Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257806/zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-2KS-257806.jpg 3.5626
Literatura naučná, Dům a byt
Vydáno, Knižní klub

The Life-Changing Magic of Tidying, 2014

Kniha Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

Textařka
včera

Kniha obsahuje pár dobrých myšlenek a rad, ale ty by daly se přehledně shrnout do rozsahu cca 5 stran.
Cca rok po dočtení mám stále díky knize pořádek v šatní skříni, ale kabelce ani jiným předmětům opravdu neděkuji za to, jak mi slouží, a doma stále nosím obyčejné tepláky.
Knihu jsem měla půjčenou, ale kdybych ji měla a rozhodla se něco doma vyhodit, byla by to určitě Marie Kondo a její příručka.

bara9550

Při pohledu na komentáře mám protichůdné myšlenky a domněnky, co vlastně napsat..
Tak začneme...

... kniha mi pomohla si doma uklidit - tak na měsíc.
Důležitá informace, která tam chybí - zvýrazněná, napsaná červeným tučným písmem je - aby si ji přečetl i Váš partner/partnerka, nebo kdokoli jiný, kdo s Vámi v domácnosti bydlí..
Uklidit si a vidět byt jak je nádherně "čistý", opravdu se lépe dýchá, má to něco do sebe!
- Někdo zde psal, že ho děsí, vyhodit věci. - O tom to právě je, možná, kdyby lidé dostali tuto knihu jako povinnou četbu už na základní škole, nebo je tomu ve škole někdo naučil, tak bychom pak celý život neschraňovali a neskupovali tunu nesmyslných a nepotřebných věcí. Nic jiného za tím nevidím. Potom, co jsem VYTŘÍDILA a vyhodila věci, už ani nevím, jaké konkrétní položky to byly!

Knihou jsem ale dost listovala a nečetla úplně všechno a do detailu. Autorka do knihy zakomponovala i osobní život, který já jsem ke SVÉMU úklidu nepotřebovala.
Co mě hodně překvapilo - skládání ponožek! Zkuste to, já už to dělám jen takto!!

Já knihu doporučuji, je pravda, že úklid budu muset absolvovat minimálně ještě 1x, ale stojí to za to! je to běh na dlouhou trať - ale opravdu doporučuji převzít si metodu za svou - podívat se na věc a cítit z ní emoce - Vaše emoce, né cizí. To znamená, zbavte se všech dárků, které jste nikdy nechtěli! je to enormně uspokojující!

Kukinka1981
27. únoraodpad!

Knihu jsem nedočetla. Vše vyhodit! Stále se v knize opakující fráze. Představa, že se takto všichni zachováme, mě děsí. Země by nebyla modrou planetou, ale obří popelnicí. Za mě ne!

Gagarin
27. únoraodpad!

"Máte doma něco, co by se vám ještě mohlo hodit? Vyhoďte to a pak si to kupte znovu." Svět a jeho zdroje jsou preci bezedné...
Nejzbytečnější věc v naší domácnosti je momentálně tahle kniha.

eliskaavavrova

Kniha je působivá, motivující. Už se těším, až si doma uklidím :-)

Zania

Já ji miluju !
Nedám z ruky... dobře v rámci zázračného úklidu budu muset, ale doporučuji všem, kteří nepřetržitě uklízí, ale po pár dnech mají doma zase "bordel". Třízení a vyhazování bylo pěkně pracné a bolestivé :D, ale ted když dělám velký úklid trvá mi max 15minut jedna místnost včetně oken,zrcadel apod! :)

Teri27

Hodně věcí jsem si z knihy vzala a praktikuji. Dost věcí se opakovalo, klidně by mohla být stručnější.

eliifa

skvělá kniha

Toru
30.12.2019

Některé pasáže jsem přeskakovala, protože mi přišly dost podobné. Nápady jsou ale super a zrovna teď při stěhování se nám dost hodily. Člověk je fakt sběratel :-D

Prske
28.12.2019

Nápady jsou zajímavé, sama jsem jich spoustu zrealizovala (a úspěšně!), ovšem některé názory byly trošku přehnané :)

dzejkbeltygros
25.12.2019

Bordelář zůstane vždy bordelářem a na tom ani Marie Kondo nic nezmění. I když má každá věc mít své místo, tak prostě věci, které používáme se jednoduše můžou povalovat různě podle potřeby. Navíc polovina knihy jsou stále jedny a ty samé věty omílané dokola. Shrnula jsem si knížku do pár důležitých bodů a vyšlo to na jednu stránku. Takže mi přišlo trochu zbytečné číst celou knížku, která toho zase až tolik nepřinesla. Doma stejně uklízím průběžně, občas není na škodu věci přeskládat, přemístit a nějaké nepotřebné vyhodit nebo rozdat. Ale to jsem dělala už dávno před tím, než tahle kniha byla vůbec napsaná. Nejvíc mě zabolela, když jsem četla část o tom, že paní Kondo vytrhala stránky z knih, čímž je zničila a znehodnotila. Za tohle bych jí urvala ruce! To se knížkám nedělá!

Allla9
20.12.2019

Kniha mi nepřišla zajímavá.

1Maja1
19.12.2019

Kniha mi mluvila z duše. Nevím jak, ale postupně jsem si také dospěla k tomu, že ráda vyhazuji věci, které už pro mě dosloužily, jejich potřeba v mém životě už skončila. A je to velmi očistný a osvobozující proces. Opravdu se pak člověku snáze dýchá a žije. Takže vřele doporučuji.

V knize mi chyběly fotografie, jak porovnat oblečení svisle do skříní.

Kattie
14.12.2019

Autorka je trošku magor. Už jako malá uklízela rodinným příslušníkům pokoje, vyhazovala jim věci, pak to zapírala, když to lidem chybělo. Ale je fakt, že zpětně uznává, že to nebylo správné. Mluví o tom, jak při skládání trička, do něj přechází energie a jak si ponožky nemohou odpočinout, když je člověk složí ohnutím lemu do "brambory". Uznávám, že to mohla myslet obrazně.

Nelíbí se mi, jak vyhazuje použitelné věci...
Ne, že by je měl člověk uchovávat, ale zajímalo by mě, jestli někdy uvažovala nad tím, dát oblečení chudým, než ho vyhodit. Ale asi ne, když ji není líto vytrhávat si zajímavé stránky z knih a vyhazovat zbytek.

Líbí se mi myšlenka, že zbavovat se věci, je potřeba najednou, ať člověk vidí efekt, a že čistý uspořádány dům pozitivně ovlivní psychiku. Na druhou stranu, vás to někoho překvapuje?

Kniha celá mi nepřijde ničím zázračná. Není tam nic, nač bych si nepřišla sama a ona to prezentuje jako know-how, její metodu, kterou si vybudovala letitou praxí.

ditul
14.12.2019

Knihu jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti a byla jsem překvapená, jak se někdo dokáže tak rozepsat o úklidu. Zaujalo mě skládání oblečení ne do kupiček, ale zcela jiné ukládání.. Je pravda, že věci už od středu komínků nevyndávám..) Protože nemám zásuvky, tak si pořídím nižší krabici v potřebné velikosti a vyzkouším. ;)
*Všechny věci, které vlastníš, ti chtějí být k užitku. Dokonce i když je vyhodíš nebo spálíš, zůstane po nich jen energie touhy touhy ti sloužit. Zbavené své fyzické podstaty budou proudit našim světem jako energie, dávat ostatním věcem na vědomí, že jsi mimořádný člověk, a vracet se k tobě v podobě předmětů, které tomu, kým jsi nyní, přinesou největší užitek a nejvíc štěstí. Kus oblečení se třeba vrátí jako nové, krásné šaty nebo se znovu objeví coby informace či nový vztah.
*Hromadíš hmotné statky ze stejného důvodu, z jakého jíš - abys uspokojila žádostivost. Koupě z náhlého popudu či nadměrné jedění a pití jsou pokusy, jak zmírnit stres. Při pozorování svých klientů jsem si všimla, že jim obvykle splaskne břicho, když se zbaví přemíry oblečení. Když vyhodí knihy a dokumenty, získají jasnější myšlenky, a když omezí počet kosmetických produktů a vydrhnou prostor kolem umyvadla a vany, projasní a pročistí se jim pleť.
*Pojmy, o než se feng-šuej opírá, jsou polarita jin a jang a pět elementů (kov, dřevo, voda, oheň a země). Zakládá se na představě, že vše má svou vlastní energii a že bychom každou věcí měli zacházet způsobem, jaký odpovídá jeho podstatě. Mně to připadá naprosto přirozené. Filozofie feng-šuej nám vlastně říká, že bychom měli žít v souladu se zákony přírody. Můj přístup k uklízení má úplně stejný smysl. Jsem přesvědčená, že tím pravým účelem uklízení je žít v co možná nejpřirozenějších podmínkách. Připadá vám snad přirozené vlastnit věci, které vám nepřinášejí radost nebo které ve skutečnosti nepotřebujete? Jsem presvedčená, že vlastnit jen to co milujeme a potřebujeme, je ten nejpřirozenější stav.

Linda007
11.12.2019

Spousta zbytečné omáčky. Kniha by šla shrnout do par vět. Jde o to, že máte vytřídit všechny své věci najednou v určitém pořadí. Každou věc vzít do ruky a uvědomit si, zda Vám dělá radost, pokud ne, předmět vyhoďte. Pak je tu část o uskladnění. Autorka vše skládá a staví na stojato do zásuvek ( pokud máte police, tak máte smolíka). Zbytek jsou řeči o tom, jak to měli její klienti, jak úklid působí na psychiku atd. Poté co vše vytřídíte, tak už nemusíte nikdy uklízet. Tak se ptám, jak mě vyhození věcí zbaví navždy například utírání prachu ?

Dresia
10.12.2019

strašná blbost

VěraČamková
03.12.2019

Kniha mě bavila a inspirovala, ale tak radikální být neumím, musím na sobě ještě hodně zapracovat. Každopádně jsem si uvědomila, že být obklopená věcmi, které ve skutečnosti vlastně vůbec nepotřebuji, mě nutně nemusí dělat šťastnější, a právě naopak. Takže za mně Marii Kondo děkuji ... :D

Jenny055
02.12.2019

Moja posledná kniha z čitateľskej výzvy. Trpela som pri čítaní ako kôň. Doporučené knihy ázijských autorov sa mi zdali hrubé a bála som sa, že ich nedokážem dočítať, ak sa nechytím. Ale táto kniha ma zničila. Toľko zbytočného textu v knihe som ešte nezažila. Tie rady sa dali napísať na 3 strany. Ale mám splnenú výzvu a viem správne uložiť ponožky, aby si v zásuvke oddýchli.

Makaja
28.11.2019

Asi bych místo knihy potřebovala autorku...nějak se mi nepodařilo převést teorii do praxe. No nic, jdu uklízet borčus po dětech.

BariEli
21.11.2019

Narazila jsem asi "konečně" na největší zklamání roku 2019:-(

hackote1
18.11.2019

Doporučuji, začala jsem hned třídit šatník a ještě kupa práce mě čeká, ale těším se na výsledek. Opravdu to pomáhá se lépe rozhodovat a to i v jiných oblastech :)

Elyen
17.11.2019

Myslíte si, že je to kniha o uklízení? Omyl. Je to kniha o lidské psychice a práci na sobě sama. Spousta jejích čtenářů si to asi neuvědomuje a možná si to neuvědomuje ani sama autorka. A to má přitom spoustu zajímavých postřehů, jakože základem je soustředit se sám na sebe a na vlastní nedostatky, než na druhé a jejich nešvary, že když je člověk spokojený sám se sebou, je spokojený i s druhými, že to, co nás vytáčí na druhých, je ukazatelem toho, co máme řešit sami v sobě, že když si začnu dávat do pořádku jednu oblast svého života, promítne se to i do ostatních oblastí, že je důležité, na co zaměřujeme pozornost, že mnoho z nás se neumí věcí zbavovat a tedy nelpět na něčem, ať už jde o věc, člověka, zvyk, způsob chování, styl přemýšlení... Marie Kondo je však tak zaslepená svojí jedinou životní zálibou, že jí uniká, že na začátku spokojeného a šťastného života nestojí vždy a pouze uklízení, ale že uklízení je jednou z mnoha možných cest za lepším životem. Jiní se zaměří na stravu, cvičení, čtení, meditování...a všechny cesty mohou měnit i jiné oblasti života a všechny mohou vést ke stejnému cíli. Při větším odstupu by autorka možná i pochopila, že trpí obsedantně kompulzivní poruchou a zřejmě i nějakým druhem sociální fobie, kvůli níž se až nezdravě upíná na věci. V souvislosti s tím mě teda trochu zaráží její macešský přístup ke knihám, kterých má doma jenom 30, neboť si nechává pouze ty, které pravidelně čte (tohle hledisko mě nikdy nenapadlo), a které doma zavírá do šatní skříně, aby nebyly vidět! To je normální barbarství!
A protože uklízení není žádná věda, ačkoli si to Marie Kondo myslí, a tahle tématika se rychle vyčerpá, je kniha na začátku i na konci vyplněna spoustou dokola se opakujících keců.
Předposlední výtkou je klamavá reklama, kdy máme získat dojem, že nadobro uklidíme a pak už to nemusíme nikdy v životě dělat a můžeme se místo toho třeba....koukat na televizi. Život je opakování, pohyb, změna, ani v téhle oblasti se tomu nevyhneme.
A co mě teda obzvlášť zklamalo, je, že mi Marie neprozradila, jak uklidit hračky mého syna.

dana-alena8170
12.11.2019

Body za základní myšlenku: nepřemýšlet co vyhodit, ale co si ponechat. A ještě za jednu: nenabízejte své krámy ostatním, kteří si je z lítosti vezmou ("Může se to hodit!" a "Je toho škoda."), jen proto, že je vám samým to líto vyhodit. Ovšem vyndavat každý večer věci z kabelky, kterou nosím do práce každý den, aby si kabelka odpočinula, považuji za blbost. Vždyť si pak zapomenu klíče od kanceláře. Stejně tak si nemyslím, že ponožky trpí, když jsou srolované a ne složené. Poděkování svému příbytku souvisí asi nějak s východním smýšlením. Přesto, kvůli dvěma na začátku uvedeným bodům, je to kniha, která mi něco dala a tím splnila účel.

