Ze zákulisí života královny Alžběty II.

Ze zákulisí života královny Alžběty II. https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288341/bmid_ze-zakulisi-zivota-kralovny-alzbety-7q4-288341.jpg 1 24 16

Zní to až neuvěřitelně - vitální, temperamentní, šarmantní a na svůj věk velmi půvabná královna je s Brity i s námi všemi již celých devadesát let, a k tomu ještě je nejdéle „sloužící“ panovnicí. Úctyhodnou dobou devadesáti let života se muže pochlubit jen málokdo z nás. Někteří už zemřeli, jiní se teprve nedávno narodili, a přece od počátku 50. let až do moderního 21. století panuje v Británii stále jedna pozoruhodná královna, již známe jako elegantní dámu v barevných kostýmcích a slušivém kloboučku snad všichni. Avšak položme si otázku. Známe ji opravdu (zejména my Češi, kterých se britská historie týká přirozeně jen okrajově) tak dobře? Známe její tradiční zvyky, osobní koníčky, záliby či například nejrůznější humorné příběhy, kuriozity a rekordy jejího života? Spisovatelka si klade za cíl poutavě a s lehkostí provést čtenáře všemožnými událostmi a zvyky Alžbětina dvora, který se muže v tuzemsku oprávněně jevit jako velký samostatný a nepoznaný svět. V publikaci nechybí ani občasná srovnání s českou historií, která se s britskou v určitých obdobích potkávala. Kniha je napsaná u příležitosti úctyhodného jubilea královny Alžběty II. Je vhodná pro všechny skupiny čtenářů.... celý text

pani_ari
12.08.2023 2 z 5

Hledala jsem kvalitní zdroj, ze kterého bych mohla čerpat informace pro svou práci. Tato kniha však má očekávání nenaplnila. Je koncipována dosti chaoticky, často se zde opakují informace, fotografie nekorespondují s obsahem kapitol. Musím souhlasit s tvrzením dalších recenzentů ohledně faktických chyb v díle. Jsem ráda, že jsem měla sílu knihu po první třetině bez výčitek odložit.

Šánka
17.02.2023 2 z 5

Knihu jsem si pořídila na Knižním klubu těsně po úmrtí královny. Tehdy všechny tituly o Alžbětě ll. byly beznadějně vyprodány, a ač mám doma pár knih o této, asi pro nás -nehistoriky nejznámější evropské monarchii, těšila jsem se na ni.
Autorka nás velice stručně a celkem povrchně seznamuje se životem této panovnice, která celý svůj dlouhý život zasvětila službě svého lidu a sloužila mu s důstojností sobě vlastní až do své smrti.
Tato kniha je ale pro mne zklamáním nejen co do obsahu, chaotického, nezáživného stylu, nic nového jsem se vlastně nedozvěděla, uvítala bych i více fotografií k danému vyprávění.
Nicméně zůstavám i nadále velkým fanouškem této královské rodiny, a i když odchodem této mimořadné panovnice skončila jedna velká historická etapa, v jejích dětech, vnucích a pravnoučatech bude žít dál.
Tak snad už jen...Královna je mrtva, ať žije král...

Pro ty, kteří by se opravdu chtěli dozvědět něco o životě Alžběty Il. bych tuto knihu nedoporučila. Odpady knihám nedávám, tak jedna hvězda za obálku, druhá za autorčinu snahu. Já si pořídím jinou biografii.

Pítrs85
04.05.2022 odpad!

Kniha mi připomněla takové ty knížky, co se kdysi prodávaly na novinových stáncích anebo jako příloha denního tisku. Bohužel, autorce sice nelze upřít zanícenost, zájem a obdiv ke královně Alžbětě II., ale to k tomu, napsat o ní seriózní, zajímavou a vůbec kvalitní knížku nestačí. Plusem je, že se Michaela Košťálová vystříhala bulvárnímu tónu, na druhou stranu aspoň trochu kritický pohled by taky neškodil. Perličkou jsou vše(ne)možné zdroje, ze kterých autorka čerpala, tu z Blesku, tu z lifestylových (ano, píšeme lifestylový, ne livestylový, jak je uvedeno v knížce :-) magazínů pro ženy, jindy zase z videí na YT, takový přístup se dá očekávat na webových blozích, ne v knížce, co se snaží tvářit seriózně. Korunu tomu pak dávají doprovodné soukromé fotografie Londýna, jenž dodala jedna z autorčiných známých (paradoxně její kapitolka o tom, kterak žije v Londýně a jak se "setkala" s Jejím Veličenstvem, je z celé knížky nejzajímavější). Ale abych jen nekritizoval, pár zajímavých informací se o Alžbětě II. z knížky dozvíte, ale pokud chcete opravdový životopis této výjimečné osobnosti, musíte hledat jinde.

