Zero - Oni to vědí

Zero - Oni to vědí https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353105/bmid_zero-oni-to-vedi-1E7-353105.jpg 4 373 101

Vědí, co děláte... Pohybujete se v síti, z níž není úniku... Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsant pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee. Tato síť shromažďuje a analyzuje data - a milionům uživatelů slibuje lepší život a úspěch. Pouze jeden člověk před Freemee varuje: ZERO – nejhledanější internetový aktivista na světě. Jak se Cynthia začíná blížit pravdě, stává se sama kořistí. Ale ve světě smartphonů a kamer na každém kroku je velmi těžké se skrýt...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Zero. Sie wissen, was du tust , 2014

JaniMa
19.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi neobvykle sedla. Děj mě celkem rychle pohltil a Cynthia mi byla od začátku sympatická. Jen je škoda, že se z ní v jednu chvíli stala až přespřílišná superhrdinka. Možná, že to k takovým knihám patří, ale v tomto případě to trochu pokazilo navozenou atmosféru.
Z trojice Blackout-Zero-Helix je to moje první čtení a soudě podle příspěvků ostatních, mám ještě na co se těšit.

Briv
20.03.2021 4 z 5

Zrovna platím u pokladny (já ze zvyku vždycky v hotovosti) a prodavačka se mě ptá na věrnostní kartu - nemám a nechci ji... Mám ale dotykový telefon, využívám spoustu apps. Taky asi o mě ví ledacos. Vzpomenu si na Zera.
Kam až nás moderní technologie zavedou? Platby kartou se staly naprosto běžné, plastové kartičky už nepotřebujeme, vše je nahrané v mobilu, reklamy vybíhají "šité na míru" přímo nám. Sociální sítě o nás ví naprosto vše a ještě ochotně tam dáváme spoustu informací navíc.
Knížka, i když mi nepřipadala úplně úžasná, mě hlavně vedla k zamyšlení.
Děj se sice začne vyvíjet slibně, ale později mi přijde, že to občas pokulhává. Na závěr knihy jsem měla trochu pocit, že autor úplně neví, jak dál. Ale za téma k zamyšlení dávám 4*.

mysina82
14.03.2021 2 z 5

Po skvělém Blackoutu obrovské zklamání. Knížku jsem několikrát chtěla odložit a dočetla jsem ji opravdu jen silou vůle. Téma zajímavé, ale absolutně nevytěžené. Nečte se vůbec dobře (často nepřehledné a matoucí přeskakování mezi postavami), děj je rozvleklý a nudný. Stále čekáte, kdy TO přijde, ale bohužel se nedočkáte.

duben
14.03.2021 3 z 5

Nudil jsem se skoro první půlku knihy, 3 hvězdy místo dvou jsem dal jen proto, že alespoň konec knihy byl celkem napínavě napsaný, i když dost předvídatelný. Zatímco Blackout byl strhující a Helixt nic moc, tak tohle mi skoro přišlo nesjlabší. I když závěr byl zase mnohem napínavěji napsaná než závěr Helixu. Ovšem kromě blackoutu bych asi nedoporučil ani jedno. Ostatně už jen to, že jsem tu knihu měl rozečtenou skoro rok a ne a ne se dokopat jí nějak dočíst o něčem jasně svědčí. No jsem rád, že to mám za sebou a můžu se vrhnout na lepší knihy.

Jenda75
23.02.2021 4 z 5

Kniha mě zpočátku nudila, ale později se děj rozběhl a začetl jsem se do něj. Musím říct, že i když vím, jak jsem sledováni přes různé technologické a digitální věci, tak jsem se zhrozil. Stačí málo lidí, kteří toho mohou zneužít a jsou schopni postavit mezi přáteli barieru, kterou je oddělí. Dávejme pozor na technologie, které používáme.

Bethanee
05.01.2021 4 z 5

Myslím, že se jedná o aktuální téma, donutí to zamýšlet, jak nakládáme se svými daty. Čte se výborně.

Ella_85
03.01.2021 5 z 5

Zero, je o jinem problemu nez Blackout....i kdyz co vsechno se da pomoci ruznych aplikaci ve zkusenych IT rukou o cloveku zjistit a zjistovat. Sem tam mi dej pripominal Nepritele statu. A taky jsem si myslela, ze Cynthia uz nebude muset pouzivat seznamku...no jdu se pustit do Helixu

rikiki
03.01.2021 4 z 5

Po přečtení Blackout a Helix se konečně odhodlávám ke kritickému zhodnocení této knihy. Blackout mě pohltil, přečetla jsem jej během krátké chvíle. Helix byl také super. Ale Zero, to mě trochu zklamalo. Kdyby jej nesoudila s ostatními knihami od Elsberga, třeba by dostalo i plný počet hvězdiček. Ale takhle musím jednu ubrat. Nesedlo mi hlavní hrdinové. Trochu mě to nudilo. Ale fascinovalo mě, jaká další moderní a chytrá technologie přijde a zároveň ten šok, když si uvědomíme, že to, co prožívají hrdinové knihy možná jednou přijde a třeba v Číně už je to možná tak trochu denním chlebem. Pokud se zajímáte o moderní technologie a bojíte se, že vás sledují, tuhle knížku si určitě přečtěte. Donutila mě se zamyslet na tím, jak moc jsme obklopeni telefony, internetem, kamerami a jak moc toho o nás asi ví.

