Z Izrastiny s láskou

Z Izrastiny s láskou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449883/bmid_z-izrastiny-s-laskou-o50-449883.jpg 4 223 64

Ve své druhé knize se ostřílený reportér a laureát ceny Magnesia Litera vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. S pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu usiluje o nabourání leckdy schematického vnímání neklidného regionu. Výrazná osobnost televizního zpravodajství odmítá vnímat izraelsko-palestinské vztahy jako výhradně konfliktní. Nabízí naopak názor, že vybírat stranu si není třeba, protože oba národy jsou obdivuhodné, a přitom odsouzené k tomu žít bok po boku. Zároveň Jakub Szántó vůbec poprvé odhaluje vlastní hluboké pouto k Blízkému východu a odhaluje své city k exotické, a přece blízké oblasti, jejím lidem, historii, kultuře nebo přírodě. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil.... celý text

Lucienka
12.07.2022 5 z 5

Dobře se čte, i když jsou Jakubovi zážitky a nebo rozhovory s pamětníky někdy hodně drsné. Má rád obě země, kde žijí normální lidé, kteří konfliktem trpí a snad si všichni přejeme, aby co nejdříve došlo k příměří a obě země žily v klidu a míru vedle sebe.

kolacky
27.06.2022 5 z 5

Už když byl Jakub Szántó zpravodajem v televizi, sledovali jsme jeho reportáže se zájmem, protože do nich vždycky dal něco víc než jenom slova. Ve své druhé knize z oblasti Izraele a Palestiny je osobnější a zároveň nestranný, popisuje události a příběhy a moc se mi líbí, jak čtenáře vede tím vším okolo.
A hluboce se skláním před paní Lenkou. Já bych na jejím místě měla nervy v kýblu, přátelé.

KristýnaMy
21.06.2022 5 z 5

Kéž by takových knih bylo více. Každý řadek jsem si užila, o to více mám radost z nových, dokonale uspořádaných, znalostí.

Etela
24.05.2022 5 z 5

Rozsahem a podrobnostmi jsem si představovala, že takovýmto způsobem bude napsána prvotina autora, dílo Za oponou války. Nevadí, moje přání bylo splněno tímto dílem.
Přestože je autor osobně zainteresován do oblasti/regionu (což bývá někdy pozitivum, jindy negativum), tak celkově dílo působí objektivně. Nejedná se o historický výčet, ale jak uvádějí ostatní čtenáři, historie oblasti je popisována přes osudy jednotlivých účastníků. Je nutno podotknout, že tento zvolený přístup je dán vzděláním a osobností autora, který patří mezi nejlepší zahraniční zpravodaje.

Chajda69
12.05.2022 5 z 5

Za oponou války se mi líbilo moc, takže druhá kniha Jakuba Szántó mě nemohla minout. A byla, řekl bych, snad dokonce ještě lepší, než první. Zaměřená více na historii a vývoj regionu, a já se na základě ní konečně naučil rozeznávat faktické rozdíly mezi Západním břehem a Gazou, Fatahem a Hamásem, kdo je kde, kdo je radikálnější, kdo konstruktivnější, a komu o co vlastně jde (resp. kdo co deklaruje). "Makrohistorický" pohled Szántó doplnil o "mikrohistorický", a konkrétně popsal některé události, které vzájemný vztah, nebo spíše ne-vztah, Izraelců a Palestinců dodnes definují.

Skvělé čtení pro zájemce o problematiku regionu.

