobrovolně souhlasit, že si za to necháme i něco zaplatit, a že si i necháme vnutit nějaký ten správný názor, nemá daleko od toho, co nás na internetu v dohledné době čeká. Svým způsobem už to vlastně funguje prostřednictvím různých registrací a kartiček – znáte to: kartičku máátéé, bodíky zbírátéé… Dobrovolně se zbavujeme svobody a prodáváme naše data za slevu na nekvalitní a už tak levný jídlo. Nebo za voucher na jednoprocentní slevu když na e-shopu nakoupíte minimálně za milion. Čína to dovedla k dokonalosti a prostě to svému lidu nakázala. Do roku 2020 by měl mít každý obyvatel Číny své sociální kreditní bodové hodnocení… Nebude to dlouhou trvat a budeme to chtít také. Dobrovolně… Digitální dystopie…

Legrační, jak se věci občas skládají do sebe – zrovna včera (12. 5.) jsem zaslechl v rádiu noticku, že v rámci jakéhosi průzkumu se zjistilo, že minimálně dvě třetiny respondentů je ochotno zpeněžit přístupy na své sociální sítě a další virtuální profily. Jinými slovy – lidé jsou ochotní bez problémů prodat svá data, svůj digitální život, své soukromí…

Příběh je tedy aktuální, a celkově je to řekněme slušně napsané. Žádná velká literatura. Nic svižně akčního. Nic, co vás donutí říci wow… Ale přečíst se to dá. A člověk se i nad některými věcmi přinutí zamyslet.

Johnysko
02.06.2019 4 z 5

Skvělá knížka. Dokonale popisuje možné a klidně i reálné důsledky dnešní digitální doby. Autor občas použije techničtější pojem, který však záhy přiblíží i naprostým laikům. Zároveň také přidává velmi nápomocný slovník těchto pojmů a seznam postav, což se občas může hodit.

Super thriller jak má být. Vrátilo mě to po 15 letech ke čtení!

střapatá
26.05.2019 2 z 5

Myšlenka dobrá, zpracování pokulhávalo. Přišlo mi, že čtu scénář k epizodě ze seriálu Black Mirror, avšak na rozdíl od seriálu neměla kniha takový ten "wow" přesah. Filmové zpracování by příběhu slušelo více, některé popisy scén mi přišly příliš kostrbaté a místy jsem se nudila. Honičky v kanálech byly už moc přitažené za vlasy, stejně jako závěr, proto dávám jen dvě hvězdy místo plánovaných tří. Nicméně Blackoutu dám časem možná ještě šanci.

raffi
22.05.2019 4 z 5

Veľmi zaujímavá téma, bojím sa premýšľať nad tým, nakoľko je realistická. Strata súkromia je hrozivá vec, človek je potom ľahko ovplyvniteľný, zraniteľný a bezmocný voči zlým úmyslom. Predpokladám, že sa s tým budeme stretávať častejšie, nie iba v knihách, ale v skutočnosti...
Občas bol dej knihy taký nejaký ťažkopádny, možno tým, že preskakoval medzi rôznymi skupinami. A zoznam postáv som objavila až po prečítaní, na samom konci knihy. Viac by pomohol hneď na začiatku.

Alena_S
20.05.2019 4 z 5

Je smutné, když v knize o střetu lidí s technologiemi a datovými giganty jsou technologie i giganti věrohodnější než lidské postavy, a navíc mají více fištrónu.* A postav je tolik, že si nakonec odnáším jen to, že buď fandím špatňákům, nebo poraženým, vítězů zde není.

