Z písku a popela

Z písku a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360160/bmid_z-pisku-a-popela-YBt-360160.jpg 4 247 247

Angelo a Eva spolu vyrůstali a i když se považovali za víc než jen za bratra a sestru, nebylo jim souzeno spojit své životy. Ona byla totiž židovka a on toužil být vysvěcen na kněze. Jejich cesty nakonec spojí až válka. V Němci okupované Itálii je katolická církev jediná organizace, která se odváží chránit židovské obyvatelstvo. Angelo přemlouvá Evu, aby se ukryla v jednom římském klášteře, kde ji chce chránit až do příchodu amerických vojsk. Ovšem Eva odmítá jen čekat na vlastní záchranu – všichni kolem ní se snaží přispět k vítězství spravedlnosti a ona nechce stát stranou. A tak nastoupí pod falešným jménem jako sekretářka u kapitána von Essena – muže, který udělá cokoliv, aby zbavil Itálii židů. Začíná nebezpečná hra o život i naději na spasení. Z písku a popela je strhující milostný příběh lidí, kteří museli obětovat vše, aby si zachovali lidskost a důstojnost.... celý text

Romány Válečné Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

From Sand and Ash , 2016

mistrikova
19.01.2021 4 z 5

Měla jsem z této knihy takové rozporuplné pocity. Na jednou stranu je to velmi silné téma: druhá světová válka v Itálii, okupace Říma a Florencie nacisty, holokaust, vztah a "zakázaná láska" mladého katolického kněze a jeho židovské kamarádky, propojení víry katolické a židovské. Příběh tedy má více rovin, což dojde čtenáři až po dočtení knihy. Přiznám se, že se mi kniha nečetla dobře. Obzvlášť pasáže, kde autorka popisuje skrývání před nacisty, sugestivně podaný všudypřítomný strach pronásledovaných Židů a jejich transport do koncentračních táborů. Příběh určitě zasáhne čtenáře již tím, že si uvědomíme, kolik židovských rodin bylo násilně rozděleno a zlikvidováno, zničeny jejich rodinné kořeny. Zároveň kniha vysílá poselství lásky k bližnímu, pocit sounáležitosti i zodpovědnosti, který je hmatatelný v celém příběhu. Doporučuji tuto knihu jako "povinnou četbu", aby si lidé uvědomili, že tato smutná historie se nesmí již nikdy opakovat.

Kikca.97
27.12.2020 4 z 5

Krásný příběh na velmi poutavé téma. Kniha se mi dobře četla, neboť se rozdělena do několika kapitol, které nejsou příliš dlouhé. Zpočátku jsem se do ní nemohla začít, pak se ale četla jedním dechem. Jedna věc mi ale požitek ze čtení zkazila – chyby a překlepy, které můžou utéct každému korektorovi, ale v této knize jich bylo tolik, že by stála za revidované vydání. Nebýt tohoto nedostatku, dala bych plný počet.

Marekh
30.11.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se nechal nalákat od natáčejících knižních videí. Historické pozadí a události jsou skutečné. Eva a Angelo – hlavní postavy románu, nebyli skuteční, ale setkávali se s lidmi, kteří skuteční byli. V minulosti jsem četl snad jen pár knih z 2. světové války odehrávající se v Itálii, takže z tohoto pohledu byla pro mě kniha přínosem, protože jsem se zase dozvěděl nové informace.

Kniha se četla celkově dobře, má 26 kapitol. Příběh dvou lidí, kteří se do sebe zamilují. Angelo je kněz a Eva je Židovka. Bylo zajímavé sledovat Angela, jaké myšlenky a pocity se v něm mísí. Na jedné straně láska k Bohu a na druhé straně láska k ženě.. V knize se vyskytují smutné okamžiky, jak už známe z knih z tohoto žánru, ale autorka to určitě nepřeháněla. V knize byly nastoleny také otázky víry a náboženství. Z tohoto pohledu měla kniha přesah, ale opětovně to bylo v přiměřené míře. Samozřejmě nesmí chybět romantika. Bohužel některé scény mi přišly „přitažené za vlasy“ včetně závěru knihy. Před každou kapitolou se nachází zpověď psána formou dopisu, což se mi hodně líbilo. Celkově knihu hodnotím pozitivně a myslím si, že kniha stojí za přečtení. Knihu hodnotím na 90 %.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Hudba nezná hranic. Hudba jsou dveře a duše dokáže prostřednictvím hudby utéct daleko. I kdyby jen na pár minut. A každý, kdo poslouchá, je svobodný. Každý, kdo poslouchá, je někde vysoko.