Chytuš
10.11.2019

Ani na chvilku nepochybuji, že kdyby místo mě u nás bydlela Marie Kondo, byl by v naší domácnosti mnohem větší pořádek. Úplně jí vidím, jak vchází do domu, obřadně pokleká uprostřed obývacího pokoje, navozuje tichý dialog s naším domem o tom, kde je největší problém... Skončilo by to ale bezpochyby vraždou. Jen nevím, jestli by dřív Marie umlátila manžela úlem, který by našla odložený na terase, nebo by jí manžel zaškrtil děravou ponožkou, kterou by se snažil ukrýt v garáži s tichým mumláním: "Tyhle se ještě dají použít jako pracovní..."
Z historických důvodů je ženské pokolení rozděleno na uklízečky, které ometaly pavučiny z jeskyně a kuchařky, které se staraly o to, aby se nespálil mamut. Já jsem si až do přečtení téhle knihy myslela, že jsem jasná úklidová skupina, ale Marie je rozhodně úplně jiný level uklízečky... Fascinuje mě, pokud někdo z jednoduché poučky "Vyhoď krámy a zbytek ulož.." dokáže sepsat celou knihu a založit si na tom výdělečný podnikatelský plán. V tom je Marie Kondo (ani nechtějte vědět, jak jí přejmenoval manžel, protože z toho by nejedné feministce naskákaly pupínky na ušních boltcích) naprosto bezkonkurenční - to se jen tak někomu nepovede...
Připravte se na hoodně opakování (neboť opakování je matka moudrosti), takže základní poučku vám Marie doslova vmlátí v mnoha různých podobách do hlavy. Krom toho je to vata. I oslavovaná metoda skládání se hodí jen pro ty, kdo mají ve skříních šuplíky, ne police. Takže jediný užitek, který nakonec z knihy mám, že s Marií můžu strašit manžela a děti. "Marii na tebe..." je u nás teď ustálené slovní spojení...

jitka6072
09.11.2019

Pro mě nikterak zajímavé čtení. Spíše jsem byla zvědavá...

Mrs.Depp
05.11.2019

I přesto, že některé myšlenky knihy byly mírně řečeno "zvláštní" kniha se četla dobře a našla jsem v ní i několik praktických tipů, které mohou člověku pomoci zorganizovat si svou domácnost.

Lily101
31.10.2019

Zajímavá kniha, která ve mně zanechala smíšené pocity. Na jednu stranu některé tipy byly podnětné (á la rozložte si všechny věci určité kategorie na podlahu, postel,... v jedné místnosti a začněte třídit), ale hodně rad jsem již znala (např. pár týdnů před četbou mě také podobné tipy napadly či už jsem je někde zaslechla), místy se myšlenky hodně opakovaly, párkrát mě kniha uvedla do stavu zamyšlení (poděkování věcem-že by jiná forma projevu vděčnosti /á la zákon přitažlivosti/, knihovnička ve skříni /praktické, ale...chudák knížky/) a trošku mě vyděsila posedlost úklidem autorky již od dětství, což se avšak snažím v hodnocení příliš nezohlednit a navíc nejsem dostatečně erudovaná v oblasti psychologie (obor nestuduji, ani v něm nepracuji), tak do nějakých hlubších analýz zabíhat nebudu.

Zatím jsem teorie Marie Kondo do praxe nepřevedla, částečně i zásluhou toho, že jsem knížku měla půjčenou z knihovny, čekala jsem na ni přes rok a přes svou popularitu se kniha půjčuje jen na pár dní.

Resumé: Je to fajn knížka,pár poznatků z ní zkusím v brzké době převést do praktické podoby (úklidem), ale asi se mi více líbila kniha "Zbavte se nepořádku s feng-šuej" od Karen Kingston.

fionka36
31.10.2019

Neuvěřitelně jednoduchý návod na trvalý pořádek. A ta doporučení (krabice od bot), levné a pro všechny dostupné. Koupila jsem si ji a nelituji

ivana02
05.10.2019

Pořádek se snažím udržovat, knihu jsem koupila před pár lety synovi. No, co si budeme povídat, dodnes jí neotevřel. Podle Marie Kondo už několik let skládám oblečení, kupodivu mi to vydrželo a občas se na nějaké video podívám na YT. Má i pořady na Netflixu.
Když mi došly knížky z knihovny, sáhla jsem po této a dám si ji i do Čtenářské výzvy na DK. Kniha byla perfektní! Dala mi víc, než jsem očekávala, a protože jsem měla dovolenou, pustila jsem se do velkého vyřazování věcí i oblečení. Pokud se necítíte v daném oblečení dobře, pryč s ním! Vzala jsem si to k srdci a udělala ve skříni vítr. Když jsem asi druhý den skříň otevřela, jenom jsem zalapala po dechu, jak se mi styl oblečení "vykrystalizoval". Najednou tam mám věcí, která mám ráda a vše v jednom stylu. Mám toho méně, lépe a rychleji se mi tak vybírá, co si vzít na sebe. Jsem nadšená a budu v tom pokračovat, vždyť za chvíli vytáhnu z úkrytů podzimní a zimní oblečení. Už teď se těším :-)

Verrrunka
01.10.2019

Jako fakt by mě zajímalo, jak se může tohle stát bestsellerem. Když pominu ty pošahané myšlenky, tak v celé knize se tolikrát opakovaly ty samé věty, že by snad stačilo deset stránek a bylo by řečeno to samé.
SPOILER :-D
Ponožky nedávejte do klubíčka, protože pak nemůžou odpočívat, oblečení ve skříních pravidelně hlaďte a povídejte si s ním, aby se cítilo dobře.

Co to proboha bylo???

Verousek
30.09.2019

Musím říci, že vůbec netuším, jak knihu hodnotit. Přečetla jsem jednu třetinu, víc jsem nezvládla. Myslím, že spíše než rádce týkající se úklidu je kniha deníčkem jedné obsese. Marie Kondo by se měla trochu zklidnit, na chvíli přestat číst knihy a časopisy o úklidu a zamyslet se nad úplně jinými otázkami než je úklid samý. Důležité otázky tady jsou: Proč musím tolik uklízet? Nebylo by lepší přestat hromadit (v případě Marie Kondo čti nakupovat) a začít s věcmi zacházet lépe? Co ekologická stopa, kterou po sobě zanechávám neustálým vyhazováním ne jednoho, ale kupy pytlů odpadu? Když už vyhazuji, co takhle třídit? Co dát pro mě nepotřebné věci lidem, kteří je potřebují? Odpovědí na všechno je podle všeho podle Marie Kondo vyhazov. Nepotřebuješ to - vyhoď to, nenosíš to - vyhoď to. Nevyhodíš to ty - vyhodím ti to já. Až si říkám, zda je tohle normální? Tohle zkratkovité jednání mi celou dobu čtení zvyšovalo tlak. Čekala jsem od knihy rozumné rady, jak se vypořádat s úklidem tak, abych se z toho nezbláznila, čekala jsem efektivní rady, nicméně v podobě této knihy jsem dostala pouze chaos vytvořený neustálým opakováním stejných frází a vyhazováním pytlů s odpadem. Kniha se mi opravdu nečetla dobře, protože neobsahuje žádnou pořádnou myšlenku, kterou bych se mohla inspirovat. V zájmu úklidu (nejen) hlavy bych doporučovala tuhle knihu zavázat do pytle s odpadem a vyhodit - Marie Kondo by mě za to jistě pochválila.

Indilwen
29.09.2019

Chápu, že se mírně "esoterický" styl, s jakým Marie knihu napsala, nemusí setkat s pochopením mnohých lidí. Přesto bych ji naordinovala všem povinně, základní myšlenky a praktické (ač radikální) rady jsou prostě skvělé a... osvobozující :-)

Nikol@
19.09.2019

Myslela jsem si, že mě kniha nezaujme, že mě nebude bavit, ale nakonec jsem ji nemohla dát z ruky. Úžasná kniha. Rozhodně se k ní ještě vrátím a přečtu znovu. Motivovala mě k úklidu úplně neuvěřitelným způsobem.

Laughtubbe
16.09.2019

Pro začátek bych chtěla říct, že mi Marie Kondo vlezla do podvědomí dlouho předtím než jsem se ke knize samotné odhodlala. Její techniky skládání oblečení se u mě osobně dost osvědčili. Když jsem na knihu natrefila, tak jsem odložila právě rozečtenou knihu s myšlenkou - jen nakouknu a pak se vrátím ke knize. Jak myslíte ,že to dopadlo? Já, jakožto pomalý čtenář jsem díky informacím a inspiracím, co na mě z knihy proudili, dočetla knihu v rekordním čase - ( pár hodin večer a ráno jsem dočítala , takže jen pár hodin).
----
Neříkám ,že vše v knize je užitečné. Není třeba držet se striktně všeho co je psáno. Hlavní myšlenka je ale úžasná. Nemohu jinak než Vám knihu doporučit. Jediné, co jsem dělala úplně po svém, byla moje sbírka knih. Podle M.Kondo bych měla téměř všechny knihy vyhodit. Musíte uznat, že to není možné. Avšak knihy jsem protřídila a asi 50 kusů z 500 šlo pryč. Ale i tak si ji přečtěte, když Vám to nepomůže udělat doma útulno a uklizeno dle jejích rad, tak aspoň Vás to motivuje a začnete uklízet, asi jako já :)

elotriel
02.09.2019

Zajímavá kniha a fakt vymakaný systém úklidu:).

efka.saf
30.08.2019

Tak já vlastně nevím... Knížka mi měsíc ležela na nočním stolku a já jí měsíc ve volných chvílích listovala a pročítala ji.

Už je to nějaký pátek, co jsem se matně seznámila s úklidem skříně metodou KonMarie a nadchl mě tak, že jsem se opravdu těšila, až ho budu moct využít. Když konečně nastala chvíle a já mohla zabydlovat novou velkou skříň se šuplíky, využila jsem tento systém u většiny běžného oblečení. Např. autorčin systém při skládání triček mi přišel téměř geniální. To ale neznamená, že skládám origami z každého páru ponožek, to fakt ne. Tím ale má chvála vesměs končí. Ano, chce-li mít člověk uklizeno, musí mít zredukované věci doma a každá věc musí mít své místo, ale autorka by vlastně neustále vše jen vyhazovala do popelnice (fakt ekologický přístup). Co ale absolutně nezkousnu, je systém při "úklidu knihovny". Dáma promine, ale člověk, který rád čte a knih si váží, by se k nim nikdy nemohl chovat podle tohoto návodu. A vyhazovat fotky? Ne, ne a ne!

Za mě tedy kniha v lecčems inspirativní, některé pasáže mi přišly spíš úsměvné a některé mě rozpalovaly do běla. Kdybych si knihu koupila a neměla ji půjčenou z knihovny, byla by to snad první kniha, u které bych dodržela autorčin postup při debordelizaci knihovny - pár stránek vytrhám a zbytku dám rituálně pápá!

BarboraZ
29.08.2019

Čekala jsem něco víc. Užitečné pro mě bylo jen pár zmíněných rad v tom balastu. Nelíbí se mi, že autorka nabízí jako jediné řešení zbavení se svých věcí vyhozenim do kontejneru, nepotřebné věci jdou přece prodat nebo darovat potřebným! Povídat si se svými věcmi mi přijde dost ujeté. Nicméně mě kniha inspirovala k udržování většího pořádku doma.

Kashi
27.08.2019

Kniha nabízí praktické tipy, jak dát svou domácnost do pořádku a uklidit jednou provždy.
Systém, který autorka vymyslela velmi oceňuji a považuji za promyšlený. Nicméně jako formu sdělení tohoto systému upřednostňuji později vydaný seriál od autorky Tidying up with Marie Kondo (doporučuji!). Rady autorky jsem začala pravidelně aplikovat až po shlédnutí tohoto seriálu. Myslím, že je to kvůli větší názornosti, jak systém aplikovat a také kvůli emocím, které mi v knize chybí.
Kniha mě bavila, ale nedočetla jsem.

gumkacik
24.08.2019

Pokud jsou pro vás rady Marie Kondo samozřejmostí (jak se často v komentářích opakuje), tak vám upřímně gratuluji. Já, jako věčný chaotik, jsem opakovala donekonečna přesně ty chyby, na které Marie Kondo upozorňuje - uklízela jsem zásadně po místnostech, nikdy po kategoriích. Nechávala jsem si vnutit oblečení po rodině a po kamarádkách (vždyť je to přece škoda vyhodit) a nikdy jsem ho nenosila. Věci, které jsem dostala jako dárek, jsem nevyhodila, přestože mi roky ležely na dně skříně. Mám to v genech. Naše rodina syslí kde co. Hromadíme, přeskládáváme sem a tam, zásadně nevyhazujeme. Proto mi i pasáže, kdy se Marie Kondo tak trochu podivně a teatrálně loučí s věcmi, přišly celkem inspirativní. Kniha mi celkově přišla vtipná a dodala mi energii vrhnout se do úklidu a převrátit svůj dosavadní přístup vzhůru nohama. Mimochodem kritika, že se nejedná o úklid ve smyslu leštění oken, mi příjde zcestná. Kniha jde přece přímo k jádru problematiky uklízení - jak uklidit takovým způsobem, aby se dal pořádek snadno a trvale udržet. Pozn.: videa, kde Marie Kondo ukazuje, jak skládá oblečení, se dají najít na youtube.

hanka33
20.08.2019

Moc fajn tipy, jak se zbavit přebytečných věcí aj., akorát se mi dle nich nějak nedaří řídit. Myslím, že by se kniha dala shrnout do rozhodně menšího počtu stran.

zelva.marketa
06.08.2019

Skvělé nápady. Ještě mít tu sílu vše dodržet.????

Elčokča
26.07.2019

Nevěřím, že když si pořádně uklidím, změní se mi život nebo zhubnu... Každopádně mi ale kniha pomohla razantně probrat šatník, přestat lpět na různých drobných předmětech a kupovat každou věc do zásoby.
Svislé skladování je sice fajn nápad, ale v klasické skříni těžko realizovatelný - k tomu bych potřebovala komody nebo jiné šuplíky.
A ještě drobná poznámka na závěr - pokud bydlíte s manželem a dvěma dětmi, pořádek jednou provždy mít nebudete, i kdybyste se na hlavu stavěli :-D

martineden
24.07.2019

Tak ráda bych se zbavila věcí, ale neumím to. Proto čtu Marii Kondo

AngelA1
22.07.2019

Paní Marie Kondo je opravdu uklízením posedlá, až tak trochu nemocná. Její kniha by se dala shrnout do jednoho popsaného listu velikosti A4 písma Times New Roman 11, většinu knihy totiž opakuje stále to samé. Jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, jen půjčila, protože peníze bych za to utrácet nechtěla. Přesto některé rady byly užitečné a budu se jimi řídit při úklidu domu.

marketa536
20.07.2019

Kniha je spíše o vyhazování a třídění, uspořádání si věcí než o úklidu jako takovém. Čekala jsem více.

