Vzdělaná

Vzdělaná https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/bmid_vzdelana-WxV-433563.jpg 4 1018 267

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Educated , 2018

nada3314
12.07.2020 4 z 5

Výborný autobiografický příběh Tary, která žila v rodině mormonů. Bylo to pro mě drsné čtení, nechápu tyto náboženství ani tyto kultury, které odmítají lékařskou pomoc. Silný, ale velice čtivý příběh u kterého budete hodně přemýšlet.

Pebbles
11.07.2020 5 z 5

Neuvěřitelně zajímavý a silný příběh, který mne ze začátku knihy neupoutal a já se poddávala obavám, že tentokrát jsem šlápla vedle. Ale pak se na scéně objevil Tyler a celý příběh jakoby se najednou proměnil. Dlouho jsem přemýšlela, jak bych vyjádřila ten pocit nad celým tím životním příběhem Tary. Pak jsem se dočetla na str. 193 a Tara to vyjádřila za mne...
"Začala jsem vnímat, jak nás utvářejí tradice, které nám někdo předal, tradice, kterých jsme si nebyli - buď záměrně, nebo neúmyslně - vědomi. Začínalo mi docházet, že jsme své hlasy propůjčili diskurzu, jehož jediným smyslem je druhé dehumanizovat a týrat, protože je snazší v takovém diskurzu pokračovat, protože udržení moci se vždy považuje za správný postup."

Shardlake
08.07.2020 5 z 5

Poutavým způsobem popsány vlastní prožitky autorky i když ne vždy veselé, ale místy až zimomřivé. Jistě pro ni nebylo lehké odpoutat se od způsobu života, který se jí snažili nalinkovat rodiče, především otec, a jít si svou vlastní cestou.

Danago
08.07.2020 5 z 5

Velice zajímavá, šokující a až neuvěřitelná autobiografie. Rozhodně stojí za přečtení.

Sixao
02.07.2020 4 z 5

Je to hodně zajímavá knížka. Hlavně otec rodiny je neuvěřitelný magor a často jsem žasla a říkala si, to jako fakt? Všechny potomky pozabíjí nebo minimálně zmrzačí? To nemají pud sebezáchovy? Na druhou stranu v tom od narození vyrůstali, takže se jim zase nemůžeme tolik divit. Jejich matka byla většinou na straně toho šílence. Školský systém v Americe mi přišel taky poměrně zajímavý. A ten přístup mormonů ke zdravotnické péči jak je zde popsán, je hrozně pokrytecký. Když už šlo opravdu do tuhého, spěchali samozřejmě do nemocnice.

Terinka-ka
02.07.2020 5 z 5

Strhujicí příběh!

Knižní střípky
30.06.2020 4 z 5

Bylo to hrozné čtení. O to více strašné to je, když si člověk uvědomí, že se tento příběh opravdu stal, a de facto stále děje. Tara sice žije nyní svůj vysněný život, ale díky svému dětství je navěky poznamenaná. Taru nelze jinak než obdivovat. Přesto přese všechno co zažila, dosáhla neuvěřitelných úspěchů na poli vzdělání a já bych si moc přála, aby ji aspoň tato skutečnost přinesla trochu štěstí. Protože bohužel nevěřím tomu, že by se jednou úplně dokázala vymanit z toho, co zažila.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Mindy
28.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě přitahovala i odpuzovala zároveň. Absolutně si nedovedu představit život, jaký Tara a její rodina vedli. A chování jejího otce prostě nedokážu pochopit. Že je někdo tak silně ovlivněn vírou, že by nechal své děti (manželku a nakonec i sám sebe) raději zemřít, než by je nechal ošetřit v nemocnici.
Neuvěřitelně silný příběh a neuvěřitelně silná autorka, která se z tohoto života dokázala vymanit, i za cenu ztráty části rodiny.

bara-z5649
24.06.2020 5 z 5

(SPOILER) No tak tohle....
Ano, není to pro každého, jelikož to není žádné fantasy, žádné sáhodlouhé vykreslování postav a prostředí, ale spíše jen konstatování důležitých informací v Tařině životě, které opravdu nejsou jednoduché (ano, nejsou - trvá to dál).
Někdy mi bylo zle, někdy jsem chtěla křičet, někdy k Taře promluvit, a někdy jí obejmout. A všechny tyhle pocity, které mi pár stránek dokázalo vyvolat, jinak hodnotit ani nejde.