čef
23.12.2020 4 z 5

Autor tvrdí, že nám v budoucnu počítače vezmou možnost rozhodování. Čtenář se po přečtení tohoto dobrodružného thrilleru může sám rozhodnout čemu věřit. Rozhodně se zde setká s budoucností a to hodně blízkou. Mnohá zde uvedená dilemata se však řeší již dnes a tak si myslím, že není na škodu si tuto knihu přečíst a připravit se – bude hůř!

WowKokinko
20.11.2020 3 z 5

Slabší než blackout, ale určitě stojí za přečtení.

cca
18.11.2020 4 z 5

Nejprve trocha kritiky: Hlavní postava Cynthia mi příliš k srdci nepřirostla a na základě jejího chování v průběhu celé knihy mi její hrdinské činy ke konci knihy přišly celkem nepravděpodobné. Jinak téma je pro mě hodně zajímavé, v této oblasti nemám nijak načteno, takže nehrozí, že bych Zero porovnávala s podobnými knihami. Oceňuji reálnost zpracování a zároveň informovanost autora v této oblasti.

Trosman
20.10.2020 2 z 5

Toto je třetí kniha, kterou jsem od tohoto autora četl a rozhodně nejslabší. Vyjít tak před 15 lety, tak by mě asi zaujala víc. Ale podobných knih už bylo napsáno spousty a zde mi chyběla i nějaká zajímavá zápletka. Navíc jsem se neorientoval dlouho, kdo je kdo a až na konci knihy je napsáno, kdo patřil pod kterou společnost.

Jediné plus je asi to, že se tato kniha dá přečíst rychle a že se to týká aktuálního světa a toho, co se skutečně děje.

Epes
08.10.2020 3 z 5

Rafelsbergerovy knihy jsem četl v pořadí Helix-Blackout-Zero a postupně jsem ubíral hvězdičky. Základní schéma se ve všech titulech zoufale opakuje a pokaždé vyvrcholí honičkou. Čím se knihy odlišují, je vlastně jen poznatková složka, kde autorovi nelze upřít, že si každé téma podrobně nastudoval. Informace se autor snaží předkládat čtenáři "zábavně" či stravitelně ve formě dialogů a myšlenkových procesů postav, ale velmi často na úkor dějové linky, o kterou nicméně v tomto žánru jde, ne?

Palorizek85
30.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Takový "Béčkový" thriller filmových rozměrů - 65%. Ne, že by zápletka nebyla zajímavá a milovníci konspirativích teorií si v ní jistě najdou své zalíbení, ale jako v každém takovém žánru jsou hlavní "padouši" přeexponovaní a jednají místy zbrkle bez promylšení a hlavní "hrdinka" namísto investigativní novinařiny projevuje jen naivní hloupost - na to jak dlouho údajne pracuje v této branži se toho tedy moc nenaučila...ale jak říkám...tímto nešvarem trpí většina děl tohoto žánru.
Téma je samozřejmě aktuální a myslím, že jej dobře dokresluje i dokument "Sociální dilema" z roku 2020 (jen pro ty, kdo by opravdu chtěli vědět o tom, co o se o nás všechno opravdu shromažďuje).
Za mě osobně jinak určitě horší než Blackout.

JanaK00
21.09.2020 5 z 5

Kniha mě velice bavila. Skvěle ubíhala, i děj měl spád a myšlenku. Zhltla jsem ji za dva dny. Rozhodně vede k zamyšlení ohledně využívání osobních údajů a možných důsledků. Za mě doporučuji a budu se těšit i na další knihy tohoto autora.

CharlesWard
15.09.2020 3 z 5

Za mně naopak o něco lepší než Blackout. Pryč je nudné rozdělení na města a skákání k jednotlivým postavám. Jen je to bohužel pořád takové plytké.

Lukaso
03.08.2020 3 z 5

Zajímavé téma, ale podle mě příběh žádná pecka nebyl, chvílemi nuda

Danago
03.08.2020 5 z 5

Velice aktuální téma a navíc skvěle zpracované. Knížka se četla jedním dechem. Příběh je velmi věrohodný a nadčasový. Četla jsem i Blackout, ale toto téma a zpracování bylo pro mě lepší, čtivější, zajímavější. Vůbec jsem to nečekala , takže jsem velice příjemně překvapená.
Rozhodně mě kniha přiměla k velkému zamyšlení nad tím, kolik toho vědí o mě... No dost. A ano zatím mi to nevadí, ale kdo ví?

soukroma
18.06.2020 5 z 5

Třetí přečtená a opět "spokojenost" - v uvozovkách, protože ten vylíčený svět a jeho hybné síly není tak pěkný, jak bych si přála, ale vylíčen je prostě hodně věrně. Mně by to stačilo i bez těch doslova špinavých honiček.

ashburton
08.06.2020 3 z 5

Smíšené pocity. Oproti Blackoutu to šlo určitě dolů. Nicméně opět je zde rozvedeno zajímavé téma k zamyšlení, aneb Velký bratr samozřejmě vše sleduje i v 21. století :-) Začátek mě rychle vtáhl do děje, ale postupně to šlo dolů a s koncem si šlo určitě vyhrát daleko precizněji. 60 %