Zákony profesora Parkinsona

Zákony profesora Parkinsona

Legendární zákony o světě mezilidských vztahů vycházejí u nás poprvé v ucelené formě a v komlpetní verzi, navíc se skvělými ilustracemi Vladimíra Renčína.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29646/zakony-profesora-parkinsona-29646.jpg 415
Literatura světová, Humor
Vydáno:

1amu

Úžasný studijní materiál pro manažéry a ty, kteří pracují v různých vedoucích funkcích. Kniha začíná výčtem kolik lidí pracovalo v Britské admiralitě, kdy impérium vlastnilo X-set lodí (nebylo jich zase tolik), leč v době, kdy kniha vyšla se počet lodí rapidně snížil, ale počet zaměstnanců Admirality UK vzrostl geometrickou řadou.
Osobně se mi velice líbila pasáž "Jak se zbavit nepohodlného vedoucího pracovníka": Tak tedy s přihlédnutím k jeho věku mu naplánovat co nejvíce pracovních cest po celém světě. A střídat teplé země se studenými ! Závěr pana profesora: Věřte, že to dlouho nevydrží.
Osobně mám takový dojem, že tímto heslem se řídí odpovědný a pověřený tým našeho současného prezidenta. Mládenci se činí na plné pecky...
Profesor Cyril Northcote Parkinson sice zemřel v roce 1993, ale jeho myšlenky jsou nadčasové !

Koka
30.07.2013

V minulém režimu visely na zdech kanceláří - na důkaz "nadhledu" úředníků nad životem (a osudem) klientů - buď citace z Wericha, nebo z Parkinsona. To, co autor zamýšlel jako vtipně podané ale opravdové "manažerské minimum", se pro mnohé tehdejší čs. čtenáře stalo jen vtipným popisem stavu, se kterým nešlo nic dělat, protože "nebyli lidi" . Byla to taková "Parkinsonova choroba" těch dob. Kniha u nás vyšla v šedesátých letech jako pokus o důkaz o špatně řízené a vlastně neřiditelné kapitalistické společnosti. Na knize mě dosud fascinuje, že koncem 50. let, kdy vznikly první kapitoly knihy, mohl autor některé byrokratické absurdity ještě demonstrovat na příkladech fungování ministerstva kolonií. Ano, i takové ministerstvo Británie kdysi měla! Nebo ještě má?