Vzpoura oceánů

Vzpoura oceánů https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/615/bmid_vzpoura-oceanu-Te7-615.jpg 4 351 81

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru.... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Der Schwarm , 2004

Uroborus
17.03.2018 4 z 5

Zaujímavá, ale lepšie mi sadli Vyhorení.

Toffee
08.03.2018 5 z 5

Neskutečná kniha, napínavá, dramatická, mrazivá. Jen nerada jsem ji odkládala a někdy to ani nešlo, když jsem s otevřenou pusou hltala odstavce, napnutá, jak to dopadne. Koupání v moři už pro mne asi nebude tak bezstarostnou zábavou. Kniha je ale i hrozně zajímavá, dozvěděla jsem se spoustu netušených věcí o oceánech, mořských proudech, životě a chování mořských živočichů, o planetě ... Je fascinující, jak křehká a bezvýznamná je lidská civilizace z pohledu naší planety, a jak málo by vlastně stačilo k našemu zničení. Je to jeden z nejlepších katastrofických románů, jaké jsem četla.

Sandalkar
13.01.2018 5 z 5

Kniha, kterou ještě tolik lidí neobjevilo. Thriller se zajímavým ekologickým motivem, který bavil. A rozhodně ho nesloupnete na jedno posezení :-)

trudoš
19.11.2017 4 z 5

Německý spisovatel Frank Schätzing předkládá čtenáři ekologický thriller, jenž svou šířkou budí dojem mohutného eposu o boji člověka s přírodou. A ono je tomu tak napůl. Dobrodružný příběh v sobě povedeně kloubí prvky katastrofického hororu s faktickými, technologickými a biologickými poznatky. Výsledek tak připomíná romány Petera Benchleyho, kdyby je napsal Michael Crichton. A přestože se začíná poměrně zeširoka, postupná gradace konfliktu je zvládnutá na jedničku, má-li tedy člověk chuť na devítisetstránkovou bichli. Přičemž různorodost útoků z moře je fantastická.
Jen mě mrzí, že v rámci depresivní atmosféry je zápletka nakonec vykoupena poměrně laciným setkáním třetího druhu. Ona vůbec tady ta fantastika je spíš rušivých prvkem, než že by podtrhovala kouzlo vyprávění. Hlavně kvůli tomu, že je to pro autora paradoxně jen pomůcka k tomu, jak dát všem událostem nějakou hlavu a patu. Přiznávám, že v mém případě tahle cesta úspěch právě neslavila, za což dost může i uspěchané finále.

deirdre
01.09.2017 5 z 5

Vynikajúci katastrofický thriller s množstvom zaujímavých informácií o tom, ako funguje príroda a ako človek do nej nerozumne zasahuje. Núti k zamysleniu sa nad tým, čo sa môže stať, resp. sa aj stane, ak veľmi rýchlo neprehodnotíme svoje konanie voči nej. Okrem toho, detailne popísané najnovšie výdobytky modernej techniky. Politické súvislosti. Trochu mytológie. Doplnené pútavým dejom s množstvom sympatických postáv, že sa od knihy ťažko odpútava. Je čo čítať, je o čom rozmýšľať. Len jedno upozornenie: nečítajte slovenský preklad, to je naozaj niečo otrasné.

ManiaDardeville
27.08.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Tenhle žánr mám dost načtený a tahle kniha je teda vážně něco. Četla jsem jí třikrát a stále mě baví, to se předtím podařilo jen pár autorům.

Lolila
24.07.2017 5 z 5

Tak to bola pecka! Od začiatku do konca sa stále niečo dialo, žiadne hluché miesta. Autor si dal záležať na detailoch: ako opísal podmorský svet a jeho vzburu voči ľuďom, prírodné katastrofy a množstvo ďalších zaujímavých informácií o fungovaní života v moriach a oceánoch. Dej sa odohráva na rôznych miestach, pričom vedci zameraní na rôzne oblasti podmorského života sa snažia prísť na to čo sa deje. Kniha prinúti zamyslieť sa nad tým v akej veľkej miere znečisťujeme prostredie a čo by sa mohlo stať keby.......Je to vynikajúci katastrofický thriller s hororovými prvkami, ktorý stojí za prečítanie.

Albertos
09.07.2017 5 z 5

Určitě bych jí zařadil mezi top 3 knihy, co jsem kdy četl. Jak jsem se bál počtu stránek, protože do té doby jsem nepřečetl nic přes 450, a tahle měla skoro dvojnásobek, tak snad kromě 20 stránek s popisem dětství jedné postavy tam nebylo hluchého místa a přelouskal jsem to za pár dní. A nešlo se od toho odtrhnout.
Jak už jsem zažil hodně apokalyptických knih nebo filmů, tak tohle bylo asi nejoriginálnější, co jsem zatím potkal.
Určitě doporučuji každému, kdo čte. A toho počtu stránek se nebojte.

Ronnie68
23.03.2017 5 z 5

Páni ... to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Byla napínavá téměř od začátku do konce. Byly zde i zajímavé hororové prvky, jak příroda bojuje proti lidem. Obzvlášť ve scéně s tsunami jsem měla husí kůži. Četla se neuvěřitelně rychle .. téměř se nedalo od ní odtrhnout ...
Tuhle knihu bych chtěla doporučit všem, co mají rádi napětí, trochu vědeckého vysvětlení, tak kde bylo třeba, a nevadí mu že kniha má více stránek ...
Opravdu, stojí to za to ..