*Tady pozor, spoiler druhé půlky: Příklad - Jsem novinářka s holou p...eněženkou a dcerou přirostlou k internetu, kterou sotva uživím. Dostanu možnost pracovat právě pro společnost, kde bych před tím, jak se technologie zvrhává, tu dceru mohla nejlíp chránit (pod svícnem atd.), a k tomu dostat vagón peněz. Jo a pokud odmítnu, tak mě nejspíš zabijou. A kdo ví, koho ještě. Takže, co si myslíte, že asi udělám...? :-) Sakra, paní, kam jste dala hlavu...

zelenoockaa
07.05.2019 4 z 5

Trochu těžkopádnější než blackout ale i tak se dala číst.

bigben
01.05.2019 4 z 5

Velký bratr se dívá, ale v mnohem větší míře....děsivá představa.

ruzevtrni
30.04.2019

Děj nemá takový spád jako u první knihy. Nejlépe se mi četlo ke konci knihy který je svižnější. Je to hlavně o technologiích, různých technických vychytávek a appkách, které se tváří nevinně, ale co všechno se dá díky tomu o mě zjistit je až neskutečné. A dnes jistě zcela reálné.
Hlavní hrdinku si snadno zapamatujete, pak ještě pár postav a ty ostatní si najděte na konci knihy :-)
Moc technologií je velký a když si ji přečtete tak zjistíte co všechno je možné.

asteion73
26.04.2019 3 z 5

Budoucnost (částečně už i přítomnost) technologického světa. Zajímavé, chvílemi, když se nad tím člověk zamyslel i hrozivé. Jinak knížka jako taková se mi četla musím říct těžko, spoustu jmen, (ještě že tam byl rejstřík se jmény kdo je kdo "-) ), spoustu technických pasáží (pro mě jako běžného uživatele PC někdy nudných ) , vyloženě jsem se chvílemi tou knížkou prokousával. Zachránil to ten konec v New Yorku, kdy tam bylo trošku té honičky a akce :-).
Za mě tedy 3*

Tazz1
26.04.2019 4 z 5

Dobře napsaný thriller. Nicméně až mrazí z toho, co je již dnes vše možné a pod jakými "datovými chobotnicemi" již dobrovolně jsme. Docela by mě zajímalo, co kdo jaká data o mě a mém životě má. Každopádně kniha se četla dobře a pro mě jako fandu technologií nutnost.

DominaCZ
15.03.2019 1 z 5

Mně se to nelíbilo, protože já na analýzy a popisy dnešních moderností nejsem.
(obsahuje dějový spoilery)

Placatej mobil nemám, tím pádem appky nepoužívám, a i kdybych ho měla, jistě bych nezaznamenávala veřejně svou denní aktivitu, čas spánku a "tělesných funkcí" , nechápu kdo by za tohle těm děckám - zveřejňovačům platil a celkově nechápu, proč se okolo tohoto točí celá kniha, která hystericky tápe a přitom to nechává i nadále nepovšimnuto - asi bych spíš pátrala po tom, proč blbý děcka tohle s těma appkama dělaj, než že na prezidenta naletěl vrtulníček a že někdo točí videjka o aktuální světové situaci.

U hl.hrdinky mi nevadilo že se jí svět mobilů taky nelíbil a já její rozhořčení chápala.
Proto mě ale štvalo, když si virtuál brýle začala užívat a sledovala cestující a nalezené informace o nich v dopr. prostředcích.

Nevim no, pro mě žádný napětí, spíš taková ...informační a reklamní příručka aneb heleď co se s námi dá všechno dělat !

hajrys
15.03.2019 4 z 5

Děsí mě, co vše o sobě nevědomky zanecháváme téměř všude. A já pro takovou budoucnost rozhodně nejsem. Ale nic naplat. Dožene nás všechny. Mohu jen doufat, že obsah této knihy bude opravdu jen fikce.
ZERO mi přišlo o jednu hvězdu horší než Blackout. Začetla jsem se až tak v polovině knihy. děj nebyl tak strhující, více postav tříštilo napětí.

polmari
13.03.2019 4 z 5

Nezbývá než doufat, že i přes nával technologií si lidé zachovají vlastní, nejlépe selský, rozum. Je dost zlé, když všichni žijeme ve světě, kde nás "velký bratr vidí" a my mu v tom aktivně pomáháme, takže doufám, že svět, kde by náš život "velký bratr" i řídil, nás nečeká. "Jsem ostatně toho názoru, že datové chobotnice musí být" pod kontrolou vlastního rozumu.