Mellsak285
09.07.2019

Nevim jak to ale tato kniha mě ,tak nadchla nazvem ze jsme si ji musela koupit a když jsme se rozhodla ji prečist tak se zahadne někam ztratila. Nemusela jsme ji ani číst ,aby mě donutila si naležitě uspořadat veci a zbavit se nepořatku

VeruB
02.07.2019

Kniha Zázračný úklid pro mě moc zázračná nebyla. Asi jsem měla vyšší očekávání, ale některé myšlenky se dost opakovaly a některé se mi zdály moc primitivní. Můj dojem z autorky, dle psaní je, že zajisté musí trpět obsedantně kompulzivní poruchou. Abych jen nehanila, některé pasáže se mi líbily a mám chuť si jít vše přeskládat a vyházet půl domu. I bez knihy vím, že věcí hromadíme hodně.

los
12.06.2019

také vytáčím všechny známé i rodinu svým minimalismem, ale věřte mi, že je to opravdu osvobozující (a také se snadněji a rychle kdykoli přestěhujete)

Ana72154
07.06.2019

Tato kniha mě zázračně velmi zklamala. Nechápu proč okolo ní bylo a je takové haló...
O tom, že by jsem se měla zbavit všech nepotřebných věcí vím i bez knihy. Oblečení jsem jeden čas skládala do skříní stejným způsobem, jaký radí autorka, ovšem vůbec mi nevyhovoval. Co mi přišlo přitahnuté za vlasy, je to že bych každé vyhozené věci měla poděkovat za její služby...
Kniha mi nepřinesla nic nového.

vladkamudrova
29.05.2019

Taky jsem si uklidila. Ve skříni mám trička podle barev,ale visí mi na ramínku nemám je ráda skládaná. Jednou provždy to ale není,co si budeme povídat.

HanaMalina
22.05.2019

Super knížka s množstvím rad o úklidů, ukládání věcí a jak se zbavovat věcí. Teď už bych jenom potřebovala M. Kondo doma, aby mi pomohla k dokonalému úklidu, protože něco je potřeba vidět (např. rada jak skládat ponožky,trika...). Po přečtení jsem vyhodila velkou krabici s návody k použití, které jsou opravdu úplně k ničemu :-) Jinak super kniha a doporučuji všem :-)

swon
20.05.2019

Tohle me absolutne nebavilo, ale jednou rozectenou knihu proste neumim odlozit...V tomto pripade jsem to ale nejspis mela udelat.
Rozvlacny text, jehoz poselstvi by se s trochou snahy veslo na 10 stran.
Rovnez souhlasim s komentari nize, ze nektere doporucovane metody uklizeni jsou fakt pritazene za vlasy.
A ja tak doufala, ze se doctu figle, jak rychle a efektivne umyt okna :-D

Duski55
13.05.2019

Knižku som vzal do ruky s pomerne veľkými predsudkami vzhľadom na veľký komerčný úspech, ktorý sa s ňou spája a na tematiku, ktorá mi pripadala knižne ťažko spracovateľná. Avšak kniha samotná ma príjemne prekvapila. Napísaná pozitívnym a láskavým jazykom (vďaka za kvalitný slovenský preklad !), s nadhľadom a racionálnym prístupom k tak samozrejmej veci ako je hromadenie, triedenia a vyraďovanie majetku až po niektoré psychologické spojitosti vzťahu k majetku a vzťahu k životu. Veľmi inšpiratívna kniha !

KAJAMA
08.05.2019

Je to velmi inspirující kniha.

Dandy1
03.05.2019

Myslim, že kniha je trochu přeceňovaná. Není o úklidu jako takovém, ale o hromadění věcí a jak se jich zbavit. Nevím, jak se žije v Japonsku, ale v našich králíkárnách je hromadit věci tak trochu problém. Ale pravdou je, že jsem si přeskládala trička a ponožky.

Naraca
12.04.2019

Pokud se nemůžete rozhoupat k radikálnímu větrání skříní, polic a vůbec, může být tahle kniha malým popostrčením - najdete tu návod kde začít, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nebudete muset vymýšlet vlastní taktiku úklidu, ten samotný si pochopitelně odedřete sami (a nebo můžete zůstat líní jako já a užívat si všechny ty věci, které vám dělají radost, protože vyhazovat je by vám radost nedělalo =) ).

whiterose
05.04.2019

Kniha by měla být povinnou četbou hlavně pro ty typy holek, co si kupují věci (hlavně hadry) bez přemýšlení, pak jim jen leží ve skříni a obléknou si je možná 2x.

O minimalismus jsem se začala intenzivně zajímat v posledním ročníku vysoké školy a hlavně po jejím dokončení. Možná to u mě souviselo s jakousi novou etapou života, kdy se snažím nezabývat se zbytečnostmi - tedy ani doma nehromadit krámy. Nejdřív jsem Marii měla spojenou hlavně s její metodou skládání oblečení. Ovšem jednou jsem se začetla do její knihy (kterou vnutil můj muž mé mamce :) a úplně mě pohltila, měla jsem ji přečtenou během cca 4 dnů. Díky knize jsem taky pochopila, že její metoda skládání oblečení nemá jen ten význam, že se ušetří místo. Jde i o to, že pokud budeme oblečení skládat do jakýchsi "nudlí" místo obvyklých komínků, oblečení se pak mnohem méně mačká. Je to tím, že na oblečení srovnané na sobě do komínků působí větší tlak, hlavně na to, které je vespod, takže pak na oblečení vznikají nepěkné rýhy. Plus máme tendenci zapomínat na oblečení, které je na dně komínků. Já byla vždycky spíš minimalista, ale po přečtení knihy jsem svůj úklid ještě vylepšila. Mou specialistou bylo hlavně shraňování různých kabelů často od mobilů, které už dávno nemám, taky některých (už dávno nepotřebných) dokumentů. Cítím se mnohem líp, když jsem ty věci vyhodila. S některými věcmi nesouhlasím, třeba s vyhazováním různých zápisků z přednášek a kurzů. Nebo když doporučovala vyhazovat náhradní knoflíky, které se prodávají s oblečením, to jsem si fakt klepala na čelo.
Velké minus knihy je to, že všechno doporučuje vyhazovat, přitom plno věcí se dá dát na charitu (nebo aspoň rozstříhat na hadry, pokud je to dobrý materiál).
Rozhodně ale nesouhlasím s těmi, podle kterých by se dala kniha shrnout do jednoho delšího článku. Sice to působí na jedno brdo, ale to je jasné, metoda je u všech věcí stejná. Jenže u každého druhu věci je důvod k vyhazovu jiný. U starých dokumentů jednoduše to, že se mezi nimi špatně hledají ty potřebné dokumenty. U starých fotek jde o to, že nám mohou připomínat minulost, ještě k tomu třeba špatné vzpomínky, u oblečení je důvod k vyhazovu, že nám není pohodlné, necítíme se v něm dobře atd.

A když jsou podle vás její rady takové málo objevné a intuitivní, proč se teda jimi většina lidí neřídí? :) To je přesně ten problém - plno lidí považuje schopnost uklízet a rozlišovat potřebné věci od nepotřebných za tak samozřejmou, že to vůbec neučí další generace. Neznám ani ve svém okolí snad nikoho, kdo by si nikdy nepostěžoval, že má toho doma moc, musí věci protřídit a něco vyházet. Evidentně schopnost uklízet a třídit není tak samozřejmá, jak si myslíme.

hanapaimen
27.03.2019

Myšlenka ponechání si pouze věcí, které máme opravdu rádi, je dobrá; ale na napsání knihy...? Nevím, teď po dočtení se mi vybavuje jen tahle jedna věc, což je dost mizerné. Chvílemi celkem úsměvné pasáže (že spisovatelčina klientka po velkém úklidu dostala velký průjem, a velmi se jí ulevilo... :D :D), hodně je zde i vidět jiná mentalita Japonců, ale je to takové trochu uhozené.
Nějaké tipy na ukládání věcí se hodí, ale myslím, že pokud chce člověk opravdu žít v hezkém prostředí, nějak na to (intuitivně stejně po čase) sám přijde, že si nemá nechávat zbytečnosti.

francouz
15.03.2019

No opravdu nepatřím k velkým příznivcům uklízení, na druhou stranu nejsem určitě bordelář. Sice občas bojuji s pořádkem a ne vždy se mě daří udržovat věci v sektorech podle BronsteinZajicovy metody, ale opravdu se snažím.
Navíc nemám vůbec problém jednou dvakrát do roka jít a začít dělat pořádek, tak, že nepotřebné věci, včetně oblečení zabalím a pošlu dál.
Proto úplně zírám, na co všechno se dají napsat knížky, ba co více, co se dá povýšit skoro na filosofii. No zřejmě jsem si koupil knihu , která byla určena pro někoho jiného.
Pro mě to bylo naprosto zbytečné, tím co autorka rozepisuje jako objevnou vědu, se řídím celý život, nepatřím k schrňovatelům, tedy kromě knih, těch mám opravdu hodně, ale tuto knížku určitě pošlu dál. Určitě si , soudě podle komentářů, najde své čtenáře. Já to rozhodně nejsem.

dendishek
13.03.2019

"Efektivní uklízení sestává pouze ze dvou zásadních činností: vyhazování a rozhodování, kam věci uložit. Vyhazování musí přijít na řadu jako první. To ostatní závisí na míře pořádnosti, jaké chcete vy osobně dosáhnout. "

"Když se nedokážeme rozhodnout, zda něco vyhodit, jsou za tím pouze 2 důvody: lpění na minulosti a obavy z budoucnosti."

"Úklid je příležitost vyjádřit domovu svůj vděk za všechno, co pro Vás dělá."

"Prostředí, v němž žijeme, by mělo sloužit osobě, jakou se stáváme nyní, a nikoli někomu, kým jsme byli v minulosti."

V době, kdy jsem tuto knihu objevila, jsem se nacházela na tak trochu mrtvém bodě, nic mě nebavilo, v ničem jsem nepociťovala radost, vděk, dojetí. Až jsem se rozečetla, začala jsem vnímat tu vibraci, díky které jsem se pomaloučku vzpamatovávala, a přesunula svou pozornost svému domovu. Třídila jsem věci již v myšlenkách, a mapovala možnosti, jak kouzlo úklidu dopracovat do sounáležitosti s autorčinými poznatky. Je pravda, že ne všechna její teorie je sympatická pro náš kraj, ale pokud se vžijeme do japonské kultury, začne nám dávat více smysl. Je pak na každém, co si z knihy opravdu odnese. Mám zatím za sebou asi 6 pytlů, hlavně tedy studijního materiálu a oblečení, a výsledek? Baví mě to.

akinomV
11.03.2019

Zajímavá knížka, ale nic vyloženě objevného - ale asi je to tím, že jsem se o tomto tématu zajímala i jinde. Kniha je psaná čtivě, některé pasáže jsou spíš úsměvné (povídat si a zdravit své věci...atd.), ale úplně bych knihu nezatracovala :-)

kuky921
07.03.2019

Zázračný úklid je možná trochu nadnesený, podle mě je to spíše návod na zamyšlení, zda zbytečně neskladujeme v domácnosti nadbytečné množství již nepoužívaných věcí.
Asi si vším řídít nebudu, ale například skládání triček je prima.

Peťulka3
05.03.2019

I když jsem četla komentáře, které nebyly moc pozitivní, tak mě se knížka líbila. Jsou tam logické věci,ale člověku to pomůže, když je vidí černé na bílém, aby si je uvědomil.

Colleague
26.02.2019

Vše o úklidu, občas až s filozofickým přesahem. Mně se to moc líbilo, základní myšlenka je skvělá, leccos jsem se pokusil implementovat.

madja
20.02.2019

Totálním bordelářům určitě usnadní život, pokud se hecnou a vše dodrží. Ale každý si tam najde své nebo aspoň inspiraci.

JajaCZ
20.02.2019

Baví ma myšlienka zbavovania sa vecí, ktoré nás nerobia šťastnými, myšlienka minimalizmu a zabránenie ďalšiemu zbytočnému nakupovaniu. Páči sa mi, že Marie Kondo sa k priestoru a veciam správa s láskou a i keď ich odstraňuje zo svojho okolia, ďakujem im za službu, ktorú vykonali. Jediné s čím nesúhlasím, je bezhlavé vyhadzovanie vecí do koša. Radšej tieto prebytky darujte do domovov, nemocníc, na charitu, kde ešte urobia radosť a vy budete mať dobrý pocit :)

lubospanda
12.02.2019

Téhle knize hrozně škodí chybný název. Člověk má pocit, že ho kniha bude učit uklízet. Jenže v originálu se to jmenuje něco jako "Kouzlo úklidu" a uvnitř najdete mnohokrát zopakované, že když si doma uklidíte, budete se cítit spokojenější. Pod tuhle myšlenku bych se podepsal, ale jinak nevidím moc velký přínos takové literatury. Proti gustu...

ElfkaEleanor
10.02.2019

Hezky napsane, ale vlastne kniha nerika noc noveho...

Lucifera
20.01.2019

Kniha je praktickým rádcem světa úklidu. Osobně jsem se úklid snažila praktikovat podle ní, některé postupy mi ale moc nevyhovovaly (třeba komínky na trička). Knihu jsem poslala dál, ale nad jejím moudrem: Ukliďte si v bytě a budete mít uklizeno i v sobě, pořád přemýšlím, protože jsem od přírody bordelář, a takto praktické knihy moc nečtu. Tato kniha mi ani stylem psaní jako bestseller nepřipadala, ale nemusí to jen být můj šálek kávy.

Dejf_ano
02.01.2019

Vyzkoušel jsem přerovnat obleční svisle místo komínků jak píše autorka a nemůžu si tento systém vynachválit.

Vakalik
25.12.2018odpad!

Škoda, že jsem ztratila papírek, kde jsem si v průběhu knihy psala věci, které mě zaujaly. Byla jich spousta a vesměs asi žádná v pozitivním stylu. Některé rady jsou opravdu úplně mimo realitu. Se zděšením jsem zjistila, že autorka napsala i pokračování.

reezy
26.11.2018

Podle mě skvělé. Četla jsem ji několikrát (hodně krát). Ne, že bych měla doma to, co popisuje u svých klientů ale pár věcí jsem si díky knize a principu výběru věcí uvědomila.

bai.Cerna
23.11.2018

Moc jsem se na knihu těšila, dlouho jsem čekala, až bude v knihovně k vypůjčení. Bohužel nesplnila mé očekávání. Z důvodu častého opakování témat jsem „přeskakovala“ stránky. Nepopírám však, že někomu může kniha, resp. popsaný systém úklidu vyhovovat. Každý musí zkusit „na vlastní kůži“.

olmal
14.11.2018

kniha mi pomohla rozloučit se s leta schranovanými krámy. doporučuju ! mohla být kratší, ale rozhodně stojí za přečtení a změní Vám život.

Edeltruda
18.10.2018

Překvapilo mě, že mě bavilo číst knihu o něčem tak neoblíbeném jako je úklid. Nevím, jestli může provzdušnění domu opravdu změnit život, protože vášní autorky pro uklízení jsem se nenakazila, ale pár tipů jsem si z knihy odnesla. Škoda jen, že v knize není lépe popsán či ilustrován třeba právě ten systém šetrného skládání prádla do šatníku. Také jsem si ho musela dohledávat na youtube...

Sanmark
09.10.2018odpad!

Snůška blábolů natažená na délku knihy.

