Vzdělaná

Vzdělaná https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433563/bmid_vzdelana-WxV-433563.jpg 4 1016 267

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Educated , 2018

laydee
19.09.2020 4 z 5

Tahle kniha ve vás vyvolal spoustu otázek, donutí vás k zamyšlení.Přijde vám neskutečné a šokující.Za mě opravdu skvělá kniha o Mormonech, náboženském fanatismu a jak je opravdu těžké říct
NE!

Weruschka
15.09.2020 5 z 5

Musim dat plny pocet, kniha me naprosto zasahla, je to silne tema, autorka dokazala popsat vztahy i svoje myslenky tak dokonale ze jsem nedokazala prestat cist.

evonra
13.09.2020 4 z 5

Odstrašující pro mne bylo, že se příběh odehrává podle skutečnosti, téměř ze současnosti a v tak vyspělé zemi, jakou se Amerika prezentuje...
Úroveň školství, zdravotnictví ... pro nás tak běžné a zásadní...
Je velmi obdivuhodné, čeho Tara přes všechny ty rány dosáhla, a přitom na svou rodinu pohlíží s láskou a respektem.

Marekh
13.09.2020 5 z 5

Kniha je podle skutečné události. Příběh svého dětství a dospívání nám vypráví Tara Westoverová. Kniha má 3 části. Bylo mi líto, v jakých podmínkách Tara vyrůstala. S otcem, který byl náboženský fanatik, neuznával doktory a vzdělání ve školách, často jednal bez rozmyslu a svéhlavě, jeho jednání se příčilo zdravému rozumu, a s matkou, která se mu podvolovala a nedokázala obhájit vlastní názor. Tara měla také bratry a sestry. Neměl jsem rád jejího bratra SHAWNA, protože jeho chování se mi vůbec nelíbilo, měl jsem z něho stísněné pocity. Měl jsem rád TYLERA.

Hlavním námětem knihy je vzdělání. V anotaci je uvedeno, že „bez ohledu na to, kde a do jaké rodiny se člověk narodil, může se probojovat k lepšímu životu.“ Tara musela pomáhat otci na šrotišti, našla si také různé práce, nemohla studovat ve škole, a proto v počátcích se věnovala samostudiu. Později začala studovat Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta k doktorátu byla trnitá, plná překážek a měla to daleko těžší než studenti, kteří normálně vystudovali střední školu a potom pokračovali na vysoké škole, ale přesto dokázala vystudovat vysokou školu, ačkoliv neměla doma podmínky pro klidné studium a hlavně neměla podporu rodičů, kterou by si zasloužila.

Říká se, že člověk může studovat v každém věku, nikdy není pozdě, obzvláště když si člověk vybere studijní obor, který ho naplňuje a baví ho. Myslím si, že jiné je studovat vysokou školu, když je člověk mladý a jiné je to, když má vyšší věk. Myslím si, že v zralejším věku je studium náročnější z různých důvodů. Člověk chodí do práce a k tomu se ještě musí věnovat studiu a připravovat se na zkoušky. Nicméně se to dá zvládnout a znám hodně případů, kdy i v pokročilém věku tito lidé vystudovali. Jsem názoru, že ne každý má optimální podmínky ke studiu a ačkoliv by chtěl začít studovat, tak se nepřihlásí na vysokou školu z různých důvodů. Třeba z nedostatku časové vytížení, nebo se musí starat o nemocného příbuzného a může existovat nespočet dalších důvodů. Tato kniha může inspirovat čtenáře k tomu, že pokud mají odhodlání a chuť se pustit do studia v jakémkoliv věku, mohou kdykoliv začít a nebát se. Na příběhu Tary vidíme, že její počátky na vysoké škole nebyly jednoduché a měla to stižené tím, že nikdy do školy nechodila kvůli tvrdohlavosti svého otce. Nicméně postupně se zlepšovala a docílila doktorátu.

Kniha je docela bichle, ale knihu jsem měl rychle přečtenou. Určitě autorka zasluhuje obdiv za to, že se rozhodla napsat tuto knihu a podělit se se svým příběhem čtenářům. Neměla jednoduché dětství a dospívání, ale přesto se nevzdávala, a šla si za svým cílem. Občas třeba zakolísala, dotazovala se sama sebe, jestli jedná správně, jestli přece jen otec nemá pravdu a neměla by přehodnotit své názory, ale myslím si, že to zvládla obdivuhodně a stála si za svými názory. V závěru souhlasím s tím, jaké provedla rozhodnutí. Knihu hodnotím na 100 %.