Kamcatak
07.04.2022 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst z důvodu, že o problematice Blízkého východu a konfliktu Izrael-Palestina jsem měla téměř nulové znalosti a občas mě to trápilo vzhledem k tomu, že téma je stále aktuální a často se o něm mluví. Vzhledem k mým očekáváním musím říct, že jsem velice spokojená, dozvěděla jsem se neuvěřitelné množství informací ale hlavně jsem mohla nahlédnout "pod pokličku" a seznámit se s tím, jak tamní lidé - z obou stran - přemýšlí, jaké mají motivace, k tomu co dělají a jak se cítí... a to dělá tuto knihu výjimečnou. Málokdo se dostane k lidem, nejen těm "obyčejným", ale i k vlastním tvůrcům těchto událostí tak blízko, jako novinář.
Některé pasáže byly pro mě těžké na porozumění, vzhledem k nedostatku mého vzdělání v této oblasti. Také mi úplně nevyhovovalo, že autor přeskakuje z různých časových období do jiných a pak se k nim zase vrací... měla jsem v tom pak trochu guláš a v jednotlivých válkách se stále neorientuji.. Nicméně jsem nesmírně ráda, že jsem si tuto knihu přečetla! :)

Auto999
01.04.2022 5 z 5

Historie Izraele a Palestiny, ale ne z pohledu profesora historie, ale z pohledu lidí tam v současné době žijících. Je to velmi zajímavá kniha. Ale že všech knih co jsem o tomto regionu četl vyplývá, že Izrael se jen neustále brání muslimskému útlaku. Štěstím pro Izrael je, že mají obrovskou technologickou i morální převahu. I s tou ovšem život v Izraeli, kde denně dochází k teroristickým útokům není nic lehkého.

BarboraSalome
09.02.2022 4 z 5

Pan Jakub Szánto opět ve skvělé formě. Problematiku Blízkého východu přibližuje pravdivě, rozhodně nestraní ani jedné straně. Kniha se mi nečetla úplně lehce, je to způsobené tím, že nemám takové znalosti o tomto regionu(za to kniha samozřejmě nemůže). Ke knihám pana Szánta se určitě zase někdy vrátím.

Varvara
07.01.2022 5 z 5

Kniha, které nemám až na sem tam chybějící písmeno co vytknout. Informačně velmi nabitá, ale přesto ne unavující a už vůbec ne nudná. Naopak mě tahle kniha hodně chytla a těžko jsem se od ní odtrhávala. Ale jak píše Yorika, čtení si žádá čas a pozornost. Autor zúročuje jak své rozsáhlé znalosti moderních dějin, tak i pestré zkušenosti z Blízkého východu. Těší mě, že takovou knihu sepsal, obohatila mě. A zřejmě se k ní budu vracet.

Katerina_DXB
05.01.2022 3 z 5

Knizka byla zajimava co do obsahu, ale uplne mi nevyhovovalo vecne preskakovani. Mam radeji dej, ktery na sebe navazuje. Take jsem se obcas nudila pri prilis detailnich popisech historickych udalosti, ale to je jiste vec vkusu.

Yorika
05.12.2021 5 z 5

Na knihu je potřeba si udělat čas. Rozhodně to není rodokapsová četba. Kniha se čte dlouho a její stránky vyžadují plnou čtenářovu pozornost.
Konflikt na Blízkém východě je komplikovaný a pro nezaujatého pozorovatele těžko pochopitelný.
Autor se snaží přiblížit příčiny i historii konfliktu. Dělá to lidskou, srozumitelnou formou. Po četbě knihy jsem konečně alespoň trochu pochopila souvislosti. Kvalitní literatura faktu.

painthers
23.11.2021 3 z 5

Knihu bych rozhodně doporučila všem, kteří si chtějí udělat nějaký ucelenější obrázek o historii vzniku Izraele a posledních přibližně sto letech událostí v této oblasti. Text je nezaujatý a nebude vám tlačit ani jednu stranu sporu, což je fajn.

Jenny46
15.11.2021 5 z 5

Knihu mi doporučila teta a jsem za to moc ráda, zajímavý pohled a zkušenosti nám poutavě vypráví reportér J. S., vřele doporučuji

Vydra57
07.11.2021

Výborné čtení. V naší literatuře asi není jiná tak komplexní a objektivní kniha o židovských dějinách, vzniku státu Izrael a jeho moderní historii a o palestinském problému vůbec. Z pohledu Židů i Palestinců , si bez emocí a manipulací. Hodně jsem si utřídila informační chaos ve vlastní hlavě.

