Vzdelaná

Vzdelaná https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413886/bmid_vzdelana-Pi3-413886.jpg 4 1017 267

Silné, strhujúce, nezabudnuteľné rozprávanie, v ktorom Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Autentický a neuveriteľne poetický životný príbeh. Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho. Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky. Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Educated , 2018

keselylenka
05.06.2021 5 z 5

Příběh je neskutečně silný hlavně když si člověk uvědomí, jak moc nás ovlivňuje a utváří výchova, rodiče a prostředí ve kterém vyrůstáme

janasim
29.05.2021 5 z 5

Obdivuji ty, kteří přes veškeré nástrahy života, se dokáží vzepřít i své rodině a jdou si svou cestou za svým snem. To jsou strašně silní lidé. Kupodivu v Tařině rodině jich bylo několik. Tento příběh je skutečně fascinující, udivující a o úroveň výš ho posouvá to, že se jedná o autobiografii.
Stále nedokážu pochopit, že se Tara dokázala vyprostit z její rodiny, když vlastně byla v nejutvářejících letech života krmena bludy psychopatického otce. Tara je v mém věku a o to ještě víc zirám, jak to všechno zvládla. Tato kniha si určitě zaslouží být čtená.

Lily101
28.05.2021 3 z 5

1/2 knihy byla skvělá a klobouk dolů, 2/2 jsem četla z donucením a lehkým vypětím sil (holt jsem četbou této knihy zjistila, že “americký sen” není nic pro mě). Tara to měla těžké a vztahy v rodině muselo být šílené ustát.

Opravdu se až u PhDr. studia píše závěrečná práce? To, že se jí říká “diplomka”, beru jako překlep překladatele.

SPOILER: Moc jsem nepochopila, proč na str. 296-297 hlavní protagonistka tak věří a pak se tak diví. Do té doby proto mám pochopení, ale vždyť už ho zná. Vím, že je to rodina, ale nejhorší výpady jsou, když jsou sami dva.KONEC SPOILERU.

Hlavní protagonistka je neuvěřitelně odvážná a statečná!

Clara_C
24.05.2021 5 z 5

Smekám před všemi lidmi jako je Tara. Že měla tu sílu se vymanit z prostředí, které pro ní mělo být útočištěm, ale místo toho to byla její noční můra. Díky jejím myšlenkám a názorům, které se jí honily v hlavě, člověk chápe týrané lidi svými nejbližšími, kteří jejich chování stále omlouvají, až to skončí fatálně. Ale je prostě strašné, co někteří lidé považují za normální chování a ještě strašnější jsou ti, kteří nezasáhnou. Viz. Tary matka, která nechá trpět šílenou bolestí vlastní děti, ať už z jakýchkoliv pohnutek.

" Nejste kočičí zlato, které září jen v určitém světle. Bez ohledu na to, kým budete, cokoliv ze sebe uděláte, vždycky jste tím byla. Máte to v sobě. "

" Dva dny nato mi přišel balíček, expresně z Idaha. Bylo v něm šest tinktur, dvě lahvičky s esenciálními oleji a pytlík s bílým jílem. Poznávala jsem receptury - oleje a tinktury mi měly posílit játra a ledviny a z jílu jsem si měla udělat vodní lázeň na nohy, abych dostala toxiny z těla. Byl tam i vzkaz od mámy: Prosím tě, užívej je tak dlouho, jak dlouho hodláš brát léky. Mám tě moc ráda.
Opřela jsem se o polštář a téměř okamžitě jsem usnula, ale ještě předtím jsem se stihla zasmát. Máma mi neposlala žádný lék na streptokoka ani mononukleózu. Jen na penicilin. "

bacouch
24.05.2021 5 z 5

Autorka velmi otevřeně popisuje své dětství a dospívání v bigotní mormonské rodině s psychopatickým otcem. Toto velmi patologické prostředí plodí následně další patologické osobnosti. A hlavní hrdinka se snaží z těchto nezdravých vztahů plných vydírání, násilí a manipulace, vymanit. Tara Westover je pro mě žena, která si zaslouží po právu obdiv za svou odvahu a upřímnost, se kterou o těchto bolavých a osobních tématech hovoří. Nevyhnutelná nutnost volby - na jedné straně možnost svobodně dýchat, realizovat se a žít beze strachu a na straně druhé rodina, její kořeny, pouta a "zázemí" - byla popsaná tak přesně, bolestně a tíživě... Fascinoval mě i fakt, že "výchova" v této rodině se odehrávala v současnosti...Tato kniha se určitě dostane do mých top 10 tohoto roku.