Obsah:
Vyhazujte zbytečnosti.
Mějte co nejmíň věcí.
Jak přethat pouta k věcem, ke kterým mám nějakou citovou vazbu (Představuju si věci typu: "Přece nemůžu vyhodit svetřík, ve kterém mě poprvé svezl na svym zeleným Simsonu můj budoucí první manžel). S takovými věcmi se srdceryvně nahlas rozlučte a zkuste je poslat dál.

Víc "rad" tam není.

ZuK1
08.10.2018

Zázračnou změnu do domácnosti kniha sice nepřinesla, ale pár dobrých nápadů jsem si z ní odnesla :-) ... Škoda, že není ještě doplněna i nějakými obrázky či fotografiemi z ukládání věcí, jak je Marie Kondo prezentuje na svých videích. Knížku bych hodnotila tak mezi 3 - 4*.

bee88maja
23.08.2018

Nevěřím na zázraky, ale tahle kniha mi dala impuls změnit přístup k dosavadnímu způsobu uklízení a obecně vnímání domácího prostředí. Jsem zvědavá, jak to dopadne s aplikací v praxi... :)

kamibe
06.08.2018

Knížku jsem si koupila ve velké snaze opravdu si udělat takový pořádek, jaký by se mi líbil a byla jsem v něm spokojená. Doporučila mi ji moje kamarádka, která na ni napsala svoji recenzi na http://www.skolakomunikace.cz/clanek/chystate-se-v-lete-na-dovolenou
a tím mě přiměla, abych se do úklidu vážně pustila. Kdy a jak to dopadne, to je zatím otázka. Začala jsem totiž letitými papíry a neumím je najednou hodit do kotle, jako to udělala jiná má kamarádka (prý se jí VELMI ulevilo), já si potřebuji každou složku prohlédnout - a mnohokrát tam najdu zasuté poklady! Knížku jsem poctivě načala, ale pak musela odejít k těm papírům.

Metroušek
11.05.2018

Člověk je tvor hravý. Mezi mnoha hrami, které hraji, jsou Hra na veselou skromnost, kterou jsem se naučil od Miloslava Nevrlého v knize Karpatské hry, v níž ale nejsem moc úspěšný, protože přes vší snahu a přes můj mužský odpor a ženuščin nežensky vlažný přístup k nakupování se náš byt stejně časem zaplní dalšími věcmi, a Hra na kontejner, kterou občas hrajeme, kdy se snažíme protřídit byt od věcí, které pro nás ztratily hodnotu, a které lze často poslat dál. Marie Kondo však hraje Hru na kontejner na profesionální úrovni, a já s hanbou přiznávám, že jsem byl dosud pouhý amatér a břídil. Tahle kniha je fantastická, a nevěřte tomu, že by pro vás nebyla užitečná. Velice této moudré Japonce rozumím. Štěstí nenajdeme venku, ale uvnitř sebe. "Mít" je dobré, a jsem rád, že "mám". "Být" je ale ještě lepší, a jsem rád, že "jsem". A tak jsem se dal do práce. Nejprve jsem k nevěřícnému pobavení manželky "osvobodil" ponožky a pyžama, a viděl jsem, že je to dobré. Ba co víc, při skládání oblečení "KonMari" způsobem jsem znovu poznal pocit, který jsem dlouho nezažil, a který skládání komínků na vojně a v manželství vybudit nedokázaly. Pocit prvňáčka, který se učí důležité věci od paní učitelky, a má z jejich dělání radost, protože věří, že je správné to tím způsobem dělat, a je pyšný na to, že to umí. Také na dovolené se mi tento způsob uskladnění věcí v kufru hodil. Nebylo třeba vybalovat a další den zase balit celý kufr. KonMari Rules! V příštích měsících se budu postupně snažit "osvobodit" pokud možno celý byt, a tím do jisté míry i sebe, protože oba tyto okruhy jsou propojené. Někdo si ovšem sračky uvnitř sebe, poctivě schraňované po celý život, uchovává jako svatý grál, a pak KonMari nemá takový efekt... Doporučuji tudíž i vnitřní úklid, trochu večerní meditace, pouštět věci ze sebe dolů do země, učit se odpouštět, vybírat si nestračkovité lidi a prostředí... Ženuška už také postupně na KonMari najíždí. Věřím, že tahle kniha může hodně pomoci každému z nás, majících to štěstí žít v konzumní době, kdy s námi kromě různých pošahanců orají i věci. Svět by byl lepší, kdyby lidé častěji hráli tyto dvě hry. Tak si pojďte hrát...

LittleAnnette
11.05.2018

Určitě jsem si pár myšlenek z knihy odnesla. Dokážu se rozhodnout, co je pro mne užitečné a co zbytečné - a to si nechat nebo dát pryč (už bez zdlouhavého rozmýšlení). Z mého pohledu to je minimalismus, jen jinak popsaný. Podle mého názoru je osvobozující mít jen to, co opravdu potřebujeme a nezatěžovat se zbytečnostmi, které nám zaplňují nejen bydlení, ale i hlavu. Občas jsem si přišla jako když čtu pořád něco dokola, ale u takového typu knihy jsem to čekala. Jen, upřímně, nemyslím si, že by se měly věci hned vyhazovat, pokud jsou přijatelné pro jiné zužitkování, ať už je prodat nebo darovat (oblečení i knihy - charita, dětské domovy, apod., knihy to samé - charita, knihovna, škola...).

Night
26.04.2018

Pro mě strašně hezká příjemná pozitivní kniha. Filozofie + praktické rady a ukázka respektu, který japonská kultura skýtá.

DominaCZ
23.04.2018odpad!

Miluju Japonsko, drobné Japonky i jejich smýšlení... ale dělat megabyznys z rady SKLÁDEJTE SI PONOŽKY VERTIKÁLNĚ mi přijde i na jejich poměry přehnaný.

Nechci moc popouštět uzdu pocitům, protože by to dopadlo hůř, proto jen napíšu, že jako ... že nemám ani moc co říct k tomu, že tyto rady na spousty lidí tak silně zapůsobí.
Patrně je v té knize nějaký halucinogen, protože učit lidi uklízet nebo rozhodovat se co už využiju nebo vyhodím v takovým měřítku je prostě ...hloupé. Je to zase bůhvíkým přehnaná propaganda ničeho. Prostě úklid, ok, seřaďte věci tak ať do sebe zapadnou, ale jako dělat z toho ezo pocitovku je moc.
Mně to bylo spíš k smíchu, poté to už otravovalo,což je škoda.

Pettinka
21.04.2018

Asi jsem čekala od knihy trochu víc. :)

yerisley
17.04.2018

Už asi rok se snažím žít minimalisticky a zero waste. Knihu jsem si koupila do vlaku, že se třeba dozvím víc kolem systematického úklidu a něčím se inspiruji. Bohužel mám pocit, že bych takovou knihu mohla napsat klidně sama. Nedalo mi to vůbec nic a ještě mě autorka pěkně štvala tím svým vyhazováním. Ano já když se chci věci zbavit, tak se je snažím nejdříve prodat nebo alespoň darovat. Autorka vše hází do koše. Je to silně neekologické. Já knihu nedoporučuji.

knihcitko
12.04.2018

Geniální kniha. Někdo si bude zvykat, někomu nesedne, ale pravdou je, že je to skvělý návod, jak si udělat pořádek všude okolo sebe. Nejen ten doma, ale také ve své duši, ve svém životě. Po přečtení a zamyšlení se, mi změnila život.

sporran
01.04.2018

Dívám se, kolik lidí níže inspirovala k očistě domova od zbytečností. Zajímavý je přístup autorky ke spojení úklidu domácnosti s úklidem v sobě, ve svém životě. I její šílený přístup - děkování kabelkám, ponožkám, děkování domu.... Ač to zní, jako popis šílencova chování, tak to má něco do sebe. Nejde přeci v podstatě o to děkovat věcem, ale zastavit se, zamyslet se nad svým dnem, nad tím, co se událo. Naučit se zamýšlet nad svým okolím. Je fakt, že haldy věcí v nejbližším okolí člověku klidu nedodají. Zaujal mě ten příběh, kdy měla paní popsané police a šuplíky. A autorka má v tomhle pravdu. V dnešní informacemi nabušené době je naprosto šílené otevřít skříň, ze které na vás křičí další nápisy. Kniha je o zamyšlení nejen nad úklidem a vlastní domácností, ale nad sebou samým. Ale je fakt šílená. :-)

anna6486
22.03.2018

Kniha, která je mi v některých ohledech na hony vzdálená a člověk musí odolávat touze poklepat si na čelo, ale zároveň jsem se k ní dostala v době, kdy je pořádek opravdu jedno z mých niterních témat. Kdy si plně uvědomuju, jak mne nepořádek a nedokončenost vysávají. Něco si odnáším, hlavně touhu vše si srovnat.

Jessie_K
08.03.2018

Mám ráda spisovatelčiny videa o skládání oblečení, organizaci věcí v domácnosti atd., ale nic z toho jsem v podstatě v knize nenašla. Její větší část je věnována tomu jak věci vyhazovat, což by se dle mého názoru dalo shrnout do jednoho odstavce. Chápu, že jako odborník, který se živý úklidem, by měla mít určité zapálení pro věc, ale některé její výroky už hraničí s fanatismem a možná i nějakou duševní poruchou. :-D

mountik
03.03.2018

Autorka je opravdu cvok na entou. Nad některými částmi jsem kroutila hlavou a doufám, že ponožkám nikdy děkovat nebudu, ale jinak je to pěkné napsané a některé tipy jsou opravdu fajn a pomohly mi v boji s krámy uchovávanými v souladu s rodinným mottem "jednou se to třeba bude hodit".

Roselunda 1928
01.03.2018

Kniha pro mě byla jistě přínosem, od té doby, co jsem se jí při úklidu inspirovala, mám opravdu ve věcech pořádek a jsem spokojenější - metodu skládání oblečení můžu jen doporučit :) . Přesto mám několik výhrad - autorka jaksi neřeší, že její "klienti" mohou žít v jednom bytě s rodinou, přineslo mi to nemálo komplikací. Dodržet "neukazujte to svým rodičům" bylo prakticky nemožné. Měla jsem problém vyrovnat se s jejím přístupem k dárkům, přáníčkám a podobným věcem. Nejvíc mě ale šokovaly knihy, vytrhávání stránek jsem málem nerozdýchala. Já bych nikdy knihu nevyhodila, i při tomto úklidu jsem maximálně přesunula mé neoblíbné z mojí osobní knihovničky do rodinné :D
Nicméně, celkově jsem ráda, že jsem tu knihu přečetla a myslím, že by si z ní spousta lidí mnoho odnesla.

Leenah
04.02.2018

Souhlasím s většinou toho, co se tady o knize píše - autorka je šílená, některé věci tisíckrát opakuje, kniha by se dala zkrátit na třetinu, aniž by čtenář o něco přišel, ale zároveň je to kniha inspirativní a myšlenka je skvělá. Už jsem si zvládla protřídit šatník a zbavit se asi tří velkých tašek oblečení se skvělým pocitem, protože jsem ty věci stejně nenosila a takhle jsem je někomu věnovala nebo dala na dobročinné účely. Chystám se vyzkoušet KonMari metodu skládání oblečení. Taky jsem prošla svou knihovnu a došlo mi, že sice jsem milovník knih, ale nemusím skladovat knížky, které znovu číst nechci nebo se mě vůbec nedotýkají. Teď hledám jejich uplatnění (prodávám, věnuji knihovně, do antikvariátů), ať můžou dělat radost někomu jinému. A aktuálně se těším na třídění papírů a zbytku věcí, které jsem ještě probrat nestihla. Při takovém úklidu mám radost, cítím víc prostoru a myšlenka obklopování se věcmi, které mám ráda, se mi opravdu líbí :) Akorát holt existují věci, ke kterým vztah nemám, ale jednou za čas jsou potřeba a těch se v rámci ekonomičnosti vzdávat nehodlám... A taky se nechystám zdravit svůj byt, děkovat kabelce a tak :) ale i přesto, že některé kapitoly byly zbytečné a tu poslední jsem měla problém dočíst, tak hodnotím knihu hodně dobře a hodně mi toho přinesla. Teď ještě zbavit se své sentimentality a probrat věci, které mě vážou k minulosti, protože "Neměli bychom si hýčkat svoje vzpomínky, ale věnovat se člověku, jímž jsme se díky těmto minulým zážitkům stali. .... Prostředí, v němž žijeme, by mělo sloužit osobě, jakou se stáváme nyní, a nikoli někomu, kým jsme byli v minulosti."

Olous1
31.01.2018

Tak už se těším na úklid. ...co všechno vyhodím bez pocitu viny,že to ještě někdy budu potřebovat. Pěkně napsaný návod na to jak si doma udělat pořádek.

Pavlinek
30.01.2018

Dobrá inspirace, vyhodila jsme miliony kravin :-D

K4t13
28.01.2018

Autorka v podstatě učí lidi to, na co se jiným lidem nasazují léky.

irskádívka
26.01.2018

Nejsem čtenář svépomocných knih. Ale tahle mě zaujala. Snadno se čte, myšlenky a návody jsou jasné a jednoduché.
Autorka sama je trochu moc radikální, nebo spíše byla, podle vlastní výpovědi, zejména v mladším věku. Ale ke čtenářům je laskavá. Nabízí pochopení, nechce dokonalost, ale snahu. Navíc, už jsem podle jejího návodu uklidila prádelník, knihovnu a zbavila se všech těch památečních drobností po lidech, které si už ani nepamatuju. To byla ale úleva.

Elen.aja
24.01.2018

Autorka už je na můj vkus mírně šílená v obl. úklidu, ale její tipyjsou inspirující.

HDosoudilová
27.12.2017

I přesto, že jsem knihu nepřečetla úplně slovo od slova celou, ale spíš jen prolistovala, hodnotím třemi hvězdami. V podstatě by se tato technika uklízení dala shrnout do jednoho většího článku. V knize se neustále vše opakovalo. I když ano, ve své podstatě jsem zde našla pár užitečných rad, avšak každému samozřejmě sedne něco jiného.

Lu_Si
26.12.2017

Stačilo by to na článek v časopise.

tsai.
17.12.2017

Nejsem si úplně jistá, jak tento počin hodnotit. Na jednu stranu je autorka v hodně ohledech dost extrémní (viz to trhání stránek z knih, protože se jí nic nechce opisovat apod.) a pořád opakuje to samé dokola jako mlýnek. Na druhou stranu kniha splnila účel, vyhodila jsem několik pytlů, vypadá to tu líp a líp se tu dýchá, když není pokoj zaházený nepotřebnými věcmi (najednou naprosto chápu autorčino nutkání pročistit celý byt a vyhazovat věci ostatních členů rodiny, ale to bych si opravdu nedovolila). Popravdě mě nikdy nenapadlo, že toho mám tolik a díky této knize jsem začala při nakupování věcí víc přemýšlet a koketovat s minimalismem. Spousta lidí říká, že k tomu, aby si uklidili, rozhodně nepotřebují knihu, ale až tahle kniha byla tím, co mě donutilo úklid dokončit, udělat to pořádně, projít všechny věci a povyhazovat zbytečnosti místo toho, abych je zase vrátila na místo s tím, že by se někdy mohly hodit.

