Xenofón: spomienky na Sokrata / Platón: Sokratova obrana

Xenofón: spomienky na Sokrata / Platón: Sokratova obrana https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200427/bmid_xenofon-spomienky-na-sokrata-platon-D9m-200427.jpg 4 1 2

V spisoch populárne-filozofických (Obrana Sokratova, Spomienky na Sokrata) opísali postavu Sokrata a vyložili jeho učenie. V Sokratovom duchu kládli dôraz na rozumové poznanie a odborné znalosti.

JohnMiller
23.11.2023 4 z 5

Grécku filozofiu (hlavne klasické obdobie) som si zamiloval počas štúdií na VŠ. a doteraz sa k nej vraciam, hoci vlastním iba hŕstku diel.

Nevlastním ich viac pretože - za prvé, mám tonu iných kníh ktoré si chcem kúpiť a za druhé, keď si aj nejakú Antickú - starovekú vyhliadnem: väčšinou je už vypredaná A keďže sa veľmi rád vyhýbam všemožným výcucom a novým interpretáciám guruov (motivačná literatúra je formát, ktorému som neprišiel na chuť), počkám si radšej niekoľko rokov na dotlač.

Pri tomto vydaní - dva v jednom: Xenofon - Spomienky na Sokrata a Platón - Sokratova obrana, som sa bál, že bude preklad nejakým spôsobom poznačený socialistickou ideológiou - ako "predmarxistická idealisitická filozofia", kde jednotka práce nie je esenciou všetkého. Rok vydania 1970. Avšak nepostrehol som nič čo by ma tu vyrušilo. Akurát si to vydavateľ nechal na záver v cca 30 stranovom komentári, ktorý síce obsahuje dôležité historické údaje, no socializmus z neho preteká ako z poškodenej kanalizácie. Čo vám poviem .........

Tieto diela sú istou posmrtnou obhajobou asi najznámejšieho starovekého filozofa v dejinách - Sokrata, ktorý bol počas vykonštruovaného procesu odsúdený na smrť. Mám rád jeho myšlienky ktoré predkladá praktickou formou na príkladoch zo všedného života. Poučné, logické, idealistické ale nie nereálne.

Andráse de la
08.05.2019

Xenofon je dnes asi ten nejpodceňovanější autor vůbec. Vždyť v jeho dílech je tolik moudrosti (a to jak filosofických-teoretických tak k praktických - k běžnému životu). Já osobně ho třeba kladu nad Platona, Aristotela aj., nechci tím podceňovat jejich kvality, byli to skvělí myslitelé, jedni z nejlepších, ale naopak chci jen pozvednout Xenofontovu osobu, protože si to zaslouží.

Autoři knihy

Xenofón