Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy

Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257806/zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-2KS-257806.jpg 3.7268

The Life-Changing Magic of Tidying (2014)

Literatura naučná, Dům a byt
Vydáno:, Knižní klub

Seditka
10. listopadu

O knížce, kterou jsem si chtěla koupit, a u které jsem po jejím přečtení byla ráda, že jsem si jí nekoupila...
Vlastně tak stále přemítám, jak k této knize přistupovat. Jestli jako ke zpovědi osoby trpící obsedantně kompulzivní poruchou zaměřenou na neustálé uklízení a redukci vlastněných věcí, nebo jako k seriózní publikaci, která udělala z obyčejného úklidu doslova vědu hodnou napsání metodologické příručky? A právě tahle nerozhodnost podpořená neustálým omíláním nepříliš šťastného dětství autorky ručičku vah mého hodnocení přechyluje směrem k prvně zmíněnému.
V rámci interkulturní kompetence je navíc docela těžké vysvětlit, že "oblečení na doma" prostě potřebujete, protože nebudete dělat dřevo na zimu v mohérovém svetříku, nebo že na houby do lesního podrostu nevyrazíte v mokasínkách a plisované sukni. Uznávám, že pár triků je dobrých, ale předpokládám, že k podobnému výsledku by člověk došel i při třídění se špetkou selského rozumu bez metody KonMari. A své knihovny, svých milovaných knih s vylisovanými čtyřlístky a sojčími pírky se rozhodně nevzdám/ :-)

adlak

Jelikož mě tyto věci zajímají, tak to byl pro mě dobrý přínos nových Informací. I když se některé věci často opakovaly, připadalo mi to spíš, že autorka chtěla, aby se to vrylo do paměti. Takové to opakování matka moudrosti. Přesto se to nedá brát úplně doslova a skoro všechno vyhodit. Když však každá věc bude mít své vlastní místo, pak by neměl vzniknout ten nepořádek..taky mě to přimělo k některým změnám v domácnosti, které bych chtěla časem zavést.

medialstar

Jak tohle hodnotit. Marie Kondo je rozhodně střelená, posedlá úklidem a puntičkářka. Dokázala to, co šlo říct pár větami, natáhnout na uctihodných (skoro) 200 stran. Kdo to umí? :-)
Říká, že všechno, co vám nedělá radost musí pryč, ať je to cokoliv. A když vám to bude časem chybět, zase si to koupíte. No dobře. Trochu proti eko trendu. Dojde i na vraždu knihy, kdy se trhá a škube a pro mě to byl mord jak v severské detektivce. Vyhazovat fotky, no to snad.... Pak vám na konci řekne úklid není všechno, jenže my víme, že pro ni je to celý život. Ale ať jen nerýpu. Dostaneme možnost její posedlost pochopit, a já se jí zas tak nedivím. I japonská mentalita tomu jistě nahrává. Ale v knize jde především o to, jak si uklidit okolo sebe a tím vlastně i v sobě. Protože tohle funguje spolehlivě. Její metoda je tak prostá a proto se o ní asi tak mluví. Plné bydlo vyčerpává. Stejně je to trochu bizár, že si dnes už lidi čtou i o tom, jak mají uklízet. :-)
Ale ať je to s obsahem knihy jak chce, rozhodně mě nakopla otevřít skříň a redukovat. A to jsem jen chtěla vědět, proč to prokrindapána vzbuzuje takový ohlas.

Kačta

V knížce se prakticky pořád dokola opakuje jedno a to samé - nehromadit věci, ale vyhazovat vše nepotřebné. Knížka mi dala hodně, protože jsem typický sysel, takže po jejím přečtení jsem se nemohla dočkat, až rady přenesu do praxe. Třeba na vytřídění a srovnání šatníku je to super. Nicméně budu muset číst ještě jednou, abych se pustila i do dalších oblastí :) Pomohlo mi hlavně to, aby se člověk citově odpoutal od krámů, které například dostal darem, ale nelíbí se mu. Knížka je napsaná čtivě, i když některé pasáže o autorčině dětství jsem měla chuť přeskočit.

