Král Babylónu

Král Babylónu https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154802/kral-babylonu-154802.jpg 4 5 1

Oplak
26.07.2021 4 z 5

Veľa ľudí má predstavu, že napísať knihu pre deti je nenáročné. Možno, že majú pravdu.
Ale napísať dobrú knihu pre detského čitateľa, to nie je ľahké. Pretože kniha môže byť jednoduchá, môže byť naivná, no nesmie byť hlúpa. Knihy, ktoré píše p. Jerzy Edigey, to sú dobré knihy.

Král Babylónu
Príbeh a postavy tu nie sú to podstatné. V hlavnej úlohe sa nám predstavuje sám Babylón, mesto miest svojej doby. V čase príbehu už bol súčasťou mocnej ríše Achajmenovcov. A s tým sa nevedel, či nechcel zmieriť... A tak sledujeme udalosti pred, počas a po protiperzskom povstaní z roku 482 pr.n.l.
Za mňa, najväčším kladom knihy je vyvážený pomer medzi príbehom a faktami (o dobe a prostredí), s ktorými chce autor oboznámiť čitateľa. Informácie sú predkladané nenásilne, akoby len tak mimochodom.

Ako to bolo v skutočnosti s Babylonskou vežou?
* - „Je to pravda,“ zeptal se mladý chlapec, který přednedávnem přišel do Babylónu až z města Kalchu, „že Etemenanki měla být původně daleko vyšší, ale že se při její stavbě lidem tak popletly jazyky, že se jeden člověk nemohl domluvit s druhým? Prý se proto zpočátku jmenovala Bábelská věž.“
„Zákeřné lži Judejců,“ rozzlobil se setník. „Ti lháři z Jeruzaléma tyhle pomluvy vymysleli, když král Nabukadnesar zničil celou Judeu a rozbořil jejich hlavní město. Pouze hlupáci mohou opakovat podobné nesmysly!“ -

Jerzy Edigey (p)
polská, 1912 - 1983