I když se dá knížce vyčíst hodně věcí, to, že člověka nakopne, se jí musí nechat.

Seditka
10.11.2017

O knížce, kterou jsem si chtěla koupit, a u které jsem po jejím přečtení byla ráda, že jsem si jí nekoupila...
Vlastně tak stále přemítám, jak k této knize přistupovat. Jestli jako ke zpovědi osoby trpící obsedantně kompulzivní poruchou zaměřenou na neustálé uklízení a redukci vlastněných věcí, nebo jako k seriózní publikaci, která udělala z obyčejného úklidu doslova vědu hodnou napsání metodologické příručky? A právě tahle nerozhodnost podpořená neustálým omíláním nepříliš šťastného dětství autorky ručičku vah mého hodnocení přechyluje směrem k prvně zmíněnému.
V rámci interkulturní kompetence je navíc docela těžké vysvětlit, že "oblečení na doma" prostě potřebujete, protože nebudete dělat dřevo na zimu v mohérovém svetříku, nebo že na houby do lesního podrostu nevyrazíte v mokasínkách a plisované sukni. Uznávám, že pár triků je dobrých, ale předpokládám, že k podobnému výsledku by člověk došel i při třídění se špetkou selského rozumu bez metody KonMari. A své knihovny, svých milovaných knih s vylisovanými čtyřlístky a sojčími pírky se rozhodně nevzdám/ :-)

adlak
19.10.2017

Jelikož mě tyto věci zajímají, tak to byl pro mě dobrý přínos nových Informací. I když se některé věci často opakovaly, připadalo mi to spíš, že autorka chtěla, aby se to vrylo do paměti. Takové to opakování matka moudrosti. Přesto se to nedá brát úplně doslova a skoro všechno vyhodit. Když však každá věc bude mít své vlastní místo, pak by neměl vzniknout ten nepořádek..taky mě to přimělo k některým změnám v domácnosti, které bych chtěla časem zavést.

medialstar
15.10.2017

Jak tohle hodnotit. Marie Kondo je rozhodně střelená, posedlá úklidem a puntičkářka. Dokázala to, co šlo říct pár větami, natáhnout na uctihodných (skoro) 200 stran. Kdo to umí? :-)
Říká, že všechno, co vám nedělá radost musí pryč, ať je to cokoliv. A když vám to bude časem chybět, zase si to koupíte. No dobře. Trochu proti eko trendu. Dojde i na vraždu knihy, kdy se trhá a škube a pro mě to byl mord jak v severské detektivce. Vyhazovat fotky, no to snad.... Pak vám na konci řekne úklid není všechno, jenže my víme, že pro ni je to celý život. Ale ať jen nerýpu. Dostaneme možnost její posedlost pochopit, a já se jí zas tak nedivím. I japonská mentalita tomu jistě nahrává. Ale v knize jde především o to, jak si uklidit okolo sebe a tím vlastně i v sobě. Protože tohle funguje spolehlivě. Její metoda je tak prostá a proto se o ní asi tak mluví. Plné bydlo vyčerpává. Stejně je to trochu bizár, že si dnes už lidi čtou i o tom, jak mají uklízet. :-)
Ale ať je to s obsahem knihy jak chce, rozhodně mě nakopla otevřít skříň a redukovat. A to jsem jen chtěla vědět, proč to prokrindapána vzbuzuje takový ohlas.

Kačta
09.10.2017

V knížce se prakticky pořád dokola opakuje jedno a to samé - nehromadit věci, ale vyhazovat vše nepotřebné. Knížka mi dala hodně, protože jsem typický sysel, takže po jejím přečtení jsem se nemohla dočkat, až rady přenesu do praxe. Třeba na vytřídění a srovnání šatníku je to super. Nicméně budu muset číst ještě jednou, abych se pustila i do dalších oblastí :) Pomohlo mi hlavně to, aby se člověk citově odpoutal od krámů, které například dostal darem, ale nelíbí se mu. Knížka je napsaná čtivě, i když některé pasáže o autorčině dětství jsem měla chuť přeskočit.

MagdalénaD
16.09.2017

Knihu jsem se rozhodla přečíst jednak kvůli jedné své brněnské kamarádce, jednak proto, že jsem zjistila, že co se týče anglické četby, ze všeho nejlépe se mi čtou "příručky". :-)
Věděla jsem, co zhruba od metody KonMari čekat, a tak jsem nebyla překvapená, že bych měla zdravit svůj dům, že věšet by se mělo jen to oblečení, které tak vypadá šťastnější, a že kabelka může být unavená.
Abych řekla pravdu, ta "ezoterika" a částečná personifikace věcí mi v knize až zas tak nevadila. Spíš mě děsila představa, že kdesi v Japonsku před pár lety opravdu žila holčička, která snad veškerý svůj volný čas trávila uklízením a která se cestou ze školy stavovala v knihkupectví, aby si prohlédla nejnovější publikace o bydlení. Ale ono to vlastně do toho příběhu zapadá Marie Kondo i přiznává, že neměla moc kamarádů, a tak důvěřovala spíše věcem.
Mně ty metody vlastně nepřijdou až tak šílené. A možná cynicky v tom vidím skvělý marketingový tah, který funguje. Hned vysvětlím... V knize je mimo jiné zmíněno např. to, že bychom měli v zimě dojít pozdravit svoje letní oblečení a v létě to zimní - aby vědělo, že jsme na něj nezapomněli a že jej máme rádi. Na první přečtení jsem si říkala: "Wtf, co je to za blbost?" Ale když se nad tím člověk zamyslí, dává to smysl, i když nevěříme, že naše oblečky mají city. Když se totiž během léta dojdeme podívat na své svetry a kabáty, udržíme si přehled o tom, co máme ve skříni, a nepodlehneme tak snadno v září pocitu, že nemáme co na sebe a že si nutně musíme koupit nový svetr. A ušetříme se tak pozdějšího zjištění, že jsme si vlastně přinesli už třetí šedý svetr. Tím pádem nekupíme doma věci, které se nám už nemají kam vejít... Pointa je v tom, že takto zaobalené to působí (minimálně pro západní kulturu) dost šokézně a snáze se to prodává - vždyť i já jsem si knihu chtěla přečíst vlastně jen kvůli unaveným kabelkám a zhrzeným ponožkám. Kdyby to bylo podané tak prakticky, jak jsem to popsala já, kniha by rozhodně nebyla bestsellerem. A tenhle cynicko-skeptický rozbor jde aplikovat na většinu "pouček" z celé knihy.
Nechci být ale jen kritická, kniha se četla velmi dobře (i v angličtině) a rozhodně jsem si odnesla několik tipů, jak se stavět ke svým věcem a k jejich ukládání. Mít jen to, co potřebujeme, nedělat si zásoby, mít o všem přehled, uklizeno - vždyť to je to, po čem člověk touží.

ujetik
12.09.2017

Návod na to, jak se popasovat s nepořádkem. Aneb jak začít s minimalismem

necky
07.09.2017

I když knížka je místy zdlouhavá a třeba úvodní povídání by mohlo být kratší, tak jako celkem mi kniha dala hrozně moc. Určitě doporučuji přečíst, je to jeden z dalších pohledů na úklid a uspořádání věcí.

ji7967
30.07.2017

Občas se nemohu zbavit pocitu, že autorka je totálně posedlá uklízením (nebo spíše nakupováním a pak vyhazováním) a protože tomu zasvětila celý život, asi byl dobrý tah, že myšlenky a své "objevy" shrnula do knihy. Osobně jsem našla a inspirovala se v mnoha oblastech a fakt její rady fungují. Některé rady nejsou za mě příliš schopné života... většina však ano. Kdo se topí v papírech, knihách, oblečení a je mu líto vše staré vyhodit, určitě se v knize inspiruje. Doporučuji :-) i přesto, že mi vadí myšlenka stovky pytlů "odpadků", které by mohly být jiným užitečné (například staré oblečení, nebo nečtené knihy) - co s odpadem kniha neřeší. I když pravda... je to kniha o úklidu.

Aktenanka
24.07.2017

Uzasna knizka - nebo spis uzasna metoda. Knizka je zbytecne natahnuta a pise dokola o tom samem. Nicmene odkaz, ktery v ni je, mi zmenil zivot. Vzdycky jsem si myslela, ze jsem bordelar a ze nikdy nezmenim fakt, ze si ve vecech nedokazu udrzet poradek. Tahle kniha mi otevrela oci a zmenila u me doma spostu veci (zbavila me spoustu veci). Diky.

Janeee
16.07.2017

Velmi přínosná kniha. Nevím, jestli budu tak razantní, jak se tam píše, ale určitě své věci všechny proberu a myslím, že to bude mít velký efekt. :-)

petulka.sasanka
08.07.2017

Knihu jsem přečetla jako procvičení rychločtení. Několik zajímavých nápadů - určitě inspirativní, ale informace se často opakují, nelíbí se mi uspořádání knihy.

asperula
04.07.2017

Kniha mě hodně nakopla. Sice jsem nevyhodila úplně vše, co mi nepřináší štěstí, ale pár pytlů to bylo a průběžně se pokoukávám, čeho bychom se mohli zbavit dál. Je pravda, že některé věci jsme tu měli jen proto, že jsme je prostě měli, ale jen zavazely. Taky se mi líbí její způsob skládání oblečení. Jednou si pořídím zásuvkovou skříňku, ale bohužel v obyčejné skříni s poličkama, je to těžko aplikovatelné.

katynais
01.07.2017

Některé řady dobré,ale vubeccse mi nelíbil styl jakým byla napsana

Malachime
16.06.2017

Jsem člověk, který rád hromadí pěkné věci, dárky, oblečení, čistící prostředky a mnoho dalšího a současně miluje vážně dobře uklizený byt, proto byla tahle knížka přesně pro mě. Ani nemusím popisovat s jakým nadšením jsem se po dočtení vrhala do úklidu a zbavovala se všeho nepotřebného. Očišťující kúra, která mi přináší doteď radost. Chápu, že kniha není pro každého, ale mě opravdu moc bavila.

daza.dt
07.06.2017

Po vzoru knihy, jsem provedla úklid šatníku - psychicky připravena, dostatečně namotivována, s doporučeným vytyčením cíle a úsměvem na líci, jsem po 3 hodinách zjistila, že panelák nebude asi nikdy vypadat jako ideální asijský dům o rozměrech 3 x 7 rohoží. Energie Či lehce probíhá mezi zavěšenými ramínky, ale popisovaný harmonický zázrak se nějak nedostavil. Jen charita se zaraduje - 9 pytlů po 240 litrech :)
Doporučuji přečíst, člověk se začne koukat na vše trošku jinak. Ale stejně si myslím, že autorka je trošku šílená

darinakovacova
04.06.2017

Sotva jsem se rozhodla vyhradit své kabelce - přesněji na její "vnitřnosti" - box na řádný odpočinek, zčista jasna se objevila perlová náušnice, kterou jsem již oplakala. Něco na tom bude.... neříkám, že dělám vše, tak jak autorka doporučuje, ale inspirativní kniha o tom, jak uspořádat domov a možná i život, to opravdu je

Felsenberg
04.06.2017

Geniální kniha. Jak si udělat pořádek kolem sebe, ve své duši, ve svém životě. Mně změnila život. Díky Marie.

Chrusticek
17.05.2017

Knížku je potřeba brát s reservou -
něco se dá praktikovat něco ne ,ale co mi vadilo hlavně že spoustu věci autorka opakuje znovu a znovu, knížka by mohla byt poloviční . Ale našla jsem i fajn rady :)

hejnak
09.05.2017

Prima kniha, já čistku dělám průběžně, ale tohle mě zaujalo přístupem k jednotlivým věcem při vyklízení. Snad jen méně omáčky a neustálého opakování některých rad.

Katja
20.04.2017

Obsah nejlepe vystihuje jedno stare rceni: "neuklizeny domov znaci neusporadanou mysl". Velmi prinosna kniha!

Turiel11
11.04.2017

Pro mě skvělá kniha. Příjemně napsaná a už během jejího čtení mě brněly ruce nedočkavostí pustit se do toho.

Honey19
07.04.2017

Pro mne absolutně zbytečná kniha. V podstatě by se rady daly shrnout max. na dvě stránky. Musela jsem se opravdu nutit k tomu, abych knihu dočetla.

alnahu
28.03.2017

Na knihu jsem byla zvědavá, ale řídit se podle ní určitě nebudu. Podle autorky heslo " vyhazovat"-není nic pro mě, ano určitě je občas něco nepotřebného vyhodit ( což asi děláme každý),ale vyhazovat knihy?

milena8281
20.03.2017

Mám rozečteno a je pro mě zatím dost inspirativní, protože mám pocit, že jsem "zahrabaná až po uši". Bohužel zatím jsem pouze ve fázi plánování .... až někdy. Doufám, že přejdu od slov k činům a aspoň s něčím se vypořádám. Souhlasím, že je kniha dost radikální. Každý si asi musí vybrat, co je pro něj opravdu to pravé. Ale doporučuji.

Markéta137
17.03.2017

Tahle paní je sice případ pro Chocholouška, ale je obdivuhodné, jak si dokázala jít za svým dětským snem a proměnit ho v prosperující podnikání. Kniha nenabízí téměř žádné konkrétní rady k uklízení a celé je to o "vyhoďte všechno, co vás nečiní šťastnými". Lepší je podívat se na její videa na YouTube.

Iva B.
15.03.2017

Tento typ knihy není zrovna můj styl, ani mě to nebavilo! Něco by se dalo použít, ale abych něco vyhodila, pak zjistila, že to potřebuju a pak si to koupila znova, to teda nee.. Pro někoho možná poučná kniha, která pomůže, v mém případě docela zbytečné a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, ale jen půjčila v knihovně...

abstri
09.03.2017

Marie Kondo - královna úklidu. Uklízela tak dlouho, až přišla na to, jak mít uklizeno pořád. Její skvělý systém a jiný pohled na tohle téma může pomoct spoustě "bordelářů" :)

Ali71
06.03.2017

Knihu jsem přečetla, ale asi od půlky vůbec ne s chutí. Některé věci jsou v ní pravdivé, člověk si nemůže všechno nechávat, ale tak chladnou domácnost bych mít nechtěla. A když jsem se dočetla, že autorka začala vytrhávat z knih pasáže, které si chtěla zapamatovat a tím ty knihy úplně znehodnotila a potom, že vyhazovala věci i svým rodičům a sourozencům, ujistila jsem se, že takovou domácnost opravdu mít nechci a že by mi moji blízcí pěkně poděkovali, kdybych vyhodila to, co mě připadá bezcenné, ale pro ně může být moc důležité a že se jedná o nevratný fakt, věci, které jsou vyhozené, se už nikdy nenajdou. Vybrala jsem si z knihy pár mouder a nad ostatními jenom kroutím hlavou. Holt v Japonsku asi mají opravdu málo prostoru a nechtějí si moc věcí ani vzpomínek uchovávat, maximálně asi v elektronické podobě, a všechno je pro autorku jenom materiální a kdykoliv se dá pořídit znovu. Já jsem jiná a svůj "nepořádek" mám ráda. Knihu doporučuji přečíst, ale její "moudra" brát s rozumem.