A to, že evangelium je živoucí a dýchající věc, která i dnes inspiruje a dojímá muže i ženy. Je to něco, co nás chrání před chaosem, sobectvím a před tím, že se ztratíme. Je to kousek naděje a světla v temnotě.

… Ježíš se svým nepřátelům vydal dobrovolně. Mohl se zachránit. Avšak on byl bůh. A vybral si. Eva je jen dívka. Nedostala na vybranou. Židům sebrali možnost výběru. Sebrali jim svobodu. Sebrali jim důstojnost. A oni se sami nezachrání.

Záleží na tom, jak se modlíme, když je naše oddanost čistá, a když nás láska k němu vede k tomu, abychom milovali a sloužili a promíjeli a byli lepšími?

Jsou horší věci než strach. Daleko horší je rezignace. Když se bojíš, aspoň víš, že se ti pořád ještě chce žít.

Strach je podivná věc. Usadí se na prsou a prosakuje kůží, vrstvami tkání, svalů a kostí, usazuje se v černé díře velikosti duše a vysává ze života radost, potěšení, krásu. Ale ne naději. Naděje je z nějakého důvodu to jediné, co strachu odolá, a je to právě ta naděje, která umožňuje každé další nadechnutí, každý další nepatrný akt vzpoury, i kdyby ta vzpoura byla jen to, že člověk zůstává naživu.

Jedna věc je někoho zabít. Ovšem ponížit někoho, pokořit ho a stáhnout z něj lidskou důstojnost jako pruh kůže, to je něco docela jiného. To první dělá z lidí vrahy. To druhé z nich dělá monstra. Eva si byla jistá, že mnohé z těch žen ve vlaku by raději podstoupily smrt, čistou a rychlou, než pomalou ztrátu lidskosti.

Někdy lidé možná nemají na vybranou, ale někdy si říkám, co by se stalo, kdyby si i ti lidé, co nemají na vybranou, přesto vybrali. Co kdybychom si my všichni vybrali, že se toho nezúčastníme. Že se nenecháme šikanovat. Že nesáhneme po zbraních. Nebudeme pronásledovat druhé. Co by se pak stalo?

Anett0901
09.10.2020 3 z 5

Je to příběh o tom, jak to Židé za 2. Světové války neměli vůbec jednoduché ani v Itálii. Kniha také sleduje příběh Angela, kněze, který si ale není jistý, zda je pro něj důležitější láska nebo bůh. Rozhodně nelituji toho, že jsem tuto knihu četla.

Zemanka53
24.09.2020 4 z 5

Velice čtivě napsaná kniha. Situace v Itálii v době druhé světové války není tak všeobecně známá jako v jiných částích Evropy. Všichni víme, že Itálie byla spojencem fašistického Německa, ale neuvědomujeme si jak tuto dobu prožívali běžní lidé v Itálii. Velmi zajímavé porovnání židovské a katolické víry. Nelze ovšem říci, že by jedna byla nadřazena druhé.
Situace, ve které církev pomáhá příslušníkům své vlastně "opozice" tj. židovskému obyvatelstvu je neuvěřitelná a myslím, že v podstatě neznámá. Milostný příběh obou hlavních hrdinů na pozadí těchto událostí je vykreslen velmi poutavě a děj lehce plyne.
Přes hrůzy, které byly součástí té doby a které nebyly v knize opomenuty jde o milý příběh. Jen ta poslední náhoda - závěrečné setkání a narození dítěte přímo na boží hod vánoční je již snad už trochu na hraně.
Doporučuji všem k přečtení.

mona.benny
24.09.2020 5 z 5

Musim rict,že mě mile překvapila. Není to knížka označená nalepkou bestselleru a propagována tuny reklam.... (asi i díky bohu).... A přitom je to krásný a dojemný příběh dvou lidí v okupované Itálii. Paradoxně díky válce vše dopadne tak jak dopadne :-) Samozřejmě jsou v knize i pasáže velmi smutné, týkající se osudu Židů ..... to už k těmto knížkám patří. Doporučuji

