Zabiják

Zabiják
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481298/bmid_zabijak-gw9-481298.jpg 4 2042 2042

Dvaadvacetiletá Gervaisa neměla v životě štěstí. Otec jejích dvou dětí, Lantier, ji opustil s milenkou a ona zůstala sama. Začne ale usilovně pracovat, aby si zařídila vysněnou vlastní prádelnu. Seznámí se s klempířem Coupeaua, vdá se za něj a zdá se, že všechno se konečně začíná dařit. Gervaise se s manželem a s dětmi přestěhuje do lepšího bytu, narodí se jim dcera a několik let spořádaně a spokojeně žijí. Gervaisuin sen o vlastním podniku se zdá být na dosah ruky. Jenže pak se její manžel zraní při pádu ze střechy a všechno jde najednou z kopce… Zabiják je považován za jedno ze Zolových vrcholných děl. Barvitý, syrový příběh strmého pádu lidí, kteří vlivem okolních poměrů a vinou alkoholu spadnou až na dno společnosti, fascinuje čtenáře svými naturalistickými popisy už více než sto let.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , 1400

L'Asommoir , 1876

martina.riz
13.01.2014 5 z 5

Gervaisa, má oblíbená hrdinka. Smutná kniha, alkohol je zabiják.

Domuly
05.01.2014 5 z 5

Od knihy jsem nic neočekávala a velice mě překvapila. Zola píše opravdu skvěle a okamžitě mě vtáhl do děje. Ani mi nepřišlo, že už 50 stránek popisuje naprosto nezajímavou hostinu. Výborně vykreslená doba a život nižší vrstvy v Paříži. Celou dobu jsem Gervaise držela palce. Je až neuvěřitelné do jaké bídy a hladu vás dostane alkohol.

ladyfromskye
30.12.2013 3 z 5

Že je to velmi dobré dílo, které stále někdy plní svůj účel, to nepopírám. Že by si to měl každý alespoň jednou přečíst, to také nepopírám. Naopak, v protialkoholových léčebnách by to měli lékaři svým pacientům servírovat ke snídani, k obědu, k večeři i k oběma svačinám a navrch ještě jako "pohádku" na dobrou noc. Ale co se týče mě, Zola a další jeho knihy si na mě počkají pěkných pár let, jestli se k nim budu mít tu odvahu vůbec kdy vrátit.

sBety
29.12.2013

Často na ni vzpomínám...

fan_tomas
21.11.2013 3 z 5

Noo, ta tedy dopadla.....spadla až na samé dno, i když tam byla šance se z toho dna vyhrabat...

Lenka Žofka
18.11.2013 5 z 5

je jedno na čem, ale závislost je sviňa proradná!

Rousse
12.10.2013 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno v prváku na gymplu a dodnes si pamatuju, jak silně na mě Zabiják zapůsobil, dodnes si pamatuju děj, co se tam dělo a jak na mě ta chudinská Paříž dýchla až k nám na Slovácko. To určitě o něčem svědčí.

Pivka1
25.09.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji už jako mladá a ráda se k ní vracím i teď. Trošku ponurá, ale děj úžasný. Čtenáře donutí zamyslet se nad tehdejšími problémy, které ale nezmizely ani v dnešní době.

joni
22.09.2013 5 z 5

Taky mě knížka hned ze začátku moc nechtyla, ale čím déle jjsem ji četla, tím více mě mně oslovovala :-). Drsný příběh. Určitě si od Zoly přečtu i něco dalšího :-)

AjťačkaTýnka
29.08.2013 5 z 5

Knížečku jsem četla na základě povinné četby. Ze začátku mě moc nebavila, časem si však získala mé plné sympatie díky úžasnému příběhu a naturalistickému stylu psaní.

Lady S.
21.08.2013 4 z 5

Kniha mě ze začátku moc nebavila a nutila jsem se do čtení, ale musím přiznat, že po jejím přečtení jsem ji nedokázala pustit z hlavy. Myslím, že kniha ovlivnila můj celkový pohled na alkohol. Tuto knihu by měl povinně každý přečíst.

kerstyn
05.08.2013 5 z 5

Pecka! Tahle kniha mě nečekaně strhla do svého děje. Četla jsem jedním dechem (při některých scénách až se zatajeným). Až mi bylo líto, že kniha končí!

miawallacova
29.07.2013 5 z 5

Absolutní špička. Opravdu skvělá kniha, ke které se ráda vracím a často nad ní přemýšlím. Daleko lepší než toliko opěvovaná Nana. Kniha o životě, o marnotratnosti, šancích, prohrách, alkoholu... Detailní pasáže mi tentokrát nevadily, ba naopak dávají knize ten správný šmrnc

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Mám Zolu ráda a věru nevím, co mám vychválit dřív, zda bravurně propracované kulisy dělnické Paříže, naprosto brutálně naturalistické scény (za nejsilnější považuji ty s malou týranou holčičkou) či realismus/naturalismus svých vlastní tezí překračující symbolické scény (např. souboj při výrobě nýtů, destilační přístroj, hrobník apod.)...Rozhodně stojí za přečtení!

