Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/257806/zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-2KS-257806.jpg 3.7360

The Life-Changing Magic of Tidying (2014)

Literatura naučná, Dům a byt
Vydáno:, Knižní klub

olmal
14. listopadu

kniha mi pomohla rozloučit se s leta schranovanými krámy. doporučuju ! mohla být kratší, ale rozhodně stojí za přečtení a změní Vám život.

Edeltruda

Překvapilo mě, že mě bavilo číst knihu o něčem tak neoblíbeném jako je úklid. Nevím, jestli může provzdušnění domu opravdu změnit život, protože vášní autorky pro uklízení jsem se nenakazila, ale pár tipů jsem si z knihy odnesla. Škoda jen, že v knize není lépe popsán či ilustrován třeba právě ten systém šetrného skládání prádla do šatníku. Také jsem si ho musela dohledávat na youtube...

Sanmark
09. říjnaodpad!

Snůška blábolů natažená na délku knihy. Praktických rad nula.

ZuK1

Zázračnou změnu do domácnosti kniha sice nepřinesla, ale pár dobrých nápadů jsem si z ní odnesla :-) ... Škoda, že není ještě doplněna i nějakými obrázky či fotografiemi z ukládání věcí, jak je Marie Kondo prezentuje na svých videích. Knížku bych hodnotila tak mezi 3 - 4*.

bee88maja

Nevěřím na zázraky, ale tahle kniha mi dala impuls změnit přístup k dosavadnímu způsobu uklízení a obecně vnímání domácího prostředí. Jsem zvědavá, jak to dopadne s aplikací v praxi... :)

kamibe

Knížku jsem si koupila ve velké snaze opravdu si udělat takový pořádek, jaký by se mi líbil a byla jsem v něm spokojená. Doporučila mi ji moje kamarádka, která na ni napsala svoji recenzi na http://www.skolakomunikace.cz/clanek/chystate-se-v-lete-na-dovolenou
a tím mě přiměla, abych se do úklidu vážně pustila. Kdy a jak to dopadne, to je zatím otázka. Začala jsem totiž letitými papíry a neumím je najednou hodit do kotle, jako to udělala jiná má kamarádka (prý se jí VELMI ulevilo), já si potřebuji každou složku prohlédnout - a mnohokrát tam najdu zasuté poklady! Knížku jsem poctivě načala, ale pak musela odejít k těm papírům.

Metroušek

Člověk je tvor hravý. Mezi mnoha hrami, které hraji, jsou Hra na veselou skromnost, kterou jsem se naučil od Miloslava Nevrlého v knize Karpatské hry, v níž ale nejsem moc úspěšný, protože přes vší snahu a přes můj mužský odpor a ženuščin nežensky vlažný přístup k nakupování se náš byt stejně časem zaplní dalšími věcmi, a Hra na kontejner, kterou občas hrajeme, kdy se snažíme protřídit byt od věcí, které pro nás ztratily hodnotu, a které lze často poslat dál. Marie Kondo však hraje Hru na kontejner na profesionální úrovni, a já s hanbou přiznávám, že jsem byl dosud pouhý amatér a břídil. Tahle kniha je fantastická, a nevěřte tomu, že by pro vás nebyla užitečná. Velice této moudré Japonce rozumím. Štěstí nenajdeme venku, ale uvnitř sebe. "Mít" je dobré, a jsem rád, že "mám". "Být" je ale ještě lepší, a jsem rád, že "jsem". A tak jsem se dal do práce. Nejprve jsem k nevěřícnému pobavení manželky "osvobodil" ponožky a pyžama, a viděl jsem, že je to dobré. Ba co víc, při skládání oblečení "KonMari" způsobem jsem znovu poznal pocit, který jsem dlouho nezažil, a který skládání komínků na vojně a v manželství vybudit nedokázaly. Pocit prvňáčka, který se učí důležité věci od paní učitelky, a má z jejich dělání radost, protože věří, že je správné to tím způsobem dělat, a je pyšný na to, že to umí. Také na dovolené se mi tento způsob uskladnění věcí v kufru hodil. Nebylo třeba vybalovat a další den zase balit celý kufr. KonMari Rules! V příštích měsících se budu postupně snažit "osvobodit" pokud možno celý byt, a tím do jisté míry i sebe, protože oba tyto okruhy jsou propojené. Někdo si ovšem sračky uvnitř sebe, poctivě schraňované po celý život, uchovává jako svatý grál, a pak KonMari nemá takový efekt... Doporučuji tudíž i vnitřní úklid, trochu večerní meditace, pouštět věci ze sebe dolů do země, učit se odpouštět, vybírat si nestračkovité lidi a prostředí... Ženuška už také postupně na KonMari najíždí. Věřím, že tahle kniha může hodně pomoci každému z nás, majících to štěstí žít v konzumní době, kdy s námi kromě různých pošahanců orají i věci. Svět by byl lepší, kdyby lidé častěji hráli tyto dvě hry. Tak si pojďte hrát...

