Z hlubin

Z hlubin https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192628/bmid_z-hlubin-bGu-192628.jpg 3 2 2

"Z hlubin" je autorova vůbec první básnická sbírka, vyznačující se spojením s přírodou, steskem a melancholií. Toto vydání obsahuje rovněž druhou až čtvrtou Vrchlického sbírku: Sny o štěstí, Symfonie a Rok na jihu.

Poezie
Vydáno: , Melantrich

anthraxCZ
01.04.2015 4 z 5

Navenek nádherná přírodní lyrika, pod povrchem snaha vymluvit se z trýznivého vědomí konečnosti přírody, světa a lidského individua. Nutnost zániku, hynutí a z toho vyplývající pomíjivost nejen lásky zdá se být ve Vrchlického sbírce jednou z posedlostí. Jak se vyrovnat s neúprosností času? V hledání krásy? Krásy přírody? Lásky?

Yarwen
22.07.2014 2 z 5

Vrchlického řadím v rámci českých básníků k těm nejtěžším, na jeho mnohdy obtížně čitelné verše je třeba se soustředit, aby čtenář pochopil, co chtěl básník říci. Statečně jsem se prolouskal všemi sbírkami, které byly do této edice zařazeny a našel mezi nimi několik perel, které jsem si vychutnal. Avšak k těm ostatním, k té převážné většině, nemám potřebu se podruhé vracet. Krom toho je třeba zmínit výtku týkající se pravopisu - v dobách, kdy Vrchlický verše skládal, procházel český jazyk určitými změnami, nicméně Vrchlický si s tím příliš hlavu nelámal. Člověk pak naráží na různé patvary slov, které zase na jiných místech autor tvaruje jinak.

Jaroslav Vrchlický (p)
česká, 1853 - 1912