Květinka008
28.02.2017

Souhlasím s názory, že vyhodit vše teď a případně si to pak znovu koupit není realita většiny normálně žijících Čechů. Ani finanční, ani mentální. ... prostě to chce zdravý rozum. Z knihy jsem si taky vypsala pár tipů a průběžně je budu praktikovat. Nicméně nejvíc se mi z knihy líbí obálka :-)

vladka.n
22.02.2017

Kniha byla pro mě přínosem, doporučuji všem lidem, co neradi cokoliv vyhazují a i její způsoby uklízení a třídění věcí jsou pro mě inovativní a je fakt, že poté, co jsem k nim přešla, dokážu třeba oblečení střídat častěji. Dříve co bylo vespod komínku, nemělo šanci. :)

danca83
19.02.2017

Kniha se mi líbila jen do půlky pak už mně to moc nebavilo, už to bylo jednotvárne. Bohužel mám doma uklizeno a pruběžne dělám pořádek , každý kdo je normální knihu nepotřebuje. Knihu bych víc doporučila lenivým lidem a babičkam, kterým je líto cokoli vyhodit i oblečení 100let staré :)

Doubravka1975
14.02.2017

knihu jsem přečetla, že by mě jako mohla motivovat k úklidu, ale bohužel jsem zjistila, že mi můj "nepořádek" vyhovuje. Je fakt, že sem tam domácnost probírám a vytřídím i vyhodím nepotřebné.

Beeper
07.02.2017

motivuje k úklidu, ale některé pasáže o vztahu k věcem jsou až moc.

Akemi4
06.02.2017

Některé pasáže mi moc neseděly (knihy!, skoro nic nedarovat, jen vyhazovat a vyhazovat, všechno se dá koupit znovu, až to bude třeba), ale z jiných jsem si hodně odnesla, povedlo se mi vytřídit dost věcí a celkově hodnotím knihu pozitivně. :)

musska
31.01.2017

Tuhle knihu jsem s chutí rozečetla, ale postupně mi došlo, že nechci mít takovou chladnou a prázdnou domácnost. Asi prostě v Japonsku malé prostory vyžadují naprosté zbavení se všeho, co není nezbytně nutné k životu. I když kéž bych občas zvládla vyprázdnit batoh/kabelku a nechala je odpočinout...ale určitě ne denně.

Felsenberg
25.01.2017

Naprosto úžasná kniha o tom, jak vnést světlo a radost do svého života a vytvořit si krásný domov. Vřele doporučuji.

Kniga47
07.01.2017

Knihu je nutné trošku zkousnout :D. Některé rady, názory jsou trošku více úsměvné, ale právě to mě donutilo se zamyslet nad tím jaký mám vlastně vztah ke svým věcem a byť přirozeně nevěřím člověku, kterému stačí 30 knížek, tak na mě kniha trochu zafungovala... Za první den po dočtení vytříděno 6 pytlů s oblečením! :D

Nixa
05.01.2017

Tato kniha je teď velmi populární a všichni jí čtou a jsou z ní nadšení. Mě se kniha tedy moc nelíbila. Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst a na chvíli jsem jí odložila. Vrátila jsem se k ní až za nějaký čas a i když jsem jí nakonec dočetla, tak musím říct, že se mi nelíbila. Něco pro mě bylo určitě přínosné, ale jinak další věci jsou pro mě naprosto zbytečné a nějak to šílenství kolem této knihy nechápu.

quinnie
04.01.2017

Tyto "motivační" knihy nejsou úplně můj styl, ale i tak jsem se rozhodla knihu přečíst. Chvílemi jsem se nudila, přišlo mi, že se autorka pořád opakuje (jak už tu někdo psal), chvílemi mě to bavilo... Některé nápady nejsou špatné a možná je i někdy použiju...

blankaa89
28.12.2016

Knihu jsem přečetla za jeden večer - jsou v ní velmi užitečné rady a hned na druhý den jsem "zázračný úklid" praktikovala i doma. Přiznávám, že jsem si rady v této knize upravila k obrazu svému, ale i tak jsem velmi spokojená. Doufám, že si dokážu udržet takto čistý domov trvale :)

lencin
19.12.2016

Nápad opravdu zajímavý,ale nedokázala jsem to dočíst,neb se autorka dle mého názoru zacyklila.....

Platýz
13.12.2016

Doporučuji každému, všichni si z toho něco odnesou. Já jsem byla nadšená, ačkoliv ze začátku jsem to trochu kousala. Super nápady. Myslím si, že určité návyky, které dává slečna jako tipy pro efektivní úklid, si ponesu celý život. Každý si tam najde to svoje a pokud hromadíte věci a všude máte "zaskládáno", tak je pro vás knížka až povinností. ;) Enjoy!

Peršanka
30.11.2016

Nevadilo mi vyhodit sto knih do kontejneru na papír, když jsem usoudila, že už je nikdy číst nepotřebuji, a zároveň mi bylo jasné, že v knihovnách a antikvariátech je totéž v bleděmodrém. Souhlasím s tvrzením, že zbytečnosti nám zabírají prostor. Skutečný i mentální. Líbí se mi návod, jak postupovat při třídění (nejdřív oblečení, fotky až nakonec). Hodně důležitá si myslím je kapitola na straně 157 a dál. No a šokuje mě, jak jsou v Japonsku nepořádní a závislí na nakupování. Je to kvůli nudě? Jestli se ti chudáci tak trápí nadbytkem peněz a nedostatkem prostoru, můžu je pozvat k nám do Čech na brigádu. Což takhle hrabat listí na čerstvém vzduchu...

Terezk-a
23.10.2016

Skvělá knížka.
Dost radikální.

romana8933
11.10.2016

To je luxusní kniha o péči nejen o domácnost! Doporučuji!

Klarka0123
09.10.2016

Líbí se mi na knížce ta hlavní myšlenka "Obklopujme se jen tím co milujeme" a to platí i v normálním životě ,abychom byli spokojení tak musí tohle praktikovat (obklovat se lidmi (prostě vším) co máme opravdu rádi) protože jedině tak budeme šťastní ..a tato myšlenka je v úklidu podstatná "Nechat si jen to co máme rádi a používáme to" protože nepotřebujeme spoustu zbytečných věcí ..Takže já se řadím mezi ty lidi kterým tato kniha něco dala :-)

mariva
27.09.2016odpad!

Nejsem a nikdy nebudu uklízecí maniak, ale o knize jsem toho dost slyšela a proto jsem byla zvědavá. Metoda KonMari je sice zajímavá a může někoho nadchnout, já ale patřím k těm, kteří neradi něco vyhazují, takže u mě neuspěje. I když souhlasím s tím, že nemít kolem sebe spoustu věcí usnadňuje život, snažím se spíš pro nepotřebné věci najít jiné uplatnění. Vyhazovat knihy, to už je přehnané.

JessieEx
17.09.2016

Než jsem přečetla tuto knihu, myslela jsem si o sobě, že jsem blázen na úklid a vytváření různých systémů v domácnosti. Teď jsem zjistila, že někdo může být horší - tisíckrát!!! Marie Kondo je magor! Líbezná holčička co vyrůstala v domácnosti bohatých rodičů, kde mohla mít, co se jí zlíbilo. Když na ni rodiče neměli čas, neboť si pořídili další dítě, chodila po domě a snažila se uklízet. Rodina měla tisíce věcí, které se všude povalovaly a Marie byla ve svém živlu, když ty věci mohla ukládat na své místo. V pubertě zjistila, že ukládat nestačí, věci se hromadily, peněz bylo dost na nákup dalších blbostí ale ubývalo úložných prostor. Tehdy KonMari procitla a objevila skryté kouzlo vyhazování věcí, na němž později založila byznys. Jezdila do domů bohatých Japonek, aby jim poradila, co vyhodit - nejlépe všechno. Byla posedlá množstvím naplněných odpadkových pytlů, jichž na každou domácnost spotřebovala desítky. Další úchylkou, která se u ní projevila, je promlouvání k neživým věcem - především oblečení a kabelkám. Dost často se tato nemoc projevuje těsně před tím, než s nimi nemilosrdně mrskne do odpadkového koše. Jenže klientela byla brzy vyčerpaná a KonMari se rozhodla zvýšit svůj příjem sepsáním svých vědomostí do knihy. Jenže čtení této knihy projevilo se ztrátou času, neboť Marie ráda opakuje svoji hlavní a jedinou myšlenku stokrát na každé straně a nejdůležitější informace shrnula do nadpisů. Jedinou zajímavostí v knize je náhled do domácností nepořádných Japonek, ale je to spíš až k nevíře, že někdo může mít tolik věcí, že jimi má posetou podlahu v celém domě a že jejich likvidací může zaplnit desítky odpadkových pytlů. Je namístě zmínit, že pro ekologičtí nadšenci jistě zuřï a s nimi i další normální lidé, jelikož každý normální člověk ví, že nepotřebné papíry patří do sběru, oblečení na charitu a knihy (jež jsou ale potřebné vždy) v nejhorším případě do antikvariátu. Jediná kniha, která by měla přijít do koše, je tato.

juliect
15.09.2016

Tak po shlédnutí různých videí a přečtení pár ohlasů na tuto knížku, které na mě působily hodně rozpačitě jsem pořídila i knihu. no rozpačitost zůstala.
Jak už tu někdo zmínil úklid je chybný překlad, nevím jestli překladem z japonštiny do aj nebo následně z aj do češtiny, to už je jedno, chybné vnímání to prostě způsobí. Jako úklid si u nás v čechách prostě představujeme pravidelnou činnost, která zahrnuje prostě a jednoduše likvidování špíny. Nelze tedy uklidit jednou, prádlo prostě perete pořád, prach utíráme aspoň jednou týdně a i ta podlaha je třeba vytřít a koberec vysát. takže uklidit jednou pro vždy je nemožné.
Druhá věc která mi vadí je samozvané - nejlepší řešení. Žádné řešení není nejlepší a universální pro všechny. To prostě nejde. Já jsem si pro sebe napsala o hodně delší hodnocení, kterým Vás tady nebudu zatěžovat. Ale vesměs jsme si vypsala proč tohle prostě nemůže fungovat a oprati MK co je na její metodě špatně (kdy ona zase vypisuje jen klady).
Na závěr její ohodnocení sebe sama jako úklidové maniačky je víc než přehnaná. když ji pozorujete na videu jak se ňucňhá hodinu s každou věcí každý papírek vezme do ruky třikrát , je na mě prostě taková nesvižná a úklid je činnost, při které je třeba prostě máknout. Navíc ani to její slavné skládání jí moc nejde, tak jak občas ukazuje poskládanou krabičku s dvěma podprdama, asi patery spoďárama a několika silonkama, kde má každou věc jinak (a každá je úplně jinak velká) tohle já bych za vzorové opravdu neukazovala a ani bych si to nedala do skříně. Knížka mě zklamala, ale prachy jdou očividně vydělávat na všem. Zdraví vás skutečná úklidová maniačka :).

bleska
13.09.2016

Tato kniha mě opravdu nadchla. Ovšem pokud jste konzerva, která není ochotná měnit nic na svém malém světě a na svém malém myšlení, tak jděte o dům dál. Může to vést ke špatným interpretacím myšlenky, kterou se autorka snaží svým přístupem k životu a uklízení předat dál.
O uklízení tady jde až v druhé řadě. Je to o stavu naší mysli, která se fixuje nejen na předměty, ale bohužel i na lidi, ideje a své "pravdy" a jakmile je něco z toho ohroženo reaguje podrážděně a násilnicky.
Marie se na začátku několikrát ptá: "Proč vlastně chcete uklízet? Co vás vede k tomu že máte pocit, že potřebujete uklízet?" A požaduje, aby se člověk do jejího systému uklízení nepouštěl dřív, než si upřímně odpoví na tyto otázky.
Já osobně jsem zjistila, že za tím vším je touha dát mému životu jakýsi řád a klid, abych měla prostor věnovat se tomu, co je pro mě důležitější než věčné uklízení. Nebýt neustále vystresovaná tím, že něco nemůžu najít a že nemám dost místa pro to, abych si uložila věci tak abych je měla v pořádku.
(Není to pravda, každý byt je pro své majitele tak akorát, když se v něm neskladují nesmysly a harampádí.)
Předesílám, že nejsem ani mimořádně majetná ani studentka s jedním pokojem. Mám normální 2+1 s tří-člennou rodinou.
Zpočátku byla rodina trochu překvapená, do čeho se to pouštím, ale při troše dobré vůle se to dá zvládnouti bez toho aniž by se z nich stali fanoušci KonMari.
Vytřídit oblečení pro mě nebylo až tak velký problém. Jen mě hodně překvapilo, že hromada věcí na odnos, která se zvětšovala byla převážně tmavých a ponurých barev. A najednou jsem to věděla úplně jistě. Vždyť já vůbec nechci chodit v tmavých barvách! Tak proč jsem měla tolik oblečení tmavého?
Když mělo přijít na knihy, věřte mi, že jsem se bála, že to asi nedám... Knihy miluji a jsem jimi obklopená od dětství. Stěhuji je z bytu do bytu už 20 let a to několikrát! Neustále mi překypovaly z regálů knihovničky na všechna možná i nemožná místa v bytě. Knihy, které jsem si koupila v mládí a byly "můj život”. Ano, podstatné je to slovo “BYLY”. Když jsem seděla na koberci mezi štosy knih a brala jednu po druhé do ruky, došlo mi, že už opravdu nejsem tou dívkou, která si tuhle knihu kupovala když jí bylo 18 let. Že knih, které jsem si pořídila v posledních letech je minimum a jde převážně o knihy, které jsem četla před 20, 15 lety a už se k nim velmi pravděpodobně nikdy nevrátím. A tak jsem jim ze srdce poděkovala za to, čím udělaly můj život krásnější, snesitelnější a barevnější a pomalu jednu po druhé odkládala do kufru. (Samozřejmě vyjímkou jsou srdcovky typu “Anna ze Zeleného domu” a pod. které si s radostí přečtu klidně i v 70ti letech.) A že bych házela knihy do kontejneru? Zbláznili jste se? Něco tak brutálního… fuj! Vždyť jsou tady antikvariáty a městské knihovny.
Když jsem pak ukládala zbylé knížky zpět do knihovny, jaké bylo mé překvapení a radost! Najednou se tam všechny hezky vejdou a ještě je místo na nějaké nové!

Takže za mě metoda KonMari - super! Po letech jsem si ujasnila, jak chci chodit oblečená a skoro všechno v našem bytě má teď své místo, kde určitou věc můžeme najít bez stresu a nervů. A jsou to věci, které nám skutečně přinášejí radost do života.

