Zdravý rozum ve výchově

Zdravý rozum ve výchově https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191931/mid_zdravy-rozum-ve-vychove-h0Z-191931.jpg 4 7 2

Uvolněné rodičovství v hektické době - Jak vychovávat děti v 21. století. Proč nám dnes rodičovství připadá tak těžké? Jak souvisejí fenomény dnešní doby s výchovou dětí? Čtivou a přístupnou formou nabízí kniha kritickou reflexi výchovných přístupů, je prakticky koncipovanou úvahou nad tím, jak se rozum a cit ve výchově vzájemně podporují. Autorka naznačuje způsob, jak využít knihy o výchově k procítění rodičovské intuice a nalezení vlastní cesty uvolněného rodičovství. Jednotlivá témata bohatě ilustrují inspirativní příklady ze života v naší společnosti, ale i v jiných kulturách a obdobích. Nechybí řada tipů a postřehů usnadňujících výchovu a péči o dítě, prohlubujících radost a spokojenost na všech stranách.... celý text

Guepp
26.08.2022 4 z 5

Ma prvni kniha od autorky a urcite ne posledni. Priznam se, ze me prekvapilo, kolik temat se probralo v tak utle knize - poceti, porod, partnerstvi, sestinedeli, vychova, rodicovstvi...
Jsou zde rady, uvahy, vysvetleno pro a proti, odkazy na odborne zdroje, priklady ze zivota, zkusenosti, historicke vsuvky atd.
Nevycerpa, ale pomuze k zamysleni.
Kniha je i prijemne clenena.
Hlavní duraz klade na intuici rodice, zadna dogmata.
Pokud mate nacteno jiz vetsi mnozstvi knih o vychove a rodicovstvi, tak Vam kniha muze nabidnout ruzne drobne zajimavosti.

Luciluc
02.07.2020 4 z 5

Zdravý rozum ve výchově jsem četla až jako druhý v pořadí, ačkoliv byl vydán před Uvolněným rodičovstvím. V obou knihách je dost věcí shodných, ale nevadilo mi to, opakování - matka moudrosti. :) Autorka píše čtivě a srozumitelně, teorie vysvětlená na konkrétním příkladu je velké plus. Z této knihy mě nejvíce zaujala myšlenka/teorie, že „děti ztrácejí tolik zodpovědnosti za sebe sama, kolik jí převezmou dospělí, navíc věří tomu, co si o nich myslíme, a vyplňují naše očekávání.“ O sebenaplňujícím proroctví či Pygmalionském efektu jsem četla poprvé až zde. Nejvíce se mi asi líbila část Důvěřuj, a neprověřuj. Neztotožňuji se se všemi názory a výchovnými teoriemi, které Pavla Koucká v knize, v rámci zdravého rozumu ve výchově a uvolněného rodičovství, prezentuje, ale s většinou souhlasím a myslím, že kniha rozhodně stojí za přečtení.

Pavla Koucká
česká, 1975
2017  91%Uvolněné rodičovství
2021  65%Odolné dítě: Výchova k psychické odolnosti, soběstačnosti a vytrvalosti
2012  66%Výchova láskou
2014  86%Zdravý rozum ve výchově

Kniha Zdravý rozum ve výchově je v