Daniela19
10.07.2013 5 z 5

Skvělá kniha s občasným mrazením v zádech, příběh zajímavý a poutavý. Četlo se mi to vážně skvěle a rozhodně se k této knize ještě několikrát vrátím. :-)

Veru99
28.06.2013 4 z 5

Bravůrně napsaná, čtivá kniha se zdrcujícím příběhem. Když otevřete svoje srdce postavám, získají si vás tak, že už se neubráníte a spolu s nimi skončíte šíleným, nepředstavitelným koncem. Popisy nejsou vůbec dlouhé, naopak, jsou příjemné, příběh je napínavý a hlavně, děsivě pravdivý a poučný i v dnešní době.
Opravdu se vyplatí se vtírat těm, kteří nás zradí? Opravdu se lidé nemění? A samozřejmě, věčná otázka, věřit mužům? :P

Thanyss
19.06.2013 5 z 5

Nemohu popsat své pocity jinek než jako uchvácení. Zabiják se mi nesmazatelně vryl do paměti. Obdivuji autora za jeho neuvěřitelný talent vypravěčství a skvělého popisu, které způsobují, že tu knihu nečtete, ale žijete. Ve svém důsledku mrazivý příběh podávající svědectví o plíživých, ale devastujících účincích alkoholu, který lidem postupně bere sny, důstojnost a nakonec i život.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Je to velmi silné naturalistické dílo. Chápu,že pro mnoho lidí nebylo tím pravým ořechovým číst o tom,co zažívají. Že chtěli v knihách utopit svůj smutek a bavit,když skutečný život je tak hrozný. Pro nás tohle dílo,které představuje věci v jejich skutečném světle, je velmi poučné. Během příběhu můžeme sledovat,že člověk když se snaží dokáže své sny splnit,ale musí pak o ně pečovat,jinak se rozplynou. A že chlast je opravdovým démonem lidstva.
Během ústřední dějové linie,týkající se Gervaisina života, máme ještě tu čest sledovat další,méně významné osudy jejich sousedů,rodiny a bývalého manžela a ke konci knihy i osud její dcery Nany,na které navazuje v dalším díle.
Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mám ráda,stejně jako u filmů,když se nic nepřikrašluje a vše je popisované tak,jako to skutečně bylo,když se jedná o něco,co se stalo. Zola si s tímhle dílem velice vyhrál a pokud máte pevné nervy,doporučuji.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Dodnes mám z této knihy zakořeněný takový ponurý pocit a přitom paradoxně se mi četlo toto dílko docela dobře (i když je to už nějaký čas, co jsem Zabijáka četla). Dodnes si také pamatuju na tu atmosféru prádelny, i na to jak jsem toho příživníka Lantiera i ty další záporné postavy nesnášela a jak mi Gervaisa připadala naivní tou svou neustálou vírou, že se přece jen vše v dobré obrátí (tou naivitou myslím její vírů v ty příživníky, co se o ně starala, a co na ni kašlali) a přitom se propadala až na dno. A přitom to s ní nevypadalo až tak hrozně, když byla schopná se o sebe postarat po Lantierově odchodu… Další poznatek, co mi utkvěl v hlavě, jak autor dokázal vystihnout, jak alkohol dokáže udělat z člověka trosku (i ten jeho popis deliria). Konec mě zasáhl asi nejvíc, dodnes mám tu scénu uloženou v hlavě i když na druhou stranu pro hlavní hrdinku znamenal nejspíš vysvobození… (za přečtení stojí, a ten nemizící pocit ponurosti, co mě provázel při četbě, přetrval až dodnes ).

Clairka
14.05.2013 4 z 5

Ze začátku se četla hodně špatně, ale jelikož sem si jí vybrala k maturitě nezbývalo mi než se s ní prokousat. Ke konci už sem občas přemýšlela jak je tohle možný to co se v knize děje... Ale hodnotim jako skvělou knihu, to co s vámi udělá nadměrné pití alkoholu je opravdu drsné. Nebudu se zlobit, když si jí vytáhnu u maturity :)

19. století Francie Paříž naturalismus alkoholismus

Émile Zola