Ze života hmyzu

Ze života hmyzu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387463/bmid_ze-zivota-hmyzu-nn7-387463.jpg 4 543 46

V alegorickém zrcadle hra ukazuje pozemské nešvary, politikaření a války přenesené do světa drobného hmyzu.

TinaBookBlog
26.01.2014 4 z 5

Četlo se to dobře, ale na 100% mě to neuchvátilo.

Majdalenka
08.12.2013 5 z 5

Lehká a veselá knížka, která si dělá srandu ze špatných lidských vlastností.

Niki
11.07.2013 2 z 5

Nelíbilo se mi, že v každém dějství hráli jiné postavy.

Rup
21.05.2013 4 z 5

Nejde o příběh, ale jakousi alegorii dobových reálií. Bohužel, platnou dodnes (hamižnost, mocichtivost, ...).

Lilu_
13.01.2013 4 z 5

Knížka vtipně pojednává o starostech drobného hmyzu. Docela jsem se u ní pobavila:-)

Stammel
15.08.2011 4 z 5

Nemůžu rozhodně říci, že to byl velký zážitek. Ta hra je příliš modelová a tezovitá a zároveň nadsazená, než aby se v ní zjevil nějaký přilnavý příběh. I když na divadle by to mohlo silně působit díky efektně vystavěným scénám (mravenčí válka např.) a expresionistické obraznosti. Útoky na jednotlivé nešvary lidské společnosti a charakteru jsou tu rozhodně vtipné a přesné. Motýlí srkači života se mi zdají nejšťavnatější. Je na tom vidět, že Čapkové byli génii v rozpoznávání toho, co je skutečný život a co jen vybledlá jeho nápodoba. Proto má ostatně cenu oba číst. Výjimečnost autorů dokazuje už to, že drama, které bylo napsané jako ryze dobová glosa, může promlouvat i dnes. Tak to asi dopadá, když spisovatel vydobívá na světě univerzální hodnoty a ne jen laciné instantní postřehy.

Vcelku ale zůstává hra trochu rozpadlá, mozaikovitá, nikam pořádně nesměřující. Je to sice asi záměr autorů, ale je to škoda.

rozhlasové zpracování

Autoři knihy

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
Josef Čapek
česká, 1887 - 1945

Kniha Ze života hmyzu je v