LittleAnnette

Určitě jsem si pár myšlenek z knihy odnesla. Dokážu se rozhodnout, co je pro mne užitečné a co zbytečné - a to si nechat nebo dát pryč (už bez zdlouhavého rozmýšlení). Z mého pohledu to je minimalismus, jen jinak popsaný. Podle mého názoru je osvobozující mít jen to, co opravdu potřebujeme a nezatěžovat se zbytečnostmi, které nám zaplňují nejen bydlení, ale i hlavu. Občas jsem si přišla jako když čtu pořád něco dokola, ale u takového typu knihy jsem to čekala. Jen, upřímně, nemyslím si, že by se měly věci hned vyhazovat, pokud jsou přijatelné pro jiné zužitkování, ať už je prodat nebo darovat (oblečení i knihy - charita, dětské domovy, apod., knihy to samé - charita, knihovna, škola...).

Night

Pro mě strašně hezká příjemná pozitivní kniha. Filozofie + praktické rady a ukázka respektu, který japonská kultura skýtá.

DominaCZ
23. dubnaodpad!

Miluju Japonsko, drobné Japonky i jejich smýšlení... ale dělat megabyznys z rady SKLÁDEJTE SI PONOŽKY VERTIKÁLNĚ mi přijde i na jejich poměry přehnaný.

Nechci moc popouštět uzdu pocitům, protože by to dopadlo hůř, proto jen napíšu, že jako ... že nemám ani moc co říct k tomu, že tyto rady na spousty lidí tak silně zapůsobí.
Patrně je v té knize nějaký halucinogen, protože učit lidi uklízet nebo rozhodovat se co už využiju nebo vyhodím v takovým měřítku je prostě ...hloupé.

Pettinka

Asi jsem čekala od knihy trochu víc. :)

yerisley

Už asi rok se snažím žít minimalisticky a zero waste. Knihu jsem si koupila do vlaku, že se třeba dozvím víc kolem systematického úklidu a něčím se inspiruji. Bohužel mám pocit, že bych takovou knihu mohla napsat klidně sama. Nedalo mi to vůbec nic a ještě mě autorka pěkně štvala tím svým vyhazováním. Ano já když se chci věci zbavit, tak se je snažím nejdříve prodat nebo alespoň darovat. Autorka vše hází do koše. Je to silně neekologické. Já knihu nedoporučuji.

knihcitko

Geniální kniha. Někdo si bude zvykat, někomu nesedne, ale pravdou je, že je to skvělý návod, jak si udělat pořádek všude okolo sebe. Nejen ten doma, ale také ve své duši, ve svém životě. Po přečtení a zamyšlení se, mi změnila život.

sporran

Dívám se, kolik lidí níže inspirovala k očistě domova od zbytečností. Zajímavý je přístup autorky ke spojení úklidu domácnosti s úklidem v sobě, ve svém životě. I její šílený přístup - děkování kabelkám, ponožkám, děkování domu.... Ač to zní, jako popis šílencova chování, tak to má něco do sebe. Nejde přeci v podstatě o to děkovat věcem, ale zastavit se, zamyslet se nad svým dnem, nad tím, co se událo. Naučit se zamýšlet nad svým okolím. Je fakt, že haldy věcí v nejbližším okolí člověku klidu nedodají. Zaujal mě ten příběh, kdy měla paní popsané police a šuplíky. A autorka má v tomhle pravdu. V dnešní informacemi nabušené době je naprosto šílené otevřít skříň, ze které na vás křičí další nápisy. Kniha je o zamyšlení nejen nad úklidem a vlastní domácností, ale nad sebou samým. Ale je fakt šílená. :-)

anna6486

Kniha, která je mi v některých ohledech na hony vzdálená a člověk musí odolávat touze poklepat si na čelo, ale zároveň jsem se k ní dostala v době, kdy je pořádek opravdu jedno z mých niterních témat. Kdy si plně uvědomuju, jak mne nepořádek a nedokončenost vysávají. Něco si odnáším, hlavně touhu vše si srovnat.

Jessie_K

Mám ráda spisovatelčiny videa o skládání oblečení, organizaci věcí v domácnosti atd., ale nic z toho jsem v podstatě v knize nenašla. Její větší část je věnována tomu jak věci vyhazovat, což by se dle mého názoru dalo shrnout do jednoho odstavce. Chápu, že jako odborník, který se živý úklidem, by měla mít určité zapálení pro věc, ale některé její výroky už hraničí s fanatismem a možná i nějakou duševní poruchou. :-D

mountik

Autorka je opravdu cvok na entou. Nad některými částmi jsem kroutila hlavou a doufám, že ponožkám nikdy děkovat nebudu, ale jinak je to pěkné napsané a některé tipy jsou opravdu fajn a pomohly mi v boji s krámy uchovávanými v souladu s rodinným mottem "jednou se to třeba bude hodit".