Atanone
16.06.2020 2 z 5

Na tuhle jsem úplně zapomněla..takže aspoň chápete moje hodnocení. Obálka je krásná, aby taky ne. A snaha zaplnit stránky nějakými informacemi je zjevná. Mně to nic moc nedalo, tak jsem ji poslala dál.

veronika1998
15.06.2020 3 z 5

Kniha je psána celkem pěkně, ale spoustu informací jsem už znala... Občas to mělo nějaké mouchy, je to taková průměrná kniha...

Aoibhe
02.05.2020 odpad!

Naprostý blábol plný faktických chyb! Alžběta II. a princ Philip, vévoda z Edinburgu, se rozhodně nepotkali před 1. světovou válkou, kdy královna ještě ani nebyla na světě; princeznu Anne lze jen stěží považovat za tajemnou a už vůbec se nedá souhlasit s tvrzením, že by ji nebylo skoro vidět, když každoročně ona a princ Charles absolvují nejvíce akcí a událostí ze všech členů královské rodiny; současně s Jiřím VI. rozhodně nezemřela i Marie z Tecku, k jejímu úmrtí došlo ve skutečnosti déle než rok po jeho smrti. A spousta dalších nesmyslů stejně tak přinejmenším zarážejících jako některé použité zdroje (bulvární plátky a Wikipedie). O v mnoha případech vůbec nesouvisejících fotografiích ani nemluvě. Zkrátka kniha pro mě byla naprostou ztrátou času a vyhozenými penězi. Rozhodně nedoporučuji!

siffredi
01.01.2020 odpad!

Knihu Michaely Košťálové "Ze zákulisí života královny Alžběty II." jsem si po dlouhém váhání zakoupil krátce před letošními Vánocemi v Levných knihách a nechal jsem si ji nadělit pod stromeček. Motivací k tomuto činu byl pro mě fakt, že se sám jakožto historik královskými rody 19. a 20. století a jejich popularizací pro českou veřejnost zabývám (viz knihy Ženy s korunou, Život s korunou a V lesku koruny). Kniha Michaely Košťálové však ve mně zanechala hořkou pachuť. Ve stavu, v jakém je kniha českým čtenářům předkládaná, neměla nikdy vyjít. Kromě toho, že autorka nevykazuje základní znalost zahraničních i česky psaných pramenů a odkazuje se prameny bulvárního charakteru, přejímá množství faktografických chyb, které v textu vydává za věrohodné. Jinak by totiž nebylo možné, aby britského krále Jiřího V., o němž je známo, že v životě přečetl jedinou knihu, vydávala za vzdělance a ctitele vysoké literatury, nikdy by neprohlásila, že pozdější král Eduard VIII. nebyl v době, kdy byl následníkem trůnu britským patriotem, netvrdila by, že otcem Alžběty II. byl Jiří, vévoda z Kentu, že byl princ Filip v roce 1942 sirotkem, že současně s králem Jiřím VI. zemřela i jeho matka, že se korunovace Alžběty II. odehrála poměrně záhy, protože si to přála její babička a jiné snůšky a nesmysly. Kniha nevybočila z produkce nakladatelství Petrklíč a směle ji lze označit za odpad.

4444913
09.04.2019 odpad!

Hrůza.Nevím jak a proč to mohli vydat v této podobě,informační hodnotu má snad jen pro toho kdo ví že je Británie a že má královnu ale radši by měl vědět jak vypadá,stejně jako si moc nepočte tak si ani moc nepokouká na fotky.

Kája5951
27.02.2019 4 z 5

Skvělá knížka ve které se dozvíte docela dost zajímavých knížek.