Vercik
12.09.2016

Dobrý námět, přimělo mě to vyhodit více věcí, než bych normálně vyhodila, ale až tak radikální asi nebudu :)

Qadin
11.09.2016

Jak už bylo řečeno dřív, univerzální rada:
pokud ti to nedělá radost, tak to vyhoď,
pokud to nedokážeš, tak lpíš na minulosti nebo máš strach z budoucnosti, případně kombinaci obou.
Myslím, že musí být opravdu krásné být v prostoru, kde jsou jen věci, které člověku dělají radost :) Díkybohu, že věci nemají možnost stejné volby:)
čtivé, ač se hodně se opakuje... PS: nemám ráda, když lidé něco prostého a starého, mají potřebu přivlastnit si vlastním pojmenováním.

Ketesh
06.09.2016

Myslím, že největší problém čtenářů v našich končinách je, že si pod pojmem úklidu představují šůrování, zatímco autorka je zcela jiného názoru. Ale věřím, že kniha může být přínosem pro každého, kdo se sžije s jejím pohledem.
Ač v pár bodech nesouhlasím, jsem nadšená tím, jak dokázala autorka dát příběh něčemu tak všednímu a napsat na tolik stran něco, co by se dalo shrnout do dvou A4.

adorjas
15.08.2016

Úklid je asi nesprávny preklad, kniha je naozaj skôr o ukladaní a zbavovaní vecí. Je to útla kniha, prečítaná počas niekoľkých hodín. Čo ma prekvapilo? Aby som sa so svojimi vecami každý deň pozdravila a večer sa poďakovala, že mi poctivo slúžili...tieto svojpomocné príručky nemusím, toto je asi druhá, ktorú som prečítala za posledných 10 rokov. Nuž, asi trošku prehnaný hype...

Alena_S
03.08.2016

Ke čtení je třeba vědět dvě věci, naštěstí vám je kniha ujasní už zkraje: 1) Autorka krom uklízení skoro nemyslí na nic jiného (ale přizná to) 2) Nazvala bych ji královnou konzumu, kterou navíc asi netrápí rozpočet, vzhledem k občasnému přístupu k věcem "vyhoďte všechno a až to budete potřebovat, koupíte si to znova". Pokud jste schopní tohle aspoň po dobu čtení skousnout, narazíte na zajímavé a určitě i inspirující myšlenky a nápady. Většina z nich je dobře upotřebitelná v praxi, i když ne všechny (např. některé tipy na třídění papírování by se v našich končinách mohly nevyplatit), a na příští úklid se budete těšit. V opačném případě nečtěte, byli byste jenom naštvaní. :-)

Sova15
28.07.2016

Knížka tady má vesměs špatné renomé. Autorka se tam opravdu několikrát opakuje. Ale začala jsem radami řídit a probrala dům a spoustu jsem toho odvezla. Knihy ale ne, oblečení jsem věnovala na charitu, staré povlečení do psího útulku. (Tak všechno, co mi nedělalo radost, bude dělat snad radost jiným). Dům opravdu jakoby lépe dýchá. Jen jsem zvědavá, jak bude pořádek udržovat celá rodina. Díky za knihu, kterou jsem dostala, některé rady byly inspirující.

pustaken
17.07.2016

Kniha písaná najmä pre ženy. No napriek tomu si tam každý nájde dobré nápady a triky pre upratovanie, triedenie, skladovanie vecí a pod. Samotná metóda autorky je univerzálna a po prečítaní mám veľkú chuť pustiť sa do radikálneho poriadku vo svojich veciach (a to vrátane kníh...).
Trochu mi tam chýba zmienka o tom, kam s vecami na vyhodenie (autorka spomína iba vyhadzovanie, ale mnohé veci by ešte niekomu mohli pomôcť - viď domov použitých kníh - alebo by mohli byť recyklované...).

jaroiva
20.06.2016

nascanovala jsem si knihu a papírovou verzi v rámci úklidu poslala dál :)
Už jsem četla hodně knih o uklízení, hodně věcí jsem už předtím vyhodila, ale po náletu na věci vyzbrojená metodou "nech si jen to, co Ti dělá radost", se ode mne stěhuje spousta věcí i knih, které jistě budou dělat větší radost jinde. Vyhazovat knihy snad do popelnice, na to nemám, proto jsem vlastně přišla i na tento server, kde se dá nějakých přebytků zbavit smysluplně.

prestiggio
18.06.2016

stale dookola to iste. podstatne veci by sa dali zhrnut na par stran. kapitolu o vyhadzovani knih som citala takmer s fyzickou bolestou. mozno nieco si z tejto knihy vezmem, ale urcite kvoli nej nezmenim svoj zivotny styl

Dorrinka
14.06.2016odpad!

Někdy se hodí podlehnout vábivému volání bestselleru a někdy prostě ne. A toto je jeden z těch přehmatů - autorka od první do poslední stránky opakuje stále jednu myšlenku opentlenou asi deseti ustálenými frázemi. To by ještě tak nevadilo, v knize o úklidu to snad ani nepřekvapí. Na pováženou je, jaké očividné pitomosti se zde omílají. To prostě nemůže fungovat. No, dobře může pokud nesdílíte pokoj se sourozencem, nebydlíte se spolubydlící, nesestěhovali jste se právě s partnerem, nemáte malé dítě (nedej bože víc malých dětí), nemáte velké dítě, nemáte dospívající dítě, nejezdí k vám dospělá dcera s partnerem, nejezdí k vám vnoučata... No, atd. Navíc, proč to ta ženská valí vše do pytlů na odpadky? To je nějaká obsese? Je tolik elegantnějších, vynalézavějších, ekonomičtějších, ekologičtějších a dobročinnějších způsobů... Brutální část o vyhazování knih mi rozhoupala žlučník asi nejvíc. Vyhodit knihu se rovná vraždě, nenávratně to kazí karmu a v příštím životě se stanete autorem bezduchých knih, jako je tahle (kterou tak jedinou můžete vyhodit beztrestně). K úklidu vážně není třeba psát knihy, stačí si zapamatovat, že na smetí se musí se smetákem, to říkala už Forrestova máma...

Danago
11.06.2016

Opravdu vzbudí chuť uklízet, a tak trochu jinak uklízet, asi má v mnohém pravdu, i když myšlenka je skvělá, asi ne každý ji dokáže uvést do praxe. U mě to vyšlo tak nějak půl na půl. Ale je fakt , že sem se k nakupování a ukládání věcí opravdu postavila jinak. Není to běžný návod na úklid , který čteme a slyšíme všude, je to opravdu něco jiného. Mě knížka hodně mile překvapila.

puml
08.06.2016

U knih s nápisem "bestseller" mě často překvapí o čem všem se dá psát a často jak bídně. Kniha se čte dobře, o tom žádná, ale ty informace jsou až na výjimky dost jalové. Zajímavá je kapitola o uspořádání oblečení - v té se najde množství dobrých tipů, které moje přítelkyně využila, a musím říct, že to je pak znatelně přehlednější. Ty 2 hvězdy jsou ale hlavně za tu kapitolu o knihách. Ta je úplně mimo. Autorka se přiznává k prznění knih a ještě to dává k dobru. Dále se dušuje jak zredukovala svou knihovnu jen na 30 knih (přitom jedním dechem dodává, že je milovník knih) a jak jí to pomohlo. To jsou nesmysly a skoro jako bych slyšel provolávání nějakého normalizačního demagoga. Vyhazování knih je vždy dle mého názoru ošemetná záležitost, stejně jako vyhazování starých fotografií. Protože kniha je přeci jen víc než předmět. Kniha může být i vzácný artefakt nebo se může vázat k nějaké životní etapě, a tím, že jí člověk vyhodí, sám sebe redukuje, sám sebe zeštíhluje, ale tohle přeci není závod v hubnutí. Když už, tak knihy patří do antikvariátů nebo na blešák. Vyhazování by mělo být až poslední instancí, když už opravdu nic jiného nezbývá, a když už není knihy komu a kam dát (malý byt atd.), pak to lze u některých titulů, jako je například tento, pochopit. Jinak kniha obsahuje množství banálních zjištění a je plná prázdných, stále se opakujících frází; kdo má rád bestsellery, nebude zklamán.

aruba
05.06.2016

Asi první (a pravděpodobně taky jediná) knížka na světě, která ve mě dokázala vzbudit chuť jít uklízet.

Dadula118
05.06.2016

Tuhle knížku jsem si koupila proto,že to byl takový "bestseller" a chtěla jsem vědět proč.Možní i proto,že už mám delší pocit,že toho mám doma nějak moc a tak nějak nevím,jak začít:-D prostě a jednoduše,Jak radí autorka.Udělat si čas,být na to soustředěný a rozdělit si věci do kategorii,každou věc vzít do ruky a nekompromisně třídit a vyhazovat a nechat si jen takové věci,které Vám opravdu dělají radost a chcete o ně pečovat(takže si nechám jen postel a vanu:-D)Veřím tomu,že až to udělám,tak se mě bude doma i líp dýchat a žít.Jen si na to musím udělat ten čas.:-D

fransi
23.05.2016

Tuhle knihu můžu určitě doporučit. Už při čtení mi zmizelo pár tašek s věcma..
Autorku naprosto chápu :-D

eva.haf
23.05.2016

Četla jsem mnohem lepší knihy k tomuto tématu. Autorka omílá stále dokola jednu radu. Vezměte každou věc, co máte doma, do ruky a když ve vás nebudí radost, tak se jí zbavte. Působí to na mě jakoby to psala studentka, která má na starosti jen jeden pokoj a jen pár vlastních věcí. Obzvláště když radí udělat celý úklid rychle a najednou. Fakt nejsem superman.

daza.dt
18.05.2016

Zajímavý pohled na věc, chvílemi mi to přijde až dost extrémní. Ale poučné.

lucin_a
16.05.2016

Pro všechny nepořádné, materialisty a sběratele věcí.

Ivet7
09.05.2016

Místy pro mě dost extrém ...

Ankavi
07.05.2016

Zajímavý pohled na úklid. I když člověk většinu věcí ví, málody si to uvědomí takto komplexně, některé tipy jsou velmi dobré, využitelné. Nicméně jako celek je znát, že autorka je jiné mentality. Neumím si představit, že jako dítě kupovala lifestylové časopisy a dělalo jí radost uklízet... Pár věcí si určitě odnesu a snad i prakticky uplatním, ale jednu vím zcela jistě - knihy nevyhodím NIKDY!

GreenMagritte
06.05.2016

Zázračný úklid je hlavně o úklidu v hlavě a o tom, jak dospět k rozhodnutí, které věci si chcete ponechat, protože je milujete a potřebujete, a které věci zbytečně hromadíte a nemáte k nim vlastně žádný vztah. Efekt této metody je nejen uklizený dům a osobní prostor, ale také uvědomění si, kolik věcí hromadíme, kolik jich doopravdy potřebujeme a zda si chceme svůj domov znovu zaplevelit zbytečnostmi. Metoda KonMari sice je pro každého, ale osobně si myslím, že k jejímu pochopení je nutný i určitý stav mysli.

StrašněHodná
04.05.2016

Umění zbavovat se nadbytečné veteše pro získání odvahy k novým myšlenkám a následné síly k činům. Propracovaný systém autorky je radostí zkoumat a nechávat se inspirovat.
Sama zbožňuji minimalizaci svých materiálních statků, abych našla vnitřní klid a měla prostor pro načrtnutí nových vizí. Každý má schované věci, knihy, nářadí...které jednou opraví, někomu věnuje, naučí se na ně, přečte je...tyto předměty sráží Vaši mysl k zemi, protože nekonečné moře "povinností", které si člověk nakládá na záda svými přehnanými dočasnými ambicemi, ho ve výsledku brzdí v rozletu.

Zjednodušeně: Když to nevede k dlouhodobému cíli nebo radosti, tak to bude veteš. :D

maximka
03.05.2016

V knize je spousta zajímavých myšlenek. Například nechat si jen ty věci, které nám přináší radost. člověk občas nakoupí a hromadí a pak má věci bez toho, aby je používal. Vzít každou věci do ruky. Nový je nápad se svislým skládáním oblečení, to se musím naučit. Ovšem počítá s tím, že se oblečení skladuje jen v zásuvkách, v komodách. na skříně a police se to nedá aplikovat. Ztotožňuji se s názorem uklízet podle kategorie věcí - vše stejné kategorie (např. knihy) snést na hromadu a každou knihu vzít do ruky. pak ty věci, které si necháme, dáme na jedno místo. Hned máme přehled, kde co je. Bohužel úplně mi zde chybí "úklid" v kuchyni, zde je spousta věcí, které se používají málo, nebo jsou špatně uložené.. Vše, co nechceme, se vyhazuje. v dnešní době mi to přijde škoda, dobré věci se můžou prodat, dát potřebným na charitu, oblečení hodit do sběrného kontejneru. Tyto věci nepatří na skládku. Sama to tak dělám a jsem docela úspěšná i v prodejích. Takže tuto knihu beru jen jako začátek. Jinak se mi líbí, že se zde zmiňuje Feng-shuej, který má s uklízením a vyhazováním taky hodně společného. Z knihy jsem přebrala názor, že člověk se má obklopovat jen těmi věcmi, které ho těší. A hned se uvolní prostor pro něco nového, hezkého.

Adelix
24.04.2016

jednoduchá metoda KonMari. Spoustu rad jsem doma zavedla do praxe.

stehlicek
20.04.2016

Mně se kniha líbila moc. Je psaná jednoduše, svižně, přečtete ji na jeden zátah. Některé myšlenky v ní považuji za převratné. Neradí vám, abyste se bezhlavě zbavovali věcí, ale abyste si nechali jen to, co vám dělá radost. Platí to o oblečení, o knihách, o všem. Stačí každou věc vzít do ruky a okamžitě máte jasno :-) Čtenáři výhradně racionální s tím možná budou mít problém, ale u mě to funguje na 100%. Knihu hodlám koupit i kamarádkám.

Jana2424
14.04.2016

Chtěla jsem si doma udělat pořádný úklid, tak mi knížka padla do oka. Přečetla jsem si samé pochvalné komentáře a řekla jsem si, že knížku prostě musím mít. Knížku jsem přečetla (kupodivu) celou. Pořád jsem tak nějak doufala, že objevím "to něco" proč je knížka tak oblíbená, proč má tolik pozitivních komentářů...No, nekonalo se. Prostě mě to nebavilo. Knížka je psaná suchým, nezajímavým stylem, autorka se několikrát opakuje.... Za mě prostě ne-e.

Aracely
11.04.2016

Knihu jsem opravdu přečetla na ,,jeden zátah". Četla jsem víceméně v kuse, dokud nebyl konec :-D Tak čtivá ta kniha je! Koupila jsem si ji ze zvědavosti, po přečtení jsem ale zjistila, že mně k její četbě přivedl sám osud ... Hodlám její rady praktikovat a pak napsat recenzi ... Jen škoda, že si Marii Kondo nemůžu pozvat k nám domů :-) Kdyby viděla moje skříně, oblečení válející se všude možně, štosy časopisů, přeplněný stůl knihami apod. Jistě by mi zaslouženě vyčinila :-D
Hned jdu pracovat na nápravě. A na rozdíl od běžných úklidů jednou týdně až do nekonečna, tenhle Zázračný Úklid by měl vydržet jednou provždy ...