MagdalénaD

Knihu jsem se rozhodla přečíst jednak kvůli jedné své brněnské kamarádce, jednak proto, že jsem zjistila, že co se týče anglické četby, ze všeho nejlépe se mi čtou "příručky". :-)
Věděla jsem, co zhruba od metody KonMari čekat, a tak jsem nebyla překvapená, že bych měla zdravit svůj dům, že věšet by se mělo jen to oblečení, které tak vypadá šťastnější, a že kabelka může být unavená.
Abych řekla pravdu, ta "ezoterika" a částečná personifikace věcí mi v knize až zas tak nevadila. Spíš mě děsila představa, že kdesi v Japonsku před pár lety opravdu žila holčička, která snad veškerý svůj volný čas trávila uklízením a která se cestou ze školy stavovala v knihkupectví, aby si prohlédla nejnovější publikace o bydlení. Ale ono to vlastně do toho příběhu zapadá Marie Kondo i přiznává, že neměla moc kamarádů, a tak důvěřovala spíše věcem.
Mně ty metody vlastně nepřijdou až tak šílené. A možná cynicky v tom vidím skvělý marketingový tah, který funguje. Hned vysvětlím... V knize je mimo jiné zmíněno např. to, že bychom měli v zimě dojít pozdravit svoje letní oblečení a v létě to zimní - aby vědělo, že jsme na něj nezapomněli a že jej máme rádi. Na první přečtení jsem si říkala: "Wtf, co je to za blbost?" Ale když se nad tím člověk zamyslí, dává to smysl, i když nevěříme, že naše oblečky mají city. Když se totiž během léta dojdeme podívat na své svetry a kabáty, udržíme si přehled o tom, co máme ve skříni, a nepodlehneme tak snadno v září pocitu, že nemáme co na sebe a že si nutně musíme koupit nový svetr. A ušetříme se tak pozdějšího zjištění, že jsme si vlastně přinesli už třetí šedý svetr. Tím pádem nekupíme doma věci, které se nám už nemají kam vejít... Pointa je v tom, že takto zaobalené to působí (minimálně pro západní kulturu) dost šokézně a snáze se to prodává - vždyť i já jsem si knihu chtěla přečíst vlastně jen kvůli unaveným kabelkám a zhrzeným ponožkám. Kdyby to bylo podané tak prakticky, jak jsem to popsala já, kniha by rozhodně nebyla bestsellerem. A tenhle cynicko-skeptický rozbor jde aplikovat na většinu "pouček" z celé knihy.
Nechci být ale jen kritická, kniha se četla velmi dobře (i v angličtině) a rozhodně jsem si odnesla několik tipů, jak se stavět ke svým věcem a k jejich ukládání. Mít jen to, co potřebujeme, nedělat si zásoby, mít o všem přehled, uklizeno - vždyť to je to, po čem člověk touží.

ujetik

Návod na to, jak se popasovat s nepořádkem. Aneb jak začít s minimalismem

necky

I když knížka je místy zdlouhavá a třeba úvodní povídání by mohlo být kratší, tak jako celkem mi kniha dala hrozně moc. Určitě doporučuji přečíst, je to jeden z dalších pohledů na úklid a uspořádání věcí.

ji7967

Občas se nemohu zbavit pocitu, že autorka je totálně posedlá uklízením (nebo spíše nakupováním a pak vyhazováním) a protože tomu zasvětila celý život, asi byl dobrý tah, že myšlenky a své "objevy" shrnula do knihy. Osobně jsem našla a inspirovala se v mnoha oblastech a fakt její rady fungují. Některé rady nejsou za mě příliš schopné života... většina však ano. Kdo se topí v papírech, knihách, oblečení a je mu líto vše staré vyhodit, určitě se v knize inspiruje. Doporučuji :-) i přesto, že mi vadí myšlenka stovky pytlů "odpadků", které by mohly být jiným užitečné (například staré oblečení, nebo nečtené knihy) - co s odpadem kniha neřeší. I když pravda... je to kniha o úklidu.