Roselunda 1928

Kniha pro mě byla jistě přínosem, od té doby, co jsem se jí při úklidu inspirovala, mám opravdu ve věcech pořádek a jsem spokojenější - metodu skládání oblečení můžu jen doporučit :) . Přesto mám několik výhrad - autorka jaksi neřeší, že její "klienti" mohou žít v jednom bytě s rodinou, přineslo mi to nemálo komplikací. Dodržet "neukazujte to svým rodičům" bylo prakticky nemožné. Měla jsem problém vyrovnat se s jejím přístupem k dárkům, přáníčkám a podobným věcem. Nejvíc mě ale šokovaly knihy, vytrhávání stránek jsem málem nerozdýchala. Já bych nikdy knihu nevyhodila, i při tomto úklidu jsem maximálně přesunula mé neoblíbné z mojí osobní knihovničky do rodinné :D
Nicméně, celkově jsem ráda, že jsem tu knihu přečetla a myslím, že by si z ní spousta lidí mnoho odnesla.

Leenah

Souhlasím s většinou toho, co se tady o knize píše - autorka je šílená, některé věci tisíckrát opakuje, kniha by se dala zkrátit na třetinu, aniž by čtenář o něco přišel, ale zároveň je to kniha inspirativní a myšlenka je skvělá. Už jsem si zvládla protřídit šatník a zbavit se asi tří velkých tašek oblečení se skvělým pocitem, protože jsem ty věci stejně nenosila a takhle jsem je někomu věnovala nebo dala na dobročinné účely. Chystám se vyzkoušet KonMari metodu skládání oblečení. Taky jsem prošla svou knihovnu a došlo mi, že sice jsem milovník knih, ale nemusím skladovat knížky, které znovu číst nechci nebo se mě vůbec nedotýkají. Teď hledám jejich uplatnění (prodávám, věnuji knihovně, do antikvariátů), ať můžou dělat radost někomu jinému. A aktuálně se těším na třídění papírů a zbytku věcí, které jsem ještě probrat nestihla. Při takovém úklidu mám radost, cítím víc prostoru a myšlenka obklopování se věcmi, které mám ráda, se mi opravdu líbí :) Akorát holt existují věci, ke kterým vztah nemám, ale jednou za čas jsou potřeba a těch se v rámci ekonomičnosti vzdávat nehodlám... A taky se nechystám zdravit svůj byt, děkovat kabelce a tak :) ale i přesto, že některé kapitoly byly zbytečné a tu poslední jsem měla problém dočíst, tak hodnotím knihu hodně dobře a hodně mi toho přinesla. Teď ještě zbavit se své sentimentality a probrat věci, které mě vážou k minulosti, protože "Neměli bychom si hýčkat svoje vzpomínky, ale věnovat se člověku, jímž jsme se díky těmto minulým zážitkům stali. .... Prostředí, v němž žijeme, by mělo sloužit osobě, jakou se stáváme nyní, a nikoli někomu, kým jsme byli v minulosti."

Olous1

Tak už se těším na úklid. ...co všechno vyhodím bez pocitu viny,že to ještě někdy budu potřebovat. Pěkně napsaný návod na to jak si doma udělat pořádek.

Pavlinek

Dobrá inspirace, vyhodila jsme miliony kravin :-D

K4t13

Autorka v podstatě učí lidi to, na co se jiným lidem nasazují léky.

irskádívka

Nejsem čtenář svépomocných knih. Ale tahle mě zaujala. Snadno se čte, myšlenky a návody jsou jasné a jednoduché.
Autorka sama je trochu moc radikální, nebo spíše byla, podle vlastní výpovědi, zejména v mladším věku. Ale ke čtenářům je laskavá. Nabízí pochopení, nechce dokonalost, ale snahu. Navíc, už jsem podle jejího návodu uklidila prádelník, knihovnu a zbavila se všech těch památečních drobností po lidech, které si už ani nepamatuju. To byla ale úleva.

Elen.aja

Autorka už je na můj vkus mírně šílená v obl. úklidu, ale její tipyjsou inspirující.

HDosoudilová
27.12.2017

I přesto, že jsem knihu nepřečetla úplně slovo od slova celou, ale spíš jen prolistovala, hodnotím třemi hvězdami. V podstatě by se tato technika uklízení dala shrnout do jednoho většího článku. V knize se neustále vše opakovalo. I když ano, ve své podstatě jsem zde našla pár užitečných rad, avšak každému samozřejmě sedne něco jiného.