V závěru knihy se vyskytuje PODĚKOVÁNÍ, VYSVĚTLIVKY a POZNÁMKA K TEXTU. Líbilo se mi, že v kapitole POZNÁMKA K TEXTU se vrátila k částem, které chtěla ještě více rozebrat a objasnit. Tím na mne ještě více doléhala hrůza ze situací, které se udály. Autorka chtěla podat vysvětlení, aby vše uvedla na správnou míru.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Přiznat nejistotu znamená připustit slabost, bezmoc, a navzdory tomu si věřit. Je to slabina, ale skrývá se v ní určitá síla; přesvědčení, že máte myslet vlastní hlavou, a ne jako někdo jiný.

O tom, kdo jste, nejvíc rozhoduje, co je ve vás.

Osvobodit své myšlení můžeme jen my sami.

... schopnost posuzovat různé myšlenky, historie, pohledy na věc je základním prvkem procesu sebeutváření.

Jenže když si před sebou něco obhájíte, s pocity viny to nic neudělá. Nezažene je ani sebevětší naštvání nebo vztek na druhého člověka, protože se týkají výhradně nás samých. Jsou strachem z vlastní ubohosti. S nikým jiným nemají co dělat.

kika 13
13.09.2020 3 z 5

Já si stále nemohla nějak představit,že tak se dá i žít.

josska
07.09.2020 4 z 5

Knihu jsem četla v češtině a byla jsem ni zvědavá,,byl okolo ní dost velky boom,,,abych řekla pravdu,čekala jsem asi něco jiného,,ale četla se pěkně,taková ,ze života,zažít bych to nechtěla...

letadlosknihou
04.09.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Amerika - země neomezených možností a omezených lidí. Náboženský fanatismus jako zabiják rodinné pohody. Neuvěřitelné, že tenhle příběh je podle skutečného života autorky. Klobouk dolu, že se dokázala vymanit ze způsobu života, jaký její rodina vede.

dagmar7365
02.09.2020 3 z 5

Velká očekávání přináší velká zklamání. A toto je i příběh knihy Vzdělaná. Čekala jsem strhující příběh, vhled do života mormonské rodiny, ale dostalo se mi vyprávění o životě v rodině s psychicky nemocným otcem a narušeným bratrem. Ano, bylo to zajímavé čtení, fascinující jak svobodná je v tomto směru Amerika, že někdo bez vzdělání může jít rovnou na univerzitu, že se stane dopravní nehoda s vážným zraněním, ale neproběhne žádné vyšetřování (nebo nebylo zmíněno?), ale podání té knihy mě zklamalo. Nedokázala jsem se dost dobře vcítit do Tary, její popis niterných pocitů mi přišel nedostatečný, z mého pohledu důležité události přecházela, jiným věnovala až moc velký prostor..takže po dočtení zůstal velmi rozporuplný pocit.

kacenka075
29.08.2020 4 z 5

Jestli je to vážně podle skutečnosti, tak klobouk dolů za ten životní převrat. Literárně ne úplně dokonalé, ale tady se asi cení ten příběh.

swon
26.08.2020 4 z 5

První čtvrtina knihy mě nebavila, měla jsem problém začíst se, občas mi připadalo, že čtu něco, co už bylo napsáno nebo jsem viděla v americkém filmu o nějaké nábožensky uhozené rodině...

No právě, a ona ta Tara opravdu v té praštěné, fanatické rodině, kde opovrhují státem, zdravotní péčí západního střihu a bojují proti všemožným iluminátům, vyrostla. Jenže pořád jde z řádků cítit, že se ještě úplně neodtrhla. Což člověku lze těžko vyčítat - s vlastní rodinou jsme spjati, ať se nám to líbí či ne.

Až se člověku nechce věřit, že nakonec dosáhla takového vzdělání. I tato kniha nám proto opět ukazuje, že vzdělání je ta nejcennější entita, které lze v životě dosáhnout. Jen skrze vzdělání člověk porozumí světu kolem sebe. A když neporozumí, aspoň bude vědět, že je toho ještě spousta, co by se měl naučit!

dlabikk
20.08.2020 4 z 5

Celkem dlouho mi trvalo se do knihy začíst, ale pak to přišlo. Drsné, silné a pro mne nepochopitelné.