Márinka
03.03.2019 3 z 5

ZERO mě „nepřikurtovalo“. Autor sice i tentokrát dokazuje svou technologickou zdatnost, ale děj je rozvláčnější a hlavní hrdinka mi nebyla tak sympatická, jako Piero a Lauren z Blackoutu. Obávám se však, že to, co Marc Elsberg ve své knize popisuje, není fikce, ale „krutá“ realita. A v tom je síla této knihy, kterou by si měl přečíst každý, kdo neustále v ruce třímá „chytrý“, ale podle mě člověka ohlupující mobil.

namornice
03.03.2019 4 z 5

"Digitální svět vězí v každé části reálného světa, v našich telefonech, brýlích, chytrých hodinkách a věcech na tělo, televizorech, kávovarech, autech, brzy v našich potravinách, oblečení, v podlaze, ve stěnách, ve vzduchu, v našich tělech. Digitální svět je už DÁVNO reálným světem!"
Po 1700 stránkové čínské scifi se mě tahle bezmála 400 stránková "maličkost" četla opravdu rychle. Námětově opět zajímavá (stejně jako Elsbergova poslední kniha Blackout), místy malinko paranoidní. Tempo příběhu celkem ubíhá a kniha se čte dobře i když malé výhrady jsem měla k hlavní hrdince,která mi teda moc sympatická nebyla. A Konec ? za mě trochu slabší, jako by autor nevěděl jak z toho ven. Jinak ale slušně napsaný a určitě velice aktuální čtení.

Metroušek
26.02.2019 3 z 5

Téma je velice zajímavé a aktuální, ale zpracování je podle mne hodně rozvláčné, ploché až nudné. Novela by úplně stačila.

trudoš
08.02.2019 4 z 5

Nový román Marca Elsberga je v mnohém jiný než předchozí Blackout. Má sevřenější zápletku a výrazně jednoduší děj, protože tentokrát nejde o osud lidstva a jeho přežití. I když tohle vlastně není úplně pravda, protože právě o budoucnost tu jde asi nejvíc. Autor využívá své bohaté znalosti technologického vývoje a po vzoru původních idejí žánru upozorňuje, v čem spočívají nebezpečenství všeobecně oblíbených aplikací. A že děsivost ztráty soukromí ani tak nespočívá v tom, že k ní dochází, ale že se osobních údajů vzdáváme dobrovolně a ještě rádi. Ono nejde o to, že byste neměli co skrývat, ale že dáváte nevědomky obchodníkům možnost ovlivňovat vaše myšlení. Jak dlouho přitom potrvá, než přestane jít o spotřební zboží a dojde na politické názory, či náboženské vyznání?
Zero připomíná klasický thriller o pronásledování jedince společností, přitom však v sobě ukrývá i něco navíc. Je to strhující čtení, které rozhodně nepřináší klidný spánek ani kýčovitý happy end. Ale naučí vás přemýšlet.

gad
06.02.2019 5 z 5

Stejně jako předchozí Blackout je i Zero velmi dobře napsaná kniha. Příběh je opět velice aktuální a při jeho čtení si uvědomíte, kam jsme se dnes dostali v oblasti informací. S tím jde ruku v ruce dobrovolné vzdání se soukromí. Autor sám upozorňuje, že je to jen jeden z možných scénářů budoucího vývoje. Po přečtení jsem si uvědomil, jak reálný by mohl být. Chápu tedy knihu též jako varování před možností zneužití (nebo možná už zneužívání) soukromých dat pro ovlivňování jednotlivce, jako potencionálního zákazníka, informátora, politika, vraha, etc. Až z toho mrazí... Jak říká podtitul knihy - vědí, co děláš.

danielkarchnak
03.02.2019 4 z 5

Konec byl trochu jako kdyby autor úplně nevěděl jak z toho ven, ale zhruba do tří čtvrtin super čtení.

antiope
29.01.2019 4 z 5

Zajímavé téma, čtivé, napínavé. Jednu hvezdičku dávám dolů za velké množství postav, ve kterých jsem se někdy ztrácela.