Lu_Si
26.12.2017

Stačilo by to na článek v časopise. Autorka nesympatická, zralá na terapii...

tsai.
17.12.2017

Nejsem si úplně jistá, jak tento počin hodnotit. Na jednu stranu je autorka v hodně ohledech dost extrémní (viz to trhání stránek z knih, protože se jí nic nechce opisovat apod.) a pořád opakuje to samé dokola jako mlýnek. Na druhou stranu kniha splnila účel, vyhodila jsem několik pytlů, vypadá to tu líp a líp se tu dýchá, když není pokoj zaházený nepotřebnými věcmi (najednou naprosto chápu autorčino nutkání pročistit celý byt a vyhazovat věci ostatních členů rodiny, ale to bych si opravdu nedovolila). Popravdě mě nikdy nenapadlo, že toho mám tolik a díky této knize jsem začala při nakupování věcí víc přemýšlet a koketovat s minimalismem. Spousta lidí říká, že k tomu, aby si uklidili, rozhodně nepotřebují knihu, ale až tahle kniha byla tím, co mě donutilo úklid dokončit, udělat to pořádně, projít všechny věci a povyhazovat zbytečnosti místo toho, abych je zase vrátila na místo s tím, že by se někdy mohly hodit.

I když se dá knížce vyčíst hodně věcí, to, že člověka nakopne, se jí musí nechat.

Seditka
10.11.2017

O knížce, kterou jsem si chtěla koupit, a u které jsem po jejím přečtení byla ráda, že jsem si jí nekoupila...
Vlastně tak stále přemítám, jak k této knize přistupovat. Jestli jako ke zpovědi osoby trpící obsedantně kompulzivní poruchou zaměřenou na neustálé uklízení a redukci vlastněných věcí, nebo jako k seriózní publikaci, která udělala z obyčejného úklidu doslova vědu hodnou napsání metodologické příručky? A právě tahle nerozhodnost podpořená neustálým omíláním nepříliš šťastného dětství autorky ručičku vah mého hodnocení přechyluje směrem k prvně zmíněnému.
V rámci interkulturní kompetence je navíc docela těžké vysvětlit, že "oblečení na doma" prostě potřebujete, protože nebudete dělat dřevo na zimu v mohérovém svetříku, nebo že na houby do lesního podrostu nevyrazíte v mokasínkách a plisované sukni. Uznávám, že pár triků je dobrých, ale předpokládám, že k podobnému výsledku by člověk došel i při třídění se špetkou selského rozumu bez metody KonMari. A své knihovny, svých milovaných knih s vylisovanými čtyřlístky a sojčími pírky se rozhodně nevzdám/ :-)

adlak
19.10.2017

Jelikož mě tyto věci zajímají, tak to byl pro mě dobrý přínos nových Informací. I když se některé věci často opakovaly, připadalo mi to spíš, že autorka chtěla, aby se to vrylo do paměti. Takové to opakování matka moudrosti. Přesto se to nedá brát úplně doslova a skoro všechno vyhodit. Když však každá věc bude mít své vlastní místo, pak by neměl vzniknout ten nepořádek..taky mě to přimělo k některým změnám v domácnosti, které bych chtěla časem zavést.

medialstar
15.10.2017

Jak tohle hodnotit. Marie Kondo je rozhodně střelená, posedlá úklidem a puntičkářka. Dokázala to, co šlo říct pár větami, natáhnout na uctihodných (skoro) 200 stran. Kdo to umí? :-)
Říká, že všechno, co vám nedělá radost musí pryč, ať je to cokoliv. A když vám to bude časem chybět, zase si to koupíte. No dobře. Trochu proti eko trendu. Dojde i na vraždu knihy, kdy se trhá a škube a pro mě to byl mord jak v severské detektivce. Vyhazovat fotky, no to snad.... Pak vám na konci řekne úklid není všechno, jenže my víme, že pro ni je to celý život. Ale ať jen nerýpu. Dostaneme možnost její posedlost pochopit, a já se jí zas tak nedivím. I japonská mentalita tomu jistě nahrává. Ale v knize jde především o to, jak si uklidit okolo sebe a tím vlastně i v sobě. Protože tohle funguje spolehlivě. Její metoda je tak prostá a proto se o ní asi tak mluví. Plné bydlo vyčerpává. Stejně je to trochu bizár, že si dnes už lidi čtou i o tom, jak mají uklízet. :-)
Ale ať je to s obsahem knihy jak chce, rozhodně mě nakopla otevřít skříň a redukovat. A to jsem jen chtěla vědět, proč to prokrindapána vzbuzuje takový ohlas.