Sidonia
22.06.2020 4 z 5

Pro mě pohled na život z naprosto jiného úhlu - setkalo jsem se s rodinou, kde nikdo, opravdu nikdo nebyl zhýčkaný a rozmazlený, řekla bych - život v druhé polovině padesátých let minulého století a hle - hrdinka je ročník 1986. Netušila jsem, že takové rodiny žijí a asi nejsou výjimkou, jen to málokdo dokáže tak bez servítků napsat. Rodinné vztahy tak surové a nemoderní - o tom se hodně těžce mluví. Knihu hodně oceňuji a před silou autorčiny osobnosti a jejími rozhodnutími se skláním.

Hanajja
18.06.2020

Těžko uvěřitelný příběh, krásně čtivě napsané,nechce se věřit, že se taky takhle dá žít!!

Pistácie
17.06.2020 5 z 5

Téhle knize bych se asi vyhnula obloukem, ale doporučovalo to více lidí, tak mi to nedalo. Nakonec jsem se začetla do neskutečně silného příběhu, který nenechá chladným žádného čtenáře. Jako člověk, který vyrůstal v láskyplné rodině, si tohle ale jen těžko dokážu představit. Nikdy mi nic nechybělo a byla jsem šťastný dítě. O to víc mě mrzí, že je tohle pravdivý příběh jedné holky, jejíž šílená rodina se podepsala na jejím dospívání, vnímání (všech i milostných) vztahů, ale i vnímání sebe sama. Je hrozné, že se k vám rodina takto chová, ale zároveň bojujete, aby vás ze svého života úplně neodstřihli. Přišlo mi to líto, a nejradši bych se s hlavní hrdinkou skamarádila a pomohla ji. Takhle jsem byla jen nezúčastněný divák, který s otevřenou pusou zírá, co všechno za ta léta vytrpěla, ale i to, jak silná byla a kam až se svou silnou osobností probojovala.

cornetka
15.06.2020 5 z 5

Příběh Tary je pro mě neuvěřitelný. Neumím si představit, že někdo může žít na šrotišti a že něčí rodiče, resp. otec, muže být takový fanatik do náboženství a ještě zakáže svým dětem chodit do školy, protože je to proti víře.
Krom bláznivého otce musí Tara ještě snášet bratra Shawna, který ji pro změnu týrá fyzicky. Otec s matkou to ale nechtějí vidět a tak ho omlouvají. To všechno se promítne do Tařina následného života - nevěří si, neumí si ani představit jiný život než ten jejich, všichni, kdo není zahalený až ke krku, ji připadají divní, jít k doktorovi, když vás něco bolí, je nepředstavitelný, je nespolečenská - zkrátka má velké problémy sžít se s okolím, kdyz opustí rodinu a nastoupí do školy. Rodinu ale neopustí úplně, na to nemá sílu, protože pořad ji s nimi něco spojuje. Při čtení téhle knizky jsem si celou dobu říkala, že přeci není možný, aby se tohle dělo. O to víc patří můj obdiv Taře za to, že se dokázala vzepřít, i když to mnohdy bylo dost náročné.

slecnapeta
14.06.2020 5 z 5

Kniha je velmi ctive napsana, dokazala jsem se vzit do vypravecky a dej pro me byl velmi zajimavy, protoze jsem se nikdy hloubeji o mormonstvi nezajimala.

Bramborak81
10.06.2020 4 z 5

Ano, silný příběh, jiný také tím, že se jedná o paměti mladé autorky. Tara musela volit mezi rodinou a vzděláním. Domácí výuka spíše neprobíhala a byla nahrazena prací na šrotovišti. Cena za vzdělání je tentokrát hodně vysoká, ale přes všechny překážky se Taře podaří studovat na prestižních univerzitách jako je Harvard nebo Cambridge. Prožila velmi těžké dětství, a to nej proto, že ji starší bratr týral fyzicky i psychicky a pomoc u rodičů hledala marně. Rodinu provázela velmi těžká, život ohrožující zranění, která vzhledem k jejich přesvědčení nepochopitelně řešili pouze bylinými tinkturami. Mnohokrát jsem jen nechápavě kroutila hlavou. Nedokážu se ubránit pochybnostem, že některé události jsou za ty roky v paměti trochu zkreslené nebo upravené pro lepší čtivost, ale kniha určitě stojí za přečtení.