Aktenanka

Uzasna knizka - nebo spis uzasna metoda. Knizka je zbytecne natahnuta a pise dokola o tom samem. Nicmene odkaz, ktery v ni je, mi zmenil zivot. Vzdycky jsem si myslela, ze jsem bordelar a ze nikdy nezmenim fakt, ze si ve vecech nedokazu udrzet poradek. Tahle kniha mi otevrela oci a zmenila u me doma spostu veci (zbavila me spoustu veci). Diky.

Janeee

Velmi přínosná kniha. Nevím, jestli budu tak razantní, jak se tam píše, ale určitě své věci všechny proberu a myslím, že to bude mít velký efekt. :-)

petulka.sasanka

Knihu jsem přečetla jako procvičení rychločtení. Několik zajímavých nápadů - určitě inspirativní, ale informace se často opakují, nelíbí se mi uspořádání knihy.

asperula

Kniha mě hodně nakopla. Sice jsem nevyhodila úplně vše, co mi nepřináší štěstí, ale pár pytlů to bylo a průběžně se pokoukávám, čeho bychom se mohli zbavit dál. Je pravda, že některé věci jsme tu měli jen proto, že jsme je prostě měli, ale jen zavazely. Taky se mi líbí její způsob skládání oblečení. Jednou si pořídím zásuvkovou skříňku, ale bohužel v obyčejné skříni s poličkama, je to těžko aplikovatelné.

katynais

Některé řady dobré,ale vubeccse mi nelíbil styl jakým byla napsana

Malachime

Jsem člověk, který rád hromadí pěkné věci, dárky, oblečení, čistící prostředky a mnoho dalšího a současně miluje vážně dobře uklizený byt, proto byla tahle knížka přesně pro mě. Ani nemusím popisovat s jakým nadšením jsem se po dočtení vrhala do úklidu a zbavovala se všeho nepotřebného. Očišťující kúra, která mi přináší doteď radost. Chápu, že kniha není pro každého, ale mě opravdu moc bavila.

daza.dt

Po vzoru knihy, jsem provedla úklid šatníku - psychicky připravena, dostatečně namotivována, s doporučeným vytyčením cíle a úsměvem na líci, jsem po 3 hodinách zjistila, že panelák nebude asi nikdy vypadat jako ideální asijský dům o rozměrech 3 x 7 rohoží. Energie Či lehce probíhá mezi zavěšenými ramínky, ale popisovaný harmonický zázrak se nějak nedostavil. Jen charita se zaraduje - 9 pytlů po 240 litrech :)
Doporučuji přečíst, člověk se začne koukat na vše trošku jinak. Ale stejně si myslím, že autorka je trošku šílená

darinakovacova

Sotva jsem se rozhodla vyhradit své kabelce - přesněji na její "vnitřnosti" - box na řádný odpočinek, zčista jasna se objevila perlová náušnice, kterou jsem již oplakala. Něco na tom bude.... neříkám, že dělám vše, tak jak autorka doporučuje, ale inspirativní kniha o tom, jak uspořádat domov a možná i život, to opravdu je

Felsenberg

Geniální kniha. Jak si udělat pořádek kolem sebe, ve své duši, ve svém životě. Mně změnila život. Díky Marie.

Chrusticek

Knížku je potřeba brát s reservou -
něco se dá praktikovat něco ne ,ale co mi vadilo hlavně že spoustu věci autorka opakuje znovu a znovu, knížka by mohla byt poloviční . Ale našla jsem i fajn rady :)

hejnak

Prima kniha, já čistku dělám průběžně, ale tohle mě zaujalo přístupem k jednotlivým věcem při vyklízení. Snad jen méně omáčky a neustálého opakování některých rad.

Katja

Obsah nejlepe vystihuje jedno stare rceni: "neuklizeny domov znaci neusporadanou mysl". Velmi prinosna kniha!

Turiel11

Pro mě skvělá kniha. Příjemně napsaná a už během jejího čtení mě brněly ruce nedočkavostí pustit se do toho.