juchuchu
21.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Představte si, že přesně nevíte, kdy jste se narodili. Je vám 17 a v životě jste nebyli ve škole. Nikdy jste nebyli u doktora. Všechno, co uděláte, řídí Bůh, a to v zastoupení maniodepresivního fanatického otce, který přesně ví, co je vůle boží. Každý den místo učení a hraní musíte pracovat na šrotišti. Když si popálíte nohu nebo rozbijete lebku, nevezmou vás rodiče do nemocnice, ale matka vás léčí bylinkami a přesouváním energie. Že podle otce je všechno mimo rodinu součástí spiknutí iluminátů a brzy nastane konec světa, proto máte kolem domu zakopané zásoby jídla, paliva a zbraní. Že máte o dost staršího manipulativního, psychotického a sadistického bratra, který vás týrá, a otec i matka dělají, že to nevidí. Přes to všechno rodinu milujete, protože neznáte nic jiného. Ale chcete studovat.
Jakou obrovskou sílu a odhodlání v sobě musela Tara najít, aby se vydala vlastní cestou, si ani nedovedu představit. Nakonec vystudovala Harvard, i když do 17 let nečetla nic jiného než Bibli a Knihu Mormonovu a třeba ani netušila, co je holokaust. Svůj příběh vypráví mimořádně intenzivně, syrově. Člověk si může říkat, že by se od něčeho takového hned odstřihl, ale ten pocit, že vás vlastní rodina zavrhla, že nejste dost dobří, že vás podle nich posedl Satan, to muselo a musí sakra moc bolet.
Skvělá kniha, obrovský literární a emocionální zážitek.

Leusee
01.05.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem při čtení měla doopravdy husí kůži. Je těžké si představit jaké to musí být, vyrůstat v takovéhle rodině. Je dokonce těžké si představit, že venku takové rodiny vůbec existují! Výtečná kniha, která se občas těžce četla. Ale jsem neskutečně šťastná za Taru, která se zvládla dá se říct osvobodit a žít svůj vlastní život podle sebe.

katulkav
13.04.2021 4 z 5

Skvělý a odvážný příběh vypravěný podle skutečné události roky rozpolcenou Tarou. Příběh jako takový mě velmi zaujal a je až neuvěřitelné,jak jedna psychicky narušená osobnost může ovlivnit tolik lidských životů kolem sebe. Mnohokrát mě fascinovalo proč se Tara stále vrací a chce znovu vstupovat na tenký led,ale nakonec jsem pochopila,že jen potřebovala lásku a sounáležitost,kterou automaticky všichni hledáme ve svojí rodině. A nakonec jenom díky vzdělání dokázala otevřít oči a mysl novému životu.

janka2000
11.04.2021 5 z 5

Nejspíš nejlepší kniha loňského roku.
Jedná se o: a) úžasně napsanou knihu
b) neuvěřitelný příběh
c) skutečnost
Tara na začátku upozorňuje, že kniha nemá být o náboženství, ale přesto tam ten náboženský fanatismus cítíte. Vypráví o své rodině, o tom jak ovlivňují naší mentalitu, jak nás formují. Tara píše o psychických poruchách, násilí, fanatismu, boji proti světu, vzdělání a mentálním zdraví. Je to její skutečný životní příběh.
Jedna z knih z kategorie MUST READ

HaHy7
04.04.2021 5 z 5

Jedná se o skutečný příběh a nevěřila jsem, že je vůbec něco takového v současné době možné. Souvisí to s náboženským fanatismem, který jsem z knihy cítila, jak může narušit smýšlení člověka o životě a sobě samém, když mu je něco vštěpováno blízkým člověkem hned od počátku jako jediné a správné. Pro mě to byl silný příběh o životě Mormonů, místy šokující, který jsem nezvládala číst souvisle, ale s přestávkami. Obdivuji autorku - hlavní hrdinku, která z mého pohledu byla křehká a silná zároveň, dokázala se postavit mnohým nelehkým výzvám a musela udělat velmi těžká rozhodnutí.

