Ženy s korunou

Ženy s korunou

Kniha je výsledkem autorova dlouholetého zájmu o problematiku evropských panovnických rodů 19. a 20. století. Na více než 240 stranách populárně-vědeckého textu se čtenář formou životopisných medailonů seznámí s nevšedními příběhy předních evropských aristokratek, které se během svého života přiblížily nebo dosedly na knížecí a královské trůny starého kontinentu. Zákulisí evropské politiky a životní peripetie života mocných představuje autor na příkladu belgické královny Astrid, nizozemské královny Juliány, monacké kněžny Grace, řecké princezny Alice a mnoha dalších veřejně činných a slavných žen....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/316950/zeny-s-korunou-DMY-316950.jpg 4.930
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Naše vojsko

Ketesh
22.11.2017

Kniha se četla naprosto senzačně. Je jedinečná svým tématem, které je velmi poutavě napsáno a informace jsou spolehlivé. Autorovi všechna čest.

JanaVaňková
06.11.2017

Výborně se čte! Zajímavé životy.

myšpa
05.11.2017

Výborné čtení, klidně bych četla dál, doporučuji.

RosťaG.
30.09.2017

Velmi příjemné čtení, které pohladí po duši. Vřete doporučuji!

marie1322
13.08.2017

Knihu velice doporučuji, jednak si člověk rozšíří historické znalosti, a kniha je v tomto směru naprosto spolehlivá, a ještě se moc dobře čte. Doufám, že autor bude pokračovat, už se těším na další příběhy.

rozvera
02.08.2017

Výborně zpracované příběhy dvaceti žen, které nosily královskou korunu, nebo k ní měly velmi blízko. Pro čtenáře, který není historik, je dobrou pomůckou "Přehled vybraných rodinných příslušníků" na konci publikace, aby se snáze v propletenci příbuzenských vztahů evropských panovnických rodů neztratil. Přesto mi ještě v některých příbězích pomohla Wikipedie. Autorovi díky za rozšíření znalostí tou nejpoutavější formou.

May
02.08.2017

Mám velmi ráda historické knihy a knihy o životech známých osob z dob minulých .... Není to tedy první podobná kniha, která zavítala do mé knihovny :-) Rozhodně je to ale jedna z nejlepších a nejlépe napsaných knih co jsem na podobné téma četla ... A je možná jediná, možná jedna z mála u níž nemám pocit, že jsem hloupá, že nevím ... a nevím .... a nebo nevím .... Vyprávění plyne příjemně a nemusíte tápat, kde to je, kdo to je, jak to, že to nevím a pod.... (ale možná je to jen můj osobní problém u jiných podobných knih).

NikolettaHole
04.07.2017

Obávala jsem se že mě to dostatečně nezaujme, ovšem mé obavy byly naprosto liché. Kniha mne uchvátila a mohu ji vřele doporučit.

alnahu
11.05.2017

Velmi zdařilá kniha. Autor nám v ní přiblížil dvacet evropských šlechtičen a panovnic 19. a 20. století ,srozumitelně a čtivě pro široký okruh čtenářů. Doporučuji všem kdo má rád historii.

albert19
02.05.2017

Knihu "Ženy s korunou" je velmi pěkně, na vysoké úrovni poutavé počteníčko, až jsem si v jednotlivých pasážích poplakal nad osudy jednotlivých osobností královských a aristokratických rodin evropy. Vřele doporučuji přečíst všem bez rozdílu a ti kdo mají rádi historii, tak si mohou rozšířit a obohatit své vědomosti. Opravdu jsem si početl a bylo mně líto, že to končí.