Pitbullka
08.06.2020 4 z 5

Ano, jedná se o silný příběh, který Vám bude místy připadat až neuvěřitelný. Bohužel, mně místy přišel hodně naivní a některé pasáže mě nebavily. Shawn mi neuvěřitelně lezl na nervy a nad některými věcmi jsem opravdu jen nevěřícně kroutila hlavou.

Gooverka
08.06.2020 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, která mi už nikdy nedá spát. Něco tak pravdivého, hodnotného a nutícího k přemýšlení nad svým vlastním životem jsem nečetla dlouho, možná nikdy. A i když se na první pohled zdá, že příběh bude vyprávět o dívce, která vyrůstala v mormonské rodině, neměla žádné vzdělání, a sama se vypracovala až k doktorskému studiu, nenechte se zmást. To je jen premisa knihy, která jde mnohem hlouběji a řekla bych, že nejvíce reflektuje téma rodiny. Co znamená výchova, jak nás ovlivňuje a jak najít sám sebe. Opravdu doporučuji přečíst každému a strašně se mi líbila autorčina slova, která řekla v nějakém rozhovoru: Můžete někoho milovat, ale přesto se rozhodnout, že už ho nikdy nechcete vidět.

Emmadriel
07.06.2020 5 z 5

Velmi silná kniha, která obsahuje silný příběh ženy, která se chtěla vymanit z vlivu rodiny, která na ni během těch několika let jejího života měla fatální následky, ale vlastně zjistila, že z rodinného vlivu, toho co jste v ní prožili se už navždy stane vaší součástí a může to mít na vás jak vliv pozitivní tak také negativní. Na tuto knihu je možno nahlížet z mnoha pohledů, tedy jako na příběh ženy, která si šla za svým a bojovala proti své rodině a za věci, v které věří ona. Potom na příběh ženy, která ač je stíhaná rodinnou ideologií a tragédiemi ji i přesto miluje a ví, že oni nemohou za to, že ona má jiné názory a postoje než oni. Kniha vás donutí přemýšlet nad výchovou dětí, může vás inspirovat (protože vše jde, pokud si za tím jdeme), bezpochyby vás kniha také dojme. Mě osobně v knize chybělo trochu víc osobních pocitů autorky, ale zase chápu, že své pocity nechtěla sdělit celému světu. Autorka této knihy byla v loňském roce zařazena mezi 100 nejvlivnějších a inspirujících osobností, tato kniha je důkazem toho, že oprávněně.

kalinkacz
07.06.2020 5 z 5

Wow, wow, wow... Kniha byla jednu dobu v zahraničí vidět všude, byla vychvalovaná a doporučovaná doslova všemi... Trošku jsem se toho hypu bála, že budu z knihy zklamaná, ale tato obava se ukázala jako úplně zbytečná... Tohle bylo něco! Životopisné knihy moc nevyhledávám, ale kvůli již zmíněným recenzím jsem se rozhodla knihu zkusit a jsem v šoku, jak moc mě tato kniha dostala, obohatila a donutila přemýšlet... To, co autorka prožila, bych nepřála nikomu a to, že se vše událo v nedaleké minulosti je teda... Nepopsatelné... Takže za mě maximální doporučení...

Pisquosus
06.06.2020 4 z 5

Kniha se četla perfektně, styl mi seděl. U čtení jsem trnula, jaká další pohroma se vyvalí na autorku knihy nebo její rodinu. Zajímavá je odolnost a zároveň stupeň neštěstí, které rodina autorky zažívala.

Sama si nedokážu představit žít v takovém prostředí, téma je zajímavé, myslím si však, že by mohlo být rozepsáno více do detailu (studium, adaptace do “normálního prostředí”, život s partnerem, zaměstnání,...). Za toto dám o jednu hvězdičku méně.

Kniha rozhodně stojí za přečtení, není to ztráta času a jedná se o zajímavé téma, které není běžné.