DeniseButterfly
14.08.2020 5 z 5

Veľmi silná kniha a živote mornónov, ich prístupe k životu, rodine, vzdelaniu, výchove ... Priam neskutočný, ale pravdivý príbeh Tary, ktorá vyrastala v silne nábožensky založenej rodine s veľmi prísnym až tyranským otcom, kde sa ako žena mohla len veľmi ťažko presadiť. Príbeh o sebauvedomovaní, vzopretí sa rodinným tradíciám a kráčaním za svojím snom. Jedno veľké ODPORÚČAM

MartinaP.
14.08.2020 4 z 5

Kdysi jsem k této knize četla komentář, který říkal, že kdyby v příběhu bylo více o přeměně trápené dívky k ženě s doktorátem z Cambridge a méně o její psycho rodině, byla by kniha daleko zajímavější. Osobně s tímto tvrzením nesouhlasím a myslím, že je důležité poukázat na to, jak dlouho a kolik úsilí to může člověka stát, než se z takového toxického prostředí vyprostí. Jestli kdy vůbec... Určitě stojí za přečtení.

anetka.repova
04.08.2020 4 z 5

Příběh jsem četla se zatajeným dechem a když se jednalo o skutečný příběh o to na mě kniha zapůsobila více.

Obdivuji Taru jak se se vším poprala a učinila rozhodnutí, které nebylo vůbec jednoduché.

Silný a nezapomenutelný příběh.

Pett
02.08.2020 5 z 5

Proklopýtala jsem si příběhem skrz sebe sama... paradoxně mi aspekt mormonství či neuvěřitelného amerického školství a všech těch nesmrtelníků tak úplně nesedl... co mi více pocuchalo srdeční komoru, byla ta snaha nezůstat jen loutkou v majetnickém sobectví vlastní rodiny... už jen říct si "NE! Stačilo!" chce obrovskou dávku odvahy a síly... je to přeci rodina... rodina je základ všeho... jde opravdu tak lehce určovat si hranice v rámci rodiny? Bez mrknutí oka byste všechny odstřihli a bez jediného šrámu žili ve svém šťastném světě bez jejich všeobjímající lásky? S vědomím, že nejste dost dobří pro vaše nejbližší? Tenhle pocit totiž rozleptává duši a sakra dost bolí... možná právě proto stále milujete a doufáte... vždyť je to přeci ta rodina, že jo!

sadlo
02.08.2020

Přečetla jsem v češtině. Jedním slovem komentuji SKVĚLÉ ČTENÍ! Velice silně na mne zapůsobila. A DOOPRAVDY SE TO STALO, ŽÁDNÁ FIKCE. Taro, smekám před Vámi.

Luccinda
31.07.2020 5 z 5

Příběh Tary pro mě byl opravdu velmi inspirativní a obohacující. Sledovat její dětství a dospívání v rodině náboženských fanatiků bylo mnohdy až děsivé a Tara má můj velký obdiv za to, že se od tohoto života dokázala odpoutat, zpřetrhat rodinné vazby a objevovat svět po svém, očištěna od vlivu psychicky nemocného otce. Bylo naprosto šílené, co všechno byl otec pro svou víru schopen udělat, jak negativně ovlivňoval životy své manželky i svých dětí. Bylo to opravdu náročné čtení od začátku až do konce a čím dál tím víc jsem si uvědomovala, jak moc jsou pro mě některé věci samozřejmé, hlavně co se vzdělání týče. Tara je pro mě v tomto ohledu velkým vzorem, protože i navzdory tomu, že nikdy nechodila do školy, se sama dokázala připravit na přijímací zkoušky na vysokou a získat doktorát. Přijde mi, že tohle její odhodlání a motivace ke studiu mi občas chybí, a jsem ráda, že mi Vzdělaná pomohla si to uvědomit a zamyslet se nad tím, co je pro mě v životě důležité.

Analady
31.07.2020 5 z 5

Příběh Tary mě chytl a nepustil. Už dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy nemohla odtrhnout a těšila se, až se k ní zase vrátím. Kniha je moc hezky napsaná, zároveň je místy až šokující, vyvolává mnoho emocí. Člověku se nechce ani věřit, že se to dělo.

Alternative
23.07.2020 5 z 5

Musím říct, že tohle je pro mě (zatím) nejsilnější kniha tohoto roku. Jestli váháte, jestli si ji přečíst, ztraťte veškeré pochybnosti. Tohle si vážně přečtěte, nebudete litovat ani chvilinku.

myelka
20.07.2020 5 z 5

Netuším, jak to okomentovat, bylo to prostě husté. U nás nemáme moc možností se s mormony stýkat, tolik jich tady není, o jejich kultuře, životě a principech moc nevíme, takže tento vnitřní pohled nás může až děsit. Každopádně velmi zajímavé si o tom přečíst. A ten školní systém mě fascinuje, jak si mohou zcela náhodně a navzájem nezávisle vybrat různé předměty (od hudebky k právu a etice...)