TomCal
02.05.2017

Když jsem se poprvé dozvěděl, že se na konci roku 2016 dostane na pulty knihkupectví titul dr. Kamila Rodana „Ženy s korunou“, byl jsem přesvědčen (ještě z dob studií na Ostravské univerzitě, kdy měl pan doktor velmi zajímavý seminář k osobnostem české kulturní scény 20. st.), že půjde o zajímavou a čtivou knihu. Musím říci, že jsem se v předpokladu nemýlil. Kniha především boří mýty historii jako o něčem nezáživném a nudném. Autor populárně-naučným stylem zpracoval medailony 20 evropských panovnic 19. / 20. st., přitom ale přes veškerou odbornost pamatoval na čtenáře – nehistorika a publikaci nezatížil přílišnou terminologií a rozsáhlými detailně popisnými pasážemi. Naopak, text je sdělný, čtivý, srozumitelně formulovaný, občas až beletrizující (v kladném slova smyslu). Výběr tématu je čtenářsky atraktivní. Životopisy monarchů, tím spíše žen, vždy přitahovaly pozornost širšího čtenářstva. Přidanou hodnotou nové knihy dr. Rodana je však také moderní náhled na tyto osobnosti, který je demaskuje, zbavuje (na rozdíl od mnohé starší literatury) romantického balastu. Na tyto ženy předních evropských dvorů totiž autor nahlíží mnohem plastičtěji, a sice nejen jako na panovnice, které se pohybovaly před veřejností jako noblesní dámy v okázalých róbách a působily dojmem nedotknutelnosti a výjimečnosti, ale také jako na manželky, matky, dcery…, kterém v tomto úhlu pohledu působí rázem civilněji. Po přečtení knihy zjistíme, že šlo o ženy, které mnohdy řešily stejné problémy jako my dnes, v 21. století.
Hluboký a dlouhodobý zájem autora o danou problematiku spolu s literárně-pramennou základnou (dr. Rodan často čerpal z cizojazyčné literatury, která u nás dosud nebyla publikována) je zárukou toho, že kniha nesklouzává k jakési červené knihovně bulvárního stylu, k čemuž by na první dojem / pohled mohl svádět obal knihy, který na mě působí dosti lacině a fádně. Nicméně ani tento drobný nedostatek mne neodradí od mého hodnocení knihy pěti hvězdičkami. Knize přeji mnoho čtenářů a doufám, že se pan dr. Kamil Rodan bude i nadále tematice monarchů věnovat, abych se třeba po nějakém čase opět dočkali další „milé“ knihy.

Val
24.04.2017

Byla jsem zvědavá, jak se mladý spisovatel vypořádá s plejádou panovnic a dle mého názoru to zvládnul víc než dobře. Velmi poutavě napsané, čtivé . Doporučuji :-)

HanaPv
19.03.2017

Knihu ,, Ženy s korunkou " od spisovatele Kamila Rodana jsem s velkým zájmem očekávala.Poutavým způsobem mě seznámila s historií královských rodů a zjistila jsem,že i tyto ženy se potýkaly s mnoha běžnými,každodenními problémy.Kniha čtenáře určitě zaujme a ti si při četbě ani neuvědomí,že získávají nové historické vědomosti.Již se těším na další knihy tohoto autora.

Leonor
11.03.2017

Velice pěkná a skvěle zpracovaná kniha.

05.03.2017

Knihu dr. Rodana jsem přečetla a znovu jsem si uvědomila(stejně jako na jeho přednáškách) nejen hlubokou znalost zpracovaného tématu, ale jeho zainteresování daným obsahem, t.j. perfektní znalostí dějin evropských monarchií v uplynulých dvou stoletích. Je nesmírně poutavé sledovat nejen osobní život těchto žen, ale v některých případech I jejich vliv na politické dění ve své době. Autor nám je tedy představuje nejen v osobním životě, ale mnohdy I jako silné osobnosti veřejného či politického života. Pevně věřím, že další díl bude stejně tak fascinující jako předešlý! Perfekcionismus je vždy skvělý a z celé knihy vyzařuje autorovo hluboké zaujetí danou tématikou a encyklopedické znalosti v tomto oboru!

Marta77
02.03.2017

Nová, čtivá, lehkým perem, bez bulvárních příkras a drbů psaná kniha mladého ostravského historika s rozsáhlým záběrem dra Rodana, líčí 20 biografických příběhů evropských šlechtičen a panovnic; jejich každodenní život, radosti i strasti v intencích dvorské etikety, spleti dynastických vztahů, pozorného zájmu veřejnosti, střetu romantických představ a nevyhnutelné reality každodennosti. Najdete tam známá i méně známá jména, často v neznámých a překvapivých souvislostech. Jak píše kolega níže - pro studium aristokracie je nutný hluboký zájem, neb řada informací se v česky psané literatuře nevyskytuje, a je tedy nutné sáhnout po informacích v zahraničí.
Přednášky dra Rodana: erudice (kdo vám spatra poví, kdy byla jaká svatba, jméno hrobky, proč panovník nesmí zemřít před 24tou hodinou etc.), přirozený projev bez rétorických zlozvyků, schopnost mluvit i více než hodinu bez přestávky, vtipné poznámky a rychlé reakce na dotazy... několik důvodů stále četnější návštěvnosti. Já se přidala.
Poznámka k nakladatelství Naše vojsko: obálka je vhodná akorát k hororu... už chybí jen bestie připravená onu paní schlamstnout...

adamzvonar
26.02.2017

Ženy s korunou je úžasná kniha, která poskytuje opravdu hluboké znalosti pana Rodana o historii. Přečetl jsem mnoho knih, o vládních a tato kniha mi otevřela dveře do historie v souvislostech. Prosím ať vyjde kniha na téma Evropské královské monarchie. Myslím, že by to chtělo mnoho lidí. Děkuji

Konvalinka_V
25.02.2017

Knihu jsem přečetla s velkým zájmem a jedním dechem. Jelikož se zajímám o historii, téma bylo velmi zajímavé. Autor je velmi erudovaný, a to se projevilo v obsahu i zpracování knihy. Doporučuji všem k přečtení.