MáraR.
29.10.2021 5 z 5

K Szántóvi chovám neskrývaný obdiv. Má velký rozhled a kniha je napěchovaná informacemi. Předchozí kniha "Za oponou války" na mě působila lehce chaoticky. U tohoto počinu už tomu tak není. Nesmírně zajímavé čtení, které předkládá na komplikovaný region nezaujatý pohled v souvislostech. Jen mě mrzí, že nejsem schopen tolik informací udržet v paměti.

MildeZ
29.09.2021 5 z 5

V jednu chvíli jsem se musel do čtení trošku nutit, jelikož jsem měl svá očekávání, jakým směrem by kniha měla směřovat, ale potom se to zlomilo a začala mě zase hrozně bavit ;-) Autora si jako redaktora vážím a rozhodně si klidně znovu od něj v budoucnu něco přečtu.

puczmeloun
02.09.2021 4 z 5

Velmi umně skloubená historie Izrastiny s různorodými lidskými příběhy posledních desetiletí prošpikovaná osobními zážitky a příhodami člověka i zahraničního zpravodaje v jednom. Kniha není encyklopedie Izraele a Palestiny, politologickým článkem, historickou publikací ani osobním deníkem. Snaží se čtenáři plasticky a barvitě předat pocit z místa, vzdělávat i doplnit historické zajímavosti. Někdy je to mix poněkud hutný a překotný, přesto dobře čitelný. Na fakta tak může navazovat rozhovor s pamětníky (velmi oceňuji obě strany počátků arabsko-izraelských válek), popis současné situace pohledem člověka, který v místě roky žil, i vyloženě osobní poznámky, například ve vzpomínkách na vlastního dědečka či těžkosti práce televizního zpravodaje v konfliktních momentech (i když někdy jsou to řádné šrapnely, jako vzpomínky na vybírání palmy pro pozadí živých vstupů nebo rozhovor s dalajlámou).

Jako dlouhodobý zájemce o Blízký východ jsem si při čtení rovnou vytáhl knihu Izrael a Palestina (Čejka, 2010) a sem tam si kontextuálně doplňoval dávno ztracené informace, nebo je naopak konfrontoval s těmi nově získanými. A i když to na začátku vypadalo na klasické Čejkově škále (viz blog Blízkovýchodní stránky) jako "mírně sionistické" čtivo (a na autora bych se za to vůbec nezlobil, vzhledem k reálným, historickým i rodinným okolnostem), závěrečné kapitoly vše vynahradily. Zajímavé doplnění o souostroví Palestina i pohled do uzavřené Gazy.

cikáda
23.08.2021 5 z 5

Mému požadavku dozvědět se něco bližšího o Izraeli a Palestině kniha plně vyhověla, reálie jsou podány čtivým a zajímavým způsobem. Na problematiku vztahů je nahlíženo z obou stran. Již mám od Jakuba Szantó zakoupenou druhou jeho knihu.

petbrab
19.08.2021 5 z 5

Druhá kniha reportéra a historika Jakuba Szánta.
Strhující pohled na vztah Izraele a Palestiny, který nám ukáže pohled na problematické soužití ze všech možných stran i skupin obyvatel.
Na závěr vše dokonale podtrhne vynikající epilog.
Všem, kteří se o Izrael a Palestinu zajímají, by tato kniha neměla chybět.
Autor v ní nestranně zúročil dvacet let svého profesionálního zájmu o tuto oblast.

LadikRS
20.07.2021 4 z 5

Exkurz do vybraných částí dějin Izraele v kombinaci s osobními zážitky autora především ze setkání se zajímavými lidmi a to jak s pamětníky některých událostí, tak jen se zážitky ze současného běžného života. Kniha není příliš ucelená, má spíše reportážní strukturu bez nějakého širšího kontextu, což ale lze vzhledem k profesi autora pochopit. A naopak, je to i předností této knihy, že je postavena především na osobních postřezích autora a jeho vnímání historických událostí. Pokud se zajímáte o dění v Izraeli, vřele doporučuji, kniha ve vás při čtení vyvolá zájem dohledávat si další informace a souvislosti.