Zápisky o válce galské

Zápisky o válce galské https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336/bmid_zapisky-o-valce-galske-gxM-336.jpeg 4 166 31

Nejproslulejší dílo římského politika, vojevůdce a spisovatele Gaia Iulia Caesara. V sedmi knihách popisuje svá galská tažení a bitvy, ale i přírodu a zvyky starých Galů, Germánů a Britanů. Celé zápisky jsou psané v er–formě (tedy ve třetí osobě, Caesar o sobě mluví jako o „něm“), čímž chtěl dosáhnout zdánlivé objektivnosti. Sloh díla je velmi střídmý, bez zbytečných odboček a kudrlinek, používá malou slovní zásobu – obsahuje jen 1 300 opakujících se slov. Pro svou jednoduchost jsou zápisky dodnes využívány k vyučování latiny. Vojtěch Zamarovský knihu popsal jako „snad nejlepší propagační dílo, které kdy o sobě kdo napsal“. Proslulá je i první věta: „Gallia est omnis divisa in partes tres, quarum unam incolunt Belgae, aliam Aquitani, tertiam qui ipsorum lingua Celtae, nostra Galli appellantur.“... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Odeon

Commentarii de bello Gallico , -52

Kuža007
20.07.2018 5 z 5

Caesar je nepochybně významná osobnost světových dějin, ale i díky tomuto jeho spisu dokázal, že je i obstojný spisovatel. V tomto díle sice jsou popsány i zvyky a život germánských kmenů, přesto se však dle mého názoru Caesar rozepnal hlavně u té válečné části jeho zápisků. Velice krásně a barvitě popisoval své tažení.

Andráse de la
15.07.2018 5 z 5

Nevím co máte všichni s tím jednostranným pohledem... Mimo samotné války jsou tam popsáný zvyky, tradice a život Galů a lehce i Keltů v Británii.
Vojenské pasáže o bitvách, znovudobývání, sjednocení Galů a samotné dobývání Caesarovo je samozřejmě napsáno z jeho pohledu - jako z pohledu dobyvatele.... Caesar asi nebude obcházet galy a ptát se jich, jaký z toho všeho mají pocit a co si o válce a o římanech myslí... :P
Nepřítel je nepřítel. Válka je válka.

Jinak velice čtivá, základní kniha, kterou nejde než doporučit! Jedno z mých nejoblíbenějších děl vůbec.

P.S.
Nebyla to genocida jak někteří píší, ale zkrátka jen válka, taková už prostě je. A mnohé Caesarovy postupy - tresty a popravy (i na obyvatelstvu) nejsou žádnou novinkou, které by se dříve ve válkách nevyskytovaly. Caesar se snažil vyhrát bitvy v Gálii a poté potlačit všechny pokusy o vzpoury, což se mu také podařilo (na dalších víc 500 let se jako jedna zmála stala nejvěrnější k Římské říši a oddělila se až po pár letech po samotném pádu Římské ř.).

Vážkopis
08.04.2018 4 z 5

Pasáže o životě barbarů jsou zajímavé. Člověk musí přistupovat ke knize trochu kritiky. Přeci jen asi sloužily tyto zápisky k ospravedlnění mezi veřejností. Caesar se sem tam přikrášlil, ale dnes už to nevadí. Doporučuji všem zájemcům pop-historie s kritickým okem.

hanpari
26.12.2017 5 z 5

Četl jsem poté, co jsem pracoval ve francouzské firmě. Nutno dodat, že Francouzi jsou praví potomci Caesarových Galů, rozuměj střelení zmatkáři.

kasparos
14.02.2017 5 z 5

Možná jednostranná, ale přesto vynikající.

Franc
02.09.2016 3 z 5

Věru zajímavá kniha, která sice stroze a stručně, přesto čtivě, seznamuje čtenáře s událostmi doby, kdy se Římské impérium snažilo ovládnou Gálii.

Ano, kniha sice nabízí jednostranný pohled, přesto přeci jenom podává obraz své doby, zvyky tehdejších obyvatel Evropy na základě skutečného pozorování a zkušenostmi s nimi. Je vidět, že ani po tak dlouhé době se lidstvo moc nezměnilo - politikaření, intriky, zrady, uplácení, kudla do zad příteli - bylo tehdejší době vlastní tak jako je té naší. Jediné, co se změnilo, jsou prostředky, jakými se války vedou.

Pro všechny milovníky historie, obzvláště éry Říma, toto bude zajímavé počtení. Ti, kteří spíše hledají akční historický příběh o dobývání zemí krvežíznivých barbarů nepřemožitelnou Římskou armádou budou asi zklamáni. Kniha se zmiňuje o bitvách a částečně je popisuje, představují však okrajovou část knihy. Ta se spíše zaobírá důvody a rozhodnutími, pro které se pak válčilo.

LittleZedd
28.06.2016 5 z 5

Sice jednostranný pohled na to, jak obhájit určitou formu genocidy a podrobení. Nicméně faktické zprávy o životě, geografii a v neposlední řadě informace o taktice a vedení boje v tehdejší Evropě, jsou velmi dobrým zdrojem informací, které přetrvaly dvě tisíciletí.
Každý koho zajímá samotný Ceasar a jeho doba, se tato kniha stává povinnou četbou.

NiNo
27.02.2015 4 z 5

Je zajímavé uvědomit si, že propagandistické texty se psali už před více než dvěma milénii. :-) Doporučuji nejen milovníkům Antiky nebo militaristické literatury.

Centurion
10.04.2013 5 z 5

Sice mám její nové vydaní, ale jako milovník Římské říše a hlavně Římské legie, baly tato kniha jednoznačná volba a byl jsem opravdu spokojen. Ano jedna se o knihu psanou z jednostranného pohledu (občas až směšné pasáže) ale moc knih z tohoto období není.

shevchenko
17.07.2012 4 z 5

Zajímavá kniha, ale....psáno podrobně a koho baví římské války či římská kultura, vřele doporučuji :) Jinak já jsem si ji koupil, když byla ve slevě a hned jsem tak našel pár tiskových chyb, chyběli čárky a za tu cenu se stejně vyplatila :)

mareq
30.11.-0001 3 z 5

Zajímavá kniha, ale bohužel trošku trpí autorovým jednostranným pohledem.