Marťa49
25.02.2017

Kniha Ženy s korunou je velmi čtivá. Historii žen - evropských královen probíráme v U3V, ale v knize jsou jejich osudy popsány detailněji. Dr. K. Rodan má hluboké znalosti o evropských dvorech. Jeho přednášky jsou velmi zajímavé. Knihu doporučuji všem, kteří mají zájem o tuto historii.

kveta1
25.02.2017

Tato kniha je velmi zajímavá a velmi dobře se čte. Vřele doporučuji všem

U3VLF
24.02.2017

Kniha K. Rodana Ženy s korunou je velice čtivá, poutavá a zajímavá, stejně jako jeho přednášky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velké díky autorovi, už teď se těším na další...

jij
24.02.2017

Knihu dr.Rodana Ženy s korunou jsem přečetla jedním dechem .Stejně tak poslouchám jeho zajímavé přednášky z historie evropských královských rodů.Těším se na další knihy tohoto autora.

tana2411
23.02.2017

Kniha Ženy s korunou je velmi čtivá, poučná a zajímavá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Díky autorovi.

Inka2
23.02.2017

Ženy s korunou je skvělá kniha, četla jsem ji s velkým zájmem a ráda se k ní vracím. Autor je erudovaný. Poutavě čtenářům a čtenářkám přiblížil osudy a životní příběhy žen z evropských aristokratických rodin.

lidujan
22.02.2017

Stejně tak, jak jsou poutavé přednášky Ph.D. Kamila Rodana na U3V, stejně tak upoutá čtenáře i jeho skvělá kniha Ženy s korunou. V jednotlivých medailonech v ní defilují před naším vnitřním zrakem osudy dvaceti evropských aristokratek 19. a 20. století, např. namátkou německé císařovny Viktorie, norské královny Maud, švédské korunní princezny Margarety, lucemburské velkovévodkyně Charlotty, saské korunní princezny Luisy, monacké kněžna Grace, tedy žen s krví "modrou", ale i nešlechtickou. Doktor Rodan má tuto problematiku zvládnutou nejenom do hloubky, ale i v širokých souvislostech nastiňuje s kultivovanou lehkostí příběhy, mnohdy tragické, jindy zase podobné osudům dnešních lidí.
Ženy s korunou nejsou knihou, kterou člověk přečte jednou a odloží ji. Je to kniha, ke které se bude vracet. Jen škoda, že v otázce obalu knihy nebylo přihlédnuto více k názoru autora a byl vybrán obal zavádějící jako by šlo o červenou knihovnu. Ludmila Janoušková

Belatris
03.02.2017

Životní příběhy dvaceti zajímavých dam z nejvyšší evropské společnosti (19. a 20. století). Příběhová forma je přístupná všem čtenářům a výborně poslouží jako lákadlo k hlubšímu poznávání daných osobností. Zvláště jsem ocenila zařazení méně známých šlechtičen, jejichž osudy jsou fascinující. Nejlepší ale je, že přes všechny povinnosti a pozlátko luxusu byly ty ženy lidmi, kteří řeší stejné věci, jako všichni ostatní.
Jen ta obálka je dost matoucí - na první pohled bych ji minula s tím, že jde o nějaký románek pro naivní mládež. Nechápu, o co se v nakladatelství snažili, ale působí lacině a jsem si jistá, že řadu čtenářů zmate, pokud bude vystavena v sekci historie, kam právem patří svým obsahem.

22.12.2016

Příjemným překvapením byla pro mne kniha o osudech několika žen z evropských královských dynastií. Kdo by očekával suchou biografii s mnoha letopočty bude velmi překvapen. Autor s obrovskou invencí, která prozrazuje hluboké znalosti daného tématu a spletitých příbuzenských vztahů evropských královských rodů posledních dvou století, píše o osobních, někdy i tragických osudech těchto žen, mnohdy závislých na politickém spektru doby nebo určité země. Moderním jazykem nás seznamuje s některými zvyky i tradicemi evropských dynastií, nechybí jemný vtip a zábavné historky, takže máte občas pocit ztotožnění se s některou hrdinkou. Kniha se čte doslova jedním dechem a je doplněna o soubor dobových fotografií, takže je zábavné hledat určité příbuzenské podoby. Doufám, že autor napíše ještě pokračování. Doporučuji jako vkusný a hodnotný vánoční dárek i z důvodu příznivé ceny.