Honey19

Pro mne absolutně zbytečná kniha. V podstatě by se rady daly shrnout max. na dvě stránky. Musela jsem se opravdu nutit k tomu, abych knihu dočetla.

alnahu

Na knihu jsem byla zvědavá, ale řídit se podle ní určitě nebudu. Podle autorky heslo " vyhazovat"-není nic pro mě, ano určitě je občas něco nepotřebného vyhodit ( což asi děláme každý),ale vyhazovat knihy?

milena8281

Mám rozečteno a je pro mě zatím dost inspirativní, protože mám pocit, že jsem "zahrabaná až po uši". Bohužel zatím jsem pouze ve fázi plánování .... až někdy. Doufám, že přejdu od slov k činům a aspoň s něčím se vypořádám. Souhlasím, že je kniha dost radikální. Každý si asi musí vybrat, co je pro něj opravdu to pravé. Ale doporučuji.

Markéta137

Tahle paní je sice případ pro Chocholouška, ale je obdivuhodné, jak si dokázala jít za svým dětským snem a proměnit ho v prosperující podnikání. Kniha nenabízí téměř žádné konkrétní rady k uklízení a celé je to o "vyhoďte všechno, co vás nečiní šťastnými". Lepší je podívat se na její videa na YouTube.

Iva B.

Tento typ knihy není zrovna můj styl, ani mě to nebavilo! Něco by se dalo použít, ale abych něco vyhodila, pak zjistila, že to potřebuju a pak si to koupila znova, to teda nee.. Pro někoho možná poučná kniha, která pomůže, v mém případě docela zbytečné a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, ale jen půjčila v knihovně...

abstri

Marie Kondo - královna úklidu. Uklízela tak dlouho, až přišla na to, jak mít uklizeno pořád. Její skvělý systém a jiný pohled na tohle téma může pomoct spoustě "bordelářů" :)

Ali71

Knihu jsem přečetla, ale asi od půlky vůbec ne s chutí. Některé věci jsou v ní pravdivé, člověk si nemůže všechno nechávat, ale tak chladnou domácnost bych mít nechtěla. A když jsem se dočetla, že autorka začala vytrhávat z knih pasáže, které si chtěla zapamatovat a tím ty knihy úplně znehodnotila a potom, že vyhazovala věci i svým rodičům a sourozencům, ujistila jsem se, že takovou domácnost opravdu mít nechci a že by mi moji blízcí pěkně poděkovali, kdybych vyhodila to, co mě připadá bezcenné, ale pro ně může být moc důležité a že se jedná o nevratný fakt, věci, které jsou vyhozené, se už nikdy nenajdou. Vybrala jsem si z knihy pár mouder a nad ostatními jenom kroutím hlavou. Holt v Japonsku asi mají opravdu málo prostoru a nechtějí si moc věcí ani vzpomínek uchovávat, maximálně asi v elektronické podobě, a všechno je pro autorku jenom materiální a kdykoliv se dá pořídit znovu. Já jsem jiná a svůj "nepořádek" mám ráda. Knihu doporučuji přečíst, ale její "moudra" brát s rozumem.

Květinka008

Souhlasím s názory, že vyhodit vše teď a případně si to pak znovu koupit není realita většiny normálně žijících Čechů. Ani finanční, ani mentální. ... prostě to chce zdravý rozum. Z knihy jsem si taky vypsala pár tipů a průběžně je budu praktikovat. Nicméně nejvíc se mi z knihy líbí obálka :-)

vladka.n

Kniha byla pro mě přínosem, doporučuji všem lidem, co neradi cokoliv vyhazují a i její způsoby uklízení a třídění věcí jsou pro mě inovativní a je fakt, že poté, co jsem k nim přešla, dokážu třeba oblečení střídat častěji. Dříve co bylo vespod komínku, nemělo šanci. :)

úklid domácnost

Marie Kondo

Marie Kondo
japonská

• Zázračný úklid - Pořádek jednou provždy (2015)
  • Upratané! (2016)