Mychaela
19.09.2020 5 z 5

Po Mengeleho děvčeti, Tatérovi z Osvětimi a Chlapci, který následoval svého otce do Osvětimi to byla zajímavá a vítaná změna.
Místo Německa a Polska tentokrát Itálie, pozornost věnována solidaritě mezi křesťany a židy a milostná zápletka, která pohladila mou romantickou duši, spáchané hrůzy však zůstaly...
Kamarádka knížce vytkla, že na ni tam bylo až moc náhod. Za mě ok, až na tu poslední, závěrečnou, největší (setkání v Bastogne), to už autorka trochu přepískla :))

hroneczek
21.08.2020 4 z 5

Krásná a čtivá kniha, která otevírá, alespoň pro mne, nové poznatky o průběhu druhé světové války v Itálii. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, zážitků a především skutků skutečných osob zasazených do děje. Navíc střet židovské a katolické víry je pro knihu trochu nevídaný a o to zajímavější.
Rozhodně doporučuji.

Katka2382
17.08.2020 3 z 5

No nebylo tu úplně špatný,ale za mě je to spíš červená literatura.Někdy jsem se do čtení musela nutit.

Dadulina
13.04.2020 3 z 5

Velice čtivá kniha. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak 2.SV prožívali v Itálii. Teď mi utkvělo v hlavě množství hezkých i nehezkých situací a osudů.

Josh
30.03.2020 4 z 5

Itálie během 2SV nebývá na rozdíl od Německa středem pozornosti nejen v knihách. Tato mi připomněla nádhernou knihu "Pod krvavými nebesy" od T.Sullivana, která také vychází z reálných postav a událostí.

Tady se autorka zaměřila na částečně neznámou oblast - Židé v Itálii a katolická církev, kteří čelili ruku v ruce holokaustu. Částečně, protože některá fakta jsou známá, ale příběh v této knize jde do detailů. Příběh plný lásky a respektu na pozadí těžké doby a mnoha špatných událostí, jimž museli lidé čelit.

Možná se někdy autorka trochu více rozepsala nebo snad opakovala, ale koho by to zdržovalo.... Čte se to samo. A že je konec jaký je? Proč ne, zázraky se děly v té době také a proč jim nechtít věřit dnes? Stačí už dost smutná fakta mimo knihy ....

PetraBery
04.02.2020 4 z 5

Druhá světová válka, židovská dívka Batscheva/Eva a katolický kněz Angelo. Od dětství jsou přátelé, ale cítí k sobě víc než přátelství. Příběh velké lásky na pozadí kruté války v Itálii je opravdovým zážitkem, válka je zde popsána ve všech svých podobách. A stejně tak i láska. Vymyšlení hlavní hrdinové ve skutečných reáliích té nejhorší doby.

Pafy
14.01.2020 5 z 5

Sáhla jsem po knize v knihovně jen podle obálky, přede mnou ji jedna paní vracela a já neměla čas na vybírání knih. Prostě bych si sama knihu o holocaustu dobrovolně nevybrala, ale alespoň mám splněné toto téma z výzvy :-)
Kniha se mi moc líbila, ještě jsem nečetla knihu z italského prostředí za druhé světové války. Dovedu si představit podle této knihy natočený film, pobrečela bych celou krabici kapesníčků.

KnihomolkaKatka
15.11.2019 5 z 5

Opravdu nádherný příběh, ke kterému se určitě později vrátím. Líbí se mi, že kniha pojednává o Itálii za druhé světové války, protože jsem moc knih na toto téma nečetla. Zpracovává téma zakázané lásky, což mám hodně ráda. Někteří lidé měli problém s koncem, ale já jsem s ním byl spokojená. Vlastně jsem si takový konec i přála.
Angela a Evu jsem si oblíbila. No, co budu povídat... Rozhodně jsem ráda, že jsem se narodila do doby, která je od té v knize odlišná.
Myslím, že by se mohla líbit i lidem, kteří nemají moc rádi historicky laděné knihy. Dva momenty byly v Z PÍSKU A POPELA fakt hrozné ve smyslu toho, že postrádaly lidskost.
Jsem toho názoru, že mladá generace, mezi kterou patřím i já, by měla více číst knihy odehrávající se v tomto období a mělo by se o válce mluvit, aby jsme se toho vyvarovali. Rozhodně bych nechtěla žít ve 30.-40. letech minulého století...

marcela8908
31.07.2019 3 z 5

Trošku moc romantiky na můj vkus, ale určitě stojí za přečtení

Richisa
13.07.2019 3 z 5

Příběh nebyl špatný, nebýt hlavních hrdinů, kteří měli více štěstí než rozumu, tak by se mi líbila hodně. Konec vše totálně zabil... No, prostě romantický oddechový příběh z hrozného období...