Doporučuji!!!

Phewell
05.04.2016

Skvělé téma feng shui, po přečtení jsem začala pečlivě skládat ponožky a kalhotky :-) Pár myšlenek stálo za úvahu. Ale jinak nic nového pod sluncem. Kniha má nepřiměřenou reklamu a styl psaní autorky na mě nezapůsobil. Některé kapitoly jsem účelně přeskakovala, omílá se tam vesměs tři věty pořád dokola.

marycocopaty
02.04.2016

Kniha mě velmi nadchla. Přečetla jsem jí za jediný den a od té doby denně uklízím. Je toho za ty roky hodně. Ale mohu vám říci, že je skutečně úžasný pocit, když vyhodíte věci, které vám nedělají radost. Co se mluvení k věcem atd. týče, už odmala jsem si představovala, že předměty mají duši, takže mi bylo líto, když jsem třeba omylem do nějaké věci kopla nebo ji shodila apod. A jsem ráda, že v tom nejsem sama :) Určitě knihu doporučuju všem, kteří chtějí mít ve svém bytě i životě uklizeno. Kombinuju KonMari s FLY Lady a feng šuej a jsem nadmíru spokojená :)

Zorka
28.03.2016

Kdybych řekla, že mě kniha nemotivovala k tomu, abych vyhodila některé věci, lhala bych - všichni máme své kostlivce ve skříni a víme, že schraňujeme věci, které bychom ještě mohli použít (a nepoužijeme), nebo je nám je líto vyhodit. Přesto se domnívám, že autorka sama je buď ovlivněná jinou kulturou (Japonci jsou přece jen trošku jiní a feng shui je jim bližší než většině Čechů), nebo je jednoduše nemocná. Když je pětileté dítě posedlé úklidem a dojde již v dětském věku k tomu, že vyhazuje věci svým rodinným příslušníkům, nevidím na tom nic obdivuhodného, mazala bych s dítětem k odborníkovi, jestli se u něj nerozvíjí obsese. Nechala bych Marii Kondo uklidit nějaký rodinný statek, kde jsou věci na půdě ještě po prarodičích - pak by nepočítala vyhozené pytle, ale kontejnery :-). Ono učit Japonce pořádku v jejich minibytečcích asi bude trošku o něčem jiném...

ikul
10.03.2016

Určitě je dobré si přečíst tuto knihu, neboť vás podpoří v úmyslu, se kterým zatím pouze koketujete a to: zbavit se starých dlouho nepoužívaných věcí. Je úplně jedno, jestli leží v šatníku a nebo v šuplíku. Prostě je vyhodíte.

martina.bella
02.03.2016

Dostala jsem ji k Vánocům a nějak se mi pořád nechtělo se do ní začíst. Teď jsem to udělala a nelituju. Je to sice celé trochu zdlouhavé a spousta myšlenek se zbytečně opakuje - asi aby byla knížka delší, nebo možná, abychom tím opakováním uvěřili, že nám opravdu změní život :-) Ale několik zajímavých nápadů tam je a k úklidu mě opravdu inspirovala. Právě se chystám odnést pytle vytříděného oblečení, které jsem opravdu skladovala zcela zbytečně.

akšuram37
28.02.2016

Jelikož mám malý pokoj a v něm spoustu věcí, tak jsem si knížku koupila, abych si u sebe uklidila .... začala jsem jí číst v pátek večer a dneska jsem skončila :) Knížka je napsaná super a zázračný úklid znamená - vše vyhodit a nechat si pár věcí (joo kdyby to šlo tak lehce :D). Jen co jsem začala číst, začala jsem uklízet a už jsem vyhodila několik věcí, ale jelikož hraju na hudební nástroje, pořádám tábory a různé akce, tak pořád budu mít spoustu věcí, protože noty a zpěvníky vážně nevyhodím. No uvidíme budu pokračovat dál, třeba budu mít jednou prázdný pokoj. :)

Peace
23.02.2016

"Skutečně cenné vzpomínky se nikdy nevytratí, ani když vyhodíte předměty, které jsou s nimi spojené."

V knize se určitě pár dobrých myšlenek a rad najde a některé z nich mi i něco daly. Je to ale spíše proto, že jsem se k něčemu podobnému stejně chystala.
Kniha není úplně marná. Jen nejsem až takový nadšenec - na věci nemluvím, nemám je raději než lidi a nezabývám se studiem úklidu od 5ti let - jako autorka.

palovajarka
13.02.2016

Vážně moc super čtení, člověk se u této knihy má nad čím zamyslet, poučit, pobavit i odreagovat se! Velmi doporučuji stojí za přečtení. :-))

Alma5
12.02.2016

Kniha je zajímavá a inspirativní. Líbí se mi ten "energetický" přístup k úklidu a vůbec věcem, to vytváření vztahů k různým předmětům mám taky. Moc mně neoslovilo třeba to každodenní vyndavání věcí z kabelky, ale jiné postupy jsou použitelné.
Lze doporučit pro toho, kdo chce uklízet a nemůže se odhodlat :)

Venezia
01.02.2016

Nechajte si len to, čo vám robí skutočne radosť a čo potrebujete, ostatných vecí sa zbavte. Minimalizmus je jednoduchý recept na poriadok. Autorka vypracovala spôsobom pokus-omyl metódu, ako sa raz a navždy zbaviť nepotrebných vecí - a že je čo vyhadzovať. Funguje, ale aj tak si určite nájdem miesto na maturitné vysvedčenie, výplatné pásky a tú hromadu kníh, ktoré si plánujem prečítať. A skladať tričká horizontálne je fakt úlet. :-)

Breburda
01.02.2016

Rozhodně stála za přečtení, ale podle mého názoru by se dal obsah knihy shrnout do max. deseti stránek. Informace se neustále opakují.

bamba
30.01.2016

vždy keď tam bola zmienka o uprataní kníh a ich vytriedení, bol dodatok - netýka sa to spisovateľov a k vyhadzovaniu fotiek - obávam sa, že ako potomok fotografa a spisovateľky, nevyhodím ani knihy ani fotky. Nech žije bordel!
Mimochodom, ako môžete kladne hodnotiť knihu, ktorá hovorí o tom, že máte knihy nemilosrdne vyhadzovať a že sa knihy majú deliť o miesto na poličke s topánkami!

Safienka
29.01.2016

Skvělá kniha. Pro mě je velkým přínosem. Nečetla jsem ji v kuse a je to tak lepší. Beru ji jako velkého nutiče a motivátora k uklízení. Obsahuje spoustu rad a návodů a to občas až hodně podrobných. Každý si v ní vybere to, co chce použít.

Vítr
26.01.2016

Kniha se dobře čte, autorka ji hodně vymazlila. Mě se líbí, ale korektury jsou hodně z rychlíku.
Co se uklízení týče, mě se to nedaří. Asi je nutné to udělat dost nekompromisně, protože udělat to tak nějak po svém, vůbec nefunguje.

Pechule
22.01.2016

Čerstvě dočteno, něco z knihy se použít dá, něco mi přijde zvláštní a nepoužitelné. Každý si to musí tak trochu přizpůsobit svému způsobu bydlení a osobnímu pohledu na pořádek. Mně by se nelíbilo žít v bytě s holými stěnami bez polic a mít vše "uklizené" ve skříni, někomu to naopak vyhovuje...

soroboru
21.01.2016

Vůbec nechápu, jak může někdo brát autorku vážně. Každý den děkovat věcem za dobře odvedenou práci mi nepřijde úplně v pořádku.

anickalysano
20.01.2016

No myšlenka je fajn a je mi jasné, proč bychom kolem sebe neměli mít věci, které nemáme rádi. A spousou rad se řídit budu (líbí se mi třeba systém brát úklid/vyhazování dle kategorií a vše si před sebe naskládat a vidět to a ošahat si to - těch dnešních 700 knih byl vážně dost zápřah :D - asi 150 vytříděno). Trochu mi ovšem vadí, že je to psané jako pro blbečky, je třeba taky brát v potaz kulturní rozdíly a brát s rezervou to, proč by člověk musel mít rád některé spotřební nezbytné věci, jako je toaleťák nebo zubní kartáček.

Marketule
20.01.2016

Čekala jsem vic. Cela kniha by se dala shrnout do jedne stranky, porad se opakuje totez.

Daenerys.Tar
15.01.2016

Z téhle knihy jsem opravdu od první, do poslední stránky, nadšená. Už se nemůžu dočkat, až začnu s úklidem, což je u mě opravdu nevídané! Mám pocit, že pokud se člověk bude řídit radami autorky, tak mu to opravdu může změnit život k lepšímu. Zatím jsem o tom teda přesvědčená, teď to ještě převést do praxe :-)

vendula23
08.01.2016

Čekala jsem další knihu, ve které autor "nenápadně" nabízí a propaguje svoje služby. Začátek byl skutečně v tomto duchu, ale zbývající dvě třetiny knihy jsou opravdu zázračné. Rozhodně dokáže člověka nakopnout ke změně.

sarka45
06.01.2016

Velice zajímavá kniha. Asi nejde brát úplně doslova rady autorky na úklid, protože vychází ze zcela jiné kultury. V Japonsku se jinak bydlí, jinak žije. Ale myslím, že něco pro sebe v této knize určitě najde každý. Některé zlozvyky totiž přechází i hranice kultur a kontinentů. Na některých stránkách jsem si říkala, že je to napsáno o mně :-), že mě autorka patrně dobře zná :-). Všem vřele doporučuji.

Lucecitka
02.01.2016

Super knížka. Už dlouho se snažím přimět probrat doma věci, udělat takovou malou čistku a po přečtení téhle knihy k tomu mám i obrovskou chuť, tak hned v pondělí začnu a jsem zvědavá, jestli byt opravdu prokoukne ;)

nef
26.12.2015

Myslím, že je to úžasná kniha a opravdu má sílu změnit život.
Právě knihu dočítám, ale budu podle ní v úklidu postupovat a především ve vyhazování.:-)
Bude to náročné, něco vyhodit:-), ale jinak to nejde. Zakopaný pes je opravdu v tom neustálém hromadění věcí a v lítosti některou věc vyhodit. Co kdyby se mi to jednou mohlo hodit...?!
Ale v 90% je to opravdu tak, že když něco, z toho co máme, potřebujeme, tak to nemůže stejně najít.;-)
Však to všichni známe, většina Čechů by si mohla otevřít vetešnictví,
škoda, že tu není zažitý Garage sale tak jako v cizině.
Knihu doporučuji, může změnit život a uklidnit duši (budeme mít kolem sebe méně věcí),
a jen ty, co opravdu využíváme a přináší nám radost a to je víc než dost.;)
Nejprve jsem si myslel, co je to za pitomost, kniha o uklízení a vyhazování?!
Ale on nás to opravdu nikdo nenaučil a přitom je to tak zásadní, vytváří to naše okolí.
Domov má dýchat a ne se dusit věcmi. Prostě super!

Danafantom
18.12.2015

Doporučuju přečíst těsně před generálním úklidem. Jinak z vás nadšení vyprchá, a začnete nad tím moc přemýšlet, že by sice bylo hezké, mít kolem sebe jen věci, které mám ráda, ale... prostě jsem to propásla a do úklidu jsem se nepustila :)))

wir
14.12.2015

Knihu jsem spíše proletěla než přečetla, nějak jsem si nedokázala představit, že někdo žije v prostředí, ve kterém popisuje autorka, ... Ale některé tipy nebyly od věci.

MahulenaK
30.11.2015

No nevím. Tak nějak jsem doufala, že třeba objevím nějaký nový fígl...Kdybych měla čas, tak něco podobného napíšu taky, akorát nestavím oblečení na hranu a neděkuju věcem :-(

Pistácie
30.11.2015

Knížka mě nadchla. Není to žádná beletrie, ale pořádně a celkem podrobně popsané kroky, jak dobře a efektivně uklízet. Ano, i mě to připadalo zpočátku zvláštní. V Japonsku existuje profese, která navádí lidi, jak správně a efektivně uklízet vlastní domov. Když se nad tím člověk zamyslí, není to tak zcestné, naopak si myslím, že víc než dost lidí má s touto oblastí velké problémy.
Nemyslím si, že se někdy ve velkém budu řídit radami uklízet hned a vše, neuklízet po pokojích, ale po kategoriích. I tak mi kniha dala hodně. Přesvědčila mě o tom, že vlastním mnoho zbytečností a věcí, které mi už dávno nejsou k ničemu. Donutila mě přemýšlet a díky tomu jsem protřídila spoustu předmětů a zbytečností, které mi zabíraly místo.

babyboar
27.11.2015

Autorka knihy je asi totální cvok. Nikdo normální se nechlubí tím, že si od 5 let čte časopisy o úklidu. Její uklízecí metoda je pro mnohé neméně bláznivá jako tato osoba. Bohužel žijeme v době, kdy je dostupná velká spousta levného zboží a my se neustále obklopujeme zbytečnostmi. Kdybych bydlela sama, asi bych taky půlku bytu vyházela. Navíc se tato kniha celkem slušně prodává i po světě a autorka se věnuje pořádání přednášek a worshopů o vyhazování věcí, tudíž totální cvok asi nebude. Nemusím si povídat se svým spodním prádlem, ani se klanět na podlahu po příchodu domů, ale věřím, že s úklidme nepotřebných klumpů z nás může spadnout i notná dávka stresu a špatné nálady. Shrnutí. Knížka za vás neuklidí, ale v zásadě vás utvrdí, že to co jste chtěli udělat už dávno, udělat máte.

barcc85
20.11.2015

Kniha mě jen usvědčila v tom, že uklízením si lze srovnat a uklidnit mysl a že v pořádku se lépe žije :). Princip úklidu jenž je v knize popsán, realizuji roky (ač asi né tak extrémně) a jsem spokojená :).

Doporučuji všem "shromaždovačům" a věčným "bordelářům"....ač se obávám, že jen přečtení knihy je v ničem nezmění :)

Gooverka
17.11.2015

Kniha má za úkol jediné - povzbudit vás do pořádného úklidu. U mě se jí to povedlo, a tak jsem vyhodila hned několik pytlů s věcmi, které mi prostě už dlouho radost nedělaly. Když jí čtete, musíte vzít v potaz japonský styl myšlení - děkování věcem, které posloužily, ale jinak je kniha napsaná dobře. :-)

kadernice13
15.11.2015

Knížka mě hodně zaujala a přečetla jsem jí jedním dechem.Vše v ní napsané dává smysl.Rady jsem uplatnila v praxi a funguje to..

kneslova
21.09.2015

Věřte nevěřte, něco na tom bude...já podobným, i když ne tak razantním stylem postupuji léta