Koka
24.11.2018

Opravdu má tato autorka přístup do zákulisí života J. V. A. II. ? A v jaké roli? - myje v paláci nádobí, nebo co?

martunka
01.02.2018 2 z 5

Tak špatně napsanou knihu už jsem dlouho nečetla. Její styl je podle mě vhodný opravdu jen do tzv. ženských časopisů. Nic nového a ani podstatného se nedozvíme a citace z mnohdy bulvárních zdrojů knize moc nepomůže. Za mě, brak, nebrat.

pata_nesmutna
21.01.2018 1 z 5

V prvé řadě mě u knihy překvapilo suveréní prohlášení se autorkou za historičku, pro mě naprosto neznámou. Po zadaní jména do vyhledávače se vše ukazuje v jiném světle. Ten, kdo chce užívat informace z nepříliš erudovaných zdrojů a vynáší je vědomě jako historický fakt, je dle mě podvodník. "Hodnotu" této knihy potrhují fakticke nepřesnosti vzniklé z překlepů (1. světová válka na místo 2.) a jakkoliv se nemohu zbavit pocitu, že autorka pouze sepsala to, co viděla v seriálu The Crown.

LadyCotton
19.12.2017 1 z 5

Tohle je velice špatná kniha. Vhodná pro věrné čtenáře Blesku a podobných periodik - těm se bude styl i informace v knize líbit.

Vidlička
27.09.2017 odpad!

Jestli si vážíte alespoň trochu svého času, tak rozhodně tuto knihu nečtěte! Autorka (protože o "spisovatelce" se dá mluvit stěží) za své zdroje cituje Tinu, Blesk apod., popřípadě pár filmů - opravdu fundovaná, nezkreslená a zaručeně ověřená fakta... Stylisticky sotva do páté třídy, a na to, že je to mladá žena, působí její názory školometsky a do knihy nepatřičně. A když už se člověk těšil aspoň na zajímavé fotky, tak ani ty nepohledal...

Ellina
26.08.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, plná pěkných fotografií. Mně osobně se kapitola autorky Dohnalové, Češky, trvale žijící v Londýně docela líbila. Neříkám, že to byl dokonalý nápad něco takového sem dávat, ale ano, je to forma osvěžení...
Moc se mi líbily vzpomínky autorky Košťálové na její setkání s královnou, byť v určité (protokolární) vzdálenosti. Věřím, že obyvatelům Anglie se podobný okamžik naskytne, logicky často, ale pro nás v Čechách je něco takového přece jen vzácné. Chápu její nadšení a souhlasím s ním.

To, že se v knize objevují obecná fakta je logické. Kniha není určená v první řadě pro odborníky přes královský dvůr, ale pro obyčejné běžné lidi, kteří se chtějí něco dozvědět, ale zároveň neuvíznout, například na složitém královském rodokmenu anebo protokolárních zvyklostech. Na tato odborná a specializovaná témata jsou na trhu přece docela jiné knihy...

Za mně kniha velmi dobrá a pěkná zejména grafickou úpravou! Dílo, charakteristické pro autorku, která se vždy ráda zamýšlí nad osobnostmi a syntetickou formou skládá jejich profil.

petra106
29.07.2017 odpad!

Hned v uvodu me zarazilo, ze kralovna se se svym budoucim manzelem setkala uz pred 1. svetovou valkou, jak pani Kostalova tvrdi. Dale dle autorky napr. neni tolik znamy fakt, ze kralovna ma krome tri synu take dceru - opravdu? Kdyz se zacala v cemsi odvolavat na cesky web jenprozeny.cz, "knihu" jsem odlozila, protoze jsem se stydela za autorku, ktera bohuzel zrejme soudnost postrada. A to jsem se urcite jeste ochudila o dalsi mnohe "perly" ze zivota panovnice, ktere "spisovatelka" ve svem spisku naservirovala. Chtela jsem si prohlednout aspon fotky, ale do oci bodajici teckou "knihy" byla ukazka jakesi jeji snad kamaradky v muzeu voskovych figurin a take samostatne foto pritele teto zeny. Co to dela ve knize o Alzbete II.? Horsi "knihu" jsem jeste nevidela, a na miste autorky a toho, kdo tenhle bezduchy skvar vydal, se propadnu studem a hanba me fackuje.

Celkova uroven tohoto vytvoru odpovida zacce druheho stupne ZS, zatimco by, vzhledem k nabubrelemu zivotopisu "odbornice", clovek cekal fundovanou publikaci. Lze se jen pozastavit nad sebevedomim a nesoudnosti, se kterym se tato autorka pousti do kdejakeho tematu, zivot slavne panovnice nevyjimaje.

Alžběta II., královna, 1926-2022

2011  30%Tragický osud spisovatelky Simony Monyové
2011  37%Václav Havel - Vzpomínková kniha
2016  27%Ze zákulisí života královny Alžběty II.
2016  44%Charlotta Masaryková ve stínu...
2014  59%Soukromí Milady Horákové

Kniha Ze zákulisí života královny Alžběty II. je v