Pedruska01
01.05.2019 5 z 5

Na knihu jsem se těšila i přesto, že jsem z ní, respektive z té formy, měla trochu obavu. Jenže obava byla zažehnána hned v začátcích příběhu. Kniha se četla velmi dobře a dokázala strhnout. Leč ten příběh o ústřední dvojici byl vymyšlen, zbytek nikoliv a mě se svíralo nitro při čtení těch hrůz. Už před nějakým časem jsem zjistila, že tento typ literatury se mi líbí a tohle mi po dlouhé době vážně sedlo.
Vyprávění bylo děleno především do dvou pohledů - od židovské hlavní hrdinky Evy a od katolického kněze Angela. Oba jsem měla moc ráda, nic, co by mi na nich vadilo. Na jednu stranu jsem je nechápala a obdivovala, jak se od sebe můžou držet dál, ale na tu druhou jsem našla i to pochopení.
V tomhle příběhu se toho stalo hrozně moc. Hrozně moc na to, abych se ke všemu důležitému mohla vyjádřit. Obtíží je i to, že k těm skutečnostem vlastně ani nemám moc slov. Byla to zvěrstva a sprostý hyenismus. V té knize to bylo - moje letitá otázka - Angelo přišel do lékarny, kde na dveřích byla vývěsní cedule, která ohlašovala zákaz Židům a Angelo se na ženou za pultem utrhl "jak pozná, že je někdo Žid?". Ta žena odpověděla, že nepozná, a to mě utvrdilo v tom, jaká nespravedlnost a pitomost byla nastolena, díky čemuž tolik lidí muselo zemřít kvůli jednomu či pár fanatikům. Nedůstojně, odporně, brutálně - hůř než zvířata. Pro boha živýho, byli to jen lidé, stejní jako ti druzí. Jen lidé! Několikrát se mi při čtení stalo, že se to ve mě sevřelo odporem a bolestí, zalila mě lítost a slzy. Nad tím celkovým nesmyslem. Tohle je ale prostě známka toho, že ten příběh je neskutečně silným a skvěle napsaným. Dokáže ve čtenáři probudit všelicos a zvednou ze židle. A aby se to další člověk dozvěděl, seznámil se s tím obsahem, tak nějaké komentáře nestačí - tu knížku si musí přečíst.
Za mě, byť to zní paradoxně, vzhledem k obsahu a tématu, tak se mi to líbilo. Bylo to dobře zpracované a taky jsem ráda, za tu hlavní dvojici, která znázorňovala dobro, lásku a malé světýlko na konci tunelu - naději toho kolem. Jsem za ně ráda, za to, jak dopadli - vyhráli oproti jiným. Modleme se, aby se to - válka, nám či našim potomkům už nikdy nestalo. Dodávám jen doporučení a plné hodnocení. :)

Beruska18
25.04.2019 3 z 5

Pěkný, čtivý romantický příběh mezi židovskou dívkou a chlapcem knězem. Již od dětství je spojuje láska, které však není přáno, ona se musí skrývat před nacisty a on se zapojí do odboje proti nacismu. Příběh je smyšlený, ale jsou zde uvedeny skutečné události i skutečné osoby, které zachránili za války spoustu životů.

putpuda
21.04.2019 3 z 5

Pěkný,romantický příběh o zakázané lásce z nelehké doby. Dobře se četl,ale čekala jsem větší drama. Určitě jsou lepší knihy s touto tématikou, ale jistě potěší romantické duše :) Dávám 3 a půl *.

Katka81
29.01.2019 4 z 5

Celkem fajn, čtivá kniha. Akorát konec moc zidealizovaný a rychlý, což jí ubralo na uvěřitelnosti.