Výstrely na rázcestí / Smrť čaká pred oknom / Príbeh jednej pištole

Výstrely na rázcestí / Smrť čaká pred oknom / Príbeh jednej pištole https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62298/bmid_vystrely-na-razcesti-smrt-caka-pred-zZ9-62298.jpg 4 8 3

Poľský autor kriminálnych príbehov Jerzy Edigey (1912—1983) je dobre známy nášmu čitateľovi z viacerých slovenských a českých prekladov. Na rozdiel od mnohých autorov tohto žánru Edigey neopisuje vykonštruované vraždy, nepomáha si násilnými scénami a lacnými efektmi a jeho vyšetrovatelia nie sú geniálni detektívi. Edigeyove kriminálne romány vychádzajú z reálnej skutočnosti a zločiny, ktoré opisuje, sa mohli kedykoľvek stať. No aj z týchto zdanlivo bežných prípadov sa mu podarilo vyťažiť dramaticky účinné príbehy, v ktorých krok za krokom sleduje prácu vyšetrovateľov, pričom preniká k podstate zločinnosti a najčastejšie ju objavuje v túžbe po rýchlom zbohatnutí a vo vidine prepychového života. Prvý príbeh tohto výberu Výstrely na rázcestí je zaujímavá psychologická štúdia staršieho muža, ktorý sa z lásky k peknej mladej žene dostáva do rozporu so zákonom. Dej druhého príbehu Smrť čaká pred oknom sa odohráva v malej dedinke pri Varšave, kde pokojný život naruší vražda a rozmáhajúca sa narkománia mládeže. Príbeh jednej pištole je rekonštrukcia skutočnej udalosti. Vraždou príslušníka bezpečnosti sa začína séria dlho neodhalených prepadov. Prvé vydanie. Cena knihy v čase vydania: 38.- Kčs.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Strzaly na rozstajnych drogach / Smiercz czeka przed oknem / Dzieje jednego pistoletu , 1970

gasto41
20.05.2017

"Výstrely na rázcestí" sú klasickou detektívkou, kde je rozuzlenie je obrovským prekvapením. "Príbeh jednej pištole" je tak trochu reportážou, pochopiteľne veľmi vydarenou. Ešte lepší sa mi zdal "Tvrdohlavý milicionár", ktorý však žiaľ do slovenčiny preložený nebol.

moničina
13.04.2017 5 z 5

Príbeh jednej pištole je moja top kniha od Edigea. Na základe príbehu si viem predstaviť atmosféru Varšavy v 60. rokoch. Smrť čaká pod oknom je tiež veľmi napínavá s prekvapujúcim odhalením. Celá trojica príbehov je veľmi zdarilá, i keď prvý príbeh Výstrely na rázcestí je trochu výstredný a v skutočnom živote asi dosť nereálny.

Ondrej _
14.06.2013 5 z 5

Jedna z mojich prvých prečítaných detektívok, napriek tomu že dej sa odohráva v 70tych rokoch v čase poctivého socializmu plnom súdruhov, nenudí a rád sa k nej vraciam

detektivní a krimi romány detektivky 3x krimi krádeže a loupeže

Jerzy Edigey (p)