Země divů

Země divů https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48512/bmid_zeme-divu-GG7-48512.jpg 3 15 3

Kvartet Země divů série

< 4. díl

Velký román, který na dramatickém životním příběhu lékaře ukazuje vývoj USA od čtyřicátých let po vypjatá léta šedesátá. V typickém autorčině stylu se mísí realismus vycházející z amerických tradic s naturalistickými, někdy až morbidně působícími prvky.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Wonderland , 1971

SynD
14.07.2021 3 z 5

pozoruhodný zážitek, který jsem si v průběhu čtení vychutnávala, ale ve výsledku byla lehce zklamaná. jakoby se kniha skládala z jednotlivých částí látky: každá je brilantně vyšitá v jedinečných barvách a stylu, ale spolu jsou jednotlivé kusy propojené hrubým stehem, místy sdrátované nebo jen volně přeložené přes sebe. dějové linie a postavy jsou libovolně opouštěny, a příběh přeskakuje volně na další. osobně si gratuluju k přeskočení pasáže na patologické farmě a čím dál víc si přeju, aby i knihy obsahovaly trigger warnings.

tazkykamen
26.07.2020 4 z 5

Jessy a jeho životná lekárska púť v panoptiku psychicky vyšinutých no zato fascinujúco zobrazených postavičiek, sám prázdny a nezaujímavý, lebo JCO chápe literatúru akosi čudne - nesleduje zápletku. Vidí sa jej, že to, čo ľudia považujú za príbehy, sú úryvky z rozbitých celkov, schémy, mozgové záznamy určitého človeka v určitej chvíli života. JCO je celý zhluk ľudí... sú v nej mnohí ľudia. Na druhej strane má z ľudí strach, cíti panický odpor k masám a davom, svoju inakosť vníma ako nezmieriteľnú nenávisť mladého plynúceho stáda voči nej. Mnohé scény mi utkveli v pamäti - vyvraždenie celej rodiny hneď v úvode, surová návšteva "farmárskych" laboratórii s pokusnými zvieratmi, halucinačný opis autistickej mysle nevlatnej sestry na matematickej skúške, nepríjemná gynekolog. prehliadka, napomáhanie adoptívnej matke pri jej úteku od rodiny atď. Okrem nich sa tu nachádza celý rad drobných WTF momentov. Zaregistroval som aj fascináciu? čiernym obdĺžnikom, ktorej venovala už aj celú poviedku - https://www.databazeknih.cz/povidky/xxxxx-13080. Niektoré situácie( útek, hysterický záchvat) sa stále opakujú v podobnej kompozícii a dávajú tak celkovej stavbe akoby druhotný význam. Slovenské vydanie je význačné osobitým prekladom PV.

freejazz
11.06.2018 5 z 5

No, tak dnes už Joyce Carol Oates nepatrí k mladšej generácii amerických spisovateľov - na tom je vidieť, aké ťažké a nepraktické je vymýšľať texty na záložky kníh...
výborné, ťažké čítanie, ktoré som odkladal a zasa sa k nemu vracal, medzitým som prečítal niekoľko ďalších dobrých kníh...
pretože to nebol môj prvý kontakt s autorkinou tvorbou, myslel som si, že viem, čo ma čaká. ale vôbec to tak nebolo. prekvapenie, ktoré mi nachystala na prvých stránkach, pokračovalo ďalšími a ďalšími zvratmi, postavy, ktoré vstupovali do života hlavného hrdinu sa menili ako na orloji. naozajstný Wonderland, ale neocitla sa v ňom Alenka.
odporúčam každému, kto sa chce vydať na dráhu vážneho spisovateľa, je to vysoká škola písania. a prekvapujúco sviežo pôsobí aj dobový preklad, hoci s niektorými výrazmi si ani prekladateľ neporadil (predpokladám, že občas spomínané nákladné auto na farme bol dnes bežne používaný pick up, lenže v roku 1976 to asi nebolo priechodné:)
mimochdom - práve tento týždeň 16. júna sa autorka dožíva 80. rokov.