Zeptej se táty ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Smrt zpozorní naše životy. Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout. Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být. Téměř to nejde, neb víme ukrutně málo. Naše mysl je zahlcena otázkami a pochybami, nedůvěrou a nevírou, nervozitou a agresí. Energie je vyplýtvána na slepý každodenní provoz. Slova se vzepřela potměšilou nepřesností, ruce jsou krátké... Román vyhrál v anketě Magnesia Litera 2011 – Kniha roku. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113171/zeptej-se-taty-113171.png 4353
Žánr
Novely, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (69)

Kniha Zeptej se táty

Přidat komentář
Luvy
05. ledna

Krásný a opravdový text! Doporučuji všem, kdo se nebojí číst o smrti.

klarazelena
03.11.2020

Kniha, která má být hlubší sondou do vztahu syna a otce, je ale přitom jen shonem nahodilých myšlenek bez hlavy a paty. Do knihy jsem se nedokázala začíst ani vžít. Ten přítomný čas mě iritoval, moc se spěchalo, útržkovité, nekonzistentní.


Nartaya
20.09.2020

Zajímavé postřehy ze života (ne)obyčejných lidí...

lencin
19.09.2020

Poslední román JB.
Vypořádává se smrtí otce a s udavačskými dopisy,které po otcově smrti začnou přicházet.
Smutné,ale velmi dobré čtení.
(2011)

premekvyskocil1
03.06.2020

Obdivuji roztříštěnost jednotlivých příběhů, která je však na konci zabalena do úžasné pospolitosti. Málokteré kniha přiměje člověka opravdu přemýšlet nad životem, a tahle je jedna z nich. Ale poslední dobou se mi to stává stále častěji...

bigbabe
08.03.2020

Pěkná, krátká kniha k zamyšlení. Příběh smrti na pozadí komunismu a náboženství.
Kam až člověk může zajít, aby popřel sám sebe za účelem přežití. 40 let ...

Anetidlo
30.12.2019

Od knihy jsem myšlenkami utíkala jinam. Nacházely se v ní zajímavé myšlenky, ale autorův styl psaní mi nesedl, přišlo mi to obyčejné, nezajímavé.

Lamanai
02.12.2019

Kniha s významnými myšlenkami, která svým rozjímavě sebezpytujícím stylem zkouší trpělivost a vytrvalost čtenáře. Bylo to jako hrabat poslepu rukama v bahnitém dně řeky, než vylovíš perlorodku. A pak se z toho postupně stane obsese. Po první přijde druhá, pak dvě najednou a zničehonic jich mám plné kapsy a cítím se jako zloděj, kterého nikdo nehledá. Po útrpné první třetině jsem v textu našel hodně cenných myšlenek, obrazů, příběhů, otázek. Zajímavé překlenutí časem přes několik zlomových období bolestných dějin konce 20. století, ale taky překlenutí různých pohledů na víru, absenci boha, vyprázdněnost doby a ducha. Velmi nečernobílý pohled na člověka jako studnici tajemství, osobních dilemat, selhání, nalézání opojných chvil života a jejich ztrácení navěky. Silné pojmenování témat jako oběť, zrada, ústupek, ohnutí hřbetu, donášení, sebeobrana a obrana rodiny, zanevření na svět, vytrácení sil. A smrt, v jejímž tupém světle vše nabývá přízračných kontur. Bylo to těžké čtení, ale nakonec jsem výzvě vděčný, že jsem v zoufalství a bezradnosti ohledně tématu "Ostrava" po titulu sáhl. Hvězda dolů je za to, že se to tak hrozně špatně čte a tudíž spousta moc pěkných a důležitých momentů v knize zůstane mnohým navždy skryta.

1