Deia
30.03.2021 4 z 5

Tarin príbeh je veľmi zaujímavý, ale čakala som trošku niečo iné. Podľa popisu som čakala skôr rodinu, ktorá žije úplne odľahlým spôsobom života, úplne mimo civilizácie, takže v tomto ma to trošku sklamalo, rodina žila v blízkosti obce a aj sa stýkala s inými ľuďmi. Tým nehovorím, že rodina žila normálne, to vôbec nie. Celý čas som nechápala, ako niekto môže žiť takýmto spôsobom života a ako im to môže prechádzať, veď predsa aj deti na domácom vzdelávaní musia nejakým spôsobom preukazovať svoje vedomosti (tam asi teda nie). Tare som veľmi držala palce, aby sa jej podarilo od rodiny odísť, čo nakoniec zvládla, ale prekvapovalo ma, akú túžbu po rodine stále pociťovala. Predpokladala som, že keď „vo svete“ uvidí „normálnych“ ľudí s klasickým spôsobom života, že pochopí, aká dysfunkčná jej rodina bola a že vyrastať v takom prostredí, v akom vyrastala ona, ešte aj s násilným starším bratom, nie je normálne, no napriek tomu sa k nim stále vracala. Som ale rada, že nakoniec sa jej podarilo dostať sa tam, kam sa dostala. Kniha určite stojí za prečítanie, ale ja som čakala asi o trošičku viac a tiež ma pri čítaní zarážalo až priveľa vecí.

lapagerie
29.03.2021 4 z 5

Nechápu, jak někdo může celou svou rodinu přivést do tak extrémního způsobu života. A vymanit se z toho muselo být neuvěřitelně těžké. Obdivuju Taru, co dokázala. Cena za osvobození je ale obrovská.

evask
27.03.2021 5 z 5

Zajímavá knížka, na dnešní dobu až neuvěřitelné skutečnosti. Dávám 4 a půl*.

osman111
22.03.2021 5 z 5

Milovníci silných životních příběhů si příjdou na své. Jde o nádherně psychologicky zpracovanou knihu, ve které se dozvíte mnoho o náboženském směru, který u nás většina zná jen z doslechu.
Mě připadá toto svědectví nesmírně hodnotné i přesto, že jde o zkušenost jedné ženy, jedné rodiny.
Ráda bych si na toto téma přečetla i další knihy, neboť autorčina traumata pramení z rodiny jako takové nehledě na vyznání.
Tuto knihu bych moc ráda všem doporučila. Je dokonalá.

lisell
18.03.2021 4 z 5

Opět jsem dlouho nevěděla co napsat. Musela jsem si pořádně srovnat myšlenky a pocity, které ve mně knížka po přečtení zanechala. Při pomyšlení, že bych měla žít v rodině a prostředí, jako Tara, asi bych si začala hledat nejbližší větev...mám úžasný vztah jak s rodiči, tak svou sestrou, tudíž si absolutně nedokážu představit, jaké to je, žít v jedné domácnosti s psychopatem, který očekává konec světa každým dnem, matkou jež věří, že bůh vše nějak zařídí a bratrem tyranem, který si na mě léčí nějaké svoje mindráky. O to víc Taru obdivuju, že dokázala říct dost a zvolit si svou cestu, i za cenu toho, že zůstane sama.

Knihomol.ka
12.03.2021 3 z 5

Půjdu proti proudu: mě knížka vůbec nenadchla. Popravdě jsem ji ani nedočetla a v půlce jsem to vzdala. Autorka se, na můj vkus, příliš zdlouhavě snaží čtenáři detailně popsat své (naprosto šílené) dětství. Táhne se to, děj se posouvá šnečím tempem. Možná se kniha v druhé polovině rozjede a dostane to spád, ale nemám už chuť se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Dani25
09.03.2021 2 z 5

Zaujímavá téma, o to viac, že je podľa skutočnej udalosti. Mám však rozporuplné pocity. Detstvo v takejto rodine je hrozné, ale kde je v takýchto prípadoch v 20. storočí v Amerike "sociálka", alebo nejaké združenia na ochranu detí? Všetci určite vedia o týchto rodinách a nikto to nerieši, nechajú tie deti trpieť. Druhá vec čo sa mi zdá čudná, dostať sa na univerzitu a predtým nechodiť do školy. (medzi skúšky na univerzitu patrí skúška z čítania? :o ) Zvláštne školstvo.

Nikkiproch
28.02.2021 4 z 5

Příběh k zamyšlení, jak moc nás ovlivňuje naše okolí, rodina, zázemí. Několikrát jsem se musela podívat, jaký ročník autorka je... vyprávění o jejich rodičích bych zasadila možná i o 100 let zpátky v čase. Je až neuvěřitelné, že někde na tomto světě v tomto čase stalé žijí takoví lidé.

Crozz
17.02.2021 4 z 5

Knihu doporučuji, zvláštní i zajímavá, šílená i smutná, ale četla se dobře.

annapychova
16.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha, kterou z hlavy ještě chvíli nedostanu. Donutila mě zamyslet se nad sílou víry, rodiny i hrdinky samotné. Obdivuji Taru Westover, že vyhrála boj sama nad sebou.