DominikV
15.02.2017 4 z 5

Pátou hvězdičku ubírám za zbytečnou délku knihy, kdy mě některé stránky doslova ničily nudou, ale zejména za první polovinu, kde se prakticky nic nedělo. Druhá půlka se čte jedním dechem a nemám k ní prakticky žádnou výtku. V součtu se jedná o kvalitní a napínavý thriller, který by (hlavně) fanoušci filmové Propasti neměli vynechat :-)

Metroušek
11.02.2017 5 z 5

Vynikající, inteligentní, erudovaný sci-fi eco thriller s velmi originálními nápady. Výborný je také překlad. V porovnání s tímto počinem jsou pro mne zatím ostatní díla autora bohužel relativním zklamáním.

Lyzarka79
07.01.2017 5 z 5

Má první kniha od Schätzinga, četla jsem ji asi před třemi lety. Naprosto mě uchvátila. Je to zajímavý a nový pohled na to, co člověk se světem provádí a jak by se mu to mohlo vrátit. Líbí se mi, že se děj odehrává na různých kontinentech a posledních 100 stran jsem přečetla jedním dechem s očekáváním jak to skončí... doporučuji.

beveron
30.12.2016 3 z 5

Zajímavé, napinave, ale konec byl jaksi v nedohlednu

Aaron Lewis
13.09.2016 5 z 5

Moc se mi do ní nechtělo, protože jsem si říkala, že nebude tak dobrá jako Limit a i když se budu snažit nemít očekávání (což podle mě nejde) budu zklamaná. Prdlajs. Kniha byla super. Čtivá, hutná, zajímavá, zase nebylo slabého odstavce (je pravda, že poslední stránky s akcí mi úplně nesedly, já bych se raději jenom vybavovala a navazovala kontakt, ale to je naprosto minoritní a na konečný dojem z knihy nemělo vliv, koneckonců, nějak to skončit musí). Klidně bych se dozvěděla víc o Olivieraové, Bohrmannovi, Peakovi a Croweové. Líbí se mi, jak autor píše. Chci vždycky vědět víc. Všechny potvory jsem si googlila i kontinentální šelfy a proudy oceánů, které mě ve škole vůbec nebavily a přišli mi jako naprostá ztráta času a paměti se o nich učit. 900 stránek je málo.

Škoda, že to není podle skutečné události, docela bych nám yrr přála.

krakonos.kraken
06.04.2016 5 z 5

Poslední část byla trochu moc přitažená za vlasy (nemyslím konec jakože záver), ale jinak naprosto dokonalá kniha

Ighy
19.09.2015 5 z 5

Tohle dílo je tak fascinující, že nedokážu najít všechna slova, kterými bych Vzpouru oceánů popsala. Úžasný děj, úžasně zpracované postavy, spousta nových informací. Tato kniha se četla jedním dechem. Přesně takto by knihy měly být napsány - tak, že čtenář ani nedýchá, v noci se mu o tom zdá a realita (svět) kolem něj mizí a sám čtenář se ocitá v ději.

KniSKov
07.04.2015 5 z 5

Já bych psala to samé co Rozmarýna Rozmarná o kousek níže, plně se s tím ztotožňuji ve všech bodech :-) Další z knih, od které se nezlze odtrhnout.

vysypanel
18.03.2015 3 z 5

Výborné, ale ke konci už moc rozvleklé. Ale vydržel jsem. Námět zajimavý, klidně by to tak mohlo dopadnout, když budeme furt ty oceány likvidovat...

učtese
02.01.2015 3 z 5

U takovýhle knihy začnete uvažovat o elektronický čtečce....
Není to špatná kniha, ale pro mě mínusové body mírně převažují. Je to napsané, řekl bych, s "německou" pečlivostí a přesto na mě postavy (hlavně ženské) působily poněkud plochým dojmem. Četl jsem bez výrazných přestávek a přesto se mi ke konci Croweová pletla s Weaverovou. Vědecké pasáže jsou přes veškerou snahu autora příliš učebnicové a vyžadují přechod do jakéhosi studijního režimu čtení. Spousta stran jejichž přečtení vám nic nepřinese a od finálního rozuzlení jsem očekával mnohem víc.

nightlybird
03.12.2014 5 z 5

Kniha je okomentována dostatečně, nebudu to nijak zvlášť "okecávat". Snad jen podotknu, že ta necelá tisícovka stran není marná a že je jen relativně málo knih žánru katastrofický sci-fi thriller, které by byly mimo akční dějové stránky tak "našlapány" notnou dávkou reálných, s dějem souvisejících informací. Začnu se shánět po knize Zprávy z hlubin, ta bude zřejmě vhodným doplňkem téhle četby i když předpokládám, že bude podstatně obtížněji čtivá - možná ale zase zajímavější, pokud půjde o informace související s tím málo známým "sedmým kontinentem".

moře a oceány tajemství ohrožení světa

Frank Schätzing
německá, 1957